Płytki drewnopodobne, czyli trwała podłoga na lata – do jakich wnętrz pasują i z czym je łączyć? Zobacz inspirujący poradnik
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Cersanit.
Wybierając podłogi do domu czy mieszkania napotykamy na swojej drodze wiele dylematów. Jaki powinien być idealny materiał? Przede wszystkim trwały, by podłoga przetrwała w nienaruszonym stanie długie lata. Nie bez znaczenia pozostaje również estetyka i uniwersalne wzornictwo, które pozwoli na przeprowadzanie szybkich metamorfoz wnętrz, bez potrzeby wykonywania kolejnego remontu. Jak połączyć funkcjonalność podłogi z jej pięknym wyglądem? Wybierając wytrzymałe płytki inspirowane ponadczasową urodą drewna!
Gres drewnopodobny – w jakich wnętrzach się sprawdzi?
Trwałość i odporność na uszkodzenia to zalety, którymi powinna charakteryzować się każda podłoga – szczególnie ta, na którą decydujemy się, urządzając pomieszczenia narażone na intensywne użytkowanie. Gres drewnopodobny jest świetną alternatywą dla drewna czy paneli, które nie sprawdzają się w kuchniach czy łazienkach, gdzie panują okresowe zmiany wilgotności powietrza, a wszelkie powierzchnie narażone są na zachlapanie. To również najlepszy wybór do wnętrz publicznych, takich jak puby, kawiarnie czy butiki – po takiej podłodze można bez obaw chodzić w butach na wysokim obcasie, naniesiony z zewnątrz piasek nie zarysuje powierzchni, a upuszczona filiżanka nie spowoduje nieestetycznych uszkodzeń. Wytrzymała powierzchnia może więc zagościć także w domowym korytarzu czy salonie.
Ogromną zaletą płytek drewnopodobnych jest ich uniwersalność. Drewno pasuje do każdego stylu i koloru, świetnie komponuje się z innymi materiałami – naturalnymi i nie tylko. To wymarzona baza każdej aranżacji, która na starcie dodaje wnętrzom przytulności i ciepła, a przy tym jest niezwykle wszechstronna. Jeśli więc za jakiś czas zapragniemy przestylizować skandynawski salon w loftowe wnętrze – drewno dopasuje się do naszych zmieniających się upodobań.
Jakie płytki podłogowe pasują do stylu industrialnego?
Styl industrialny to jeden z najpopularniejszych kierunków aranżacyjnych ostatnich sezonów. Jest charakterny i oryginalny, a wnętrza inspirowane loftami bywają bardzo różnorodne. Nie ulega jednak wątpliwości, że drewno świetnie uzupełnia industrial – idealnie komponuje się z surowymi materiałami, takimi jak beton, cegła, metal i szkło, które są nieodzownym elementem klimatu takich projektów. W klasycznej odsłonie industrialnych przestrzeni doskonale odnajdą się postarzane drewno, a także płytki drewnopodobne imitujące stare deski, jak Rockwood Brown, z nowej kolekcji Cersanit. Przetarcia oraz inne ślady mijającego czasu podkreślą autentyzm loftu.
Soft loft to łagodna odsłona stylu industrialnego. Surowe materiały spotykają się z jasnymi kolorami oraz elementami, które ocieplają przestrzeń i dodają jej przytulności – to delikatne odcienie drewna, miękkie tekstylia, rośliny i osobiste dodatki. W tak urządzonych pomieszczeniach doskonale sprawdzą się płytki drewnopodobne ułożone w jodełkę lub ze wzorem szewronu, jak model Chevroonwood beige. Gres z rysunkiem jodełki skutecznie oswoi loftowy klimat i udomowi nawet najbardziej surowe wnętrze. We aranżacjach soft loft doskonale sprawdzi się również podłoga w postaci gresu Kentwood Brown – subtelny, jasny kolor wprowadzi do środka harmonię, równoważąc ciężki wizerunek betonu i cegły.
Płytki drewnopodobne – czy pasują do wnętrz w stylu naturalnym?
Styl naturalny to trend, który zdecydowanie będzie przybierał na sile w 2020 roku. Drewno, wiklina, rattan to materiały, które zdominują wystrój wnętrz. Tuż obok nich zobaczymy kamień, a także szkło i terakotę, które uzupełnią naturalne tkaniny. Czy podłoga z płytek będzie pasowała do wnętrza urządzonego w duchu nurtu biofilic design? Oczywiście! Wystarczy postawić na płytki inspirowane drewnem – te nowoczesne trudno odróżnić od oryginału, a ich właściwości użytkowe są nie do przecenienia, zwłaszcza we wnętrzach takich jak kuchnie czy łazienki. Model Berkwood beige marki Cersanit wyróżnia się pięknym kolorem miodowego drewna, które w połączeniu z wyraźnymi sękami i rysunkami surowca, wprowadzi do każdego wnętrza powiew natury.
Styl rustykalny w nowoczesnym wydaniu – płytki drewnopodobne
Pozostając w klimacie naturalnych wnętrz, warto wspomnieć również o stylu rustykalnym. Tak urządzone pomieszczenia cechują się prostotą, przytulnością i rodzinnym ciepłem – nie brakuje w nich również nawiązań do świata przyrody, a także elementów inspirowanych historią i minionym czasem. Drewno to oczywiście niezbędny składnik sielskiego, rustykalnego projektu, a płytki drewnopodobne mogą z powodzeniem je zastąpić – szczególnie jeśli stajemy przed koniecznością wyboru podłogi do wnętrz użytkowych, jak bary czy kawiarnie. Płytki Devonwood cechują się wysoką klasą ścieralności, dzięki czemu spiszą się świetnie nawet w najbardziej wymagających wnętrzach – na podłodze, na ścianie, a nawet na barze.
Płytki, czyli uniwersalna podłoga do wnętrz eklektycznych
Łączy różne style i epoki, pozwalając na pełną dowolność aranżacyjną. Styl eklektyczny docenią przede wszystkim osoby, które nie lubią ograniczeń, a w urządzaniu wnętrz kierują się wyobraźnią i wciąż poszukują kreatywnych rozwiązań. Meble z lat 60. tuż obok nowoczesnej zabudowy? Czemu nie! Eklektyzm udowadnia, że te najbardziej nieoczywiste kombinacje skutkują spektakularnymi efektami. Łączenie kolorów, wzorów, faktur i kształtów wymaga jednak uniwersalnej bazy, która będzie pasowała dosłownie do wszystkiego. Jeśli nie jesteśmy pewni, jaki materiał sprawdzi się w tej roli najlepiej… sięgnijmy po drewno lub płytki drewnopodobne. Płytki Rockwood lub Somerwood wyróżniają się ciekawą, postarzaną powierzchnią oraz neutralną kolorystyką, a ich format pozwala układać je na różne sposoby. Niezależnie od tego, czy wolimy klasyczny wzór desek, czy może intrygującej jodełki – płytki Cersanit wypadną w tej roli idealnie.
Styl skandynawski – jakie płytki podłogowe wybrać?
Wnętrza urządzone w stylu skandynawskim są minimalistyczne, pełne ciepła i dodatków inspirowanych światem przyrody. Dominują w nich biel, delikatne szarości i beże, a także przytulne dodatki. Ma być prosto, jasno i funkcjonalnie. Idealną kombinacją tych cech może okazać się gres drewnopodobny, który do złudzenia przypomina naturalne drewno, jest jednak o wiele trwalszy i nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Projektując przestrzeń w klimacie skandi, warto postawić na płytki imitujące bielony dąb, np. Buckwood white. Jasne płytki podłogowe rozjaśnią wnętrze, a wraz z dopasowaną kolorystyką ścian, optycznie je powiększą. By podkreślić naturalny klimat wnętrza, można stworzyć z nich wyjątkową dekorację i ułożyć płytki drewnopodobne na ścianie – efekt „wow” murowany!
Podłoga w mieszkaniu to fundamentalny element całej aranżacji. Dlaczego warto postawić na płytki drewnopodobne? To proste – są trwałe i odporne na uszkodzenia, a równocześnie prezentują się naprawdę fenomenalnie. Różnorodność kolorów i wzorów, a także wiele możliwości układania sprawiają, że gres inspirowany drewnem sprawdzi się w każdym wnętrzu i będzie pasował do każdego stylu. To gwarancja, że podłoga zawsze będzie prezentowała się świetnie, a gdy nadejdzie pora na metamorfozę – z łatwością dopasuje się do nowego otoczenia.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Cersanit.