Jakie płytki do łazienki – matowe czy z połyskiem?
Podjęcie decyzji o wyborze konkretnych płytek do łazienki spędza Ci sen z powiek? Zastanawiasz się, jakie wykończenie glazury będzie lepsze – matowe czy z połyskiem? Chcesz wiedzieć, jak czyścić płytki z połyskiem? Zanim wybierzesz się na zakupy, zapoznaj się z naszym poradnikiem. Podpowiadamy w nim nie tylko, gdzie najlepiej sprawdzą się płytki matowe czy płytki błyszczące, ale także jakie są ich wady i zalety.
Płytki na podłogę – matowe czy z połyskiem?
Stojąc przed wyborem płytek do łazienki, najczęściej zastanawiamy się, jakie wykończenie glazury będzie dobrym pomysłem w przypadku posadzki. Czy płytki podłogowe z połyskiem to dobry pomysł? Może lepiej zdecydować się na podłogowe płytki matowe? Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Dodają one wnętrzu przestronności i eleganckiego charakteru, który przywodzi na myśl np. styl glamour. Z drugiej jednak strony podłogowe płytki z połyskiem mogą być bardziej kłopotliwe w codziennym użytkowaniu niż płytki matowe.
Dlaczego? Podłoga z błyszczących płytek, w odróżnieniu od matowej, może z czasem „przecierać” się w miejscach najczęściej uczęszczanych. W przypadku jednobarwnych płytek z połyskiem na ich lśniącej powierzchni bardziej niż na jasnych matowych płytkach widoczne są odciski bosych stóp, drobinki kurzu, osady z mydła, a także krople i zacieki po wyschniętej wodzie. Nie jest to jednak regułą, a zdarza się, że problem pojawia się także przy matowych płytkach podłogowych w ciemnych barwach. Powszechne są również opinie, że płytki błyszczące są śliskie.
Czy błyszczące płytki na podłogę są bezpieczne?
Wiele osób zastanawia się, czy płytki z połyskiem są bezpieczne. Z reguły, jeśli są to płytki stricte podłogowe, tak powinno być. Zdarza się jednak, że niektóre błyszczące płytki (zwłaszcza z polerowanego gresu o zupełne gładkiej powierzchni), gdy są mokre, stają się bardzo śliskie.
Zanim podejmie się więc decyzję o wyborze konkretnego modelu błyszczących płytek podłogowych do łazienki, warto sprawdzić, jaką mają one klasę antypoślizgowości. W Polsce w przypadku glazury podłogowej oznaczana jest ona symbolami od R9 do R13 – im wyższy jest ten parametr, tym lepiej glazura chroni przed poślizgnięciem. Dobrym pomysłem w dobie Internetu jest również sprawdzenie w sieci opinii innych użytkowników na temat bezpieczeństwa użytkowania tej glazury na co dzień. Bardzo ważne jest również, aby na podłodze nie układać płytek ściennych – mają one inne parametry m.in. ścieralności, antypoślizgowości czy dopuszczalnego obciążenia.
Płytki do małej łazienki – z połyskiem czy matowe?
Płytki z połyskiem na podłodze, dzięki zdolności odbijania światła słonecznego i sztucznego w swojej lśniącej, niemal lustrzanej powierzchni, sprawiają, że wnętrze łazienki wydaje się optycznie większe. Czy matowe płytki do małej łazienki to dobry pomysł? Matowe płytki podłogowe, zwłaszcza w połączeniu z matowym wykończeniem ścian, mogą sprawić, że wnętrze będzie bardziej przytulne. W przypadku bardzo małych łazienek, np. w mieszkaniu, efekt ten może być jednak odwrotny od zamierzonego. Zamiast przyjemnego wnętrza sprzyjającemu relaksowi może okazać się, że uzyskamy ciasną, przytłaczającą przestrzeń łazienkową. Dobrym pomysłem w takim przypadku jest szukanie złotego środka, np. przez łączenie w projekcie płytek matowych z błyszczącymi.
Płytki na ścianę – matowe czy z połyskiem?
Zastanawiasz się, co wybrać na ściany łazienki – płytki błyszczące czy matowe? W tym przypadku najistotniejsze są kwestie gustu oraz utrzymania czystości. Na drugi plan schodzi natomiast temat bezpieczeństwa użytkowania. Płytki z połyskiem na ścianie z pewnością sprawią, że łazienka wyda się optycznie większa, dzięki odbijaniu światła dziennego i sztucznego. Jest to zatem dobre rozwiązanie do małych łazienek. W dużych, przestronnych wnętrzach lepiej sprawdzą się natomiast płytki ścienne matowe, dzięki którym pomieszczenie wyda się przytulniejsze.
Jakie płytki – błyszczące czy matowe – sprawdzą się lepiej na ścianie pod prysznicem? Ze względu na możliwość pojawiania się śladów po wyschniętych kroplach wody, a także zacieków po kosmetykach, warto unikać w tym miejscu matowych ciemnych płytek, a także błyszczących płytek o jednolitej barwie.
Czy można łączyć płytki matowe z połyskiem?
Nie wiesz, czy wybrać płytki matowe czy z połyskiem? Dobrym pomysłem może okazać się połączenie w jednym projekcie modeli o dwóch przeciwstawnych typach wykończenia glazury. Chcąc uzyskać elegancki efekt, najlepiej skorzystać z pomocy projektanta wnętrz lub podpatrzeć, jak wybrane płytki wykorzystały inne osoby, np. w inspiracjach łazienkowych Homebook.pl. Można też sięgnąć po płytki błyszczące, i matowe z jednej kolekcji, o spójnej kolorystyce, wzorze itp. i sprawdzić, jak w swoich materiałach reklamowych promuje je producent. Dobrym pomysłem jest także położenie na posadzce płytek błyszczących, a na ścianach matowych lub odwrotnie.
Płytki z połyskiem i matowe – jak czyścić?
Czy płytki z połyskiem i matowe czyści się w inny sposób? I jedne, i drugie pielęgnuje się w podobny sposób. W przypadku matowych płytek podłogowych można do mycia użyć samej wody lub wody z detergentem do zmywania posadzek. Mycie zwilżoną szmatą lub mopem jest bezproblemowe i szybko uzyskuje się czystą powierzchnię. Nieco więcej kłopotu może sprawić umycie podłogowych płytek z połyskiem. Dlaczego? Użytkownicy lśniących posadzek często narzekają, że po umyciu ich wodą z dodatkiem płynu do mycia podłóg często pojawiają się smugi. Aby tego uniknąć, najlepiej błyszczące płytki podłogowe, w tym gres polerowany, myć samą wodą lub wodą z dodatkiem octu, który sprawi, że będą one lśnić z większą mocą. Warto pamiętać, że zarówno matowe, jak i błyszczące płytki podłogowe są odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią, dlatego nie należy ich dodatkowo impregnować (chyba że producent zaznaczył inaczej).
Jakie płytki wybrać – matowe czy z połyskiem? Wybór zależy przede wszystkim od miejsca ułożenia glazury. Przed zakupem zwracaj szczególną uwagę na parametry. Na podłodze układaj płytki o wyższej klasie antypoślizgowości. Na ścianie pod prysznicem unikaj ciemnych, matowych powierzchni i błyszczących płytek o jednolitej barwie – będą one kłopotliwe w czyszczeniu.