Trendy łazienkowe 2020 – jak dobrać fugę do najpopularniejszych wzorów płytek?
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Knauf.
Początek 2020 roku to czas modnych kierunków i tendencji w branży wnętrzarskiej. Niektóre z nurtów przybiorą na sile, inne zaskoczą nieco odmienioną wersją, a kolejne zachwycą feerią barw czy wzorów. Pośród gąszczu nowinek upiększających pomieszczenia pełno będzie naturalnych inspiracji. Drugą młodość przeżyje efektowne lastryko, a trójkąty i kwadraty wyprze niezawodny heksagon. Będzie oryginalnie, harmonijnie oraz spójnie. Te trzy cechy to jednak nie tylko zasługa samych płytek, lecz także fugi! Niewielkie spoiny między kafelkami umiejętnie wydobędą urodę płytek i podkreślą charakter aranżacji. Jak więc dobrać ich kolor do tegorocznych propozycji ze świata designu? Podpowiadamy z marką Knauf.
Płytki imitujące beton – jaka fuga do nich pasuje?
Choć beton znany jest już od dawna fanom modnych wnętrz, to w 2020 roku zobaczymy jego inne oblicze – mniej surowe, bardziej udomowione oraz stonowane, wzbogacone o ciepłe beże i odcienie cappuccino, co zbuduje poczucie przytulności i będzie nawiązaniem do koncepcji biophilic design, w której pierwsze skrzypce grają inspiracje pochodzące wprost z przyrody. Stłumione szarości cementu w formacie XL stworzą niemal jednolite połacie ścian oraz podłóg, wprowadzą dużą dawkę naturalnego klimatu i będą uniwersalną bazą dla wielu dodatków. W dużej mierze odpowiedzialna za ten efekt będzie także fuga!
Spoina pasująca do betonowych powierzchni musi umiejętnie wtapiać się w tło i dawać wrażenie jednolitej tafli, dlatego najlepiej sięgnąć po warianty w odcieniu zbliżonym do koloru na płytkach. Unikniemy wówczas niepotrzebnych podziałów, co będzie sprzyjało osiągnięciu otwartości i optycznie powiększy przestrzeń. Ten rezultat szczególnie docenią właściciele mniejszych łazienek, bo dzięki takim rozwiązaniom pomieszczenie wyda się na znacznie większe, niż jest w rzeczywistości.
Aby szara fuga była jak najlepiej dopasowana do tonacji płytek betonowych, najlepiej skonfrontować w sklepie warianty ze wzornika z barwą wybranej płytki i sięgnąć po ton ciemniejszy niż ten, na który wskazuje próbnik. Potwierdzeniem słuszności będzie też próba wykonana na niewielkim fragmencie okładziny. Jeśli po nałożeniu i wyschnięciu spoiny okaże się, że kolor jest nietrafiony, unikniemy niepotrzebnych rozczarowań!
Jak dobrać kolor fugi do płytek? Duże formaty, heksagony i cegiełki
Trendy na 2020 rok pełne są też geometrycznych inspiracji – począwszy od owalnych i falistych kształtów, a skończywszy na prostokątach oraz heksagonach. To wzory, które porządkują przestrzeń, potęgują wrażenie otwartości i tworzą wnętrza proste, przejrzyste, ale jednocześnie mniej surowe i ascetyczne. Wszystko w ramach terminu „mindfulness”, czyli minimalizmu aranżacyjnego oraz teorii uważności przejawiających się w niewielkiej ilości ozdób, podstawowych kształtach czy mało skomplikowanych bryłach. Wielkoformatowe płytki, kafelki przypominające plaster miodu czy modne cegiełki typu metro idealnie wpisują się w ten trend. Jak dobrać kolor fugi do tego rodzaju wykończenia?
Odcień fugi należy dopasować do wielkości płytki oraz stylu pomieszczenia. Zazwyczaj wyjścia są dwa. Pierwsze bazuje na spokojnych połączeniach harmonizujących z całą aranżacją. Takie zestawienie szczególnie korzystnie wypadnie w przypadku płytek rektyfikowanych, a także kafelków betonowych oraz tych montowanych w mniejszych pomieszczeniach. Gwarantuje stylistyczny ład, wprowadza bezpretensjonalny (niekiedy nawet sielankowy) klimat. Z kolei kontrastujące tonacje spoiny to sposób na zaakcentowanie wyglądu płytek – ich układu oraz formy. Ten odważny zabieg wyeksponuje urodę kafelków, zmieni ich charakter i przyciągnie uwagę. Warto wówczas zadbać o to, by oryginalny kolor zastosowany na fudze, pojawił się też w innej części wystroju, np. w dekoracjach czy tekstyliach.
Jeśli chcemy podkreślić obecność sześciokątnego czy prostokątnego motywu, wystarczy, że jednokolorowe płytki uzupełnimy kontrastującą fugą. Białe i kremowe alternatywy ciekawie dopełnią tonacje brązu, cynamonu czy czerni, tworząc w ten sposób dynamiczne i wyraziste powierzchnie. Mocne barwy zaprawy spowodują dodatkowo, że kafelki wydadzą się bardziej przyciemnione. Staną się też praktycznym rozwiązaniem, zwłaszcza w miejscach narażonych na zabrudzenia, bo znacznie łatwiej będzie utrzymać je w czystości.
Płytki drewnopodobne i styl naturalny – modna łazienka w 2020 roku
2020 rok to rok natury! Piękno przyrody spotkać będzie można na każdym kroku – w postaci bujnych roślin doniczkowych, bawełnianych narzut, mięsistych poduszek obleczonych w miękkie w dotyku tkaniny, a także płytek drewnopodobnych stosowanych zarówno na ścianach, jak i podłogach. Kafelki tego typu to strzał w dziesiątkę, jeśli chodzi o zaakcentowanie określonej powierzchni (np. kabiny prysznicowej lub obszaru nad umywalką), ale to też doskonała propozycja do aranżacji total look. Fuga pomiędzy płytkami imitującymi drewno powinna być szara lub zbliżona do jednego z kolorów występujących na płytce.
Dobór koloru fugi to ważna kwestia. Pozwala na osiągnięcie perfekcyjnej spójności oraz harmonii, ale poza estetyką istotne też będą parametry wykorzystanej zaprawy – szczególnie jeśli zaaranżowanym pomieszczeniem jest łazienka, czyli miejsce narażone na wilgoć, częsty kontakt z wodą oraz pleśń. Spoina musi być odporna na zabrudzenia oraz ścieranie, łatwa do utrzymania w czystości oraz gładka, co ograniczy przywieranie zanieczyszczeń. Takie parametry wyróżniają Fugę Elastyczną Knauf, która prócz wodoodporności oraz wytrzymałości na naprężenia, wzbogacona jest o specjalne dodatki, przez co nie wykrusza się i nie pęka, a dzięki zastosowaniu drobnego kruszywa ma gładką powierzchnię.
Fuga Knauf zapobiega również wnikaniu wody oraz wilgoci do podłoża, co skutecznie hamuje rozwój grzybów oraz pleśni. Ma niską nasiąkliwość, tzw. efekt perlenia, dzięki temu woda spływa po jej powierzchni i nie wnika w jej strukturę.
Jaka fuga pasuje do płytek marmurowych?
W tegorocznych trendach nie zabraknie również marmuru i jego imitacji. Szlachetny kamień zachwyci podstawową paletą kolorów, a więc bielą, czernią oraz szarościami, przez co wprowadzi do wnętrz aurę luksusu. Te nieregularne wzory dodadzą łazience elegancji, a także będą ozdobą samą w sobie. Mimo tego że różnorodność barw i dekorów kamienia pozwala na kontrasty oraz odwagę, to w przypadku fugi warto zachować umiar. Fuga powinna być jedynie dyskretnym wypełnieniem szczeliny pomiędzy płytkami i nie może odwracać uwagi od efektownego motywu na posadzce czy ścianach. Idealne okażą się białe, czarne lub szare zaprawy, a także warianty w odcieniach zbliżonych do charakterystycznych żyłowań widocznych na powierzchni kafelek. Dzięki temu całość będzie spójna, nienachalna i wyważona.
Kolor fugi jest też podpowiedzią, jeśli chodzi o barwę silikonu, który stosuje się na stykach powierzchni, a więc połączeniach ścian oraz krawędziach. Silikon powinien mieć odcień taki sam jak spoina. Wyjątkiem są jedynie obszary przy urządzaniach sanitarnych. Wokół wanien, brodzików, toalet czy umywalek najlepszą alternatywą będzie silikon Knauf w białym odcieniu.
Lastryko w trendach na 2020 rok – jaki kolor fugi wybrać?
Od dawna wiadomo, że moda wraca, a idealnym tego przykładem jest lastryko – mieszanka wody, cementu, grysu oraz barwnika, charakterystyczna dla wnętrz aranżowanych w okresie PRL, choć znana też już w starożytności. To płytki dostępne w ogromnej bazie deseni oraz barw, które gwarantują całkowitą swobodę w zakresie urządzania. Świetnie sprawdzą się w łazienkach zaprojektowanych w stylu eklektycznym, nowoczesnym czy minimalistycznym. Jak dopasować do nich fugę?
Jeśli celem jest pomieszczenie wypełnione nutką awangardy, dobrze jest zdecydować się na wypełnienie szczelin w jednym z odcieni oryginalnych drobinek występujących na kafelkach. Kolorowa fuga ożywi łazienkę oraz doda jej wesołego klimatu, ale może też wizualnie pomniejszyć pomieszczenie, dlatego nie warto stosować jej w niewielkich wnętrzach. Wówczas najbezpieczniejszą alternatywą będzie zastosowanie wąskiej fugi w neutralnym tonie pasującym do kompozycji, m.in. beżowym Bahama, subtelnym Jaśminie czy kremowym Anemonie z palety marki Knauf. Pastele złagodzą całość i podkreślą piękno ponadczasowego motywu lastryko.
Modna łazienka to nie tylko płytki zgodne z trendami. To też dopasowane do nich fugi! Odpowiednio dobrane spoiny podkreślą urodę kafelek, zaakcentują niebanalne motywy i wydobędą jeszcze więcej piękna z oryginalnych wzorów. Zanim więc sięgniemy po ceramiczny must have sezonu, zastanówmy się, jaka zaprawa umiejętnie uwypukli jego charakter. Paleta dostępnych kolorów Knauf z pewnością ułatwi to zadanie!
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Knauf.