Płytki do kuchni – jakie wybrać? Pomysły na aranżację ściany nad blatem
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Opoczno.
Backsplash, czyli ściana pomiędzy blatem a szafkami kuchennymi, to newralgiczne miejsce w kulinarnym królestwie. Powierzchnia narażona jest na zabrudzenia, ciągłe zachlapania wodą, a nawet urazy mechaniczne. Materiał wykorzystany do wykończenia tego obszaru powinien być wytrzymały na wszelkie eksperymenty. Mimo że to zaledwie fragment wystroju warto skupić się jednak nie tylko na jego walorach praktycznych, lecz także estetycznych. Co będzie gwarancją spójnej całości, a jednocześnie nie ulegnie zniszczeniu pod wpływem warunków panujących w kuchni? Przygotowaliśmy dla Was przegląd inspirujących oraz odpornych płytek marki Opoczno.
Elegancja na co dzień – szary marmur nad blatem w kuchni
Jednym z głównych trendów w kategorii płytek ściennych są rozwiązania imitujące marmur z kolekcji Lake Stone od Opoczno. To płytki gresowe z białymi oraz ciemnoszarymi użyłowieniami szlachetnego kamienia, które zagwarantują nieco elegancji na co dzień i poza praktycznym zwieńczeniem przestrzeni, będą jej ozdobą i dopasują się do wielu rozmaitych stylizacji – rozpoczynając od nowoczesnych, a na klasycznych kończąc. Gres jest odporny na wszelkie kulinarne potyczki ze względu na wysoką klasę odporności na plamienie i ścieranie, a przede wszystkim prezentuje się lekko oraz nonszalancko, zwłaszcza w konfrontacji z elementami wystroju, takimi jak czarna armatura, biały blat czy grafitowy zlewozmywak lub okap. Dla spotęgowania przytulności warto połączyć go z meblami w drewnianym dekorze lub utrzymanymi w kolorystyce butelkowej zieleni, a w celu uzyskania jeszcze większej dawki świeżości i kobiecości – z pudrowym różem lub miętą i złotem.
Płytki strukturalne między blatem a szafkami
Nuda w kuchni nie grozi też tym, którzy zdecydują się na to, by w strefie nad blatem roboczym znalazły się płytki strukturalne 3D. Wszelkie wypukłości, wgłębienia oraz rzeźbienia wprowadzą do przestrzeni element iluzji, budując jednocześnie nietuzinkowy klimat. Przykładem tego są płytki Arego Touch z kolekcji Opoczno. Połączenie dwóch modnych motywów; betonu oraz skóry, w konfrontacji z mikrostrukturą oraz geometrycznym wzorem tworzy rytmiczną układankę, która ożywi wystrój, doda mu „pazura”, ale też nie przytłoczy, bo wystąpi na niewielkim fragmencie pomiędzy szafkami. Taki niebanalny akcent szczególnie warto wprowadzić do wnętrz minimalistycznych i nowoczesnych, gdzie zabudowa meblowa przybiera postać gładkich frontów. Płaskie powierzchnie jeszcze lepiej wyeksponują wzór 3d płytki strukturalnej z kolekcji Arego Touch.
Płytki imitujące kamień – czy sprawdzą się w kuchni?
Płytki wyglądające jak kamień od wielu lat dominują na ścianach wielu kuchni, nie tyle z uwagi na praktyczność, ile wszechstronność zastosowania. To nie tylko marmur, lecz także propozycje z kategorii bardziej ascetycznych, jak płytki gresowe Newstone z niewielkimi kamyczkami wtopionymi w ich płaszczyznę. Płytki tego typu dodają pomieszczeniom szczypty surowości i – podobnie jak beton czy jasny marmur – są uniwersalnym elementem współgrającym z wieloma innymi motywami (np. elementami o rysunku drewna w postaci blatu) czy barwami, zwłaszcza brązem, kremami, granatem lub ochrą, które ocieplają wizualnie chłód kamiennych powierzchni.
Wielkoformatowe propozycje Newstone White lub Newstone Light Grey stworzą jednolitą taflę backsplashu i optycznie powiększą całość, co będzie sprzyjać w wizualnym odbiorze ciasnych przestrzeni. Dzięki takiemu zabiegowi pomieszczenie wyda się na większe, niż jest w rzeczywistości. Połączenie dużych połaci płytek sprawdzi się też na obszerniejszym metrażu, ponieważ spotęguje poczucie przestronności oraz otwartości. Z kolei ciemniejsze alternatywy Newstone Graphite mogą być atrakcyjnym elementem kontrastu w kuchniach total white, czyli aranżacjach skąpanych w różnych odcieniach bieli.
Jodełka na kuchennym backsplashu – płytki drewnopodobne
Wzór jodełki to kolejny pomysł na backsplash! Deseń z reguły kojarzy się ze starannie ułożonymi klepkami parkietu w starych kamienicach i mieszkaniach stylizowanych na vintage lub retro, jednak drobne prostokąty ułożone względem siebie prostopadle mogą też królować w nowoczesnych aranżacjach, chociażby w formie płytek z kolekcji Opoczno Love You Navy. Na serię składają się gładkie oraz strukturalne płytki, a także mozaiki z motywem chevron utrzymane w dwóch duetach kolorystycznych. Jeden z nich to ponadczasowe zestawienie bieli oraz drewna, które będzie umiejętnie komponowało się z szarościami stylu skandynawskiego oraz geometryczną prostotą minimalizmu.
Drugi wariant mozaiki z kolekcji Love You Navy to kombinacja granatu, a więc najmodniejszej w tym sezonie tonacji, oraz drewna. Kaskadowa dekoracja sprawdzi się w mieszkaniach łączących tradycję ze współczesnością, a także wprowadzi nieco dynamizmu oraz przytulności. W jej sąsiedztwie doskonale odnajdą się jasne drewno oraz czarna armatura kuchenna, która będzie przypieczętowaniem nowoczesnego charakteru wnętrza.
Poza dwukolorowymi mozaikami w kolekcji Love You Navy dostępny jest także wklęsło-wypukły dekor chevronu o satynowym wykończeniu. Jego powierzchnia efektownie odbije wiązki światła, kreując magiczny spektakl cieni, co dodatkowo wzmocni niebanalny klimat przestrzeni. To akcent, który można wprowadzić do kuchni total white lub nowoczesnych. Zamieni się w nich w oryginalny detal przełamujący prostotę wystroju. Strukturalny, granatowy dekor warto też zestawić z szarościami lub jasnym drewnem.
Beton nad blatem i nie tylko – sposób na industrialne wnętrze
Beton to kolejny trend, który w przestrzeni między szafkami prezentuje się znakomicie, zwłaszcza jeśli mowa o loftach albo pomieszczeniach utrzymanych w industrialnej konwencji. Można go też wykorzystać w kuchniach niekojarzących się z surowym klimatem; w stylu klasycznym, retro czy eklektycznym, gdzie w towarzystwie drewnianej zabudowy meblowej oraz soczyście zielonych dodatków będzie odpowiedzialny za przytulną atmosferę.
Jasnoszare, matowe płytki Quenos inspirowane betonem o stonowanym designie w połączeniu z kolorowymi tekstyliami oraz intensywnym wybarwieniem świeżych ziół ulokowanych na blacie stworzą dynamiczną kompozycję. Płytki Quenos dostępne są w kilku wariantach wykończenia – m.in. matowym i lappato. Pierwsze podkreślą klimat industrialnej aranżacji, nawiązując wyglądem do autentycznego materiału. Drugie, czyli półpołysujące opcje lappato, wizualnie złagodzą całość, odbiją światło, a w przeciwieństwie do płytek w połysku nie ma potrzeby ich polerowania, czy przeprowadzania skomplikowanych zabiegów, aby powierzchnia płytki była zawsze lśniąca i pozbawiona smug
Więcej ascetyzmu i wizualnego chłodu zapewnią płytki Opoczno Grava, które – podobnie jak Quenos – przedstawiają grafikę betonu. Wyróżniają je jednak widoczne naturalne zarysowania oraz mocne tonalne przejścia. Różnorodność formatów Opoczno Grava to sposób na niebanalne aranżacje. Sprawdzą się nie tylko w postaci eleganckiej obudowy wyspy kuchennej, lecz także obszaru nad blatem roboczym. Gama szarości oraz wiele rozmiarów do wyboru ciekawie urozmaicą wystrój modernistycznej aranżacji lub wnętrza total look, a tym samym pozwolą uniknąć wrażenia monotonii.
Wzorzyste płytki w kuchni – z czym łączyć?
Klasyczne kwadratowe płytki wcale nie muszą być nudne jak np. w serii Patchwork Concept od marki Opoczno. Te kolekcje to pomysły na niebanalne zaakcentowanie przestrzeni między szafkami w kuchni. Wzorzyste płytki zwrócą na siebie uwagę, a przy tym nadadzą pomieszczeniu temperamentu! Wzory z kolekcji utrzymane w kolorystyce czerni, bieli i szarości, wykorzystują motywy geometryczne, roślinne czy vintage. Mocne układanki z Patchwork Vertigo czy Patchwork Clover nie znoszą jednak konkurencji, dlatego warto je potraktować jako motyw przewodni aranżacji i dopasować do nich pozostałe elementy wystroju. Strzałem w dziesiątkę będą naturalne, drewniane blaty, jasne kremowe ściany czy fronty meblowe w beżowej okleinie.
Inną propozycją tradycyjnych w kształcie płytek może być seria Monoblock – małe kwadraty w formacie 20:20 w bogatej kolorystyce – od bieli i czerni, aż do pastelowych róży czy płytek z wzorami geometrycznymi MonoblockGeo to szerokie możliwości aranżacji.
Płytki metro, czyli cegiełki nad kuchennym blatem
Zamiast betonowych płytek lub wyrazistego patchworku, dobrze też postawić na płytki typu metro, czyli rozwiązania charakteryzujące się podłużnym prostokątnym kształtem, który przypomina cegłę. To alternatywy dostępne w wielu modnych odcieniach. Najpopularniejsze są jednak te w klasycznych kolorach, takie jak Salsa Black czy Metro Style White, marki Opoczno, które przypadną do gustu zwolennikom ponadczasowych aranżacji. Warto je łączyć z wyposażeniem kuchennym w kontrastującym lub tym samym kolorze oraz akcentami drewna, betonu lub marmuru – pierwsze ocieplą wystrój, drugie wprowadzą nieco więcej surowości, a trzecie elegancji. Takie zestawienie wiecznie modnych odcieni oraz motywów będzie receptą na kuchnię, która nigdy się nie znudzi!
Poza bielą i czernią płytki typu metro znakomicie wypadają też w innych odcieniach, np. w szarej lub kremowej wersji Bachata marki Opoczno, która stanie się subtelnym dopełnieniem niemal każdej aranżacji – a zwłaszcza tej opanowanej przez naturalne motywy: skandynawskie, nowoczesne i wzorowane trendem biophilic design. W przypadku kolekcji Bachata za przytulny klimat odpowiedzialny będzie także wzór przypominający nieregularną powierzchnię kamienia, co tym samym spotęguje poczucie autentyczności. Stłumione beże i szarości płytek najlepiej zestawić z kolorami ziemi, bielą, drewnem, a także granitem.
Inspirowane naturą są również płytki typu metro z kolekcji Corn. To propozycje w odcieniach bieli oraz szarości, wzbogacone o oryginalną strukturę, która stanowi ich dyskretną ozdobę. Dzięki niej płytki Corn zdadzą egzamin w eleganckich kuchniach angielskich, rustykalnych czy vintage, gdzie poza bezpretensjonalnym wykończeniem ścian, dominują nieoczywiste akcenty dekoracyjne, takie jak stylizowane gałki, frezowane fronty szafek czy bogato zdobiona armatura.
Płytki w aranżacji ściany kuchennej nad blatem spełniają dwie funkcje. Po pierwsze są strażnikami funkcjonalności, a co za tym idzie, muszą być wytrzymałe i łatwe do utrzymania w czystości, tak by kulinarne burze nie nadszarpnęły ich stanu. Po drugie są dekoracją! Powinny więc pozostawać w spójności z charakterem przestrzeni. Beton lub kamień podkreślą surowy wygląd loftu; marmur, jodełka czy warianty typu metro zainspirują w nowoczesnych odsłonach, a strukturalne wzory oraz patchwork staną się iluzorycznym zwieńczeniem klimatu. Każda z alternatyw może ciekawie wyróżniać się na tle aranżacji lub stanowić dyskretne dopełnienie całości. Każda z nich to też sprawdzony sposób na modny wystrój!
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Opoczno.