Marmur – jak wykorzystać go we wnętrzach? Przegląd aranżacji z płytkami inspirowanymi marmurem
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Cerrad.
Biały marmur to prawdziwa klasyka wystroju wnętrz – elegancki, stylowy, pełen wdzięku… jest po prostu zjawiskowy! Szczególnym powodzeniem cieszy się śnieżnobiała skała pochodząca z serca włoskich Alp Apuańskich – to marmur Calacatta. Jego powierzchnię pokrywa wyraźne, ale delikatne, szare użyłkowanie, a sporadycznie zdarza się, że w tamtejszym kamieniołomie wydobyty zostanie niesamowity okaz – marmur ze złotymi żyłkami i odcieniami. Wśród nowości marki Cerrad pojawiły się właśnie wyjątkowe płytki inspirowane marmurem Calacatta, dzięki czemu możemy przenieść ten element włoskiego luksusu do swoich wnętrz. Od czego zacząć? Podpowiadamy!
Płytki imitujące marmur – inspiracje wprost ze świata natury
Nic tak nie zachwyca, jak naturalne aranżacje – wypełnione drewnem, kamieniem, roślinami i światłem. W trendach na 2020 prym wiodą elementy stylu biofilnego, hołdującego uwielbieniu dla świata przyrody. Trudno więc dziwić się popularności marmuru, który zdecydowanie zasługuje na miano prawdziwego cudu natury – ta piękna skała zachwyca i potrafi diametralnie odmienić wizerunek każdego wnętrza, niezależnie od tego, czy jest to kuchnia, łazienka, salon czy sypialnia. Jego ogromną zaletą jest wszechstronność, można łączyć go praktycznie z każdym wystrojem i z wieloma materiałami.
Dawniej był zarezerwowany wyłącznie dla luksusowych rezydencji i wnętrz pałacowych – nic w tym dziwnego, surowiec nie należy do tanich i jest uważany za ekskluzywny. Na szczęście nie musimy inwestować tysięcy w ponadczasowy klasyk – nowe kolekcje płytek marki Cerrad to perfekcyjne odwzorowanie naturalnego marmuru: Calacatta White i Calacatta Gold to wynik inspiracji najpopularniejszym, włoskim marmurem, zachwycający kolor, struktura i dopracowane rysunki żyłek sprawiają, że trudno odróżnić je od oryginału. Płytki gresowe dostępne są w dwóch wykończeniach – polerowanym i matowym – i aż 5 formatach: 120 × 280, 120 × 120, 60 × 120, 30 × 120 i 60 × 60.
Gdzie układać płytki inspirowane marmurem?
Tutaj ogranicza nas wyłącznie wyobraźnia! Gres imitujący marmur to przede wszystkim wspaniałe tło aranżacji kuchni czy łazienki – płytki są trwałe, odporne na zarysowania, wilgoć czy zmienne temperatury, a także łatwe do utrzymania w czystości. Wszystkie te zalety sprawiają, że doskonale sprawdzają się w wymagających przestrzeniach. W przeciwieństwie do naturalnego marmuru, który jest wrażliwy na działanie substancji takich jak tłuszcze czy soki owocowe i może ulegać przebarwieniom, płytki imitujące marmur świetnie sprawdzą się ułożone między blatem a szafkami w kuchni. To sprawdzony sposób na dodanie wnętrzu dynamiki i elegancji.
Ze względu na doskonałe właściwości użytkowe płytek, marmur może zagościć również w łazience. Możemy zdecydować się na aranżacje w stylu total look i ułożyć płytki Calacatta White na ścianach oraz podłogach lub – jeśli jesteśmy miłośnikami delikatniejszych aranży – zaakcentować z ich pomocą określony strefy, np. prysznica czy umywalki. To świetny wybór do małej łazienki w bloku i nie tylko – jasne płytki sprawią, że wnętrze wyda się większe, niż jest w rzeczywistości, a klasyczny wzór nada przestrzeni ponadczasowego charakteru. Marmur zawsze będzie na czasie, dlatego warto na niego postawić, jeśli szukamy materiału efektownego, ale bardziej uniwersalnego niż dynamicznie zmieniające się trendy.
Wbrew pozorom tego typu gres nie jest zarezerwowany jedynie dla aranżacji kuchni i łazienek. Wzór marmuru doskonale sprawdzi się również w reprezentacyjnym holu czy przedpokoju, stając się elegancką wizytówką domu. Połyskujące, białe płytki ułożone na podłodze optycznie powiększą i rozświetlą niewielkie wnętrze – co jest niezwykle ważne, szczególnie jeśli pozbawione jest okien. Płytki imitujące marmur możemy ułożyć również w salonie, zyskując elegancką i klasyczną przestrzeń – w tej roli zjawiskowo wypadnie gres Calacatta Gold, zdobiony złotem. Czy jednak takie rozwiązanie sprawdzi się w domowym zaciszu i nie sprawi, że przestrzeń stanie się zimna i nieprzystępna? Nic bardziej mylnego! W otoczeniu odpowiednich dodatków marmur nabierze przytulnego charakteru i stanie się wyjątkowym elementem dekoracyjnym w domowej przestrzeni.
Marmur we wnętrzach – z czym łączyć płytki imitujące marmur?
Uniwersalność to ogromna zaleta marmuru, który doskonale prezentuje się zarówno w aranżacjach klasycznych, jak i nowoczesnych. Jest wspaniałą bazą dla oszczędnego minimalizmu, świetnie prezentuje się w duecie z drewnem, współtworząc domowy klimat scandi, a w towarzystwie złota i szkła – olśniewając w stylu glamour.
Nowoczesny klimat zapewnią nam połączenia z materiałami, takimi jak welur czy plusz, metalem w różnych kolorach – od klasycznego chromu, przez złoto i miedź, aż do matowej czerni, a także prostymi formami mebli, np. w modnym kolorze antracytu, butelkowej zieleni, granatu czy brudnego różu. Płytki inspirowane marmurem muśniętym odcieniami złota , jak Calacatta Gold marki Cerrad, mogą stać się świetnym punktem wyjścia dla doboru elementów wyposażenia i dekoracji: złota lampa, świecznik, ozdobna taca, gałki czy nóżki mebli będą idealnym uzupełnieniem marmurowego aranżu. Taka barwna powtarzalność, zachowana choćby w detalach sprawia, że wnętrza prezentują się harmonijnie i stylowo.
Marmur pod postacią płytek Calacatta White może również stać się główną dekoracją wnętrza – szczególnie jeśli preferujemy minimalizm. Może powędrować zarówno na podłogi, jak i na ściany, tworząc monolityczną taflę. Nie bójmy się wprowadzać płytek do salonu – taki zabieg sprawi, że całość zaprezentuje się niezwykle efektownie i stylowo, a w połączeniu z miękkimi tekstyliami i roślinnością nabierze domowego charakteru. Niech towarzyszą mu neutralne kolory i proste meble, a także dodatki ograniczone do niezbędnego minimum. W 2020 roku na popularności zyskuje również styl antyczny – a jaki materiał, będzie lepszą bazą dla takiej aranżacji, niż klasyczny marmur? Jeśli więc cenimy sobie historyczne inspiracje, uzupełnimy stylową bazę eleganckimi dodatkami, stylowymi wykończeniami i ozdobami, takimi jak popiersia czy starogreckie rzeźby.
Nie zapominajmy również o naturalnych połączeniach, czyli duecie skały i drewna. To zestaw, który doskonale współgra w świecie przyrody, dlatego warto przenieść tę inspirację również do naszych wnętrz – zwłaszcza jeśli jesteśmy miłośnikami aranży utrzymanych w stylu ekologicznym czy klimacie biofilnym. W pomieszczeniach takich jak kuchnie czy łazienki warto stawiać na funkcjonalność i zastąpić naturalne drewno płytkami drewnopodobnymi. Zimny marmur oraz ciepłe drewno stworzą idealnie zrównoważoną aranżację pełną elegancji i rodzinnego ciepła – w takich przestrzeniach mogą zagościć meble wykonane z wikliny czy rattanu, terakotowe dodatki, a także tekstylia wykonane z lnu czy bawełny.
Płytki Cerrad inspirowane wyjątkową urodą włoskiej skały to sposób na to, by przemycić do wnętrza odrobinę naturalnego piękna. Dopracowane detale gresu Calacatta White oraz Calacatta Gold sprawiają, że do złudzenia przypomina od prawdziwy marmur. Czy warto postawić na płytki imitujące marmur? Oczywiście! Niezależnie od tego, z czym połączymy nasz marmur, taka baza to sposób na piękne, eleganckie, stylowe i ponadczasowe wnętrze.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Cerrad.