Wanna czy prysznic? Podpowiadamy, które rozwiązanie wybrać!
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Cersanit.
Jeszcze kilkanaście lat temu wybór był prosty – to wanna królowała w polskich łazienkach. Prysznic był dobrem luksusowym, nowym, całkowicie nieoczywistym. Czasy się jednak zmieniły, a wraz z nimi gusta i preferencje użytkowników. Dziś zdania są podzielone, bo jedni marzą o relaksującej kąpieli pod kołderką piany, a inni od romantycznych chwil w wannie wolą orzeźwiający deszcz kropel pod prysznicem. Decyzja podparta jest nie tylko indywidualnymi wymaganiami. W grę wchodzą także metraż, finanse czy nawet wiek domowników. Jak rozstrzygnąć sanitarny dylemat: wanna czy prysznic? Cersanit ma na to odpowiedź!
Mała łazienka z prysznicem – jak zagospodarować wnęki?
Nawet jeśli wymarzona łazienka to ta z wanną, na nic zdadzą się najsprytniejsze triki i próby pokonania ciasnego metrażu, bo niewielkie powierzchnie z reguły skazane są na prysznic. Zajmuje on znacznie mniej miejsca, a przy tym pozwala zagospodarować najtrudniejsze zakamarki pomieszczenia, takie jak wnęki, czyli architektoniczne bolączki niemal co drugiego właściciela mieszkania w bloku lub posiadacza domku jednorodzinnego z poddaszem użytkowym. Do stworzenia strefy kąpieli na takich obszarach idealne okazują się drzwi wnękowe Cersanit CREA. Łączą one boczne ściany wnęki i nie dość, że nie pomniejszają optycznie wnętrza, to też maksymalnie zwiększają funkcjonalność aranżacji poprzez adaptację bezużytecznych płaszczyzn.
Drzwi kabinowe Cersanit wykonane są z grubego hartowanego szkła odpornego na zarysowania i urazy mechaniczne. To materiał kilkukrotnie bardziej wytrzymały na codzienną eksploatację niż tradycyjna szyba, zamknięty w minimalistycznych chromowanych profilach. Jego powierzchnia dodatkowo pokryta jest specjalistyczną powłoką CleanPro, która utrudnia osadzanie się brudu i zanieczyszczeń, a także redukuje powstawanie kamienia. Ceramiczna powłoka krzemowa – bazująca na cechach fluoropolimetrów – powoduje, że krople wody nie zatrzymują się na tafli szkła i gromadząc się w większe skupiska, spływają oraz zabierają po drodze wszelkie nieczystości.
Prysznic – rozwiązanie dla oszczędnych
Oszczędność to kolejny z powodów, dla którego to kabiny prysznicowe są często wybierane. Odnosi się to do finansów, bo szybka kąpiel pod deszczem kropel to mniejsze zużycie wody i tym samym ograniczenie rachunków. Orzeźwiający rytuał pochłania też zdecydowanie mniej czasu, bo nie musimy już czekać na to, aż obszerna 140-litrowa wanna zapełni się do wymaganego poziomu. Prysznic zajmuje też mniej miejsca, a jego użytkowanie jest łatwiejsze – zwłaszcza jeśli pod uwagę weźmiemy potrzeby osób starszych czy ograniczonych ruchowo i zamontujemy kabiny Walk-in Mille od Cersanit. Zastąpienie brodzika odpływem liniowym ułatwi wchodzenie oraz wychodzenie, zapobiegnie niefortunnym wypadkom i poślizgnięciom, a także zwiększy potencjał łazienki, bo możliwości aranżacyjne strefy kąpieli z kabiną walk-in są ogromne – sprawdzi się zarówno w niewielkiej, jak i przestronnej łazience, we wnęce czy pod skosami.
Prysznic z kabiną walk-in to również gwarancja czystości! Posadzka najczęściej wyłożona płytkami ceramicznymi pozwala w mgnieniu oka i bez nadmiernego szorowania usunąć nieczystości, a praktyczny spadek zapobiega zastojom wody. Funkcjonalność zapewnia także sama szyba, która w propozycji Cersanit Walk-in Mille zabezpieczona jest hydrofobową powłoką CleanPro. Innowacyjna technologia ogranicza czas przeznaczony na sprzątanie, a przy tym eliminuje konieczność korzystania z silnych chemicznych detergentów, oszczędzając jednocześnie pieniądze.
Wanna – kiedy warto się na nią zdecydować?
Prysznic ma jednak też minusy. Nie zastąpi wanny, zwłaszcza jeśli chodzi o długie i relaksujące kąpiele z lampką wina w dłoni. Nie pozwoli dzieciom na wieczorną, beztroską zabawę w wodzie czy ograniczy możliwość namoczenia trudnych plam przed włożeniem ciuchów do pralki. Wanna to więc sposób na wygodę – zarówno dla zapracowanych, jak i najmłodszych. Mimo że wymaga nieco więcej miejsca niż natrysk, to gwarantuje potężną dawkę relaksu i zamienia pomieszczenie w luksusową strefę spa. Modele wolnostojące stanowią elegancki akcent w przestronnych salonach kąpielowych, choć urodą dorównują im warianty do zabudowy lub dostępne z gotową obudową, takie jak Cersanit Octavia. Estetyczny panel będzie świetnie współgrał z bielą ceramiki zastosowanej we wnętrzu, natomiast możliwość wykończenia produktu glazurą spowoduje, że stanie się on integralną częścią wystroju i przesądzi o całkowitej spójności.
Wanny dostępne są w wielu rozmiarach oraz kształtach. Największą popularnością cieszą się jednak modele prostokątne. Pasują do większości pomieszczeń i znakomicie komponują się z innymi elementami wyposażenia wnętrza. Ze względu na geometryczną, prostą formę rozwiązania, takie jak Cersanit Korat, można zainstalować w rogu, we wnęce czy na środku ściany. Niezależnie od ulokowania wariantu, należy jednak pamiętać o pozostawieniu przestrzeni do swobodnego poruszania się; wchodzenia, wychodzenia czy wycierania ciała. Pas przed wanną powinien mieć około 100/120 cm x 70/100 cm.
Mała łazienka z wanną – czy to możliwe?
Choć wanny zajmują więcej miejsca niż kabina prysznicowa, to nie oznacza to, że nie mogą stanąć w małej łazience. Istnieją modele, które są do tego wręcz stworzone! Mowa chociażby o wannach asymetrycznych Joanna New czy Kaliope marki Cersanit, których jeden z boków jest węższy, dzięki czemu zwiększa on możliwość zagospodarowania trudnej powierzchni. Propozycje tego rodzaju ani nie przytłaczają wystroju, ani nie ograniczają komfortu eksploatacji. Dowodem na to jest profilowana strefa oparcia w rozwiązaniu Joanna New, a także obniżone podłokietniki, które pozwalają na przyjęcie wygodnej pozycji podczas kąpieli. Co więcej, krawędź wanny jest nieco szersza, przez co może zamienić się w praktyczną półeczkę na kosmetyki, dzięki czemu przydatne akcesoria zawsze będą pod ręką.
Montaż wanny to także skuteczny sposób na pogodzenie potrzeb wszystkich domowników – zarówno tych kochających odprężające rytuały pod pierzynką piany, jak i tych, którzy preferują szybkie prysznice. Takim sanitarnym kompromisem dla jednych i drugich jest asymetryczny model z serii Nano o lekko zaokrąglonym froncie, który może też pełnić funkcję natrysku. Wystarczy, że na krawędzi rozwiązania zamontujemy parawan nawannowy, co ograniczy możliwość rozchlapywania się wody i pozwoli na kąpiel w pozycji siedzącej lub stojącej.
Dylemat związany z wyborem wanny lub prysznica nigdy nie będzie miał końca, bo wszystko jest kwestią indywidualnych preferencji i warunków panujących w pomieszczeniu. W mniejszych łazienkach dominują natryski, ale ich konkurencją są wanny asymetryczne. Większe pokoje kąpielowe to z kolei królestwo modnych mis ulokowanych na środku. Te jednak także mają poważnego rywala – kabiny walk-in! Krótko mówiąc, nie ma złotej rady, ale... jest mnóstwo rozwiązań, które z pewnością sprostają oczekiwaniom niejednego inwestora.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Cersanit.