Czym pomalować ściany narażone na intensywne użytkowanie?
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Farby Sigma Coatings. Liczy się efekt..
Mało estetyczne kleksy po winie lub kawie, esy-floresy malowane ręką zdolnego dziecka czy widoczny grzyb na suficie – to początek listy problemów tych, którzy zdecydowali się pomalować ściany niewłaściwą farbą. Kuchnia, korytarz, łazienka i królestwo malucha to przestrzenie, w których zwykła emulsja to zdecydowanie za mało! Tam potrzeba rozwiązania do zadań specjalnych. Takiego, które będzie odporne na częste mycie i usuwanie plam, wilgoć, wyższe temperatury czy tłuszcze, a także nie straszne mu będą kredki i pisaki z piórnika przedszkolaka. O czym mowa? Przeczytajcie!
Farba ceramiczna – sposób na kuchenne plamy
Kuchnia to prawdziwe serce domu! Tam toczą się wieczorne rozmowy i powstają plany na kolejne dni. To miejsce, które ma być przytulne, estetyczne, wygodne oraz... pozbawione plam na ścianach. O te jednak nie trudno, biorąc pod uwagę fakt, że poranny pośpiech nie sprzyja utrzymaniu porządku, a ferworowi kulinarnych potyczek towarzyszą tryskający z patelni tłuszcz czy rozlany sos pomidorowy. Żeby więc ustrzec się przed szpetnymi zabrudzeniami, ściany kulinarnego królestwa najczęściej pokrywają kafelki. Nie jest to jednak jedyne słuszne rozwiązanie. Alternatywą dla powszechnie panujących płytek są farby ceramiczne.
Ceramiczna farba to – jak sama nazwa wskazuje – produkt powstały dzięki zastosowaniu ceramicznej technologii hybrydowej. Jej warstwa, podobnie jak ceramika, jest szczelna, wytrzymała i odporna na zarysowania, dlatego znakomicie sprawdza się na kuchennym polu, zwłaszcza w newralgicznych miejscach narażonych na uszkodzenia mechaniczne, częste zmiany temperatur czy plamy. Mowa chociażby o przestrzeniach nad blatem roboczym, stołem czy między szafkami. Pomalowanie ich zmywalnymi produktami Sigma Ceramic Clean o właściwościach hydrofobowych daje 100% pewności co do tego, że para wodna, tłuszcze czy resztki przygotowanych potraw nie wnikną w głąb struktury ściany i nie pozostawią na niej trwałego, niezbyt atrakcyjnego śladu.
Farba ceramiczna Sigma Ceramic Clean należy do I klasy odporności na szorowanie, co oznacza, że jej warstwa pod wpływem wody, inwazyjnych detergentów czy nawet po 200 cyklach mycia nie odbarwi się, zachowa pierwotny, świeży kolor i określony stopień matowości. Można ją przecierać na „mokro” i czyścić przy pomocy środków chemicznych. Jej obecność zabezpiecza również ściany przed powstawaniem grzybów oraz pleśni, a także ułatwia sprzątanie i skraca czas konieczny do usuwania uporczywych plam.
Idealna farba do pokoju dziecka
Na mapie każdego domu jest jeszcze kilka pomieszczeń, w których ryzyko powstawania trwałych zabrudzeń jest bardzo wysokie. Mowa m.in. o pokoju dziecka, a właściwe początkującego artysty, który niejednokrotnie daje upust swojej kreatywności nie na kartce papieru a na ścianach. W takim przypadku również z pomocą przychodzą hydrofobowe właściwości farby Sigma Ceramic Clean. Jej zwiększona wytrzymałość na częste mycie pozwoli w okamgnieniu usunąć zawiłe esy-floresy, a dzięki temu, że jej powierzchnia nie absorbuje zabrudzeń i płynnych zanieczyszczeń, to nawet rozlany sok z marchewki, ketchup czy coca-cola nie będą stanowiły problemu. Wystarczy odczekać godzinę, a następnie przetrzeć zaplamione miejsce szmatką i gotowe!
Do pokoju dziecka (oraz do innych mocno użytkowanych miejsc) najlepiej sięgnąć też po bezpieczne farby, czyli takie, które nie zawierają chemicznych substancji mogących obniżać komfort życia lub wywoływać podrażnienia czy nawet reakcje alergiczne. Wodorozcieńczalne farby Sigma Ceramic Clean nie wydzielają zapachu, określone są niską klasą emisji lotnych związków organicznych(A+), a także spełniają wszystkie wymogi z zakresu higieny radiacyjnej. Powstała przy ich użyciu gładka powłoka oraz związane z nią właściwości antystatyczne zapobiegają również osadzaniu się kurzu. To wszystko powoduje, że nawet częste przebywanie w przestrzeniach, gdzie ściany są pomalowane ceramicznymi farbami, nie będzie zarzewiem wielu kłopotów zdrowotnych.
Farba plamoodporna – czyste ściany w przedpokoju
Plamy to również wróg numer jeden, jeśli chodzi o przedpokój. Tam wieszamy przemoczoną kurtkę i mokre parasole czy wnosimy zabłocone buty oraz piasek. Tam też najczęściej nasz pupil otrzepuje się po spacerze w deszczu, pozostawiając na ścianie ogrom zabrudzonych kropel. Czym zabezpieczyć ściany w przedpokoju?
Płytki okazują się skutecznym, ale jednocześnie mało atrakcyjnym sposobem wykończenia tej reprezentacyjnej części domu. Kamień, fototapety czy cegła mogą być zbyt przytłaczające na mniejszym metrażu, a prawdziwe drewno za drogie. W tym przypadku także warto sięgnąć po hydrofobowe i plamoodporne farby ceramiczne Sigma Ceramic Clean, które nie chłoną kurzu oraz zanieczyszczeń i mogą być regularnie myte, nawet środkami dezynfekującymi czy detergentami.
Przedpokój to też wizytówka mieszkańców i zapowiedź tego, co czeka gości w dalszej części mieszkania, dlatego oprócz produktów, które są praktyczne, należy zwrócić uwagę na kwestie estetyczne, takie jak kolor czy krycie. Dobór odpowiednich barw pozwoli „zatuszować” nierówności powierzchni, wizualnie powiększy przestrzeń czy optycznie poszerzy wąski korytarz. Szeroka gama odcieni linii Sigma Ceramic Clean pomoże więc pokonać przestrzenne utrudnienia, a do tego zagwarantuje osiągnięcie całkowitej spójności z pozostałą częścią aranżacji.
Paleta tonacji Sigma Ceramic Clean składa się aż z 6000 kolorów w systemie mieszalnikowym, a zaletą każdego z nich jest dobra rozlewność, co znacząco ułatwia aplikację i przeprowadzanie wnętrzarskich metamorfoz. Można nimi samodzielnie malować powierzchnie bez obaw o jakiekolwiek zacieki czy zachlapania.
Czy farba ceramiczna sprawdzi się w łazience?
Miejscem, z którego każdy domownik korzysta nawet kilka razy dziennie, jest także łazienka. To pomieszczenie nie tyle intensywnie użytkowane, ile też wyróżniające się specyficznym mikroklimatem. W porównaniu z innymi przestrzeniami panuje w niej zdecydowanie wyższy poziom wilgoci, a to z kolei rodzi ryzyko powstawania zagrzybień i rozwoju bakterii. Do niedawna radzono sobie z tym problemem, wykładając wszystkie ściany – od podłogi aż po sufit – płytkami, ale prawidłowo dobrane produkty malarskie również skutecznie sobie radzą w obliczu tych wyzwań. Co więcej, ceramiczne farby kosztują mniej niż modne kafelki, a w przypadku chęci zmian wystroju, zamiast skuwania, wystarczy jedynie sięgnąć po pędzel i puszkę z nowym kolorem farby.
Ściany w łazience są dobrą pożywką dla bakterii, grzybów oraz pleśni, często ulegają zachlapaniu i uszkodzeniom. Z tego względu farby użyte do wykończenia tych powierzchni powinny być wodoszczelne (hydrofobowe), odporne na ścieranie oraz – tak jak Sigma Ceramic Clean – paroprzepuszczalne. Dzięki temu ściany „oddychają”, zapobiegając powstawaniu i rozwojowi mikroorganizmów. Takie alternatywy sprawdzą się również w innych przestrzeniach narażonych na zawilgocenie i kondensację pary wodnej, czyli pralniach czy – wspominanych już wyżej – kuchniach.
Na ścianach w kuchni, łazience, pokoju dziecka czy korytarzu czasem trudno o uniknięcie jakichkolwiek zanieczyszczeń czy uszkodzeń. Można jednak skutecznie ułatwić usuwanie kleksów po sosie lub herbacie, oszczędzić czas przeznaczony na sprzątanie oraz wyeliminować powstawanie zarysowań czy grzybów i pleśni. Służą temu farby ceramiczne. Ich hydrofobowe, plamoodporne i antystatyczne właściwości to sposób na piękne aranżacje przez długi czas, a przy okazji ochrona dla alergików oraz przepis na modny wystrój, który można swobodnie zmieniać w zależności od potrzeb.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Farby Sigma Coatings. Liczy się efekt..