Konserwacja bram i okien PVC – zadbaj o stolarkę na wiosnę
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką KRISPOL Sp. z o.o..
Kiedy tylko pierwsze promienie słońca dają znać o zbliżającej się wiośnie, z radością wychodzimy na nasze ogrody, wykonując pierwsze prace porządkowe, chętniej otwieramy nasze bramy garażowe i wietrzymy pomieszczenia po zimie. W tym czasie warto pamiętać również o naszej stolarce okiennej – bramy i okna również potrzebują naszej uwagi.
Jak często konserwować stolarkę otworową?
Niejednokrotnie zdarza się tak, że o konserwacji naszej stolarki najzwyczajniej zapominamy, przypominając sobie, dopiero kiedy nasze okna czy brama zaczynają wydawać dziwne dźwięki zgrzytania, strzelania czy trzeszczenia. To duży błąd. Stolarka, jak wszystkie sprzęty, urządzenia czy wyposażenie, z których codziennie korzystamy, wymaga odpowiedniego traktowania.
Powyższą infografikę warto wydrukować i powiesić w widocznym miejscu. Często zdarza się, że inwestorzy wzywają serwis do swojej stolarki, a jest ona po prostu nieodpowiednio czyszczona i konserwowana.
Jak konserwować okna PVC?
Czyste i zadbane okna? Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad.
• Szyba - to największy element okna, wystarczy systematycznie usuwać kurz i brud za pomocą miękkiej ściereczki lub ręczników papierowych oraz standardowych środków do mycia szklanych powierzchni. Wycierając je od razu do sucha, zapobiegamy powstawaniu smug.
• Profile - kolejnym krokiem jest umycie profili okiennych. Jak pielęgnować je tak, aby jak najdłużej zachowały swój oryginalny odcień, połysk i jednocześnie nie zarysować? Zdecydowanie odradzamy wszelkie środki w postaci proszków, zawierające materiały ścierne lub inne środki chemiczne. Mogą one odbarwiać powierzchnię profili lub zarysować je, doprowadzając do łatwiejszego wnikania w nie kurzu i brudu. Do mycia profili najlepiej sprawdzają się miękkie ściereczki z delikatnym, uniwersalnym płynem czyszczącym.
• Uszczelki - na uwagę zasługują także uszczelki w ramie skrzydła i ościeżnicy. Ich pielęgnacja wpływa na szczelność tego elementu okna. Wystarczy systematycznie przecierać je ściereczką z delikatnym, uniwersalnym płynem czyszczącym. Uszczelki są także podatne na twardnienie z upływem czasu. Może to prowadzić do utraty elastyczności, a w konsekwencji do pękania. Aby temu zapobiec, należy je przynajmniej raz w roku smarować gliceryną, olejem do maszyn albo specjalnym preparatem przeznaczonym do ich pielęgnacji, opartym na żywicach silikonowych
• Okucia – konserwacja tego elementu przebiega dwuetapowo. Najpierw okucia należy oczyścić ściereczką z kurzu. Regularnie, raz w roku, należy je także naoliwić. Ma to na celu zapewnienie płynnej pracy mechanizmów przez wiele lat. Stosowane do konserwacji smary i oleje nie powinny zawierać żywic, kwasów, silikonów, ani dodatków uszkadzających powłokę antykorozyjną stali. Najlepiej zastosować specjalne preparaty, pochodzące od producenta okuć.
Jak konserwować bramy garażowe?
Kolejnym elementem wartym uwagi jest brama garażowa. W praktyce czyszczenie i konserwacja bramy to proste i szybkie czynności, poniżej przedstawiamy szczegóły.
• Oczyszczenie miejsc trudno dostępnych – pod uszczelkami, między sekcjami. Tu pomocne będzie sprężone powietrze. Inwestorzy często zapominają, że bezwzględnie należy unikać mocnego szorowania, które może doprowadzić do uszkodzenia powierzchni bramy.
• Oczyszczanie całego płaszcza bramy – Wilgotną ścierką należy przetrzeć, a następnie spłukać łagodnym strumieniem wody. Bardzo ważne, aby nie używać myjek wysokociśnieniowych do tego zadania.
• Płaszcz bramy można też umyć łagodnym detergentem i szczotką z miękkim włosiem. Przed przystąpieniem do tego kroku, warto w niewidocznym miejscu sprawdzić, czy detergent nie wchodzi w reakcję z bramą.
• Po wysuszeniu należy przeprowadzić konserwację uszczelek silikonem. To ważny krok, podobnie jak w przypadku uszczelek przy oknach, pozwoli to na zachować ich elastyczność.
• Suchym smarem konserwuje się trzpienie zawiasów i rolek. Tu należy pamiętać, żeby pod żadnym pozorem nie smarować prowadnic, a ich wnętrze oczyścić wyłącznie z kurzu i nieczystości.
Ważne wskazówki
Do wszystkich prac należy używać wyłącznie środków i preparatów rekomendowanych przez producenta.
Warto pamiętać również, że raz w roku przeglądu stolarki powinien dokonać certyfikowany serwis. Pozwoli to inwestorowi na zachowanie gwarancji. W przypadku stolarki marki KRISPOL – na wszystkie okna przysługuje aż 7-letni okres gwarancji, na pozostałe produkty 5.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką KRISPOL Sp. z o.o..