6 najczęściej popełnianych błędów przy myciu okien. Unikaj ich tej wiosny
Kiedy za oknami wiosna w pełni, miło jest spoglądać na nią przez krystalicznie czyste szyby. Jeśli zatem zastanawiasz się, jak sprawnie umyć okna, aby lśniły, koniecznie skorzystaj z naszych sprawdzonych porad! Poniżej wyszczególniliśmy 6 najczęściej popełnianych błędów podczas mycia okien. Koniecznie się ich wystrzegaj, zanim chwycisz za spryskiwacze, ścierki czy myjki do okien!
1. Źle dobrane środki do mycia okien i profili
Niby banał, a jednak się zdarza! Planując mycie okien, niektórzy sięgają po środki, które akurat mają pod ręką, np. uniwersalne płyny w aerozolu do mycia różnych powierzchni. Niestety, tego rodzaju preparaty mogą pozostawić na szybach smugi, tłuste plamy, a nawet je porysować! Podobnie rzecz się ma z detergentami do profili okiennych. Wiele mleczek do czyszczenia zawiera niewidoczne dla oka mikrogranulki, które mogą przyczynić się do porysowania okiennych ram.
Tymczasem na rynku dostępne są specjalne środki do mycia profili – zarówno drewnianych, jak i plastikowych. Dzięki nim wyczyścisz okna nie tylko dokładnie, ale i bezpiecznie! Wracając natomiast do szyb – jeżeli chcesz myć je bardziej ekologicznie i nie używać specjalnego płynu, zastosuj... zwykły ocet! Wystarczą dwie łyżeczki octu na szklankę wody, aby okna ponownie zalśniły krystalicznym blaskiem.
Tu dowiesz się więcej o tym, jak wykorzystać ocet w domowych porządkach.
2. Mycie okien w słoneczny dzień
Piękna pogoda zazwyczaj zachęca do mycia okien! Tymczasem okazuje się, że słońce w pełnej okazałości wcale nie sprzyja krystalicznie czystym szybom. Dlaczego? Intensywne promienie słoneczne sprawiają, że płyn rozprowadzany po okiennych szybach błyskawicznie zasycha, a co za tym idzie, na ich powierzchni pojawiają się nieestetyczne ślady i zacieki. Za mycie okien najlepiej zabrać się zatem w ciepły, ale pochmurny dzień lub późnym popołudniem.
3. Mycie profili i parapetów w pierwszej kolejności
Następnym popularnym błędem jest mycie okalających szybę profili w pierwszej kolejności. Jeżeli postąpisz w ten sposób i szyby umyjesz jako drugie, skapująca z nich brudna woda zanieczyści umyte wcześniej ramy. Podobnie rzecz ma się z parapetami. Pamiętaj zatem – najpierw wyczyść szyby, a dopiero później profile okienne, gumy uszczelniające i parapety.
4. Mycie okien za zimną i nieprzegotowaną wodą
To, że zimna woda nie pozostawia na oknach smug, wiemy wszyscy. Do bardzo mocno zabrudzonych szklanych powierzchni warto jednak użyć najpierw ciepłej wody, a dopiero później umyć je zimną. Oprócz tego musisz wiedzieć, że błędem jest mycie okien wodą prosto z kranu. Jak się okazuje, tzw. kranówka przed przegotowaniem jest zazwyczaj bardzo twarda – zwłaszcza ta w dużych miastach. Przez związki zawarte w wodzie łatwe usunięcie smug z okien jest niemal niemożliwe.
Poza tym zabrudzenia brzydko się rozmazują. Jeżeli zatem chcesz ułatwić sobie zadanie, przed myciem okien po prostu przegotuj wodę i pozostaw ją do wystygnięcia. Innym sposobem jest zastosowanie wody destylowanej, którą możesz kupić zarówno w internecie, jak i na stacjach benzynowych czy w większości supermarketów.
5. Nieumiejętne polerowanie szyb
Stara szkoła mycia okien mówi, aby polerować szyby starymi gazetami. Współcześnie jednak takie praktyki odchodzą powoli do lamusa. Zły jakościowo papier gazetowy często bywa zbyt szorstki, a to może powodować powstawanie mikrorys na powierzchni szyb. Oprócz tego łatwo pobrudzić sobie dłonie gazetowym tuszem.
Inni do polerowania używają papierowych ręczników. Papier z kolei nierzadko się rozwarstwia i pozostawia na powierzchni okna białe drobiny. Czym zatem najskuteczniej wypolerujesz okna? Jak się okazuje, najlepiej pod tym względem sprawdzają się chłonne ściereczki z mikrofibry lub... elastyczne rajstopy z nylonu!
TRIK: okno najpierw poleruj od góry do dołu, a potem wszerz. Dzięki temu unikniesz uciążliwych smug.
6. Za słabe środki czyszczące do mycia bardzo brudnych szyb
Zdarza się, że okna po zimie są wyjątkowo brudne. Z takim problemem mierzą się najczęściej właściciele mieszkań w dużych miastach – zwłaszcza, kiedy okna wychodzą na bardzo ruchliwą ulicę. Wówczas może się zdarzyć, że nawet używając bardzo mocnego płynu do mycia szyb, będziesz musiał się nieźle natrudzić, aby przywrócić szybom dawny blask. W takiej sytuacji z pomocą przyjdzie Ci... naturalny olej lniany! Jeżeli okna są bardzo brudne, najpierw posmaruj ich powierzchnię olejem i pozostaw na godzinę. Po upływie wskazanego czasu umyj okna jak zwykle płynem do mycia szyb. Lśniące okna gwarantowane!
Mycie okien nie należy do najprzyjemniejszych, jednak – jak widać – istnieje kilka sprawdzonych sposobów na to, abyś nie dokładał sobie zbędnej pracy. Zastosuj nasze porady, aby uniknąć podstawowych błędów, a gwarantujemy, że wiosna za oknem wyda Ci się jeszcze piękniejsza!
Artykuł powstał we współpracy z marką Krispol.