Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jak zrobić oczko wodne? Budowa oczka wodnego krok po kroku

Oczko wodne w ogrodzie – jak je zrobić? Niewielkie zbiorniki wodne są bardzo popularnym elementem aranżacji wielu przydomowych przestrzeni. Nic dziwnego – taka ozdoba ogrodu nie tylko wygląda przepięknie, ale dodatkowo wprowadza harmonię i działa odprężająco. Widok wody uspokaja, wprawia w dobry nastrój, a w upalne dni daje ukojenie. W takim razie jak zrobić oczko wodne w ogrodzie? Czy budowa oczka wodnego jest trudna? Czytaj dalej – dziś wyczerpująco odpowiemy na te pytania.

Oczko wodne w ogrodzie – o czym warto pamiętać?

Oczko wodne w ogrodzie to marzenie wielu z nas i dekoracja wspaniale dopełniająca stylowy ogród i taras. To bardzo efektowny element każdej zewnętrznej aranżacji i – ogród z oczkiem wodnym wygląda bardzo klimatycznie i efektownie.

Oczka wodne w ogrodzie to prawdziwa uczta dla zmysłów. Nie tylko cieszą oko, ale również pozwalają rozkoszować się kojącym i relaksującym szumem wody czy schłodzić dłonie w przyjemnie zimnej wodzie w upalny dzień. Ogrody z oczkiem wodnym to również raj dla miłośników hodowli rybek. Przydomowe zbiorniki wodne dają w tej kwestii ogromne możliwości, a rybki i wodna roślinność wzbogacają ogród i sprawiają, że staje się on jeszcze atrakcyjniejszy.

Małe oczko wodne w ogrodzie – zdjęcia i pomysły

Najpopularniejszym sposobem na stworzenie małego oczka w ogrodzie jest wyłożenie wykopu folią. Nie jest to jednak jedyny sposób na oczko wodne. Formy, jakie może przybierać ten przydomowy zbiornik wodny, są bardzo różne. Jak zrobić je inną metodą? Możesz wykorzystać gotową formę z tworzywa sztucznego, wylać zagłębienie betonem lub… zrobić oczko z opony lub wanny. Jak stworzyć oryginalne oczko w ogrodzie? Zobacz zdjęcia i sprawdź nasze inspiracje!

Oczko wodne z opony

Jak zrobić oczko wodne z opony? Może brzmi dziwnie, ale oczko wodne z opony może się prezentować naprawdę pięknie! Będziesz potrzebował dużej opony (świetnie sprawdzi się np. taka od traktora) i do tego standardowo – folii, kamieni i roślin. Zacznij od ścięcia górnego brzegu opony. Następnie wykop w ziemi nieckę dopasowaną do wielkości ogumienia i umieść w niej oponę. Całość przykryj folią i postępuj dalej, zaczynając od kroku 5. z naszej instrukcji. Konstrukcja z opony to świetny sposób na oczko wodne w małym ogrodzie.

Oczko wodne z wanny

Jak zrobić oczko wodne z wanny? Do zrobienia oczka wodnego możesz wykorzystać również starą, nieużywaną wannę. Wystarczy, że wkopiesz ją w ziemię, obłożysz folią, wyłożysz kamieniami i dodasz dekoracje ogrodowe. Atrakcyjne minioczko wodne w ogrodzie o pięknym, regularnym kształcie gotowe!

Oczko wodne z kaskadą

Jak zrobić oczko wodne z kaskadą? Oczko wodne z wodospadem to prawdziwa gratka dla osób, które lubią relaksować się przy odgłosach szumiącej, pluskającej wody. Wodospad w oczku wodnym to jednak nie tylko przyjemne doznania słuchowe i wzrokowe. Kaskada dodatkowo dotlenia wodę w zbiorniku, co w znaczący sposób poprawia stan fauny i flory. Jak zrobić oczko wodne z wodospadem? Kaskada w oczku wodnym tworzona jest zwykle w układzie zamkniętym – potrzebne są rurki do przeprowadzenia strumienia oraz pompa, która będzie tłoczyć wodę. Takie oczko wodne świetnie prezentuje się np. w ogrodzie japońskim czy ogrodzie francuskim.

Oczko wodne z mostkiem

Jeśli szukasz pomysłu na oczko wodne w ogrodzie urządzonym w romantycznym stylu, świetnym rozwiązaniem będzie oczko wodne z mostkiem. Taka konstrukcja wygląda niezwykle klimatycznie, tajemniczo i skutecznie zachęca do wypoczynku we własnym, pięknym ogródku.

Oczko wodne – czy możesz liczyć na dofinansowanie?

Planując stworzenie oczka wodnego, możesz starać się o dofinansowanie jego realizacji. Program „Moja Woda” przewiduje dopłatę o wysokości 5 tys. zł do realizowanego oczka wodnego. Dotacja może pokryć maksimum 80% kosztów, jakie zostaną poniesione na budowę zbiornika. Program potocznie zwany „oczko wodne plus” ma na celu łagodzenie skutków suszy, jaka w ostatnich latach panuje w Polsce. W 2020 roku pula środków przeznaczonych na program została bardzo szybko wyczerpana – na 2021 rok planowana jest kolejna edycja.

Ławka ogrodowa Zake drewniana 150 cm

Ławka ogrodowa Zake drewniana 150 cm

1379 zł
Ławka składana Kablers dwuosobowa składana drewno sosnowe szara

Ławka składana Kablers dwuosobowa składana drewno sosnowe szara

1279 zł
Ławka składana Kablers dwuosobowa składana drewno sosnowe miodowa

Ławka składana Kablers dwuosobowa składana drewno sosnowe miodowa

1279 zł
Ławka ogrodowa Ticanto 150 cm

Ławka ogrodowa Ticanto 150 cm

1289 zł
Nowość

Rośliny do oczka wodnego – jakie wybrać?

Jakie rośliny do oczka wodnego wybrać? W wodzie, czyli na dnie zbiornika należy posadzić rośliny pływające, a na obrzeżach oczka tzw. rośliny strefy przybrzeżnej. Bardzo dobrym wyborem są rośliny do oczka wodnego oczyszczające wodę, takie jak hiacynt wodny, rogatek sztywny czy salwinia uszkowata. Te gatunki sprawdzą się również jako rośliny do małego oczka wodnego.

Jeśli szukasz roślin do oczka wodnego pływających, koniecznie zwróć uwagę na gatunki takie jak: wspomniany wyżej hiacynt, osoka aloesowa czy lilia wodna. A jak obsadzić oczko wodne? W strefie przybrzeżnej świetnie sprawdzi się niezapominajka, liliowiec rdzawy czy bergenia sercowata.

Jak zrobić oczko wodne w ogrodzie?

Jak zrobić małe oczko w ogrodzie? Oczko wodne w ogrodzie możesz zbudować samodzielnie. Wystarczy trochę czasu, cierpliwości, kilka materiałów i podstawowa wiedza, jak zabrać się do rzeczy. Najczęściej stosowaną metodą jest wykonanie oczka przy pomocy specjalnej folii. Poniżej krok po kroku przeprowadzimy Cię przez wszystkie etapy budowy tego niewielkiego przydomowego zbiornika wodnego. Zaczynamy! Jak zbudować oczko wodne w ogrodzie?

Do budowy oczka wodnego będą Ci potrzebne:

  • folia do oczek wodnych,
  • piasek lub włóknina,
  • kamienie (mniejsze na dno, większe na brzeg),
  • rośliny,
  • łopata ogrodowa,
  • pompa i filtr do wody.

Budowa oczka wodnego krok po kroku

Poniżej przedstawiamy 7 prostych kroków, które są odpowiedzią na pytanie: „jak zbudować oczko wodne?”. Ile będziesz potrzebować czasu? Wszystko zależy od tego, czy chcesz zbudować małe, czy duże oczko wodne. Tak naprawdę najwięcej czasu pochłaniają wykopy i ukształtowanie dna. Późniejsze prace to już sama przyjemność! Pamiętaj również, że małe oczko wodne (do 50 m²) nie wymaga pozwolenia.

Krok 1. Wyznacz miejsce na oczko wodne w ogrodzie

Zanim przystąpisz do budowy oczka wodnego w ogrodzie, dobrze przemyśl, gdzie ma się znajdować zbiornik. Najlepiej, by oczko wodne było usytuowane w miejscu, które jest nasłonecznione przez kilka godzin w ciągu dnia. Jeśli w Twoim ogrodzie jest zagłębienie, w którym naturalnie gromadzi się woda, możesz je pogłębić i wykorzystać do budowy oczka.

Krok 2. Wykop i ukształtuj oczko wodne w ogrodzie

Kiedy już znajdziesz miejsce i zdecydujesz się, czy podejmujesz się budowy dużego, czy małego oczka wodnego, czas przystąpić do wykopów. W tym momencie możesz również zająć się modelowaniem półek wodnych, na których posadzisz rośliny. Oczko wodne powinno mieć minimum 10 m² i 1 m głębokości (szczególnie, jeśli chcesz wpuścić do niego rybki).

Krok 3. Przygotuj dno oczka wodnego w ogrodzie

Zanim w wykopanej niecce położysz folię, musisz przygotować dno. To bardzo ważny etap, ponieważ ostre krawędzie wystających kamieni mogą uszkodzić folię. Możesz do tego wykorzystać włókninę lub po prostu wyłożyć dno warstwą piasku.

Krok 4. Połóż folię na oczko wodne w ogrodzie

Przyszedł czas na położenie folii. Układanie rozpocznij od dna oczka i kieruj się ku górze. Folia powinna leżeć luźno, nie napinaj jej, ani nie rozciągaj.

Krok 5. Zamontuj filtr i pompę w oczku wodnym w ogrodzie

Kiedy Twoje oczko będzie już wyłożone folią, zamontuj pompę i filtr, które pomogą w utrzymaniu czystości wody w zbiorniku. Gotowy filtr możesz kupić w sklepie lub wykonać go własnoręcznie. Jak zrobić filtr do oczka wodnego? Wystarczy beczka, rury (mogą być kanalizacyjne PVC), silikon lub żywica do uszczelnienia rur i materiał filtrujący, np. keramzyt. Zasada działania jest prosta – woda z oczka jest pompowana do beczki, przepuszczana przez złoża filtrujące, a następnie wypompowywana z powrotem do zbiornika. Taki filtr nadaje się do oczek wodnych o dużej pojemności.

Krok 6. Wykończ brzeg oczka wodnego w ogrodzie

Brzeg oczka wodnego najlepiej wykończyć za pomocą płaskich kamieni, dzięki którym przykryjesz warstwę folii. Teraz jest również moment na obłożenie kamieniami dna.

Krok 7. Nasadź rośliny i wykonaj dekoracje oczka wodnego w ogrodzie

Doszedłeś do najprzyjemniejszego etapu, czyli momentu sadzenia roślin. Wybierając rośliny, pamiętaj, by dostosować gatunek do głębokości, na jakiej planujesz go posadzić. Najgłębiej sadzi się np. lilie wodne, a w najpłytszej strefie trzciny, pałki czy strzałki wodne.

Jak oczyścić oczko wodne w ogrodzie?

Jak wyczyścić oczko wodne z glonów? Jeśli zastanawiasz się, jak oczyścić oczko wodne z mułu i innych zanieczyszczeń, mamy dobrą wiadomość – istnieje kilka skutecznych sposobów. Bardzo skutecznym rozwiązaniem, które nie wymaga przepompowania wody, jest użycie środka zawierającego żywe bakterie, które w mig poradzą sobie z zanieczyszczeniami w Twoim oczku wodnym. Jak utrzymać czystą wodę po takim zabiegu? Dbaj o odpowiednią filtrację i dodatkowo zasadź rośliny filtrujące wodę – te dwa sposoby z pewnością pozwolą utrzymać czystość zbiornika na dłużej.

Jak uszczelnić oczko wodne w ogrodzie?

Czasami zdarza się, że w oczku wodnym stworzy się szczelina, a woda zacznie wyciekać. Jak uszczelnić przeciekające oczko wodne? Możesz zastosować nową folię lub uszczelnić podłoże przy pomocy kauczuku syntetycznego czy maty betonitowej.

Jak zabezpieczyć oczko wodne z rybami na zimę?

Jak zabezpieczyć oczko wodne na zimę? Jeśli Twoje oczko ma ponad 100 cm głębokości, możesz być pewien, że zimą nie zamarznie do dna, w związku z czym ryby mogą bezpiecznie przezimować. Ryby bardzo dobrze radzą sobie w niskich temperaturach, musisz jednak pamiętać, by dbać o to, aby miały dostęp do tlenu. Oznacza to, że jeśli tafla zamarznie, powinieneś stworzyć w niej kilka przerębli, dzięki którym dostarczysz rybom powietrze.

Co możesz zrobić, żeby oczko wodne nie zamarzło na zimę? Najprostszym sposobem jest położenie na tafli wody np. piłki lub kawałka drewna, a przy temperaturze poniżej zera polewać je gorącą wodą, by stworzony przerębel nie zamarzł.

Jak ogrodzić oczko wodne przed dziećmi?

Jak zabezpieczyć oczko wodne przed dziećmi? Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić oczko wodne, które nie będzie stanowiło niebezpieczeństwa dla dzieci, rozważ stworzenie zbiornika pokrytego siatką asekuracyjną. Taka siatka zakłóca wzrostu roślin ani życia zwierząt, a stanowi skutecznie zabezpieczenie i uchroni dziecko przed przypadkowym wpadnięciem.

Niewiele potrzeba, by we własnym ogrodzie cieszyć się prywatnym, małym zbiornikiem wodnym. Wystarczy wybrać oczko wodne i akcesoria, jakie będą potrzebne do jego realizacji i wziąć się do pracy. Powodzenia!


Inne artykuły w tej kategorii

Jak zabudować taras? Przegląd materiałów na zabudowę tarasu

Jak zabudować taras? Przegląd materiałów na zabudowę tarasu

Ogród przed domem – jak urządzić ogród przed wejściem do domu?

Ogród przed domem – jak urządzić ogród przed wejściem do domu?

Krzewy ozdobne wieloletnie – jakie wybrać do ogrodu?

Krzewy ozdobne wieloletnie – jakie wybrać do ogrodu?

Ogród jesienią. Jak zabezpieczyć rośliny na zimę?

Ogród jesienią. Jak zabezpieczyć rośliny na zimę?

Forsycja – wszystko o odmianach, właściwościach i pielęgnacji forsycji

Forsycja – wszystko o odmianach, właściwościach i pielęgnacji forsycji

Jaki fotel wybrać do ogrodu – wiszący czy tradycyjny? Podpowiadamy

Jaki fotel wybrać do ogrodu – wiszący czy tradycyjny? Podpowiadamy

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.