Meble w skórzanej tapicerce. Dlaczego warto je mieć?
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Livingroom Official.
Wiele osób rezygnuje z zakupu mebli w skórzanej tapicerce ponieważ ma przekonanie, że skóra jest trudna w utrzymaniu, zimna i nie jest plamoodporna. Czy rzeczywiście jest to prawdą? Sprawdzamy!
Tapicerka ze skóry naturalnej – zalety
Jeśli chcemy, aby nasza kanapa wyglądała wyjątkowo, elegancko i miała niepowtarzalny charakter naprawdę warto zainwestować w mebel w skórze naturalnej. Oprócz walorów wizualnych takich jak oryginalne wybarwienie, ciekawa faktura czy szlachetna struktura, skórzana tapicerka ma jeszcze wiele innych zalet. Skóra potrafi pochłonąć, a następnie oddać wilgoć do 25% swojej wagi, co czyni ją swoistym regulatorem wilgotności w pomieszczeniu. Ma wysoką elastyczność oraz wytrzymałość na rozerwanie. Dzięki czemu mebel w takiej tapicerce może być użytkowany przez wiele lat.
Dbałość i regularna konserwacja profesjonalnymi środkami dedykowanymi do danego typu skóry pozwala na zachowanie jej dobrego wyglądu i chroni przed niechcianymi plamami. Ponadto jest ona bardzo łatwa w czyszczeniu. Wystarczy wytrzeć ją wilgotną ściereczką bez użycia jakichkolwiek środków chemicznych, aby usunąć zabrudzenie. Skóry o lakierowej wierzchniej warstwie rzeczywiście utrzymują temperaturę panującą w otoczeniu, stąd tapicerka w pokoju o temp. 20°C będzie na początku wydawała się chłodna, ale po chwili uzyska miejscowo temperaturę ciała użytkownika. Taka sytuacja nie dotyczy skór semi-anilinowych i anilinowych. One nie dają nieprzyjemnego poczucia chłodu i zapewniają najwyższy komfort siedzenia.
W Salonach Livingroom kolekcja skór naturalnych pochodzi z renomowanych, światowych garbarni i dzieli się na kilka grup. To z jakiej grupy wybrać gatunek zależy od indywidualnych potrzeb użytkownika. Oto krótka charakterystyka skór jakie znajdują się w ofercie Livingroom:
Skóry pigmentowane
Skóry W1 i W2 po procesie garbowania są poddawane szlifowaniu. W ten sposób eliminuje się większe wady, jak zgrubienia, zrogowacenia, blizny. Następnie na skórze jest robione tłoczenie faktury odpowiednią matrycą, która nadaje jej jednolity wygląd na całej powierzchni błamu. W końcowej fazie skórę się barwi i zabezpiecza jej lico lakierem lub woskiem, który nadaje jej delikatne nabłyszczenie, gładkość i przede wszystkim ochronę przed uszkodzeniami i wpływem czynników zewnętrznych. Skóra W1 i W2 jest bardzo odporna na intensywne użytkowanie.
Skóry semi-anilinowe
WM to skóra semi-anilinowa, która kwalifikuje się pomiędzy skórami anilinowymi (np. WR), a pigmentowanymi (jak W1/W2). Do jej przygotowania używa się najlepszej selekcji surowca, gdyż powierzchnia skóry jest widoczna, daje świadectwo jej naturalności. Skórę tę farbuje się na wskroś, tak jak w przypadku skór anilinowych, z tą różnicą, że w przypadku skóry WM na powierzchnię nakłada się delikatny pigment, tak aby w dalszym ciągu zachowała swój naturalny wygląd. Dzięki temu procesowi skóra nabiera większej odporności na czynniki zewnętrzne, zmniejszona jest również chłonność wody. Skóra WM jest miękka, ciepła, o satynowym wykończeniu.
Skóry anilinowe
Skóra WR i RETRO to wysokiej jakości skóry anilinowe. Do ich przygotowania używa się najlepszej selekcji surowca, gdyż powierzchnia skóry jest całkowicie widoczna i świadczy o jej naturalności. Wierzchnia warstwa (lico) nie jest poddawana żadnej obróbce, jak np. wytłaczanie w przypadku skóry W1/W2. Skóra WR barwiona jest na wskroś specjalnymi barwnikami, które wnikają w całą strukturę skóry, w otwarte pory, uwidaczniając jej drobne zadrapania, niewielkie żyły i blizny. W efekcie skóra nabiera autentycznego, naturalnego wyglądu, miękkości i gładkości. Tu należy mieć na uwadze występowanie różnic w kolorze i fakturze między poszczególnymi partiami produkcyjnymi, które wynikają z niepowtarzalności w absorpcji barwników przez skórę, nawet w zakresie jednego błamu.
W9 to elegancka skóra anilinowa w stylu vintage. Swą naturalność zachowuje poprzez wyeksponowanie drobnych niedoskonałości jak blizny czy zadrapania. Jest bardzo miękka i miła w dotyku, z efektem nubucku. Dwutonowość w kolorze skóry otrzymuje się poprzez ręczne szlifowanie powierzchni, uzyskując delikatne przetarcia, dające efekt postarzenia, co jest jej ogromnym atutem wizualnym. Należy pamiętać, że w przypadku skór anilinowych, również W9 może wykazywać różnice w kolorze i fakturze między poszczególnymi błamami.
W11 jest aksamitnie miękka w dotyku, cechuje się matową powierzchnią i naturalną strukturą. To skóra nubukowa. Jej ekstrawagancki charakter uzyskuje się poprzez szlifowanie strony licowej. Pomimo obróbki powierzchni, blizny są nadal widoczne i opowiadają o wyjątkowej historii każdego błamu skóry. Zmienia się ona w trakcie użytkowania, dając optyczne wrażenie patyny.
Skóra nubukowa jest zwykle bardziej wrażliwa niż skóra gładka ze względu na oszlifowane i otwarte lico. W11 jest jednak impregnowana na powierzchni żywicą syntetyczną, która układa się wokół włókien tworząc niewidoczną warstwę ochronną. Pomimo powyższych zabiegów miękkość i oddychalność skóry pozostaje na wysokim poziomie.
W10 to skóra o otwartej, naturalnej strukturze. Została specjalnie opracowana do stosowania w przemyśle tapicerskim. Pochodzi z Ameryki Południowej. Aby zachować jak najbardziej oryginalny charakter, do jej przetwarzania stosuje się tylko anilinę i przezroczyste barwniki. Dzięki temu widoczna jest pierwotna struktura skóry jak również ukąszenia owadów, blizny itp. Nie jest ona pokryta warstwą lakieru, lecz naniesiona jest na nią wielowarstwowa, naturalna emulsja woskowa. Zabieg ten daje efekt woskowanej skóry „pull-up’”, jak również sprawia, że jest to cudownie miękki w dotyku, przyjazny dla skóry człowieka i wygodny materiał tapicerski. Kupując mebel w takiej tapicerce klient powinien być świadomy występowania różnic w kolorze i strukturze samej skóry, jak i pojawienia się typowej patyny w trakcie jej użytkowania.
Skóra naturalna to pasja, to emocje, to doświadczenie i kunszt tworzenia mebli. Doskonale podkreśla wyjątkowy charakter brył, ich estetykę i wyszukany smak nabywcy. Każdy typ skóry naturalnej opowiada inną historię. Daje inne wrażenia estetyczne i odczuwalne. Ten szeroki wybór rodzajów, właściwości i wyglądu skóry daje klientowi możliwość idealnego dopasowania jej do swoich potrzeb, stylu życia i charakteru wnętrza. Jej wytrzymałość i jednocześnie szlachetność lica zapewnia najwyższy komfort siedzenia. Natomiast odpowiednia i regularna pielęgnacja sprawia, że mebel w skórze naturalnej nie brudzi się tak łatwo i wygląda przez długi czas jak nowy. Dlatego warto mieć meble w skórzanej tapicerce.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Livingroom Official.