5 inspiracji z mozaiką w tle! Zobacz, jak stworzyć modną kuchnię i łazienkę
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Cerrad.
Znudzeni wszędobylskim minimalizmem coraz chętniej szukamy atrakcyjnych sposobów na to, by dodać wnętrzom – nawet tym surowym i ascetycznym – charakteru! Jednym ze skutecznych narzędzi w osiągnięciu tego celu jest mozaika. Te miniaturowe kafelki umieszczone na kwadratowych plastrach wracają do łask! Efektownie prezentują się już nie tylko w łazience vintage. Mogą być też częścią reprezentacyjnej kuchni czy luksusowego salonu. Jak je wykorzystać? Oto 5 przykładów od Cerrad.
1. Marmur w wersji mini
Marmur z reguły kojarzy się z wielkimi slabami o powierzchni pełnej cienkich żyłek. Zwłaszcza ten biały ma w sobie ukryty potencjał, bo jego kolorystyka służy do optycznego powiększania pomieszczenia, przy jednoczesnym zachowaniu eleganckiego sznytu aranżacji. Decydując się jednak na szlachetny kamień lub jego imitacje w wersji white, nie trzeba zdawać się wyłącznie na wielkoformatowe płyty. Olśniewający rezultat uzyskasz również, inwestując w mozaikę Calacatta White, która precyzyjnie oddaje urodę włoskiego marmuru Statuario.
Chcąc ocieplić wystrój zdominowany przez marmurowe desenie Calacatta White, zastosuj drewno oraz kompozycję stłumionych tonacji. Z kolei dla uzyskania ekskluzywności, postaw na przeciwstawne odcienie w postaci czarnych mebli i ciemnej posadzki albo barwy butelkowej zieleni, bordo czy granatu, które zbudują iście królewski buduar. Jasno tło wyostrzy kontury i pogłębi powstały kontrast, dając spektakularny efekt wizualny! Podkreślisz go, wybierając złote dodatki; baterie łazienkowe, akcesoria i ozdoby.
2. Pomysł na luksus w drobnej postaci
Oczywistą parą dla marmuru jest złoto! Taki duet to recepta na wystrój w klimacie glamour. Wystarczy kilka połyskujących detali, klasycznego połączenia czerni z bielą i olśniewający efekt gotowy. Nie jest to jednak jedyny sposób na to, by wykorzystać ten szlachetny kruszec! Możesz też sięgnąć po mozaikę Calacatta Gold od Cerrad, utrzymaną w odcieniach bieli i szarości, przeplecionych złotymi akcentami. Stanie się zarówno dobrą bazą wnętrza rodem z Hollywood, jak i zamieni się w tło modernistycznej scenerii, gdzie panują ład i harmonia.
Gdy wystrój zdominowany przez marmurowe powierzchnie Calacatta Gold uzupełnisz drewnem, miękkimi materiałami oraz zgaszonymi kolorami ziemi (beżem, kawowym, szarym czy grafitowym), całość nabierze sporo przytulności. Drobne kafelki wykorzystaj w roli dekoracji ściany za wanną czy przestrzeni pomiędzy blatem a szafkami w kuchni. Żeby nie przyćmić ich urody, wybierz gładkie fronty mebli i minimalistyczne dekoracje. Dzięki temu mozaika będzie stylową biżuterią aranżacji.
3. Mozaika inspirowana kamieniem
Kamień także kojarzy się głównie z wielkim formatem, więc by dodać wnętrzu bigla i zerwać ze schematami, warto zdecydować się na chropowate struktury w mniejszym wydaniu. Nieregularna powierzchnia imitująca metamorficzną skałę przedstawiona w postaci drobnej mozaiki jeszcze lepiej zaakcentuje określone powierzchnie kuchni czy łazienki – nawet jeśli zajmie jedynie ich część. Tak będzie chociażby w przypadku propozycji Masterstone Graphite, która wzorowana jest kamieniem Fior Di Bosco. Atrakcyjny wzór pozwoli stworzyć wnętrze niczym wykute w skale.
Grafitowa tonacja Masterstone Graphite uzupełniona subtelnymi przetarciami może wyróżnić strefę prysznica czy zamienić w dekoracyjny pas biegnący wzdłuż ścian. Jej ciemne wybarwienie będzie doskonale współgrało z metalowymi dodatkami, czarną ceramiką i jasnymi szarościami, które nieco rozświetlą całość. Dla ożywienia wystroju wykorzystaj zielone kwiaty – ich obecność spotęguje naturalny klimat aranżacji.
4. Beton w rozmiarze XS
Oryginalnie, lecz niekoniecznie w rozmiarze XL, może prezentować się także beton. Ten surowy i praktyczny materiał wypełnia przestrzeń nowoczesnych aranżacji i kojarzy się z pofabrycznym klimatem. W mniejszym wydaniu mozaiki Softcement Silver może być również tłem wystroju scandi, eklektycznego czy nawet klasycznego. Imitację betonu w trzech odcieniach szarości od Cerrad można łączyć z drewnem, cegłą czy kamieniem, a także miękkimi w dotyku materiałami, które ocieplą wystrój. W zakresie kolorów egzamin zdadzą zarówno te neutralne jak biel, pastelowy błękit czy beż, jak i nasycone oraz odważne; butelkowa zieleń, granat czy czerń.
5. Ciemna strona mozaiki
Wolisz wnętrza z charakterem? Imitacja ciemnego marmuru z gęsto rozrzuconymi złotymi użyleniami Marquina Gold będzie strzałem w dziesiątkę! Te czarne płytki spotęgują szykowny charakter wnętrza i pozwolą stworzyć kameralny klimat sprzyjający odprężeniu. Jeśli jesteś właścicielem niewielkiej łazienki, zastosuj je w roli akcentu przełamania – detalu, który podkreśli wystrój, ale jednocześnie nie przytłoczy całości, np. za taflą lustra czy pod prysznicem. Na większym metrażu mozaika Marquina Gold może być dominantą. Odpowie tam za wrażenie luksusu i poczucie ekskluzywności.
Z czarnym marmurem znakomicie komponować się będą drewno, szkło rozświetlające wystrój, a także – dobrany na zasadzie przeciwieństwa – biały kamień. Kolorystycznym uzupełnieniem mogą być zgaszone brązy, beże, a także mleczne kremy i spokojne szarości. Biorąc pod uwagę złote żyłki wyróżniające się na powierzchni płytek Marquina Gold, idealnym zwieńczeniem projektu będzie złoto. Może ono przybrać postać baterii łazienkowych czy dekoracji.
Mozaika to wnętrzarska biżuteria. Mimo że wyróżnia się niewielkim formatem, to gwarantuje zachwycający efekt, nawet jeśli jej ilość ogranicza się do powierzchni ściany nad umywalką w łazience czy blatem w kuchni. To typ okładziny, który zdobi, poprawia proporcje, nadaje charakter i otwiera szereg dekoracyjnych możliwości. Jej użycie to zawsze sposób na to, by stworzyć oryginalne wnętrze!
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Cerrad.