Jak oszczędzać wodę w łazience? O tych 5 rzeczach musisz pamiętać
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Cersanit.
Oszczędzanie wody to nie moda, a bycie ekologicznym wbrew pozorom nie jest takie trudne. Pierwsze kroki w tym kierunku warto postawić w łazience. Wystarczy kilka dobrych nawyków, zamiana wadliwego sprzętu czy inwestycja w taki, który pozwala na rozsądne gospodarowanie zasobami. Co jeszcze? Podpowiadamy razem z marką Cersanit.
1. Zadbaj o dobre nawyki
Czy wiesz, że odkręcony podczas mycia zębów kran pochłania w ciągu miesiąca setki litrów wody? Tak samo jest w przypadku golenia czy namydlania dłoni. Ta wartość w skali roku przekłada się na spore wydatki, dlatego by je ograniczyć i zminimalizować zjawisko marnotrawstwa, zadbaj o dobre nawyki! Odkręcaj kurek tylko wtedy, gdy to konieczne i zakręcaj go, gdy nie potrzebujesz bieżącej wody; gdy szczotkujesz zęby czy usuwasz zarost. Dzięki temu zaoszczędzisz mnóstwo pieniędzy!
2. Bierz szybkie prysznice
„Wanna czy prysznic” – to jeden z najważniejszych dylematów związanych z urządzaniem łazienki. Ma on związek nie tyle z przyzwyczajeniami domowników, ile z oszczędnościami. Panuje bowiem przekonanie, że orzeźwiający deszcz kropel w kabinie natryskowej jest znacznie korzystniejszą alternatywą. Aby rzeczywiście tak się stało, prysznic musi trwać zaledwie kilka minut, bo jeśli stawiasz na długie kąpiele, zużyjesz niemal tyle samo wody co w wannie.
A co jeśli w Twojej łazience nie ma kabiny? Warto wtedy zdecydować się na wylegiwanie się w wannie wypełnionej po brzegi jedynie raz na jakiś czas. Dobrym pomysłem jest również zamontowanie parawanu nawannowego, dzięki któremu strefa mycia zamieni się wielofunkcyjną przestrzeń 2w1 – raz pozwoli na orzeźwiający i szybki natrysk, a raz na błogą przyjemność pod pierzynką piany.
3. Wybierz oszczędne baterie
Ekonomiczna łazienka to też ta, gdzie problemem nie jest kapiący kran, a armatura działa bez zarzutu i... ekologicznie! Nieszczelna bateria może w perspektywie kilku miesięcy doprowadzić do sporego marnotrawstwa wody, dlatego najlepiej albo ją naprawić, albo zastąpić modelem, który ograniczy zużycie. Ważnymi elementami takiej armatury są ceramiczna głowica, która warunkuje bezawaryjne działanie, a także perlator, czyli specjalne sitko napowietrzające strumień. Jest on umieszczony na końcu wylewki baterii i jego zadaniem jest mieszanie wody z powietrzem. W rezultacie strumień wydaje się większy przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia wody nawet o połowę!
Mianem baterii oszczędzających wodę określa się nie tylko baterie z perlatorem. Do grona tego typu produktów zaliczane są również baterie termostatyczne Cersanit czy baterie bezdotykowe. Pierwsze posiadają wbudowany termostat, który odpowiada za mieszanie wody ciepłej oraz zimnej, utrzymując tym samym stałą, określoną przez użytkownika temperaturę strumienia. Ogranicza to możliwość oparzenia, a także generuje oszczędności, bo woda osiąga pożądaną wartość zaraz po odkręceniu kurka – bez konieczności uporczywej regulacji.
Baterie bezdotykowe także uchodzą za ekonomiczne i ekologiczne. Zainstalowany w nich czujnik ruchu samoczynnie otwiera strumień i zamyka go po odsunięciu dłoni. Dzięki temu woda leje się wyłącznie wtedy, gdy jest potrzebna, a możliwość zapomnienia o zakręceniu kurka odchodzi w zapomnienie.
W jakie jeszcze baterie warto zainwestować? Cersanit proponuje baterie z ogranicznikiem ilości wypływającej wody, a także zastąpienie baterii dwuuchwytowych jednouchwytowymi, które pozwalają na łatwiejsze i znacznie szybsze ustawienie pożądanej temperatury wody.
4. Zainwestuj w odpowiednie WC
Ze strefy mycia warto przejść do strefy toalety i tam poszukać sposobów na oszczędności. Wbrew pozorom jest ich całkiem sporo, czego potwierdzeniem jest asortyment marki Cersanit, czyli miski WC CleanOn. Taka alternatywa – dzięki eliminacji kołnierza wewnętrznego – strzeże nie tylko czystości i ogranicza czas niezbędny na sprzątanie. Technologia CleanOn wyposażona jest również w system efektywnego spłukiwania, który polega na tym, że strumień dokładnie okrąża wnętrze klozetu, precyzyjnie je czyści, a przy tym zużywa znacznie mniej wody niż tradycyjne kompakty czy sedesy wiszące z rantem.
5. Wybieraj ekologiczne spłuczki
W obszarze toalety warto również wrócić uwagę na rodzaj spłuczki. Zamiast klasycznych rozwiązań, w których po naciśnięciu przycisku opróżnimy cały zbiornik, warto wybrać mechanizmy umożliwiające regulację ilości wypłukiwanej wody albo warianty dwudzielne od Cersanit. Są one wyposażone w dwa przyciski i dwa tryby spłukiwania: normalny oraz oszczędny – ten drugi wykorzystuje jedynie połowę objętości spłuczki.
Żeby oszczędzać wodę, nie trzeba nowatorskich odkryć – wystarczą odpowiednie wyposażenie sanitarne i zmiana złych nawyków. Taki zestaw będzie gwarancją mniejszych rachunków, a także znacznej redukcji wykorzystania zasobów naturalnych. To się opłaca! I dla domowników, i dla planety!
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Cersanit.