Gdzie zamontować gniazdka i włączniki elektryczne?
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Karlik Elektrotechnik Sp. z o.o..
Osprzęt elektroinstalacyjny to nie tylko gniazda i łączniki. Dodatkowe, niezwykle przydatne funkcje jak regulowanie temperatury i oświetlenia, sterowanie roletami okiennymi czy ładowanie urządzeń za pomocą ładowarek USB warto przemyśleć pod kątem lokalizacji. Gdzie zamontować gniazdka i włączniki, żeby były zawsze w zasięgu ręki?
Włączniki światła
Łączniki elektryczne zwykle są montowane na wysokości ok. 120 cm od podłogi. Czy dla każdego użytkownika inwestycji będzie to odpowiednia wysokość? Jeżeli budujemy nowy dom, dla którego sami decydujemy, gdzie i na jakiej wysokości zostaną osadzone puszki w ścianach, lokalizacja łączników niżej, np. ok. 80 cm od podłogi może okazać się bardziej atrakcyjna dla dzieci, które w takich warunkach wcześniej uczą się samodzielnego korzystania z oświetlenia.
Łączniki osadzone tak nisko osoba dorosła włącza dłonią wyprostowanej ręki opuszczonej w dół, nie podnosząc jej wcale do góry, jak to zwykle musimy robić, korzystając w łączników zamontowanych na tradycyjnej wysokości. Chociaż w większości inwestycji lokalizacja łączników jest standardowa, warto przeanalizować ten temat przed realizacją.
Gniazdka w kuchni i łazience
Oczywistym jest, że w sąsiedztwie zlewu w kuchni czy umywalki w łazience powinniśmy korzystać z gniazd bryzgoszczelnych z uziemieniem. Klapka gniazdek bryzgoszczelnych serii DECO i MINI firmy Karlik Elektrotechnik Sp. z o.o. zabezpiecza instalację przed zachlapaniem wodą i jest równocześnie bardzo wygodna w użyciu. Tego typu gniazdka powinny być umieszczone na tyle wysoko, żeby nie trzeba było się schylać, aby z nich skorzystać. Większość łączników wymienionych serii można dodatkowo wyposażyć w uszczelniacz IP 44.
Ładowarka USB w sypialni?
Wraz z rozwojem technologii potrzebne jest umożliwienie zrównoważonego korzystania z oświetlenia dzięki regulatorom. Częste korzystanie ze smartfonów zainicjowało powstanie ładowarek USB, montowanych jak gniazdko elektryczne w ścianie. Do lokalizacji tego typu osprzętu należy podejść praktycznie – na przykład przy łóżku w sypialni, oprócz łącznika do włączania dodatkowego oświetlenia np. do czytania i gniazdka elektrycznego, regulator oświetlenia czy ładowarka USB do telefonu będą jak znalazł.
KARLIK Mechanizm gniazda pojedynczego USB-AA 2.0
KARLIK Mechanizm gniazda pojedynczego USB-AA 2.0
KARLIK Mechanizm gniazda pojedynczego USB-AA 2.0
KARLIK Mechanizm gniazda pojedynczego USB-AA 2.0
Pomyśl, skonsultuj, zastosuj
Trudno wyobrazić sobie dom bez gniazdek i włączników. Te proste urządzenia elektryczne są nieodzownym elementem wyposażenia każdej inwestycji. Biorąc pod uwagę ich szerokie zastosowanie i funkcje, jakie mogą spełniać, przed realizacją instalacji zastanówmy się, gdzie i jak dokładnie chcemy z nich korzystać. Szczegółowe informacje techniczne na temat osprzętu jak i wiele inspiracji można zaleźć na stronie producenta.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Karlik Elektrotechnik Sp. z o.o..