Jakie płytki wybrać – matowe, satynowe, lappato czy polerowane?
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Cerrad.
Płytki ceramiczne to jeden z najlepszych mieszkaniowych wyborów – niezależnie od tego, czy chodzi o wykończenie podłogi w salonie, czy ścian w łazience. Są trwałe, niemal niezniszczalne i łatwo się je czyści. Imitują szlachetne kamienie, naturalne drewno czy surowy beton i występują w bogatej palecie odcieni. Tym, co je różni, są jednak nie tylko format, wzory czy tonacje, lecz także sposób wykończenia obejmujący warianty matowe, satynowe, lappato oraz polerowane. Co to oznacza? Odpowiemy na przykładzie propozycji Cerrad.
Jakie właściwości mają płytki matowe?
Płytki matowe są bardzo odporne na ścieranie oraz zarysowania. Posadzka i ściany wyłożone takimi płytkami są również łatwe do utrzymania w czystości i nie wymagają stosowania inwazyjnych detergentów. Matowe wykończenie ogranicza także widoczność smug i zacieków w miejscach mocno nasłonecznionych, co jest sporym plusem, jeśli chodzi o utrzymanie nieskazitelnego porządku.
Ważnym parametrem określającym płytki matowe jest antypoślizgowość, dlatego też najczęściej poleca się je do miejsc intensywnie użytkowanych, technicznych i narażonych na częsty kontakt z wodą. Mowa o łazience, salonie, kuchni i garażu, a także przestrzeniach przydomowych, takich jak taras, schody czy balkony. Takie mrozoodporne powierzchnie uchronią domowników przed niefortunnymi upadkami. Warto również pamiętać, że wszystkie płytki Cerrad, także te matowe, nie będą wrażliwe na wahania temperatur i nie odbarwią się na skutek działania promieni UV.
Matowe wykończenie sprawdzi się we wnętrzach inspirowanych minimalistycznym kierunkiem – zwłaszcza jeśli powierzchnia płytek, tak jak Cerrad Softcement, przypomina beton. Dzięki temu z łatwością podkreślisz surowy i poprzemysłowy charakter aranżacji. Brak połysku będzie również sprzyjał spotęgowaniu autentyczności, co ma miejsce w przypadku gresów drewnopodobnych Cerrad Libero lub klinkierów Cerrad Notta. Nic wówczas nie odwróci uwagi od efektownego usłojenia i sęków, które nawiązują do surowców występujących w przyrodzie.
Gdzie sprawdzą się płytki satynowe?
Satyna to rodzaj wykończenia, będący połączeniem właściwości płytek matowych oraz polerowanych, który charakteryzuje się gładkością oraz brakiem odbicia światła. Efekt ten, nazywany również „baby face”, jest wynikiem polerowania powierzchni. Powstała faktura jest aksamitna i przyjemna w dotyku. Jeśli więc szukasz kompromisu między matem i blaskiem – płytki satynowe to idealne rozwiązanie! Jest to alternatywa bardziej wymagająca niż mat, ponieważ charakteryzują ją niższy współczynnik antypoślizgowości oraz większa podatność na zabrudzenia. Ogromną zaletą jest za to spektakularny wygląd! Z tego względu płytki tego typu sprawdzą się jako dekoracyjna okładzina ścienna w łazience czy backsplash, czyli przestrzeń pomiędzy szafkami wiszącymi a blatem roboczym w kuchni. Świetnie prezentować się będą pod postacią szlachetnego białego marmuru – jak w przypadku kolekcji Cerrad Calacatta White.
Co to są płytki lappato i gdzie je stosować?
Powierzchnia płytek o wykończeniu lappato jest półpolerowana. W praktyce oznacza to, że odbija promienie światła jedynie częściowo. Taki wygląd uzyskuje się poprzez częściowe spolerowanie szkliwa na powierzchni płytki – nierównomierna faktura sprawia, że wizualny efekt odbicia można porównać do poruszonej tafli wody. Dzięki temu płytki lappato – w zależności od kąta padania światła – przyjemnie się mienią, ukazując oczom niebanalne refleksy. Dekoracyjny charakter rozwiązania potęguje również mnogość opcji kolorystycznych, co potwierdza oferta marki Cerrad, w której znajdują się m.in. kolekcje Apenino imitujące beton w odsłonie szarości lub brązu.
Płytki o wykończeniu lappato – mimo dyskretnych wybłyszczeń – są strażnikami funkcjonalności, przez co nadają się do wielu pomieszczeń. Zdadzą egzamin zarówno w kuchni, salonie czy łazience, gdzie ograniczą ryzyko poślizgnięć, jak i na schodach zewnętrznych oraz tarasach, ponieważ są odporne na wahania temperatury. Przetrwają więc wiele długich i mroźnych zim, a także upalnych wakacji. Warto jednak pamiętać, że takie płytki półpolerowane ułożone na podłodze mogą wymagać nieco większego wysiłku przy czyszczeniu, ze względu na fakturę.
Czym wyróżniają się płytki polerowane?
Płytki polerowane powstają w wyniku polerowania całej powierzchni, przez co wyróżniają się błyszczącą fakturą, która potęguje wrażenie elegancji we wnętrzu. To idealne narzędzie do podkreślenia klimatu glamour czy zabawy proporcjami pomieszczenia. Odbijające światło, jasne płaszczyzny Cerrad Masterstone będą tworzyć iluzoryczne wrażenie powiększonego i rozświetlonego metrażu, co korzystnie wpływa na odbiór przestrzeni. Z kolei ciemne warianty Cerrad Marquina gold zagwarantują efekt głębi, a tym samym zbudują atmosferę tajemniczości i intymności.
Polerowane powierzchnie wyróżnia niski współczynnik antypoślizgowości, dlatego nie należy ich stosować na posadzkach w łazience, a także podłogach narażonych na wilgoć, zachlapania oraz zmienne warunki atmosferyczne. Zdecydowanie lepszym zabiegiem będzie wyłożenie ich na ścianach, gdzie zamienią się w nietuzinkową ozdobę aranżacji.
Płytka płytce nierówna – nawet jeśli wybierane rozwiązania są wykonane z tego samego materiału! O ich funkcjonalności decydować będzie rodzaj wykończenia powierzchni, dlatego przed zakupem warto dostosować swój wybór do przeznaczenia pokoju i warunków, jakie w nim panują. To wpłynie na bezpieczeństwo, komfort eksploatacji i charakter aranżacji.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Cerrad.