Płytki wielkoformatowe – czy slaby sprawdzają się tylko w dużych mieszkaniach?
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Cerrad.
Płytki wielkoformatowe od kilku lat są wnętrzarskim hitem! W dużych mieszkaniach potęgują wrażenie przestronności, nadają całości elegancki sznyt i – w zależności od wybranego motywu – podkreślają klimat. Czy jednak przeznaczone są wyłącznie do pomieszczeń, w których metraż jest atutem? Niekoniecznie. Sprawdź, gdzie jeszcze można wykorzystać tego typu rozwiązanie.
Płytka wielkoformatowa, czyli jaka?
Płytka wielkoformatowa to taka, której powierzchnia przekracza 1600 cm2, a jeden z jej boków wynosi co najmniej 30 cm. To oznacza, że do puli wielkich formatów zaliczane są zarówno kafelki 45x45 cm, 25x70 cm czy 60x60 cm, jak i te o rozmiarach 120x280 cm, 120x120 cm czy 120x60 cm. Tak pokaźne gabaryty wymagają solidnego materiału, który przetrwa codzienną, intensywną eksploatację, dlatego też najczęściej wykonuje się je z gresu, który jest wypalany w temperaturze około 1200°C, co wpływa na trwałość, wytrzymałość i odporność powierzchni na różnorakie czynniki zewnętrzne. Dzięki temu płytki mogą być stosowane wewnątrz oraz na zewnątrz budynku.
Płytki w dużym formacie – na co warto postawić?
Płytki wielkoformatowe szturmem podbiły arenę wnętrzarskich trendów! Zapewniają spektakularne efekty wizualne i żadna mozaika ani kafelki typu metro nie mogą się z nimi równać. Wszystko z uwagi na ich estetykę oraz niemal bezspoinowy montaż, który pozwala tworzyć jednolite, maksymalnie gładkie powierzchnie będące bazą każdej aranżacji – zarówno minimalistycznej, jak i klasycznej.
Duże powierzchnie kafli wielkoformatowych to mariaż ciekawych motywów oraz realistycznych wzorów, które przykują wzrok już od progu. Płytki mogą imitować szlachetny jasny kamień z szarymi żyłowaniami, jak w przypadku propozycji Cerrad Calacatta White, albo jego ciemną magnetyzującą wersję Marquina z drobnymi złotymi żyłkami. Taki efektowny marmur stylowo dopełni przestrzenie urządzone pod dyktando ekskluzywnego glamour, minimalizmu czy eklektyzmu, pozostawiając przestrzeń dla charakterystycznych dla wybranych nurtów ozdób i mebli.
Oprócz nieregularnego kamienia wielki format występuje w betonowej odsłonie Softcement od Cerrad. Szare kafelki z widoczną strukturą cementu spotęgują wrażenie surowości w aranżacji total grey, a także zbudują poprzemysłowy klimat loftu. Ich neutralny ton otworzy też drogę do zabawy charakterem wystroju. Stonowane kolory można łączyć z odcieniami wyrazistymi i odważnymi, jak czerń, granat lub butelkowa zieleń, albo bardziej subtelnymi, jak biel, błękit oraz drewno, które ociepli chłodny wizerunek betonu.
Optyczne triki – jak wykorzystać duży format płytek?
Duży format to pomocne narzędzie w budowaniu poczucia przestronności oraz otwartości, z czego nagminnie korzystają właściciele większych mieszkań. Bezpoinowe powierzchnie optycznie powiększają przestrzeń, ale to nie znaczy, że kafelki w wydaniu XXL przeznaczone są tylko do olbrzymich salonów łączonych z kuchnią czy eleganckich pokojów kąpielowych. Rozwiązanie zastosowane w małym wnętrzu przyniesie mnóstwo korzyści – zarówno praktycznych, jak i estetycznych.
Newralgicznym elementem w przypadku mniejszych powierzchni wyłożonych płytkami są fugi. To właśnie one odpowiedzialne są za wizualne przytłoczenie, dlatego wykorzystanie dużego rozmiaru płytek sprawi, że spoiny pojawią się zdecydowanie rzadziej, a dzięki temu „otworzą” przestrzeń i nie wprowadzą zbyt wielu podziałów. Niemal niezauważalne łączenia spowodują, że posadzka czy ściany wydadzą się spójne i jednolite. Mniejsza ilość szczelin to również mniej sprzątania i miejsc, w których gromadzą się trudne do usunięcia zabrudzenia.
Warunkiem koniecznym do tego, aby płytki wielkoformatowe optycznie powiększyły przestrzeń małej łazienki czy kuchni, jest wybór odpowiedniego koloru! Mowa o jasnych, pastelowych czy chłodnych barwach, które wizualnie oddalą od siebie ściany. W przypadku płyt XXL mogą to być cementowe szarości, powierzchnie naśladujące marmur czy kafelki do złudzenia przypominające rysunek bielonego drewna.
Jeszcze więcej wizualnych korzyści zapewni montaż jasnych płyt wielkoformatowych Masterstone o połyskującym wykończeniu! Odbijające światło powierzchnie rozświetlą wystrój, zbudują wrażenie głębi i spowodują, że pomieszczenie wyda się na większe, niż jest w rzeczywistości. Ze względów bezpieczeństwa lepiej jednak zastosować je wyłącznie na pionowych płaszczyznach. Jeśli mają stanowić posadzkę, warto zainwestować w specjalne maty lub antypoślizgowe dywaniki.
Płytki wielkoformatowe do zadań specjalnych
Duże slaby nie muszą być wyłącznie neutralnym tłem przestronnego czy niewielkiego mieszkania – choć i w jednym, i drugim przypadku, będąc bazą wystroju, optycznie powiększą metraż. Warto potraktować je również jako funkcjonalne narzędzie służące do urozmaicenia wnętrza! Kafle, zajmując wyłącznie jedną ze ścian, zaakcentują to, co znajduje się na niej lub przed nią, np. wolnostojąca wanna. To także jeden z najskuteczniejszych sposobów na praktyczny backsplash, czyli obszar pomiędzy szafkami wiszącymi a blatem roboczym w kuchni.
Dzięki temu, że płytki wielkoformatowe gwarantują tak oryginalne efekty, nie wykorzystuje się ich tylko w przestrzeni łazienki czy kuchni. Goszczą też w modnych salonach, sypialniach czy korytarzach – czy to na ścianach, wnosząc do wnętrza sporo elegancji, czy na posadzkach. Ich szerokie spektrum zastosowania wynika z doskonałych właściwości. Są odporne na ścieranie, łatwo utrzymać je w czystości, a także znakomicie współpracują z ogrzewaniem podłogowym, zapewniając komfort bosym stopom – np. zaraz po przebudzeniu i wstaniu z łóżka. Zdadzą również egzamin na zewnątrz; na tarasie lub balkonie.
To mit, że płytki wielkoformatowe sprawdzą się wyłącznie w przestronnych pomieszczeniach. Z powodzeniem można je stosować w mniejszych łazienkach, wąskich korytarzach i zamkniętych kuchniach. Co więcej – mogą nie tylko wyznaczać ciągi komunikacyjne i łączyć pokoje, lecz także stanowić efektowną dekorację ściany. Takie kafle optycznie powiększą przestrzeń i ułatwią sprzątanie, a przede wszystkim będą ozdobą wnętrza.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Cerrad.