Mała łazienka – jak ją urządzić w 2021 roku? Zobacz listę funkcjonalnych rozwiązań
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Cersanit.
Jeśli powoli zaczynasz snuć plany na 2021 roku, a wśród postanowień znalazł się także remont łazienki – jesteś we właściwym miejscu. Mamy dla Ciebie poradnik, dzięki któremu w łatwy sposób dobierzesz wszystkie niezbędne elementy wyposażenia. Przygotowaliśmy listę must have, czyli 10 rzeczy, które idealnie sprawdzą się w każdej małej łazience – to rozwiązania funkcjonalne, estetyczne i inspirowane najnowszymi trendami na 2021 rok. Zobacz sam!
1. Płytki w jasnych kolorach
Wybór płytek może być sporym wyzwaniem, szczególnie jeśli łazienka jest niewielka, a czasami również pozbawiona okna. Dobrze dobrane płytki powinny optycznie powiększyć wnętrze i sprawić, że nawet malutka przestrzeń wyda się domownikom choć trochę jaśniejsza, bardziej otwarta i czysta. Z tego względu w małej łazience najlepiej sprawdzą się jasne płytki.
Nie musisz jednak decydować się na klasyczną biel, by wnętrze wyglądało świeżo – w 2021 roku we wnętrzach królowała będzie natura, możesz więc sięgnąć po efektowne połączenia z drewnem czy kamieniem w roli głównej. Świetnym pomysłem będzie wybór płytek drewnopodobnych w jasnych odcieniach, np. tych z kolekcji Berkwood Beige. To płytki strukturalne, których wzór oraz faktura do złudzenia przypominają naturalne drewno.
Ciekawym rozwiązaniem będą również płytki imitujące beton, koniecznie w kolorze jasnej szarości, np. model Stormy White z oferty Cersanit. Tego typu gres daje nieograniczone możliwości aranżacji, świetnie wygląda zarówno w total lookach, jak i w połączeniu ze wspomnianym już drewnem, a dodatkowo nawiązuje do trendów florystycznym motywem. Natura to również kamień, a płytki o wzorze kamienia prezentują się naprawdę fenomenalnie – spójrz tylko na aranżację, w której główną rolę grają płytki Maratona. To kolekcja, która będzie stanowić delikatne, a zarazem wyraziste tło dla ceramiki, dodatków i dekoracji.
2. Podwieszana miska WC
Jeśli urządzasz łazienkę, w której każdy centymetr jest na wagę złota, stawiaj na rozwiązania, które „uwolnią podłogę”. Zamiast klasycznego kompaktu, wybierz podwieszaną miskę WC, która nie tylko zajmuje mniej miejsca, dzięki ukrytemu stelażowi, ale też wygląda bardziej nowocześnie i pozostawia wolną przestrzeń na podłodze, co wizualnie powiększa wnętrze. Dobrym wyborem będzie np. miska City Square z systemem ukrytego montażu, który ułatwia instalację.
Brak kołnierza sprawia, że toaleta jest łatwa do utrzymania w czystości, a technologia CleanOn pozwala zachować idealną higienę użytkowania. Co więcej, miska przystosowana jest do ekonomicznego spłukiwania, dzięki czemu oszczędzisz wodę. W zestawie znajduje się też wolnoopadająca deska z funkcją łatwego wypinania.
Z jakiegoś powodu nie możesz pozwolić sobie na instalację miski podwieszanej? W takim razie postaw na kompakt, którego budowa eliminuje trudno dostępne zakamarki. Ciekawym rozwiązaniem jest np. WC kompakt Moduo, który posiada rozwiązanie tzw. semi back-to-wall. Co to oznacza? Tył toalety, czyli zbiornik oraz półka, w górnej części przylega płasko do ściany. To brak problematycznej w czyszczeniu szczeliny, a także sposób na maksymalne wykorzystanie dostępnego miejsca. Ten model również posiada w zestawie deskę wolnoopadającą, którą można bardzo łatwo wypiąć, by jeszcze dokładniej wyczyścić toaletę.
3. Nowoczesny stelaż podtynkowy
Jeśli stawiasz na miskę WC, wybierz odpowiedni stelaż podtynkowy. Ukryta instalacja sprawdzi się w niewielkim pomieszczeniu najlepiej, ponieważ nie tylko nie zajmuje cennego miejsca, ale też prezentuje się minimalistycznie i wpływa na to, że wnętrze jest uporządkowane. Dużą popularnością cieszą się sety Aqua marki Cersanit – to kompletne zestawy, na które składają się wysokiej jakości stelaże podtynkowe oraz pneumatyczne przyciski spłukujące.
Pod uwagę warto wziąć na pewno wąskie modele: B79, B80 oraz B81. Pierwszy zestaw, czyli SET B79 AQUA wyposażono w rozwiązania, takie jak: system QUICK FIX, higieniczny FRESH SYSTEM, możliwość doprowadzenia wody na 4 sposoby, a także regulowaną rurę odpływową. SET B80 AQUA oraz SET B81 AQUA posiadają dodatkowo wysokiej jakości zawory pneumatyczne z uszczelniającą silikonową uszczelką, które zapewniają stabilne i powtarzalne działanie. Każdy z zestawów jest też przystosowany do dwudzielnego systemu spłukiwania, co pozwala na oszczędność wody.
4. Umywalka meblowa lub nablatowa
To, jaką umywalkę wybierzesz, zależy głównie od Twoich preferencji estetycznych. Klasyczne umywalki meblowe montuje się bezpośrednio na szafce podumywalkowej, przez co sprawiają wrażenie wtopionych w mebel i subtelnie uzupełniają całą aranżację. Mała łazienka często wymaga wyboru kompaktowej umywalki, która mimo wszystko będzie funkcjonalna i wygodna w codziennym użytkowaniu.
Świetnie sprawdzi się np. umywalka ceramiczna Moduo, która jest dostępna w kilku rozmiarach, m.in. o naprawdę niewielkich szerokościach 40 czy 50 cm. Umywalki z tej serii pasują do wielu rodzajów mebli, np. z kolekcji Moduo, Stillo czy City, a ich powierzchnia jest szkliwiona i idealnie biała. Ciekawą propozycją są też umywalki Crea, również dostępne w szerokościach 40 i 50 cm. Wyróżniają je niezwykle cienkie ścianki, które sprawiają, że umywalki prezentują się lekko i delikatnie. Co więcej, zostały one wykonane z masy ceramicznej Rocklite, dzięki czemu są bardzo wytrzymałe.
Metraż wymusza czasami kompaktowe rozwiązania – w sytuacji, kiedy nie możesz pozwolić sobie na instalację umywalki o tradycyjnej głębokości, postaw na model Moduo Slim, którego głębokość zmniejszono do zaledwie 35 cm. Taka ceramika zmieści się w każdej łazience, a możliwość wyboru spośród kilku szerokości sprawia, że z łatwością dopasujesz ją do wymagań swojego wnętrza.
Jeśli jednak szukasz oryginalnego rozwiązania, które wyróżni się w łazience i stanie jej wyjątkową dekoracją – zwróć uwagę na umywalkę nablatową. Taka ceramika jest bardzo efektowna i nadaje aranżacji nowoczesnego charakteru. Umywalka nablatowa Moduo 50 w kształcie prostokąta będzie idealnym wyborem, jeśli szukasz zgrabnej i designerskiej ceramiki do swojej łazienki.
5. Szafka podumywalkowa
Wybrałeś już umywalkę? Czas dopasować do niej odpowiednią szafkę. Jeśli stawiasz na ceramikę z linii Moduo czy Crea, dopasowane do nich meble znajdziesz pod tymi samymi nazwami w ofercie Cersanit. To kompletne koncepty, które pozwalają w prosty sposób urządzić łazienkę tak, by wszystkie elementy ze sobą współgrały.
Szafki podumywalkowe Moduo dostępne są w różnych rozmiarach (od 40 do 80 cm szerokości), w kolorze białym lub szarym. Meble mają nowoczesną i minimalistyczną formę, a fronty szuflad i korpusy szafek pokryte są błyszczącym lakierem. Uchwyty są ukryte, a szuflady wyposażono w system cichego domyku. Szafkę podumywalkową można połączyć z blatem wykonanym z odpornej płyty w kolorze dębu, tworząc solidną i efektowną podstawę dla umywalki nablatowej.
Z kolei w kolekcji Crea znajdziesz szafki w rozmiarach od 40 do nawet 120 cm szerokości (przeznaczone na dwie umywalki), dostępne w 3 kolorach: biały połysk, szary mat oraz dąb. Te szafki posiadają wygodne szuflady z pełny wysuwem i ukryte uchwyty, a ich fronty wpuszczone są w korpus, dla prostego i minimalistycznego efektu.
6. Baterie umywalkowe i nie tylko
Strefa umywalki nie będzie kompletna bez odpowiedniej baterii. Na co warto postawić? W trendach na 2021 rok pojawiają się baterie w kolorze czarnym, które pięknie kontrastują ze śnieżną bielą ceramiki łazienkowej. Wybierając armaturę, warto jednak zwrócić uwagę nie tylko na ich wygląd, ale również ekonomiczne użytkowanie. Bateria umywalkowa Mille Black wygląda doskonale dzięki stylowemu połączeniu matowej czerni z elementami chromu, a w wylewce zamontowano perlator, który zmniejsza zużycie wody aż o 50%.
Czasami to nie kolor, a kształt stanowi o wyjątkowości baterii – tak też jest w przypadku serii Lumi. To chromowane baterie o bardzo ciekawym designie. Uchwyty oraz wylewki są płaskie, podczas gdy korpusy wyróżniają się obłym kształtem, dzięki czemu armatura świetnie zaprezentuje się np. we wnętrzach minimalistycznych. Umywalkowa bateria Lumi również została wyposażona w perlator, który zapewnia 50% oszczędności wody. W obu wymienionych kolekcjach znajdziesz również dopasowane baterie natryskowe i wannowo-natryskowe – dzięki temu aranżacja łazienki będzie spójna.
7. Szafki wiszące do przechowywania
Do małej łazienki najlepiej wybierać szafki wiszące. Nie zajmują one miejsca na podłodze, dzięki czemu wnętrze wydaje się wizualnie większe i bardziej uporządkowane. Idealnym wyborem na mały metraż są szafki typu słupek, które są wysokie i wąskie, co pozwala maksymalnie wykorzystać przestrzeń i zapewnić domownikom wygodne miejsce do przechowywania. Wybierając meble do łazienki, pamiętaj, że muszą być odporne na działanie wody czy wilgoci, by wytrzymały długie lata w niezmienionym stanie.
Dobrze sprawdzą się np. słupki Crea, wykonane z wiórowej płyty wilgocioodpornej Aquasafe. Szafki dostępne są w 3 kolorach: białym, szarym oraz dębowym, mają przy tym bardzo minimalistyczną i ponadczasową formę i posiadają ukryte uchwyty. Dięki temu z łatwością dopasujesz je do swojej wnętrzarskiej wizji, niezależnie od tego, czy Twoja mała łazienka zostanie urządzona w stylu skandynawskim, czy nowoczesnym.
8. Przestronna kabina prysznicowa
Bywa, że metraż łazienki ogranicza – często nie możemy wstawić do niej wanny, nawet jeśli bardzo byśmy chcieli. Kabina zajmuje jednak zdecydowanie mniej miejsca, a przy tym jest bardzo funkcjonalna. Kabina półokrągła będzie dobrym wyborem do niedużej łazienki – zaokrąglony przód i rozsuwane drzwi pozwalają oszczędzić sporo miejsca. Jeśli martwisz się o uciążliwe mycie szyb kabiny, zdecyduj się na kabinę wykonaną ze szkła hartowanego pokrytego specjalną powłoką, np. Moduo. Powłoka ochronna CleanPro zapobiega osadzaniu się kamienia i zanieczyszczeń, dzięki czemu sprzątanie zajmie Ci zdecydowanie mniej czasu i będzie łatwiejsze.
W niektórych pomieszczeniach dobrze sprawdzi się również kwadratowa kabina narożna – czasami można w ten sposób zagospodarować wnękę, a także lepiej wykorzystać dostępną powierzchnię. Wybierając tego typu kabinę do małej łazienki, można zdecydować się na model bezramkowy, który prezentuje się bardzo lekko i minimalistycznie. Tym wyróżnia się np. kabina Jota, dostępna w wersji lewej i prawej.
9. Brodzik z zakrytym odpływem
Jeśli wybrałeś już kabinę prysznicową, możesz zdecydować się na dopasowany do niej brodzik lub na umieszczenie w podłodze odpływu liniowego. To drugie rozwiązanie bywa jednak problematyczne i wymaga przemyślenia już na etapie planowania projektu, gdyż podłoga pod prysznicem powinna zapewniać odpowiedni spadek dla wody. Brodzik nie musi natomiast kojarzyć się z głębokimi i nieco topornymi elementami wyposażenia, które sprawiają, że łazienka przestaje prezentować się nowocześnie.
Miłośnicy minimalizmu powinni zwrócić w szczególności uwagę na brodziki typu slim, które są cienkie, płytkie i prezentują się bardzo estetycznie. Takie modele to np. seria Tako Slim – brodziki, które mają zaledwie 40 mm wysokości. Można licować je z płytkami lub montować bezpośrednio na płytkach. To, co wyróżnia je spośród innych brodzików, to jednolita i gładka powierzchnia, pozbawiona widocznych łączeń czy ostrych krawędzi, a także zakryty odpływ magnetyczny w kolorze brodzika.
10. Armatura prysznicowa
Strefa prysznica nie będzie kompletna bez armatury prysznicowej, a konkretniej – zestawu natryskowego. Produkt warto dopasować do potrzeb domowników, pamiętając, że każdy model może być wyposażony w różne funkcje, które sprzyjają komfortowi kąpieli. Jeśli szukasz rozwiązania o klasycznym wzornictwie, na tyle uniwersalnego, że sprawdzi się w każdej łazience, zwróć uwagę na zestaw Aton, który zawiera słuchawkę prysznicową o średnicy 8 cm, wąż w oplocie metalowym o długości 150 cm, a także uchwyt punktowy. Produkt ten wyposażono w standardową funkcję Rain, czyli regularny i ciągły strumień wody, a słuchawkę pokryto powłoką Easy Clean, co ułatwia utrzymanie jej w czystości.
Z kolei zestaw Senti to rozwiązanie, która sprzyja personalizacji. Komplet składa się ze słuchawki o średnicy 12 cm, węża wzmocnionego PCV o długości aż 200 cm oraz chromowanego drążka z uchwytem przesuwnym. Drążek pozwala na regulację wysokości słuchawki, a ona sama ma aż 5 funkcji strumienia, dzięki czemu można dopasować tryb do indywidualnych preferencji. Produkt ma funkcję ECO 50%, dzięki czemu zapewnia oszczędne zużycie wody podczas korzystania z prysznica. Ze słuchawki Easy Clean można natomiast z łatwością usunąć wszelkie osady.
Niewielki metraż, często była dużym wyzwaniem. Mała łazienka musi pomieścić wszystkie niezbędne elementy wyposażenia, a przy tym wyglądać pięknie i optycznie sprawiać wrażenie większej, niż jest w rzeczywistości. Z naszą listą łazienkowych niezbędników z pewnością urządzisz swoje wymarzone wnętrze – pamiętaj, że nawet nieduża łazienka może być komfortowa i stać się domową strefą relaksu.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Cersanit.