Sypialnia bez okna – jak funkcjonalnie urządzić nietypowe wnętrze?
Sypialnia bez okna – czy to dobre rozwiązanie? Oczywiście sytuacją idealną jest możliwość urządzenia sypialni w przestronnym pomieszczeniu z dużym oknem. W rzeczywistości jednak sytuacje idealne nie zdarzają się tak często, jak byśmy tego chcieli. W niewielkich mieszkaniach każdy centymetr jest na wagę złota i często jedynym rozwiązaniem pozostaje stworzenie sypialni bez okna. Przykłady aranżacji osób, które zdecydowały się na taką opcję, jasno wskazują, że taka sypialnia również może być przytulna, piękna i funkcjonalna! Jak urządzić pomieszczenie bez okna? Podpowiadamy!
Sypialnia bez okna – problem czy wyzwanie?
Spanie na kanapie czy sypialnia bez okna? Opinie są różne, ale jedno jest pewne – codzienne rozkładanie i składanie kanapy może być uciążliwe. Jeśli więc masz możliwość wydzielenia nawet najmniejszej zacisznej sypialni bez okna, zrób to bez wahania! Zyskasz azyl i miejsce odpoczynku, za które w przyszłości z pewnością sobie podziękujesz.
Oczywiście – ciemna sypialnia bez okna ma również swoje wady. Trudności mogą dotyczyć przede wszystkim zapewnienia odpowiedniej wentylacji w pomieszczeniu oraz zaaranżowania wnętrza tak, by uniknąć efektu ciasnej klatki. Przy odrobinie wyobraźni i podstawowej wiedzy możesz jednak urządzić wnętrze przytulne i zapraszające do wypoczynku. Wystarczy, że dobierzesz odpowiednie kolory, meble i oświetlenie. Jakie? Czytaj dalej!
Łóżko tapicerowane 140x200 cm Rinus z pojemnikiem jasnoszare w tkaninie hydrofobowej
2099 złŁóżko tapicerowane 140x200 cm Bodera z pojemnikiem kremowe w tkaninie hydrofobowej
2099 złŁóżko tapicerowane 140x200 cm Wolte z pojemnikiem oliwkowe welur
2099 złŁóżko tapicerowane 140x200 cm Motoba z pojemnikiem i metalowym stelażem z podnośnikiem gazowym czarne welur
2599 złMała sypialnia bez okna – jak ją funkcjonalnie urządzić?
Chcesz wydzielić małą sypialnię w bloku bez okna, ale nie wiesz, jak zabrać się za wykończenie i urządzenie? Jeśli chcesz uzyskać nie tylko piękne, ale również funkcjonalne i przyjemne w użytkowaniu pomieszczenie, trzymaj się tych kilku poniższych zasad.
- Wybierz jasne kolory. Ciemne barwy czy nasycone, mocne kolory są piękne i mogą wspaniale urozmaicić aranżację wnętrza, ale używanie ich w bardzo małej sypialni bez okna może być nieco ryzykowne. Jeśli szukasz bezpiecznego i pewnego rozwiązania, postaw na jasne barwy. Może to być biel, ale niekoniecznie – świetnie sprawdzi się również jasny beż, szarość czy delikatne pastele. Jeśli wolisz, gdy na ścianach dzieje się coś więcej, na jednej z nich połóż tapetę w delikatne wzory, która sprawi, że wnętrze będzie wyglądało ciekawiej i przytulniej.
- Wykorzystaj lustra. Lustra wspaniale odbijają światło (nawet to sztuczne) i optycznie powiększają przestrzeń! Możesz wybrać jedno duże lustro powieszone na ścianie, postawić szafę, która na drzwiach będzie miała lustrzane tafle lub powiesić wiele mniejszych lusterek – od kilku sezonów ogromną popularnością cieszą się dekoracje tego typu w stylu scandi boho.
- Pamiętaj o odpowiednim oświetleniu. Oświetlenie w małej sypialni w bloku bez okna to absolutna podstawa. To z jego pomocą sprawisz, że w dzień pomieszczenie będzie odpowiednio jasne, a w nocy zapanuje w nim niepowtarzalny klimat. Nawet w niewielkiej sypialni bez okna możesz postawić na kilka źródeł światła – np. oświetlenie górne i lampki nocne dające delikatne, nastrojowe światło.
- Postaw na minimalizm. Na małych przestrzeniach, w których niewielki metraż dodatkowo podkreślany jest przez brak okna, najlepiej sprawdza się aranżacyjny minimalizm. Nie przesadzaj z mnogością form, stylów i kolorów. Niech rządzi prostota i minimalizm – zarówno w doborze mebli, jak i dodatków czy dekoracji. Wystarczy proste łóżko, niewielka szafka o minimalistycznej konstrukcji czy wisząca półka, na której ustawisz ulubione książki. Jeśli jest na to miejsce, obok łóżka możesz postawić również fotel – sprawdzi się idealnie w momencie, gdy będziesz chciał poczytać w ciszy, a jeszcze nie będziesz miał ochoty kłaść się do łóżka.
- Niech łóżko będzie priorytetem! Małe wnętrze nie jest równoznaczne z koniecznością wstawienia niewielkiego, niewygodnego łóżka. Wręcz przeciwnie! Mała sypialnia bez okna często pełni funkcję wyłącznie miejsca do spania – możesz więc sobie pozwolić na to, by łóżko zajęło nawet niemal całą jej powierzchnię. Ma być wygodnie, komfortowo i miło!
Sypialnia bez okna – jak zapewnić w niej wentylację?
Jaki jest największy dylemat osób, które myślą o urządzeniu sypialni bez okna? Wentylacja, a właściwie jej brak. Najlepszym wyborem do takiego pomieszczenia będą więc drzwi, które przepuszczają powietrze. Jeśli Twoja sypialnia wydzielona jest z salonu, zamiast drzwi możesz postawić np. parawan, który skutecznie oddzieli obie strefy, ale wystarczy, że otworzysz okno w salonie, a sypialnia również zostanie przewietrzona.
Sypialnia bez okna wydzielona z salonu – moda czy konieczność?
Coraz więcej osób zamiast budowy domu na wsi wybiera niewielkie mieszkanie w centrum miasta. Ma na to wpływ wiele czynników – m.in. bliskość miejsca pracy, stały dostęp do rozrywki i kultury czy większe możliwości edukacyjne dla dzieci. Mały metraż mieszkań w środku miasta to wyzwanie aranżacyjne i pole do popisu dla kreatywności. Właśnie dlatego coraz częściej powstają np. sypialnie bez okna w salonie, czyli kompromis pomiędzy pełnowymiarową, przestronną sypialnią a koniecznością codziennego rozkładania kanapy w pokoju dziennym.
Na szczęście dobrze zaaranżowana sypialnia we wnęce bez okna może być nie tylko wygodna i funkcjonalna, ale również bardzo stylowa i modna! Zaaranżuj ją w podobnym klimacie, co cały salon, a obie strefy dadzą efekt, który zachwyci nie tylko Ciebie, ale również każdego odwiedzającego Twoje mieszkanie.
Jak oddzielić salon od sypialni bez okna? Świetnym pomysłem mogą być luksfery, które wizualnie oddzielą pomieszczenia, ale wpuszczą światło z salonu również do sypialni. Jeśli jako sypialnię chcesz zagospodarować tylko niewielką wnękę, możesz oddzielić ją od pokoju dziennego np. tylko półprzezroczystą, zwiewną zasłoną lub stylowym parawanem.
Sypialnia na poddaszu bez okna – jak ją zaaranżować?
Może się wydawać, że sypialnia bez okna na poddaszu to zły pomysł – nie dość, że bez dostępu światła dziennego, to jeszcze ze skosami, które zawsze optycznie pomniejszają przestrzeń. Mamy jednak dobrą wiadomość – taką przestrzeń również można zaaranżować funkcjonalnie i estetycznie!
Jeśli skosy na Twoim poddaszu sięgają bardzo nisko, możesz swój kącik do spania urządzić... tuż nad podłogą. Wystarczy sam materac (pamiętaj, by wybrać właściwy – odpowiednio miękki lub twardy i dostosowany do leżenia bezpośrednio na ziemi), miękkie poduchy, kołdry i koce oraz odpowiednie oświetlenie, by zyskać przytulne miejsce do odpoczynku. Urządzając taką przestrzeń, zadbaj nie tylko o główne światło, ale również o nastrojowe oświetlenie, które stworzy niepowtarzalny klimat sprzyjający wypoczynkowi. Świetnie sprawdzą się tu, np. lampki typu cotton balls lub nawet zwykłe, zalegające na strychu lampki choinkowe.
Czy sypialnia może być bez okna? Oczywiście, że tak! Czy sypialnia bez okien może być przytulna i funkcjonalna? Jak najbardziej! Jeśli urządzając przestrzeń tego typu, będziesz pamiętał o naszych radach, z pewnością uda Ci się stworzyć miejsce, w którym z przyjemnością będziesz kładł się po dniu pełnym wrażeń.