Jak udekorować ogród w stylu naturalnym? Donice, oświetlenie i dodatki
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Garden Space.
Ogrodowa przestrzeń nie potrzebuje wielu dekoracji – w końcu najpiękniej ozdabiają ją soczyście zielone krzewy, drzewka oraz kolorowe kwiaty. W tym roku zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz rządzi natura, a trend ten obejmuje również przydomowe zieleńce, gdzie króluje swoboda i prostota. Coraz częściej zamiast równych rabat pojawiają się kwietne łąki, a kostkę brukową i betonowe płyty zastępują ścieżki i alejki wykonane ze żwirku i kamieni. Jak znaleźć dodatki do ogrodu w stylu naturalnym, na jakie materiały stawiać i jak komponować dekoracje? Podpowiadamy!
Ogród w stylu naturalnym – czym się charakteryzuje?
Chcesz urządzić naturalny ogród przydomowy, ale nie wiesz, od czego zacząć? Podstawą takiej aranżacji są rośliny, doskonale znane z polskich łąk i wiejskich zieleńców – wśród popularnych gatunków pojawiają się stokrotki, chabry, astry, zawilce, jaskry, złocienie, krwawnik czy firletka. W sklepach możesz zaopatrzyć się w specjalne mieszanki nasion, dzięki którym w łatwy sposób wysiejesz kwietną łąkę, uzyskując równocześnie spójną i estetyczną kompozycję.
Warto też przejść się na spacer po najbliższej okolicy i zaobserwować, jakie gatunki roślin występują naturalnie na danym terenie. Kwiaty sadź swobodnie, nie zachowując wyraźnych granic. Unikaj też stosowania sztucznych materiałów – w takim ogrodzie, zamiast plastiku powinny pojawić się kamień oraz drewno. Zasada ta dotyczy również ścieżek, które można wysypać żwirem lub korą, a wersji rustykalnej – wyłożyć starą cegłą czy płaskimi, polnymi kamieniami. Jeśli planujesz wykonanie zbiorników wodnych, zadbaj o to, by wyglądały jak naturalne stawy.
Naturalna oprawa dla roślin – donice kompozytowe i rattanowe kosze
W takim ogrodzie roślinność nie ogranicza się wyłącznie do rabatek, kwiaty rosną również w donicach i koszach, które możesz ustawić na tarasie czy przy schodach prowadzących do domu. Jakie osłonki wpiszą się w naturalny krajobraz?
Oczywistym wyborem są te wykonane z organicznych materiałów, jak rattan – niech nie zmyli Cię delikatny wygląd takich koszy, ponieważ wbrew pozorom są bardzo trwałe. Jeśli chcesz postawić na rozwiązania w pełni ekologiczne, czyli takie, które powstały w zrównoważonym procesie produkcyjnym, zwróć uwagę na kosze dostępne w sklepie Garden Space. Kosze marki Vimine wyplatane są ręcznie z naturalnego rattanu, pozyskiwanego ze zrównoważonych, indonezyjskich upraw. Nie wymagają one żadnej konserwacji, a w razie potrzeby można zaimpregnować je bezbarwnym sprayem. Takie kosze warto umieszczać pod daszkami, gdzie nie będą narażone na bezpośrednie działanie wody.
W innych miejscach w ogrodzie dobrze sprawdzą się donice CAPI Europe wykonane z cementu, którym niestraszny będzie nagły, ulewny deszcz. Każdy z produktów jest niepowtarzalny, a neutralna kolorystyka i ciekawa struktura osłon sprawiają, że wspaniale wpiszą się w swobodny charakter naturalnego ogrodu. Do wyboru jest kilkadziesiąt wariantów o różnych kształtach i wymiarach, w odcieniach kości słoniowej i antracytu. W takich donicach i koszach możesz posadzić ulubione rośliny – świetnie prezentują zwłaszcza kompozycje złożone z kilku gatunków. Wybierając kwiaty do jednej osłony, zwróć uwagę, by miały podobne upodobania związane ze stanowiskiem oraz rodzajem gleby.
Klimatyczne lampy i lampiony z drewna teakowego, rattanu lub metalu
O zaletach zewnętrznego oświetlenia można mówić bez końca – przede wszystkim praktycznie rozjaśnia przestrzeń wieczorem, a także sprawia, że ogród staje się klimatyczny i odrobinę magiczny. Wybierając oświetlenie dekoracyjne, stawiaj na lampki zasilane energią solarną. Takie rozwiązanie jest nie tylko bardzo ekologiczne, ale również wygodne, ponieważ dzięki czujnikowi zmierzchu włączają się automatycznie, gdy zaczyna robić się ciemno.
W naturalnym ogrodzie najlepiej sprawdzą się lampiony wykonane z drewna, rattanu czy wikliny – jeśli nie mają wbudowanej żarówki, można dokupić do nich świece LED, które po zmroku zaprezentują się bardzo naturalnie lub postawić na tradycyjne świece, np. z wosku sojowego lub pszczelego. W sklepie Garden Space znajdziesz przeróżne warianty rattanowych lampionów – stojące, a także wiszące, jak np. model Toulouse, który w połączeniu z żarówką możesz zawiesić np. nad kompletem wypoczynkowym na tarasie w formie praktycznej i pięknej lampy.
Dobrze prezentują się też lampy solarne wykonane z drewna teakowego i metalu. Warto umieścić je przede wszystkim w strefach wypoczynku, na tarasie czy w ogrodowej altance. Ciepły blask sprawi, że cała rodzina będzie chętnie spędzać wieczory na zewnątrz. Jeśli Twój kącik relaksu jest równocześnie miejscem, w którym lubisz czytać, to z pewnością przypadnie Ci do gustu efektowna lampa Mrs. Solar Jane Teak. To prawdziwa perełka utrzymana w estetyce skandynawskiej, która wyglądem przypomina domowe oświetlenie, jednak czerpie energię ze słońca i jest mobilna, dzięki czemu spokojnie przeniesiesz ją w miejsce, w którym akurat jest potrzebna.
Miękkie dodatki i tekstylia z przetworzonych butelek PET
Zastanawiałeś się kiedyś, co dzieje się z butelką po wodzie czy napoju, którą wyrzuciłeś do odpowiedniego kosza? Z butelek PET, które trafią do recyklingu, mogą powstać różne rzeczy – nie tylko kolejne butelki, ale też zabawki, długopisy, ubrania, plecaki czy buty. Choć trudno w to uwierzyć, plastik może zamienić się również w miękkie dodatki do Twojego ogrodu – takie ekologiczne rozwiązania promuje np. marka SUNS, której produkty znajdziesz w sklepie Garden Space.
Miękkie poduchy o ciekawym splocie będą świetnie współgrać z naturalnym krajobrazem swojskiego ogrodu, dodając przestrzeni nieco przytulności. Pastelowe materiały cudownie podkreślą urok przestrzeni, komponując się z kolorystyką kwitnących kwiatów. Kilka poduch w różnych odcieniach możesz ułożyć na komplecie wypoczynkowym, wrzucić na hamak lub wykorzystać podczas pikniku. Taki prosty design świetnie skomponuje się z rattanem i drewnem.
Poduszki to jednak nie wszystko, szczególnie na tarasie – jeśli podłoga jest wyłożona płytkami, a Ty nie lubisz stąpać po chłodnej powierzchni lub zwyczajnie chcesz urozmaicić aranżację, rozłóż miękki dywan! Nie musisz obawiać się, że nagły deszcz zniszczy tkaninę, jeśli postawisz na jeden z dywanów Veneto wykonanych z przetworzonych butelek PET. To wybór nie tylko ekologiczny, ale też solidny i trwały, któremu nie zaszkodzi żadna pogoda. Z łatwością utrzymasz go także w czystości. Taki dodatek może skutecznie odmienić Twoją przydomową strefę odpoczynku i sprawić, że stanie się jeszcze bardziej przytulna.
Świetną opcją są też pufy z tej samej kolekcji, które mogą służyć jako dodatkowe miejsce do siedzenia podczas ogrodowych imprez, wygodny podnóżek czy praktyczny stolik – dla stabilności wystarczy ustawić tacę i można cieszyć się podwieczorkiem czy popołudniową kawą na świeżym powietrzu. Materiały z recyklingu mają mnóstwo zastosowań, a ogrodowe dodatki wykonane w ten sposób to odpowiedzialny i piękny wybór, który sprawdzi się w każdej przestrzeni.
Naturalny ogród to idealne miejsce, by się wyciszyć i zrelaksować – swobodna atmosfera, która w nim panuje, zachęca do długich chwil błogiego odpoczynku. Otoczenie pełne polnych kwiatów, organicznych materiałów, ekologicznych dodatków i nastrojowego oświetlenia to w końcu wymarzona przestrzeń, by na moment uciec od miejskiego zgiełku.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Garden Space.