Styl naturalny, barwy ziemi i matowe meble – jak urządzić kuchnię, łącząc popularne trendy?
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką REHAU.
Styl naturalny to jeden z najpopularniejszych kierunków w urządzaniu wnętrz. Aranżacyjny „powrót do natury” ma wiele zalet – pomieszczenia pełne roślin, organicznych materiałów i spokojnych kolorów są przytulne i ponadczasowe, dlatego doskonale się w nich odpoczywa. Zastanawiasz się, jak urządzić kuchnię w podobnym klimacie? Postaw na stylowe połączenie najświeższych trendów – aksamitnie matowe powierzchnie meblowe, barwy ziemi, mnóstwo drewna i efektowne dekoracje. Oto kilka inspirujących wskazówek!
Jakie kolory wybrać do naturalnej kuchni?
Podstawą aranżacji wnętrz nawiązujących swoją estetyką do stylu naturalnego, jest użycie kolorów inspirowanych światem przyrody – dotyczy to zarówno ścian, jak i powierzchni meblowych czy dekoracji. Paleta barw jest niezwykle szeroka, obejmuje neutralne odcienie ziemi, takie jak beże i brązy, a także wszelkie zielenie, zgaszone błękity, odcienie waniliowe, czerń i szarości. Takie spokojne tonacje możesz dowolnie łączyć i zestawiać z naturalnymi materiałami – drewnem, rattanem, wikliną i kamieniem, w tym modnym, białym marmurem. Drewno doskonale ociepla, z kolei kamień wprowadza dozę elegancji. W obu przypadkach, by ożywić przestrzeń, można wprowadzić do wnętrza odrobinę koloru żółtego, musztardowego czy terakotowego.
Matowe powierzchnie – dlaczego sprawdzą się w naturalnym wnętrzu?
W przeciwieństwie do połysku matowe powierzchnie są bardziej stonowane, minimalistyczne, optycznie ocieplają wystrój i skutecznie „uspokajają” aranżację – o niebo lepiej komponują się też z drewnem, które jest nieodzownym elementem wyposażenia wnętrz inspirowanych stylem naturalnym. Wszystko to sprawia, że w tak urządzonej kuchni najlepiej sprawdzi się matowa zabudowa o aksamitnej i miłej w dotyku powierzchni. Fronty powinny być gładkie, pozbawione dekoracyjnych detali czy masywnych uchwytów – stawiaj na delikatność i ponadczasowe rozwiązania.
Z czego wykonać matowe meble kuchenne?
Jak stworzyć idealne, matowe meble? Wybierając wysokiej jakości materiał. Efektowną zabudowę wykonasz z nowych powierzchni REHAU – laminowanych płyt meblowych z kolekcji RAUVISIO noble matt: noble brilliant matt oraz noir – dostępnych w gamie pięknych kolorów nawiązujących do natury. Znajdziesz tutaj:
- biele – Casa Blanca 2453L i High Low 2454L,
- delikatne kremy – Maltese Mist 2463L i Capital Starlit 2455L,
- słomkowy beż – Boxcar Blonde 2464L,
- kilka odcieni szarości – Silver Lake 2456L, Silver Lake 2456L i Trench Coat 2458L,
- nasyconą zieleń – Olive Detour 2460L,
- głęboki granat – Midnight Dash 2462L.
Taki zestaw to nie tylko odpowiedź na najświeższe aranżacyjne trendy, ale też uniwersalny sposób na zaaranżowanie przestrzeni w różnych stylach – zaczynając od tych z naturalnym rodowodem, a kończąc na tych bardziej nowoczesnych, miejskich i hi-tech. Jeśli jesteś miłośnikiem tego typu wykończeń, to z pewnością zwrócisz uwagę na idealną głębię matu – w tym przypadku odbicie jest znikome nawet przy niewielkim kącie padania, a sama powierzchnia jest przyjemna w dotyku, dzięki zastosowaniu technologii Soft Touch.
W przypadku takiego wykończenia nie musisz obawiać się, że na meblach po każdym dotknięciu zostawać będą nieestetyczne odciski palców – nawet w przypadku ciemnych kolorów! To bardzo ważne, szczególnie w kuchni, z której przecież intensywnie korzystają wszyscy domownicy. Nowe powierzchnie REHAU są też bardzo trwałe, dzięki czemu powstałe z nich meble będą odporne na uszkodzenia i zarysowania, a ich kolor nie zmieni się pod wpływem działania promieni UV – w przyszłości będziesz mógł więc rozbudować swój projekt, nie martwiąc się o różnice w tonacjach.
Czym różnią się laminaty noble brilliant matt i noir? Ten pierwszy wykorzystasz jako fronty meblowe – jest to materiał prosty i łatwy w użyciu, więc Twój stolarz bez problemu wykona projekt, a koszty produkcji będą nawet do 60% niższe niż w przypadku elementów lakierowanych. Z kolei RAUVISIO noir to laminat HPL. Obie powierzchnie są jedwabiście gładkie, przyjemne w dotyku, oczywiście nie pozostawiają śladów palców. Co istotne, kolekcje idealnie dopełniają się pod względem kolorystycznym, dlatego możesz sam zdecydować, jaki materiał chcesz wykorzystać w danym miejscu. To praktyczne rozwiązania, które zapewnią pełną swobodę aranżacyjną.
Z jakimi materiałami łączyć matowe wykończenia?
Drewno to zdecydowanie jeden z najważniejszych elementów wystroju wnętrz urządzonych w stylu eko czy organicznym oraz wszelkich aranżacji czerpiących inspiracje z natury – skandynawskich, rustykalnych, boho i japandi. To materiał, który fenomenalnie podkreśla naturalny charakter wnętrz, ociepla i dodaje przestrzeni niesamowitego uroku. Może pojawić się w Twojej kuchni pod postacią naturalnego surowca lub dopracowanych imitacji – na podłodze, zastępując zimne płytki, a także wśród mebli i dodatków. Praktycznym, a zarazem efektownym rozwiązaniem jest też stosowanie lamelowych, drewnianych przepierzeń, które mogą optycznie oddzielić przestrzeń kuchenną od salonu.
Drewno, w każdej postaci, świetnie komponuje się z matowymi powierzchniami mebli, doskonale je dopełniając. Jeśli zastanawiasz się, jaki kolor sprawdzi się w sąsiedztwie matowej zabudowy, postaw na uniwersalne jasne odcienie, takie jak sosna, jesion lub świerk, lub cieplejsze, miodowe tonacje, które subtelnie podkreślą i ocieplą całość. Do drewna warto dołożyć również kamień – naturalny lub pod postacią płytek gresowych – to świetne rozwiązanie na kuchenny backsplash. W towarzystwie aksamitnego matu wspaniale prezentuje się elegancki marmur, a także łupek czy piaskowiec. Ponadczasowość tych materiałów oraz uniwersalna kolorystyka nowych, aksamitnie matowych powierzchni REHAU to prosty przepis na stworzenie kuchennej aranżacji, która będzie prezentowała się pięknie przez wiele lat, a jej estetyka nigdy się nie zestarzeje.
Jakie dodatki wybrać do naturalnej kuchni?
Podstawowym dodatkiem i dekoracją każdego naturalnego wnętrza są rośliny. Ustawione na parapecie, blacie lub podłodze, a nawet zawieszone pod sufitem, wprowadzą do wnętrza mnóstwo zieleni i pozytywnej energii. Soczysta zieleń może stać się świetnym dodatkiem w neutralnie urządzonej kuchni, nadając aranżacji wyrazu. Zamiast klasycznych osłonek, możesz zdecydować się na kosze z trawy morskiej lub wikliny, które dodatkowo podkręcą naturalny charakter kuchni.
Co poza tym? Szkło oraz ceramika, które prezentują się lekko i delikatnie – możesz wyeksponować na otwartych półkach ulubione szklanki i dekoracyjne wazoniki. Pamiętaj jednak, że naturalna kuchnia nie lubi przepychu, dlatego lepiej stawiać na minimalistyczne rozwiązania, które oprócz funkcji dekoracyjnej, pełnią też rolę praktyczną – drewniane miseczki, dobrej jakości deski do krojenia i kamienny moździerz sprawdzą się lepiej, niż mnóstwo niepotrzebnych drobiazgów.
Matowe meble i styl naturalny to idealna kombinacja do każdej kuchni – takie połączenie nie tylko wygląda pięknie, ale jeśli wybierzesz odpowiednie materiały, jest również bardzo funkcjonalne. Powierzchnie meblowe noble matt od REHAU to przykład tego, że walory wizualne mogą iść w parze z najwyższą funkcjonalnością – są trwałe, odporne, nie widać na nich śladów palców i nie zmieniają swojego koloru, nawet po wielu latach użytkowania. Zestawiając je z neutralnymi, jasnymi kolorami, a także ponadczasowymi materiałami i odpowiednimi dodatkami, stworzysz piękną aranżację utrzymaną w relaksującym, naturalnym klimacie.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką REHAU.