Łóżko dla dwójki dzieci – jakie łóżko wybrać dla rodzeństwa?
Łóżko dla dwójki dzieci to trudniejszy wybór niż dla jednej pociechy. Łóżko dla rodzeństwa musi być na tyle duże, by zapewniało komfortowy sen dwójce dzieci, a jednocześnie na tyle kompaktowe, by zmieściło się do niewielkiej (w większości przypadków) sypialni. Czym się kierować, wybierając łóżko dla bliźniaków czy po prostu rodzeństwa w podobnym wieku? Podpowiadamy!
Łóżko dla dwójki dzieci – co wziąć pod uwagę przy wyborze?
Jedno łóżko dla dwójki dzieci to wybór podyktowany często warunkami mieszkaniowymi. Jeśli dzieci są w podobnym wieku i mieszkają razem w jednym, niewielkim pokoju, takie rozwiązanie może okazać się strzałem w dziesiątkę. Czym się kierować, wybierając łóżko dla dwójki małych dzieci? Pod uwagę musisz wziąć przede wszystkim:
- wygodę – spanie we dwoje w jednym łóżku powinno być komfortowe. Najważniejszym kryterium wyboru jest to, w jakim wieku są dzieci i jak długo łóżko ma im służyć. To pozwoli wybrać konkretny model: rozkładany, łóżko piętrowe lub dla dorosłych;
- bezpieczeństwo – w tym przypadku również musisz wziąć pod uwagę przede wszystkim wiek dzieci. Im mniejsze, tym bardziej musisz zwrócić na to uwagę. Łóżko dziecięce nie może mieć żadnych odstających ani ostrych elementów, nie powinno być również zbyt wysokie. Łóżko dla dwójki małych dzieci powinno mieć również barierki, aby maluchy nie spadły – czy to w trakcie snu, czy zabawy;
- trwałość – dzieci będą skakać i turlać się po łóżku, niejeden raz na nie upadną czy będą się na nim siłować. Konstrukcja takiego mebla musi być więc bardzo solidna, by łóżko nie ugięło się i nie złamało pod wpływem naporu.
Łóżko dla dwójki dzieci powinno być przede wszystkim szersze i większe niż dla jednego. Jeśli w domu masz już kilkulatków, dobrym rozwiązaniem może być łóżko o wymiarach 160 x 200 cm: dla dorosłych. Po pewnym czasie, gdy dzieci będą już za duże na wspólne spanie, można dokupić drugie, podobne łóżko, a pociechy zyskają osobne, wygodne miejsce do spania. Duże łóżka mogą posłużyć im nawet do wieku nastoletniego.
Nie przegap: Jak urządzić pokój dla dwójki dzieci? Sprawdź najlepsze pomysły na aranżację
Łóżko dziecięce Sissa 160x80 cm Księżniczka i Koń
789 złŁóżko Harmony z tapicerowanym zagłówkiem 90 x 200 cm kaszmir/truflowy
1159 złŁóżko Harmony z tapicerowanym zagłówkiem 120 x 200 cm kaszmir/truflowy
1359 złŁóżko dziecięce z pojemnikiem i materacem 90x160 cm Pandino beżowe w tkaninie boucle
1999 złŁóżka dla dwójki dzieci – jakie modele są modne?
Wybór łóżek dla dwójki dzieci jest wbrew pozorom całkiem spory, a dostępne modele są wygodne, trwałe i estetyczne. Jakie łóżko dla dwójki dzieci możesz kupić? Najpopularniejsze to:
- łóżko domek dla dwójki dzieci – łóżka domki to doskonały wybór dla małych dzieci, które uwielbiają bajkowe motywy. Taki mebel będzie zachęcał do odpoczynku – w końcu dzieci poczują się w nim jak w prawdziwym domku: ogrodowym czy na drzewie;
- łóżko piętrowe dla dwójki dzieci – to jedno z najbardziej popularnych rozwiązań, które sprawdza się w wielu domach, szczególnie w niewielkich pomieszczeniach w bloku. Piętrowe łóżko możesz kupić zarówno w wersji dla najmłodszych, jak i starszych dzieci, nawet w wieku nastoletnim;
- łóżko piętrowe z biurkiem dla dwójki dzieci – to udoskonalona wersja klasycznego łóżka piętrowego;
- półkotapczany lub łóżka chowane w szafie – to rozwiązanie, które niektórzy pamiętają z czasów PRL. Dziś, w udoskonalonej, bardziej estetycznej i nowoczesnej wersji, półkotapczany wracają do łask i szturmem zdobywają rzesze zwolenników. Półkotapczan i łóżko chowane w szafie to rozwiązania stworzone z myślą właśnie o małych sypialniach, w których liczy się każdy centymetr powierzchni;
- klasyczne „dorosłe” modele – dwójka małych dzieci na jednym, dużym łóżku dla dorosłych to kolejne sprytne rozwiązanie problemu z miejscem do spania dla rodzeństwa.
Łóżko dla rodzeństwa – wysuwane czy piętrowe?
Łóżko dla dwójki dzieci do małego pokoju może być także wysuwane. Takie rozwiązanie polega na tym, że jedna część do spania jest chowana pod drugą – tak, jak skrzynia na pościel. Jakie łóżko dla rodzeństwa będzie lepsze?
Łóżko piętrowe dla rodzeństwa
Łóżko piętrowe dla dwójki dzieci to klasyczne rozwiązanie stosowane w wielu domach. Nie zawsze jednak się sprawdzi, z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze: dzieci często popadają w konflikt dotyczący tego, kto ma spać na górze, a kto na dole. Po drugie: piętrowe łóżka mogą być niebezpieczne, jeśli dziecko jest jeszcze za małe na to, by prawidłowo określić wysokość.
Łóżko wysuwane dla rodzeństwa
Łóżko wysuwane dla dwójki dzieci również ma swoje zalety i wady. Do zalet można zaliczyć szybkie składanie i rozkładanie, a także względną wygodę spania. Jednak podobnie jak w przypadku łóżek piętrowych, może ono powodować mały konflikt: jedna część jest wyżej, druga niżej. Dodatkowo gdy dziecko śpiące na górnej części chce zejść, musi przechodzić albo przez dolną część, na której przecież śpi brat albo siostra, bądź schodzić z drugiej strony (wyższej!), albo przez nogi.
Łóżko dla bliźniaków – jakie najlepiej się sprawdzi?
Jakie łóżko dla bliźniaków będzie optymalnym rozwiązaniem? Wybór niewiele różni się od tego dla dwójki rodzeństwa w tym samym lub podobnym wieku, które jednak nie jest bliźniakami. Najpopularniejsze rozwiązania to:
- łóżko domek dla bliźniaków;
- łóżko piętrowe dla bliźniaków.
Dla bliźniąt najczęściej wybiera się takie same ubrania, meble i akcesoria, a dzieci lubią te podobieństwa. Dlatego łóżko domek czy piętrowe będzie w tym przypadku dobrym rozwiązaniem.
Wspólne łóżko dla rodzeństwa to niekiedy wybór samych dzieci (które lubią spędzać czas w swoim towarzystwie i chętnie śpią razem), często jednak jest podyktowany koniecznością. Pomysł na łóżko dla dwójki dzieci w postaci „dorosłego” łóżka dzielonego na pół to dobre rozwiązanie, jeśli zależy Ci na tym, by sprawdziło się przez wiele lat. Łóżka piętrowe czy łóżka domki to pomysły, których przydatność kończy się wówczas, gdy dzieci po prostu wyrosną z tych mebli.