5 najpopularniejszych rodzajów płytek – zainspiruj się i wybierz styl dla siebie!
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Cerrad.
Płytki to jeden z najtrwalszych i najbardziej praktycznych sposobów na wykończenie ściany lub podłogi, już nie tylko w łazience czy kuchni, ale również w innych domowych wnętrzach – także w salonie i sypialni. Zastanawiasz się, jakie płytki najlepiej sprawdzą się w Twoim domu: drewnopodobne, a może inspirowane betonem, kamieniem lub cegiełką? Mamy dla Ciebie zestawienie 5 najpopularniejszych rodzajów gresu, dzięki którym urządzisz przestrzeń w każdym stylu. Zainspiruj się i wybierz idealne rozwiązanie do swojego mieszkania!
1. Płytki drewnopodobne w formacie deski podłogowej
Najbardziej uniwersalnym, a zarazem ponadczasowym rozwiązaniem będzie wybór płytek, które do złudzenia przypominają naturalne, drewniane deski. Jeśli szukasz podłogi, która podkreśli klasyczny, rustykalny czy skandynawski charakter wnętrza – płytki drewnopodobne będą najlepszym rozwiązaniem. Są nie tylko piękne, ale też o wiele trwalsze niż oryginał, a do tego w pełni odporne na wodę czy zarysowania, dlatego z powodzeniem można położyć je w przestrzeniach wilgotnych, często i intensywnie użytkowanych, a także na zewnątrz.
Wybierając deski gresowe, zwróć uwagę na płytki z kolekcji Libero marki Cerrad – to seria, która jest kwintesencją elegancji i prostoty. Znajdziesz tutaj płytki imitujące drewno w 3 formatach oraz 4 kolorach: marrone, sabia, beige i bianco. Dzięki takiej różnorodności można dopasować płytki zarówno do metrażu, jak i stylu wnętrza – jasne tonacje będą wyglądały świetnie w przestrzeniach nawiązujących do stylu hamptons, scandi, eco czy japandi, a te ciemniejsze sprawdzą się we wnętrzach klasycznych, nowoczesnych, vintage czy boho. Stawiając na drewno, zyskujesz ogromną swobodę aranżacji i pewność, że nawet w przypadku wielu wnętrzarskich metamorfoz, podłoga wciąż będzie wyglądała rewelacyjnie.
2. Płytki, które wyglądają jak surowy beton
Beton zyskał uznanie na fali popularności stylu industrialnego – takie wykończenia i loftowa estetyka wciąż bardzo często pojawiają się w naszych wnętrzach, przyjmując zróżnicowane formy. Industrial może być surowy lub przeciwnie – łagodny i przytulny, jak bywa w przypadku wnętrz urządzonych w klimacie soft loft czy industrial chic. Nie jest więc prawdą, że takie wnętrza są zimne i nieprzyjazne, wszystko zależy od aranżacji. Jeśli jesteś miłośnikiem loftowych przestrzeni, rodem z popularnych filmów i seriali, których akcja rozgrywa się w Nowym Jorku – wybierz płytki imitujące beton, np. z kolekcji Softcement.
To 2 rodzaje wykończenia (matowe i polerowane), 3 odcienie szarości i kilka formatów, więc na pewno znajdziesz tutaj coś dla siebie. Oprócz prostych płytek z fakturą możesz postawić na efektowne dekory: patchwork, motyw botaniczny lub geometryczny – w zależności od tego, jaki styl ma zagościć w Twojej przestrzeni. Wzorzyste płytki pomogą Ci wyznaczyć we wnętrzu strefy, a także subtelnie udekorują przestrzeń. Seria Softcement to ciekawa mieszanka kilku trendów wnętrzarskich, z których można stworzyć ciekawą i spójną kompozycję. Warto przy tym zaznaczyć, że płytki inspirowane betonem zaprezentują się wspaniale w różnych wnętrzach, nie tylko tych industrialnych! Będą świetnie komponować się ze stylem naturalnym, nowoczesnym i minimalistycznym.
3. Płytki inspirowane estetyką kamienia
W 2021 roku we wnętrzach rządzi natura – to skłania nas do wybierania materiałów, takich jak wspomniane już drewno, a także… kamień. Położenie na podłogach naturalnego kamienia to jednak spory wydatek, a pielęgnacja takiego materiału nie jest zadaniem dla każdego. Z pomocą przychodzi więc gres imitujący kamień, dzięki któremu można wyczarować klimatyczną aranżację w domku, bloku czy nowoczesnym apartamencie. Kamień, w zależności od otoczenia i dodatków, może prezentować się elegancko i luksusowo lub przeciwnie – niezobowiązująco i naturalnie. Na takie rozwiązanie mogą więc zdecydować się zarówno osoby, które preferują klasyczny design, jak i te, które szukają czegoś neutralnego i subtelnego.
Wśród płytek imitujących kamień, uwagę przykuwa zwłaszcza kolekcja Tacoma. Wyrazista faktura i delikatnie połyskująca powierzchnia gresu, a także 5 naturalnych odcieni to doskonałe połączenie współczesnego designu i wzorów stworzonych przez przyrodę. Co ciekawe, płytki Tacoma dostępne są w różnych formatach, w tym w wersji XXL o wymiarach 120×120 cm! Dzięki temu stworzysz na swojej podłodze zjawiskową, kamienną taflę. Uniwersalny kamień możesz połączyć zarówno z intensywnymi, jak i spokojnymi kolorami i dodatkami, które nadadzą przestrzeni Twój wymarzony styl – bez względu na to, czy będzie to minimalizm, eko czy glamour.
4. Płytki metro, czyli modne cegiełki
Wracając na moment do industrialnych inspiracji, prezentujemy płytki, które wyglądają jak cegiełka – to nie nowość, a pomysł, którego początki sięgają czasów uruchomienia pierwszej stałej linii nowojorskiego metra. Płytki zaprojektowane specjalne z myślą o tym miejscu miały być łatwe do utrzymania w czystości i rozświetlić podziemną przestrzeń – tak też się stało, a subway tiles coraz częściej stosowano w kuchniach i łazienkach. Ich popularność nie słabnie, a uniwersalność tego rozwiązania pozwala urządzać piękne wnętrza w klimacie vintage, loftowym, skandynawskim i eklektycznym (łączącym różne style).
Płytki Foggia marki Cerrad to połączenie estetyki i funkcjonalności płytek metro oraz klasycznej cegły – z której czerpią ciekawą fakturę, satynowe wykończenie i nieregularne krawędzie. Kolekcja dostępna jest w 3 kolorach: bianco, gris i nero, dzięki czemu można tworzyć ciekawe kompozycje i łączyć kolory, wyróżniając wybrane strefy. Foggia to praktyczny klinkier, czyli płytki przeznaczone do montażu na ścianie – zarówno we wnętrzach, jak i na elewacji. Co wybrać na podłogę? W zależności od stylu pomieszczenia mogą to być płytki drewnopodobne lub klasyczne kafle w kolorze białym lub czarnym, np. ułożone w stylową szachownicę. Minimaliści mogą również zestawić je z betonem, który podkreśli surowy charakter wnętrza.
5. Płytki imitujące biały marmur Calacatta
Ułożenie na podłodze czy ścianach płyt z prawdziwego marmuru to często nieosiągalna inwestycja, dlatego płytki imitujące urodę tej skały to o wiele bardziej popularne, a zarazem ekonomiczne rozwiązanie. Najpopularniejsze białe płytki to wierne odwzorowanie słynnych, kararyjskich marmurów pozyskiwanych we Włoszech. Oryginalny marmur Calacatta wyróżnia grube użyłkowanie w odcieniach szarości – tak też prezentuje się kolekcja płytek Cerrad o tej samej nazwie. Płytki z tej serii dostępne są w dwóch wersjach, naturalnej oraz wzbogaconej złotym kolorem.
Nie ma drugiego materiału, który dodawałby wnętrzom tyle szyku i elegancji, co połyskujący biały marmur – płytki Calacatta white i gold rozświetlą i ożywią każdą przestrzeń. Będą wyglądać fantastycznie zarówno we wnętrzach inspirowanych estetyką pałacową i klasyczną, jak i tych aranżowanych w stylu glamour czy nowoczesnym. Dzięki różnorodności formatów możesz dowolnie projektować swoje marmurowe wnętrze – wybierając drobną mozaikę lub wprost przeciwnie – wielkoformatowe płytki, dzięki którym stworzysz powierzchnię przypominającą monolityczny blok skalny. Dwie wersje, polerowana i matowa, pozwalają natomiast uzyskać różne efekty. W pierwszym przypadku bardziej ekskluzywny, przywodzący na myśl wnętrze śródziemnomorskiej rezydencji, a w drugim – nieco bardziej stonowany i naturalny, który będzie idealnie współgrał z nowoczesną estetyką oraz towarzystwem drewna i metalu.
Wybór odpowiednich płytek to decyzja na lata, dlatego warto dobrze ją przemyśleć i postawić na rozwiązanie ponadczasowe, które mimo mijających sezonów, zawsze będzie prezentowało się doskonale. Takie są właśnie płytki inspirowane naturą, czyli drewnem i kamieniem, miejskim szykiem, jak beton, a także historią – o czym świadczy ogromna popularność płytek cegiełek. Uniwersalny charakter i neutralna kolorystyka zawsze się obronią, a Ty będziesz mógł swobodnie zmieniać aranżację, mają pewność, że raz położone płytki wciąż będą wyglądały świetnie.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Cerrad.