Minimalistyczne drzwi przesuwne w 2 odsłonach – który system sprawdzi się w Twoim domu?
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką PORTA DRZWI.
Przez ostatnie lata zyskały na popularności. Stały się wizytówką ciekawie urządzonych mieszkań – niekoniecznie nawet tych małych! Możesz je spotkać w przestronnych apartamentach, gdzie dzielą pokaźne przestrzenie, a także w mniejszych mieszkaniach, gdzie odgrywają podwójną rolę – raz łączą pokoje, a raz strzegą prywatności. Mowa o drzwiach przesuwnych, czyli jednym z najmodniejszych rozwiązań wnętrzarskich. Sprawdź, który system sprawdzi się w Twoim domu.
Zalety drzwi przesuwnych
Drzwi przesuwne, mimo że dopiero teraz przeżywają czasy świetności, były popularne już dawno temu! Ich potencjał dostrzegli Japończycy, którzy słyną z umiejętności zagospodarowywania nawet najmniejszych przestrzeni. Stosowali je w ciasnych mieszkaniach, przez co oszczędzali powierzchnię. Ta zaleta do dziś jest jedną z najważniejszych określających tego rodzaju skrzydła. Z pomocą systemów przesuwnych można bowiem wykorzystać każdy centymetr pokoju, bez ograniczenia swobody przemieszczania się. Dlaczego? Skrzydła przesuwają się w poziomie, wzdłuż ściany, dzięki czemu nie zabierają cennego miejsca, które w klasycznych rozwiązaniach potrzebne jest do otwierania. To zwiększa funkcjonalność pomieszczeń – zwłaszcza wąskich typu korytarz, spiżarnia czy schowek lub garderoba.
Lista zalet związanych z montażem drzwi przesuwnych w mniejszych mieszkaniach nie oznacza, że modele tego typu nie zdają egzaminu na pokaźniejszym metrażu – wręcz przeciwnie! W przestronnych wnętrzach drzwi przesuwne stanowią element dekoracji, podkreślają charakter i stają się ruchomymi ściankami działowymi, które – w zależności od potrzeb – łączą pokoje lub je dzielą. Często z ich pomocą wyznacza się strefy mieszkania, np. jadalnianą i wypoczynkową.
Dwa typy skrzydeł
Choć drzwi przesuwne same w sobie kojarzą się z jednym rozwiązaniem, to istnieje pewien gruntowny podział, który mocno wskazuje różnice poszczególnych wariantów. Jednym z nich są drzwi kasetowe, czyli takie, których skrzydło chowane jest w ścianie i po otwarciu jest całkowicie niewidoczne. Takie produkty wymagają stworzenia szerokiego otworu drzwiowego, w którym montowana jest kaseta, albo dobudowania ścianki G-K, która stanie się kopertą na skrzydło. Niezależnie od wybranej metody, takie drzwi to inwestycja bardziej czasochłonna i kapitałochłonna. Druga alternatywa (znacznie tańsza w instalacji) to drzwi naścienne, określane też jako prowadnicowe. Ich nazwa wzięła się stąd, że skrzydło (lub skrzydła) poruszają się po specjalnych szynach jezdnych ulokowanych równolegle do ściany. Mechanizmy te mogą być odsłonięte, jak w przypadku systemów Porta SLIDE, albo całkowicie ukryte, jak w wariancie Porta EFEKT. Który okaże się lepszy?
W przypadku montażu drzwi naściennych warto pamiętać o tym, by podczas planowania i aranżacji pozostawić odpowiednią ilość miejsca po tej stronie, na którą otwierają się skrzydła. Sofa odsunięta nieco od ściany nie będzie przeszkadzać, lepiej jednak zrezygnować z wieszania obrazów czy luster, które mogłyby ograniczyć płynność przesuwu.
Kiedy drzwi mają być ozdobą
Naścienne drzwi przesuwne z odsłoniętym system przesuwu SLIDE to uniwersalna propozycja do wszystkich wnętrz, a zarazem minimalistyczna alternatywa dla typowych drzwi barn doors! Z uwagi na ich nowoczesny design świetnie sprawdzą się zarówno we współczesnych aranżacjach podporządkowanych modernistycznym wpływom, jak i stylizacjach skandynawskich czy klasycznych. Jeśli mają być w nich ozdobą, dobrze, by wyróżniały się wykończeniem. W tej roli celująco spisze się naturalny rysunek drewna, który będzie potęgował wrażenie przytulności. Neutralne struktury dębu będą pasować zarówno do pomieszczeń zdominowanych przez pastelowe akcenty, jak i wnętrz, gdzie królują ciemniejsze płaszczyzny oraz dodatki. Takie drzwi są również wyższe niż tradycyjne, co dodaje wnętrzom luksusowego, apartamentowego charakteru.
Jeśli jednak szukasz czegoś, co mocno wyróżni się na tle ściany, sięgnij po drzwi barn doors, czyli tzw. drzwi od stodoły. Ich cały urok tkwi w metalowej prowadnicy naściennej i rolkach wykończonych np. w czerni, co tym bardziej zwraca na siebie uwagę! Taką estetyką wyróżnia się system BLACK, który szczególnie korzystnie zaprezentuje się w aranżacjach rustykalnych, retro oraz vintage, gdzie przeważają postarzana cegła oraz naturalne drewno. Mimo że stylistyką nawiązuje do wiejskich konstrukcji, odnajdzie się też w przestrzeni loftu czy nowoczesnym mieszkaniu i odegra tam pierwsze skrzypce!
Gdy we wnętrzu rządzi minimalizm
System przesuwu Porta EFEKT to z kolei rozwiązanie dla tych, którzy lubią niebanalny design. Minimalistyczna płaszczyzna skrzydeł jakby lewituje nad posadzką, co dodatkowo potęguje oryginalność wystroju i sprzyja tworzeniu nietuzinkowych scenerii. Samej powierzchni drzwi nie zaburzają też prowadnice ani rolki, które są umiejętnie ukryte, dlatego skrzydła tego typu dyskretnie wtapiają się w tło i pozwalają manewrować efektem aranżacji. Jeśli wybrane drzwi będą wykończone w bieli, stworzą z jasną ścianą niemal jednolitą płaszczyznę. Gdy z kolei wyróżni je rysunek drewna, przełamią wystrój, wprowadzając do niego nutkę wizualnego ciepła. Warto je wówczas potraktować jako kontrast dla surowych aranżacji w stylu minimalistycznym i w przestrzeniach total look. Zamienią się w element, który urozmaici wystrój.
Liczba skrzydeł ma znaczenie
Istnieje jeszcze jeden zasadniczy podział obejmujący kategorię produktów, jakimi są drzwi przesuwne naścienne. Lwią część asortymentu dostępnego na rynku stanowią warianty jednoskrzydłowe, które otwierają się na lewo lub prawo od otworu drzwiowego. Takie produkty zajmują mniej miejsca i są jednymi z najczęściej wybieranych. W bardziej reprezentacyjnych przestrzeniach, apartamentach glamour, kamienicach i eleganckich posiadłościach zazwyczaj można spotkać drugi wariant, czyli drzwi przesuwne dwuskrzydłowe. Nie dość, że świetnie się w nich prezentują i podkreślają klimat wnętrza, to stanowią okazałą ozdobę. Mają też mnóstwo zalet praktycznych, ponieważ zapewniają szerokie przejścia i tym samym ułatwiają komunikację.
Jeśli typowe drzwi barn doors z widocznymi prowadnicami wydają Ci się zbyt masywne, minimalistyczne warianty skrzydeł z systemami Porta SLIDE i Porta EFEKT będą strzałem w dziesiątkę. To dyskretne wzornictwo sprawdzi się zarówno we wnętrzach małych, jak i tych, które „nie grzeszą” rozmiarem. Możesz z nich uczynić atut pomieszczenia, albo potraktować jako harmonijne uzupełnienie całości. Rezultat zawsze będzie zachwycający!
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką PORTA DRZWI.