Praktyczne rozwiązania do małej i dużej łazienki – sprawdź, jak optymalnie wykorzystać każdy metraż
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką EXCELLENT.
Urządzenie łazienki tak, by była piękna i praktyczna, to nie lada wyzwanie. Pod uwagę trzeba wziąć w końcu nie tylko funkcjonalność wyposażenia oraz styl wnętrza, ale również jego wielkość – to czy łazienka jest mała, czy duża ma przecież ogromne znaczenie i wpływa na wiele decyzji związanych z aranżacją przestrzeni. Podpowiadamy, jak optymalnie wykorzystać każdy metraż, jakie rozwiązania sprawdzają się najlepiej i jakich błędów unikać.
Aranżacja dużej łazienki – o czym pamiętać?
Duża łazienka daje niemal nieograniczone możliwości aranżacji – tutaj możesz poszaleć z kolorami, fakturami i wzorami, bez obaw, że wnętrze stanie się przytłaczające. Na początku przemyśl, jaki styl przewodni ma zagościć w Twoim wnętrzu, dzięki czemu później z łatwością wybierzesz odpowiednie płytki i inne materiały wykończeniowe. Na większym metrażu efektownie zaprezentują się modne wzory marmuru, lastryko, a także beton, drewno, czy stylowe połączenie różnych inspiracji. Spora przestrzeń to ogromna swoboda, jednak nie należy zapominać o tym, by optymalnie ją zagospodarować – wnętrze nie powinno być zbyt puste, ani „przeładowane”. Warto trzymać się również wcześniej założonego planu i zachować wzorniczą spójność, by uniknąć efektu chaosu.
Wygodna strefa kąpieli w dużej łazience
Przestronny metraż to okazja do tego, by stworzyć wygodny salon kąpielowy. Możesz umieścić tutaj dużą wannę – komfortowy, narożny model sprawi, że we własnym domu poczujesz się jak w prywatnym SPA. W tej roli idealnie sprawdzi się wanna Aquaria Comfort marki Excellent. To asymetryczny model, wykonany w 100% z akrylu sanitarnego, który jest trwały, łatwy w pielęgnacji i odporny na rozwój bakterii i pleśni. Ogromną zaletą tego materiału jest również jego „ciepło” i fakt, że dłużej utrzymuje temperaturę wody niż np. emaliowana stal. Świetnym pomysłem będzie również wybór wanny z hydromasażem, który zapewni domownikom relaks na najwyższym poziomie.
Co jednak z amatorami orzeźwiających kąpieli pod prysznicem? Na dużym metrażu nie musisz rezygnować z żadnego rozwiązania, dlatego w łazience warto zaplanować również miejsce dla kabiny prysznicowej. Jej design należy dopasować do stylu wnętrza oraz pozostałych elementów wyposażenia. Uniwersalnym rozwiązaniem, które sprawdzi się w przypadku większości nowoczesnych łazienek, będzie półokrągła kabina Mazo. To model, który występuje w rozbudowanej ofercie rozmiarów, a do tego zachwyca minimalistycznym wzornictwem oraz estetycznymi wykończeniami ze stali nierdzewnej. W dużej łazience rewelacyjnie zaprezentuje się też przestronna kabina walk-in, której wymiary i kształt można idealnie dopasować do wymagań konkretnej przestrzeni.
Dwie umywalki obok siebie – przestrzeń (nie tylko) dla pary
W strefie umywalki warto zaszaleć i stworzyć wygodne miejsce dla dwojga. Umywalkowy duet to rewelacyjna opcja, by urządzić łazienkę dla pary lub większej rodziny – dzięki temu dwie osoby równocześnie będą mogły przygotować się rankiem do wyjścia z domu. W nowocześnie zaaranżowanej przestrzeni wspaniale zaprezentują się ceramiczne, wpuszczane w blat umywalki Lupio, do których można dobrać wysokie baterie sztorcowe lub modele natynkowe. Na uwagę zasługuje zwłaszcza kolekcja łazienkowa Pi – baterie z tej linii wyróżnia minimalistyczna linia oraz uniwersalna, chromowana powłoka. Poszczególne modele są też wyposażone w trwałe, ceramiczne głowice oraz perlatory marki Neoperl.
Miejsce na toaletę i bidet
Jeśli chodzi o strefę toalety – masz pełną dowolność. Korzystając z przestrzeni, warto jednak przemyśleć montaż miski WC oraz bidetu z tej samej kolekcji. Modele podwieszane prezentują się bardzo nowocześnie, dlatego podkreślą wystrój większości modnych aranżacji – poza stylizowanymi. Uniwersalna ceramika z kolekcji Doto, czyli toalety oraz bidet, to modele o klasycznym kształcie. W przypadku WC możesz zdecydować się na miskę tradycyjną lub bezrantową, która jest łatwiejsza do utrzymania w czystości. Do kompletu możesz dopasować jedną z trzech wolnoopadających desek, wykonanych z odpornego na zarysowania materiału Duroplast. Wybierając produkty z jednej kolekcji, zyskasz pewność, że całość będzie idealnie ze sobą współgrała.
Mała łazienka – od czego zacząć urządzanie?
Niewielkie wnętrza bywają problematyczne, a jeśli w grę wchodzi łazienka, która musi być maksymalnie funkcjonalna – bardzo ważne jest przemyślane rozplanowanie całej aranżacji. Warto zacząć od podstaw, czyli wyboru odpowiednich płytek. W małym wnętrzu, które dodatkowo bardzo często pozbawione jest okna, najlepiej stawiać na jasne i neutralne kolory. Najbezpieczniejsze będą: czysta biel, odcienie kremowe, jasne szarości – szczególnie na ścianach. Takie barwy optycznie powiększą pomieszczenie, rozświetlą i rozjaśnią przestrzeń.
Jeśli w Twojej łazience znajduje się duże okno i jest dobrze doświetlona, możesz pokusić się o zastosowanie ciemniejszych kolorów, np. modnego granatu. Naturalne światło rewelacyjnie zrównoważy całość. Ściany nie muszą być też zupełnie gładkie, płytki mogą wyróżniać się ciekawą strukturą lub nieoczywistym, geometrycznym kształtem. Na większą swobodę można pozwolić sobie w przypadku podłogi i to na niej umieścić wymarzony gres drewnopodobny, ciekawy patchwork czy surowy beton.
Mała łazienka nie musi być nudna, najważniejszą rolę odegrają tutaj detale! Pamiętaj jednak o umiarze i nie wprowadzaj do środka zbyt wielu dekoracji. Świetną ozdobą mogą stać się ciekawy grzejnik, lampa, drobne akcesoria czy nawet baterie w modnym kolorze, czy designerskim kształcie. W takich wnętrzach doskonale prezentują się też duże lustra – gładka tafla sprawia, że pomieszczenie wydaje się o wiele większe, niż jest w rzeczywistości.
Wyposażenie małej łazienki – rozwiązania 2w1
Odpowiednia baza to jednak nie wszystko, w małej łazience kluczowe okaże się wyposażenie oraz przemyślane ulokowanie wszystkich elementów. Pamiętaj o zachowaniu odpowiednich odstępów między wanną lub prysznicem, a także toaletą i strefą umywalki, tak by domownicy mogli swobodnie się poruszać. W przypadku ceramiki, najlepiej wybierać rozwiązania kompaktowe i wielofunkcyjne.
W strefie kąpieli można umieścić kabinę prysznicową lub pójść o krok dalej – i jeśli tylko metraż na to pozwala – zdecydować się na wannę. Jeśli dobierzesz do niej praktyczny parawan, zyskasz wygodne rozwiązanie 2w1, które spełni zarówno oczekiwania miłośników szybkiego prysznica, jak i długiego wylegiwania się pod chmurką pachnącej piany. To prosty sposób na maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni!
Wielofunkcyjne rozwiązania mogą zawitać również do strefy toalety. Możesz zdecydować się na tradycyjną miskę WC – najlepiej w wersji ze stelażem podtynkowym, która wizualnie prezentuje się o wiele „lżej”, niż klasyczny kompakt. W małym wnętrzu nie znajdzie się raczej miejsce na bidet, dlatego warto zastanowić się nad praktyczną alternatywą, jaką jest… toaleta myjąca. To rozwiązanie, które pełni funkcję WC oraz bidetu, nie zajmując przy tym więcej miejsca niż zwykła toaleta.
Kompaktowa umywalka w różnych konfiguracjach
Do zestawu warto dobrać zgrabną umywalkę. Może to być naprawdę kompaktowy model zawieszony bezpośrednio na ścianie lub niewielka umywalka posadowiona na praktycznej szafce – warto dobrze przemyśleć ten wybór, pamiętając o tym, że nawet w małej łazience potrzebna jest wygodna przestrzeń do przechowywania. Ciekawą opcją jest też wybór blatu, pod którym można estetycznie ulokować pralkę. Szerszy blat to również wygodne miejsce do ustawienia najpotrzebniejszych kosmetyków czy ozdobnych pudełeczek na drobiazgi.
Łazienka – niezależnie od wielkości – to wnętrze, które musi zapewniać domownikom wyjątkowy komfort. Wygodną przestrzeń można wyczarować na każdym metrażu, wystarczy wykorzystać praktyczne rozwiązania, dzięki którym pomieszczenie zostanie zagospodarowane optymalnie, funkcjonalnie i pięknie.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką EXCELLENT.