Zobacz uroki lastryka w projekcie pracowni Trinn Architekci
Pracownia Trinn Architekci przygotowała projekt wnętrza mieszkalnego na osiedlu Garnizon w Gdańsku. Lokal znajduje się w apartamentowcu. Dominuje w nim styl eklektyczny. Jakie są zalety tego mieszkania?
Wnętrze mieszkania
Na zdjęciach zobaczysz zobaczysz strefę dzienną oraz dwie sypialnie. Inspiracją do projektu były włoskie wnętrza, minimalistyczne sale muzealne, a nawet hale produkcyjne. Miesza się więc tu dekoracyjność z surowością i minimalizmem. Posadzka i ściana są betonowe, a kontrastują z nimi ciepłe odcienie drewna kuchennych szafek oraz bordowe lampy i krzesła.
W strefie dziennej wykorzystano białe lamele, umożliwiające montaż ekranu do projektora. Zwisają z nich lampy Fritz Hansen. Wzrok odwiedzającego przykuwa od razu spiek terazzo, czy inaczej lastryko, użyte do wykonania wyspy oraz ścianki przy szafkach. Zarówno strefa dzienna, jak i sypialnie zaprojektowane są z myślą o prostych geometrycznych formach. Dekoracyjności nadają głównie kontrastujące ze sobą tekstury.
W pierwszej sypialni projektanci zastosowali drewnianą jodełkę na podłodze. Za zagłówkiem łóżka znajduje się drewniana rama dla ręcznie malowanej tapety z delikatnymi gałęziami i wypoczywającymi na nich ptakami. Motyw ten nadaje subtelności wnętrzu, które bez niego wydałoby się dość surowe. Łóżko i szafki nocne wykończone są skórą w odcieniach ciepłego brązu.
W drugiej sypialni zagłówek łóżka wykonany jest z plecionki wiedeńskiej. Dopełnieniem mieszkania są drobne akcenty dekoracyjne: kwiaty doniczkowe, reprodukcja obrazu Gustava Klimta czy meble o niesymetrycznych kształtach. Strefa dzienna jest dobrze oświetlona kilkoma oknami. Łączy w sobie funkcje kuchni i jadalni z miejscem na odpoczynek i rozrywkę.
Co to jest lastryko?
Lastryko to materiał budowlany utworzony z mieszaniny wody, cementu, grysu i barwnika do wylewania posadzek, schodów czy parapetów. Do grysu wykorzystuje się marmur, granit lub bazalt. Po połączeniu powstaje twarda powierzchnia, którą łatwo szlifować i polerować. Zwykle grys występuje w dwóch rozmiarach – 2-5 mm i 4-10 mm. Cechą charakterystyczną faktury są widoczne kawałki kamienia.
Dekoracyjne lastryko przełamuje surowe wnętrza i nadaje im eklektycznego charakteru. Styl ten podkreślają dodatkowo odmienne krzesła, wzory, formy czy barwy. Mimo różnic takie połączenie tworzy spójną całość. Zaletą eklektyzmu jest elastyczność i niepowtarzalność. Nie trzeba też trzymać się jednej tendencji.