5 pytań, które warto zadać przed zakupem łóżka do sypialni – sprawdź, czy o wszystkim pamiętasz
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką ELTAP.
Każdy, kto przez lata sypiał na rozkładanej kanapie, wie, jak ogromną różnicę można odczuć po przeprowadzeniu się do sypialni z prawdziwego zdarzenia. To koniec codziennego rozkładania, bolących pleców i nieprzespanych nocy – pod warunkiem, że wybierzesz odpowiednie łóżko! To w końcu najważniejszy mebel w domowej alkowie, prywatne centrum relaksu, do którego z przyjemnością wrócisz po męczącym dniu. Jak wybrać łóżko, by przez lata cieszyć się doskonałym komfortem snu? Podpowiadamy!
1. Jaki rodzaj łóżka sprawdzi się w Twojej sypialni?
Jeśli zdarzyło Ci się spacerować sklepowymi alejkami w poszukiwaniu idealnego łóżka, to już wiesz, jak różne potrafią być poszczególne modele. Podstawową różnicą jest materiał, z którego wykonana jest rama łóżka, reszta to już estetyka – wielkość, kształt oraz możliwości, jakie zapewniają. Wyspać można się w każdym łóżku, kluczowe jest jednak to, czy dany model będzie dopasowany do naszych osobistych wymagań i preferencji, zarówno pod względem funkcjonalności, jak i estetyki.
Rodzaje łóżek – wady i zalety
- Łóżka z płyt meblowych wykonane są najczęściej z płyt wiórowych, pilśniowych lub MDF oraz sklejki, które w znakomitej większości imitują lite drewno lub – coraz popularniejszy ostatnio – beton. Taka konstrukcja jest solidna, na plus przemawia również szeroka kolorystyka i atrakcyjna cena, która jest zazwyczaj niższa, niż w przypadku naturalnego drewna.
- Łóżka z naturalnego drewna są trwałe, odporne na uderzenia, otarcia i złamania. Co ważne, można też wielokrotnie poddawać je renowacji i personalizacji, poprawiając ich wygląd po latach i dostosowując je do aktualnych potrzeb. Naturalne drewno prezentuje się klasycznie i ponadczasowo, pasuje do wielu aranżacji – wadą bywa jednak wysoka cena.
- Łóżka tapicerowane to takie, które są obite tkaniną. Dzięki temu, że wszelkie ostre krawędzie konstrukcji pokryte są miękkim materiałem, użytkowanie takiego łóżka jest bardzo komfortowe i bezpieczne. Ogromną zaletą takich mebli jest ich wygląd – różnorodność tkanin pozwala wykreować we wnętrzu dowolny klimat, przy okazji wnosząc do środka sporo przytulności. Większość łóżek tapicerowanych jest wyposażona w wygodne zagłówki. W tym wypadku wadą może być trudność utrzymania materiału w czystości – warto jednak pamiętać, że wszystko zależy od rodzaju wybranej tkaniny.
- Łóżka kontynentalne, nazywane również boxspringiem, to rodzaj łóżek tapicerowanych. Podstawową różnicą jest jednak ich znacznie większa wysokość. Dodatkowo rama łóżka jest wizualnie połączona z materacem, który pokrywa taka sama tkanina, na nim z kolei znajduje się wygodny topper. Modele kontynentalne uznawane są za jedne z najbardziej wygodnych, a równocześnie ekskluzywnych, dlatego bardzo często stają się wyposażeniem hoteli. Wadą może okazać się wielkość – takie łóżko może przytłoczyć małe wnętrze lub nawet zwyczajnie nie zmieścić się w niewielkiej sypialni.
2. Rozmiar łóżka – jak wybrać odpowiedni?
Wybierając rozmiar łóżka, trzeba wziąć pod uwagę 3 kluczowe kryteria:
- wielkość pomieszczenia – metraż często bywa ograniczeniem, które determinuje rozmiar łóżka. Im mniejsza jest Twoja sypialnia, tym mniejsze będzie łóżko – pod uwagę należy też wziąć pozostałe elementy umeblowania, by w efekcie swobodnie otwierać szafę czy komodę i nie przeciskać się przez wąskie przejścia.
- liczba osób – jeśli szukasz łóżka dla jednej osoby, możesz zdecydować się na model jednoosobowy (90 cm szerokości wystarczy, by wygodnie się wyspać) lub niewielkie łóżko dwuosobowe. Jeśli dla dwóch – standardowe wymiary to 140, 160 oraz 180 cm, można też pokusić się o naprawdę królewski model o szerokości nawet 200 cm.
- osobiste upodobania – jedni lubią mieć wokół siebie sporo wolnej przestrzeni, inni preferują bliskość i kameralny klimat. Do jednych w nocy przywędruje pociecha, by się przytulić, do innych wskoczy domowy pupil. Wybierz rozmiar, który najlepiej wpisze się w styl życia domowników!
3. Jak dopasować łóżko do stylu sypialni?
Łóżko musi być nie tylko komfortowe i solidne, ale też piękne i dopasowane do stylu, w jakim urządzona jest Twoja sypialnia. Proste, drewniane ramy świetnie wypadają w aranżacjach skandynawskich i inspirowanych naturą, jak boho czy japandi. Z kolei masywniejsze konstrukcje wykonane z płyt meblowych dobrze sprawdzają się w aranżacjach nowoczesnych i minimalistycznych. Sporą swobodę aranżacji zapewniają też modele tapicerowane – dostępne w najróżniejszych tkaninach, kolorach, a także wykończone na różne sposoby, mogą zupełnie odmienić Twoje wnętrze.
Wiele efektownych modeli łóżek tapicerowanych, a także kontynentalnych typu boxspring znajdziesz w ofercie polskiej marki Eltap. Wysokiej klasy tkaniny, stylowe przeszycia i modna kolorystyka to cechy, na które z pewnością zwrócą uwagę miłośnicy najświeższych trendów. Wzrok przyciąga zwłaszcza łóżko Mauro z kratkowanymi pikowaniami zagłówka, nawiązującymi do stylu retro. To połączenie klaski z nowoczesną formą, która sprawdzi się idealnie w sypialniach zaaranżowanych w stylu nowojorskim czy loftowym.
Z kolei model Latina przypadnie do gustu amatorom nieoczywistego wzornictwa – w tym wypadku wygodny tapicerowany zagłówek zdobią nieregularne przeszycia, które tworzą geometryczne wzory. To świetny sposób na urozmaicenie nowoczesnego lub minimalistycznego wnętrza, w którym króluje świeżość i harmonia. Wybierając łóżko tapicerowane, warto spojrzeć też na wariant Grand. To nowoczesny model sypialniany o prostej, ale bardzo eleganckiej formie. Klasyczne przeszycia w postaci dekoracyjnych pikowań tworzą zagłówek, który pięknie dekoruje przestrzeń, a przy tym jest maksymalnie wygodny dzięki zastosowaniu elastycznej pianki T25.
Z kolei łóżka kontynentalne, jak modele Aderito, Asteria czy Softy sprawdzą się rewelacyjnie w pokojach urządzonych w stylu hotelowym. Uzupełnieniem takiej aranżacji mogą stać się grube zasłony, miękka wykładzina lub spory dywan, efektowna lampa i obowiązkowo – stylowe stoliki nocne umieszczone po obu stronach łóżka. Warianty typu boxspring nie muszą być jednak zarezerwowane wyłącznie do estetyki hotelowej – wybierając odpowiedni kolor obicia, możesz z łatwością wprowadzić je do każdej przestrzeni. Zaprezentują się fenomenalnie w kobiecej estetyce glamour, wśród charakterystycznych industrialnych dodatków, a także w przestrzeniach eklektycznych łączących różne style.
4. Dlaczego wybór odpowiedniego materaca jest kluczowy?
Choć mogłoby się wydawać, że sen zawsze trwa odrobinę zbyt krótko, a pobudka o poranku zwykle nie jest niczym przyjemnym, to w istocie przesypiamy około 1/3 swojego życia. Sen jest niezbędny dla regeneracji i prawidłowego funkcjonowania organizmu, a co za tym idzie – codziennego funkcjonowania. Dlatego tak ważne jest, by materac, na którym śpimy, był zwyczajnie wygodny, pozwalał na zdrowy, spokojny sen i pobudkę bez bólu pleców.
5. Jak dopasować materac do swoich potrzeb?
Na rynku dostępne są materace wykonane z lateksu, elastycznych pianek, materace sprężynowe, a także modele łączące te materiały. Często uzupełnia się je również dodatkowymi wkładami, np. włóknem kokosowym, końskim włosiem, a nawet łuską gryczaną, na wierzchu materaca można ułożyć jeszcze tzw. topper, czyli cienki materac nawierzchniowy.
Każdy materiał ma określone właściwości – lateks jest antybakteryjny, nie przyciąga kurzu, a do tego ma porowatą strukturę, która doskonale oddycha, dlatego jest polecany alergikom. Materace piankowe są elastyczne i sprężyste, charakteryzują się doskonałą cyrkulacją powietrza i idealnie dopasowują się do ciała – szczególnie w przypadku materiałów termoplastycznych. Swoje zalety mają też materace bonnelowe, czyli sprężynowe, które doskonale uginają się pod naciskiem, a do tego są przewiewne i stosunkowo tanie – lepiej sprawdzają się jednak w przypadku łóżek pojedynczych. Z kolei warianty kieszeniowe czy multipocket to idealne rozwiązanie dla dwojga, ponieważ w tym wypadku każda z kieszonek, w których umieszczone są sprężyny, pracuje niezależnie – dzięki temu przewracając się nocą w łóżku, nie obudzisz partnera.
Materac nie powinien być zbyt twardy, ani zbyt miękki. Mitem jest stwierdzenie, że im materac twardszy, tym lepszy czy zdrowszy – wszystko zależy od budowy, wagi oraz indywidualnych preferencji użytkownika. Cięższe osoby z reguły wybiorą materac o wyższym stopniu twardości, z kolei lżejsze i drobne – postawią na model miękki. Przydatne podczas wyboru mogą okazać się także preferencje związane z ulubioną pozycją snu. Przy spaniu na boku często wygodniejszy będzie materac miękki, na brzuchu twardy, a na plecach – średnio twardy.
Wybór odpowiedniego łóżka oraz komfortowego materaca to ważna decyzja i inwestycja w zdrowy sen. Wybierając rodzaj stelaża, weź pod uwagę wszystkie za i przeciw, dopasuj wymiary i materiał ramy do metrażu oraz stylu wnętrza, a właściwości materaca skonfrontuj ze swoimi oczekiwaniami oraz preferencjami. To zakup, który warto skrupulatnie przemyśleć, by codziennie budzić się wypoczętym i zregenerowanym w pięknym otoczeniu wymarzonej sypialni.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką ELTAP.