Rolety materiałowe czy rzymskie - co wybrać do spójnej aranżacji parapetu i okna?
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką ANWIS Sp. z o.o..
Dla jednych to absolutna konieczność, dla innych zbędna przestrzeń zbierająca kurz. Niektórzy chwalą sobie ich użyteczność, inni narzekają, że są niepraktyczne. O czym mowa? Oczywiście o parapetach. Wydaje Ci się, że funkcjonalność parapetów nie idzie w parze z dekoracjami okiennymi? Nic bardziej mylnego! Podpowiadamy, kiedy warto zdecydować się na rolety materiałowe i rolety rzymskie.
Parapety nie są dziś niezbędnym elementem wyposażenia mieszkania. W nowych projektach domów czy mieszkań bardzo często spotykamy się z przeszkleniem na całej wysokości ściany, co oznacza w praktyce okno od podłogi do sufitu. Pozwala to oczywiście na dostarczenie do pomieszczenia dużej ilości światła dziennego, ale jednocześnie, zdaniem wielu osób, zabiera cenną przestrzeń użytkową. Sam parapet pełni kilka funkcji, które zmieniały się z biegiem czasu i rozwojem trendów w urządzaniu wnętrz.
Ochrona i dekoracja
Przede wszystkim – parapet zabezpiecza wnękę okienną, ramy okna i szybę przed ewentualnymi uszkodzeniami. Prawidłowo zamontowany powinien być osadzony ok. 1 cm pod dolną ramą okienną i nie niżej niż 20 cm nad kaloryferem, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza. Przez wiele lat, co obserwujemy w tradycyjnie urządzonych mieszkaniach, parapety były i są miejscem do ustawiania kwiatów i wszelkich roślin doniczkowych. Ma to swoje logiczne uzasadnienie: parapet to miejsce najbliżej okna, a więc takie, w którym jest najwięcej światła słonecznego. Dodatkowo, długo nie wyobrażano sobie, że na parapetach można ustawić cokolwiek innego, a miejsca dla doniczek z kwiatami zawsze było za mało, szczególnie w niewielkich metrażowo mieszkaniach. Dziś już nikogo nie dziwi ustawianie na parapetach przeróżnych elementów: w kuchniach – koszy z warzywami i owocami, w sypialni – świec, toaletek do makijażu, w salonach – pamiątek z podróży czy dyfuzorów zapachowych, w pokojach dzieci – pluszaków i książek.
W ostatnich latach parapety zaczęły pełnić także funkcje dekoracyjne, głównie dzięki dostępności różnych materiałów, z których są wykonywane i ich kolorów. Wtedy też okazało się, że firany i zasłony mogą kolidować z podokiennikami, w szczególności gdy chcemy je wyeksponować. Przy takich aranżacjach niezwykle ważną rzeczą jest również odpowiednie przesłonięcie okien, najlepiej w sposób nie zaburzający użyteczności parapetów. Jak to zrobić? Na przykład z pomocą rolet materiałowych oraz rolet rzymskich. Poznajcie ich funkcje i zalety.
Rolety materiałowe w uniwersalnych rozwiązaniach
W przypadku wewnętrznych rolet materiałowych możemy wybierać spośród kilku ich rodzajów.
- Możemy zdecydować się na rolety wolnowiszące lub rolety przyszybowe - w kasecie z prowadnicami. Każde z tych rozwiązań sprawdzi się w połączeniu z parapetami, ale nie każde da taką samą funkcjonalność i pozwoli na dowolne aranżacje – mówi ekspertka marki Anwis, Agnieszka Gołębiewska.
Jeśli parapet ma pełnić jedynie funkcję dekoracyjną, stanowić część aranżacji całości pomieszczenia, ale nie przestrzeń użytkową, odpowiednie będą rolety wolnowiszące. Najczęściej mocowane są we wnęce okiennej lub nad oknem. Stanowią doskonałe zastępstwo dla zasłon, dlatego chętnie wybierają je posiadacze małych mieszkań. W pozycji opuszczonej mogą jednak ograniczać dostęp do parapetu lub uniemożliwiać korzystanie z niego. Na niewielkim metrażu jest to niezwykle istotne, ponieważ w takich wnętrzach liczy się każdy fragment do zagospodarowania i przechowywania. Parapety są wówczas często aranżowane na przestrzeń użytkową. Stawia się na nich pudełka, książki, segregatory i wiele innych rzeczy.
W takim przypadku najlepiej sprawdzą się rolety materiałowe w kasecie z prowadnicami. Ich główną zaletą jest to, że osłona montowana jest bezpośrednio na oknie, a dzięki bocznym listwom podtrzymującym tkaninę, zawsze równolegle przylega do powierzchni szyby, jest odporna na ruchy powietrza i podmuchy wiatru, a zatem w żaden sposób nie będzie stać na drodze wyposażenia parapetu.
Rolety rzymskie do zadań specjalnych
Wielbiciele bardziej eleganckich przestrzeni zarzucają roletom materiałowym, że są zbyt banalne. Dla jednych będzie to duża zaleta, dla innych impuls do poszukiwania innych rozwiązań, które będą w zgodzie z aranżacją parapetu.
Wybór rolet rzymskich spełni oczekiwania najbardziej wymagających. Efektowne fałdy powstające po podciągnięciu rolet rzymskich doskonale prezentują się w każdym pomieszczeniu, a mechanizm zwijania jest precyzyjny i wygodny w obsłudze. Podobnie jak w przypadku rolet materiałowych, rzymskie mogą także występować w wersji wolnowiszącej oraz przyszybowej. Te drugie, będą więc bardziej praktyczne przy użytkowej aranżacji parapetu.
- Rolety rzymskie w systemie RVS są dodatkową zaletą, ponieważ mechanizm montowany jest bezpośrednio w świetle szyby, a więc nie utrudnia otwierania skrzydeł okiennych. Jednocześnie materiał zawsze układa się równolegle względem szyby, dlatego przestrzeń parapetu nie traci centymetrów użytkowych. Rynny rolety rzymskiej – górną i dolną - można także dowolnie przesuwać wzdłuż listwy przyszybowej za pomocą wygodnych uchwytów, dzięki czemu roleta utworzy efektowne zakładki na dowolnej wysokości okna – informuje ekspertka marki Anwis.
Rolety rzymskie będą więc doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą połączyć nowe trendy z funkcjonalnymi rozwiązaniami oraz dla kochających ekskluzywne tkaniny.
- Możemy wybierać spośród bogatej kolorystycznie kolekcji tkanin rozpraszających światło, zaciemniających oraz transparentnych. Dzięki temu aranżacja okienna, zarówno parapetu, jak i samego okna, będzie modna i w zgodzie z najnowszymi trendami, także ekologicznymi. Nasze materiały zawierają bowiem m. in. włókna z recyklingu – uzupełnia Agnieszka Gołębiewska z Anwis.
Aranżacja parapetu z pomysłem
Brakuje Ci pomysłu na aranżację parapetu, a jednocześnie miejsca w pokoju wciąż jest za mało? Rozwiązanie nasuwa się samo. Zacznij od odpowiedniego dopasowania rolet do okna, aby precyzyjnie obliczyć, jaka powierzchnia parapetu pozostaje do zagospodarowania. Co ważne, tak naprawdę wybór rodzaju i rozmiaru parapetu powinien iść w parze z decyzją odnośnie osłon okiennych. Tylko wtedy zapewnimy pełną harmonię i zgranie elementów dekoracji przestrzeni okiennej i całego wnętrza. Teraz ogranicza nas tylko wyobraźnia, styl pomieszczenia i kolorystyka. Jakie przedmioty świetnie wyglądają na parapetach? Pudełka do przechowywania drobiazgów, książki, ramki ze zdjęciami, świece, lampki nocne i dekoracyjne, koszyczki z kosmetykami.
Parapet świetnie pełni także funkcję barku – kolekcja butelek różnych alkoholi wyglądać będzie niezwykle efektownie. Może być także domowym warzywnikiem – wszelkie rośliny, zioła, warzywa, owoce, dzięki bliskości światła słonecznego, czują się na parapetach wyśmienicie i wyglądają równie zachwycająco.
Pamiętajmy jednak, aby starać się wszystkie kompozycje zgrać z innymi elementami otoczenia. Jeśli w naszym wnętrzu przeważają naturalne elementy wystroju, wybierzmy na parapet wiklinowe koszyczki, drewniane skrzynki, ratanowe doniczki. W minimalistycznych mieszkaniach, urządzonych w stylu skandynawskim lub japońskim, dobrze będą wyglądać tekturowe jednokolorowe pudełka. Styl rustykalny i boho polubi się z drewnem, dekorowanymi słoikami, roślinami oraz klimatycznymi naturalnymi świecami. Najważniejsza zasada jest jedna: wykorzystać parapet dla swoich potrzeb i zaaranżować go w zgodzie z klimatem całego pomieszczenia oraz odpowiednimi osłonami okiennymi.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką ANWIS Sp. z o.o..