„Luksus nie wymaga przestrzeni” – jaki projekt łazienki zwyciężył w konkursie AXOR?
W najnowszym konkursie marki Axor na najlepszy projekt łazienki zwyciężyły Augustyna Grzybowska i Joanna Dolot z pracowni ONY-X w Koszalinie. Wyróżniono również prace Magdaleny Wilk-Dyszkiewicz ze studia AM Projekt z Krakowa oraz Gabrieli Kowackiej z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Sprawdziliśmy, czym zwycięskie projekty zachwyciły jury i jak powinna wyglądać luksusowa łazienka „niewymagająca przestrzeni”.
Na czym polegał konkurs Axor „Luksus nie wymaga przestrzeni”?
Axor to marka ekskluzywnej armatury łazienkowej wyróżniającej się wyszukanym i awangardowym wzornictwem. Zorganizowany przez nią najnowszy konkurs na projekt łazienki odbył się pod hasłem przewodnim „Luksus nie wymaga przestrzeni”. Założeniem organizatorów było zachęcenie architektów i projektantów do stworzenia wizji luksusowej łazienki, która odpowie na potrzeby mieszkańców miast XXI wieku, a więc dysponujących niewielką ilością miejsca. Uczestnicy konkursu otrzymali zadanie zaprojektowania funkcjonalnego, pomysłowego i spójnego stylistycznie wnętrza z wykorzystaniem produktów z kolekcji Axor One.
Nadesłane prace zostały ocenione przez jury, w którego skład weszli:
- Agnieszka Gruszczyńska-Hyc – historyk sztuki oraz redaktor naczelna magazynu „Dobre Wnętrze”, „M jak Mieszkanie” i serwisu urzadzamy.pl,
- Małgorzata Szczepańska – absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych, projektantka, stylistka, jurorka wielu konkursów z zakresu designu i architektury wnętrz, redaktor naczelna magazynu „Elle Decoration”,
- Magdalena Świć – redaktor naczelna magazynu „Label Magazine”,
- Wojciech Trzcionka – redaktor naczelny magazynu „DesignAlive” oraz juror w wielu konkursach dotyczących wzornictwa,
- Yassen Hristov – fotograf wnętrz i architektury,
- Roland Stańczyk – architekt wnętrz z RS Studio i członek zarządu SAW,
- Przemysław Wojdat – Dyrektor Zarządzający Hansgrohe Polska.
Konkurs odbył się pod patronatem magazynów „DesignAlive”, „Dobre Wnętrze”, „Elle Decoration” i „Label Magazine”, a także serwisów homebook.pl, magazif.com, plndesign.pl i whitemad.pl.
Najlepszy projekt łazienki – Nagroda Główna dla Augustyny Grzybowskiej i Joanny Dolot z ONY-X
Nagrodę główną w konkursie Axor zdobyły Augustyna Grzybowska i Joanna Dolot z pracowni ONY-X w Koszalinie. Za swój projekt panie otrzymały 10000 zł, a także zyskały możliwość wzięcia udziału w sesji fotograficznej, skorzystania z konsultacji wizerunkowych oraz promocji zwycięskiego projektu w mediach.
Laureatki konkursu zaproponowały projekt mieszkania w budynku, który sprawdzi się nie tylko w mieście, ale także w innej lokalizacji np. nad morzem lub w górach. Jest to mieszkanie o najczęściej wybieranym w Polsce metrażu 44 m², które jednak zostało nieco inaczej niż standardowo zaplanowane pod względem podziału wnętrza na strefy. W pobliżu wejścia znajduje się strefa dzienna, następnie strefa nocna, a na końcu łazienka. Projekt wnętrza został tak przemyślany, by jak najmniej miejsca zajmowały ciągi komunikacyjne.
Sama łazienka zaproponowana przez zwyciężczynie konkursu odznacza się prostotą, ponieważ według laureatek „luksusem jest minimalizm, a nie przepych”. Jurorów zachwyciła spójność projektu, zachowanie proporcji między lżejszymi i cięższymi bryłami, a także dobór naturalnych materiałów do aranżacji wnętrza w postaci drewna i trawertynu w ciepłych odcieniach beżu i brązu. Idealnie pasuje do niego elegancka, brązowa bateria AXOR One z efektem szczotkowania. Całość doskonale koresponduje z widokiem natury rozciągającym się za dużym panoramicznym oknem.
I Wyróżnienie dla Magdaleny Wilk-Dyszkiewicz z AM Projekt
Jury wyróżniło również projekt łazienki Magdaleny Wilk-Dyszkiewicz z AM Projekt z Krakowa. Projektantka zaproponowała nową aranżację istniejącego wnętrza w remontowanym mieszkaniu w budynku z lat 70. XX wieku. Bazą do stworzenia projektu była zatem niewielka przestrzeń, która wymagała umieszczenia wszystkich elementów wyposażenia, czyli prysznica, toalety oraz umywalki, na jednej ścianie. Autorce udało się to zrobić w sposób harmonijny, funkcjonalny i spójny.
Jurorom spodobało się nie tylko przemyślane podniesienie komfortu wnętrza, ale także jego delikatna estetyka. Luksusem w łazience są użyte do jej aranżacji szlachetne materiały w jasnych kolorach, takie jak kamień i drewno, a także ekskluzywne elementy armatury.
II Wyróżnienie dla Gabrieli Kowackiej z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu
Drugie wyróżnienie otrzymała praca Gabrieli Kowackiej z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, która zaproponowała niezwykle wizjonerski projekt łazienki. Jurorzy docenili kreatywność autorki i jej wyjście poza utarte schematy projektowe.
W jej propozycji widać koncepcyjne podejście do aranżacji wnętrza, ponieważ zachowała w nim wszystkie jego najważniejsze funkcje, jednak zaproponowała je w bardzo oryginalnej formie. Jury spodobał się również praktyczny układ łazienki oraz jej sensualna estetyka, która odzwierciedla artystyczne podejście autorki do projektu. Pomimo oszczędnych środków udało się jej stworzyć wnętrze funkcjonalne i luksusowe, które jednocześnie zachwyca walorami kolorystycznymi kojarzącymi się z zamglonym krajobrazem.