Jak zrobić makramę? Makrama na ścianę i doniczkę krok po kroku
Jak zrobić makramę? Te wyjątkowe dekoracje wykonane z ręcznie splatanych i wiązanych sznurków idealnie wpisują się w najnowsze trendy wnętrzarskie. Dziś podpowiemy Ci, jak zrobić makramę DIY na ścianę oraz jak zrobić modny kwietnik z makramy. Wzory splotów, spośród których możesz wybierać, dają ogrom możliwości i pozwolą Ci stworzyć wymarzoną dekorację do Twojego mieszkania. Zaczynamy!
Jak zrobić makramę? Co będzie potrzebne?
Jak samemu zrobić makramę DIY? Zanim przystąpisz do pracy, zgromadź wszystkie potrzebne materiały i akcesoria do zrobienia dekoracji, by później móc spokojnie oddać się relaksującej czynności zaplatania. Co powinieneś przygotować?
- Drewniany drążek lub kijek przyniesiony z lasu o długości ok. 50 cm.
- Bawełniany, sizalowy, lniany lub syntetyczny sznurek (im cieńszy sznurek, tym więcej pracy trzeba włożyć, by uzyskać oczekiwany efekt).
- Nożyczki
- Miarkę krawiecką
Jak zrobić makramę? Poznaj wzory splotów
Chcesz własnoręcznie wykonać swoją pierwszą makramę? Jak zacząć i co powinieneś wiedzieć o wykonywaniu makramy? Wzory dla początkujących to dosłownie kilka splotów, które wystarczą, by własnoręcznie stworzyć zachwycającą makramę. Mamy dla Ciebie kilka wzorów węzłów, które powinieneś znać.
- Węzeł mocujący – czyli podstawa całej konstrukcji, potrzebna do zamocowania sznurka na drewnianym drążku.
- Węzeł prosty (inaczej tkacki) – czyli węzeł najczęściej wykorzystywany do wyplatania makramowych dekoracji. Powstaje z czterech sznurków, z których pierwszy i ostatni noszą nazwę wiążących, a dwa środkowe to rdzeń węzła (nazywany inaczej również sznurkiem wiodącym). By stworzyć węzeł tkacki, należy zawiązać sznurki zewnętrzne wokół tych będących rdzeniem węzła. Jeden ze sznurków wiążących zawiąż nad sznurkiem wiodącym, a drugi pod spodem. Następnie pociągnij za końce oba sznurki wiążące, co pozwoli Ci zacisnąć splot. W taki sposób stworzysz półwęzeł płaski – by stworzyć pełny węzeł, należy nawiązać drugi półwęzeł w odwrotnym kierunku.
- Węzeł żebrowy – to węzeł, który wyglądem przypomina koraliki nawleczone na nitkę. Jego wiązanie polega na owijaniu sznura oplatającego dwukrotnie wokół sznurka wiodącego.
- Węzeł spiralny – to węzeł bardzo podobny do prostego, różniący się tym, że w węźle spiralnym zaplatamy tylko prawą lub lewą stronę.
Jak zrobić makramę na ścianę krok po kroku?
Jak zrobić prostą makramę? Na początek możesz spróbować wykonać bardzo prosty model tej dekoracji ściennej, składający się wyłącznie z węzłów prostych. Trzymaj się poniższych kroków, a szybko i sprawnie wykonasz swoją pierwszą makramę na ścianę DIY. Startujemy!
Krok 1. Wykonaj węzły mocujące
Pierwszym krokiem jest stworzenie węzłów mocujących, które będą przytrzymywały splecione sznurki na drążku lub kijku. By to zrobić, złóż sznurek na pół, miejsce zgięcia schowaj bezpośrednio za drążkiem. Zwisające sznurki przełóż przez pętelkę, która utworzyła się za patykiem i mocno dociśnij. W ten sposób zawiąż wszystkie sznurki – ilość zależy od tego, jak szeroka ma być Twoja makrama, pamiętaj jednak, by liczba była parzysta.
Krok 2. Zrób pierwszy rząd węzłów prostych
Twoja baza do makramy jest już gotowa. Czas rozpocząć wiązanie węzełków! Zacznij od czterech pierwszych sznurków od lewej i zapleć z nich węzeł płaski według instrukcji, którą podaliśmy wyżej. Następnie weź kolejne cztery sznurki i na nich również zawiąż taki sam węzeł. Powtarzaj czynność, aż zrobisz węzły na wszystkich sznurkach.
Krok 3. Wykonaj trójkąt z węzłów prostych
Kiedy będziesz miał już gotowy pierwszy rząd węzełków, zacznij pracować nad kolejnym. Tym razem zaczynając wiązanie, pomiń dwa pierwsze sznurki. Będziesz wiązał więc 3., 4., 5. i 6. sznurek. Wykonuj węzły dotąd, aż z prawej strony również zostaną dwa luźne sznurki. Kolejny rząd zacznij, zostawiając po lewej 4 wolne sznurki itd. Każdy węzeł w dolnym rzędzie powinien znajdować się między dwoma węzłami z rzędu górnego. Twój makramowy trójkąt będzie skończony, kiedy rząd będzie składał się z tylko jednego węzła płaskiego.
Twoja pierwsza makrama jest gotowa! Jeśli chcesz, by była nieco bardziej okazała, możesz wiązać dalej, wykorzystując np. węzły żebrowe lub węzły płaskie, ale wiązane po skosie.
Zobacz również: Styl boho we wnętrzach – jak urządzić mieszkanie w stylu boho?
Jak zrobić makramę na doniczkę?
Jak zrobić makramę na kwiaty? Makrama na ścianę to tylko jeden ze sposobów na stworzenie oryginalnej dekoracji ze sznurków. Możesz również szybko i sprawnie samodzielnie stworzyć makramę na doniczkę wiszącą, czyli kwietnik DIY. Jak zrobić makramę kwietnik?
Będziesz potrzebował podobnych materiałów, co w przypadku makramy na ścianę, zamiast drążka przygotuj jednak metalowe kółko, na którym zawiśnie spleciony ze sznurków kwietnik. Wszystko przygotowane? Teraz postępuj według poniższych kroków i stwórz przepiękną dekorację dla doniczki lub kwietnika.
Krok 1. Stwórz grubą linę, na której zawiśnie kwietnik
Sznurek potnij na 8 równych części. Każdą z nich złóż na pół i zapleć na kółku dokładnie tak samo, jak opisywaliśmy to w przypadku drążka. Wyrównaj je i zacznij tworzyć węzeł spiralny. Dwa zewnętrzne sznurki będą sznurkami wiążącymi, a wszystkie wewnętrzne będą stanowiły trzon węzła. Różnica między węzłem płaskim a spiralnym polega na tym, że w prostym wiązana jest raz prawa, raz lewa strona, a w spiralnym zawsze jedna z nich – prawa lub lewa.
Krok 2. Zacznij zaplatać ramiona kwietnika
Podziel 16 sznurków na 4 części – każda po 4 sznurki. Na każdej części zawiązuj węzły płaskie do momentu, w którym ma zacząć się właściwy koszyczek na doniczkę.
Krok 3. Wykonaj koszyczek na doniczkę
Sznurki z przylegających do siebie ramion połącz węzłami płaskimi, biorąc dwa sznurki z jednego i dwa z drugiego ramienia. Do tak stworzonego miejsca przyłóż doniczkę i sprawdź, w jakiej odległości wykonać węzeł ze wszystkich sznurków, by doniczka trzymała się stabilnie. Dolną część makramy możesz wykończyć węzłem spiralnym.
Sprawdź również: Jak zrobić kwietnik z palet? Instrukcja krok po kroku
Jak wykorzystać makramę DIY we wnętrzach?
Efektowna, wisząca makrama będzie pasowała do wielu wnętrz, szczególnie tych urządzonych w bliskości z naturą i w stylu eko. Duża makrama na ścianę DIY będzie bardzo efektownie prezentowała się np. w salonie lub sypialni boho, w towarzystwie prostych mebli z naturalnego drewna, lnianych poszewek na poduszki i rattanowych lamp. Do takiego wnętrza świetnie będzie pasowała również makrama łapacz snów.
Makrama na okno lub ścianę ozdobi również minimalistyczne wnętrze skandynawskie. Makramowe koszyczki na doniczkę będą natomiast pięknie prezentowały się jako dekoracja we wnętrzach w stylu vintage.
Czy odpowiedź na pytanie: jak zrobić makramę krok po kroku jest dla Ciebie jasna? Jesteśmy przekonani, że nasz poradnik umożliwi Ci stworzenie pierwszej podstawowej makramy na ścianę. Kolejne próby mogą być już dyktowane Twoją fantazją – wystarczy, że będziesz znać kilka podstawowych wzorów węzłów.