Jodełka w trendach 2022: zjawiskowe połączenie natury i stylu vintage
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Cerrad.
Marzy Ci się podłoga w jodełkę? A może chcesz uzyskać taki efekt na ścianie? Płytki drewnopodobne to idealne rozwiązanie, by wprowadzić jodełkę do salonu, łazienki czy kuchni. Trwałe, praktyczne i piękne rewelacyjnie łączą największe trendy 2022 roku: styl vintage oraz powrót do natury. Sprawdź, jak wykorzystać płytki jodełka w aranżacji swojego mieszkania.
Vintage i powrót do natury, czyli największe trendy 2022
Zaproś naturę do domu i pokochaj styl vintage! Tak w kilku słowach można podsumować trendy, które w 2022 roku będziemy coraz częściej dostrzegać w wystroju wnętrz. W naszych domach i mieszkaniach zagoszczą naturalne kolory, organiczne kształty, rośliny i – oczywiście – naturalne materiały, a zwłaszcza drewno i powierzchnie inspirowane jego urodą.
W połączeniu z elementami nawiązującymi do stylu vintage, nostalgicznymi i przywołującymi wspomnienia, a zarazem jedynymi w swoim rodzaju, możemy tworzyć przytulne przestrzenie pełne domowego ciepła: otulające, spokojne, wypełnione dobrą energią. Warto szukać sposobów na przemycenie takiej estetyki do własnego domu, a jednym z nich jest ponadczasowa jodełka!
Płytki jodełka – klasyka powraca w nowoczesnej formie
Podłoga w jodełkę kojarzy się przede wszystkim z klasycznymi, drewnianymi parkietami, które w okresie międzywojennym gościły we wnętrzach kamienic i podmiejskich posiadłości. Dziś przywołujemy ją pamięci, myśląc o mieszkaniach rodziców czy dziadków i wspominając czasy szkolne. Nieco sentymentalny, tradycyjny, naturalny wzór idealnie sprawdzi się w mieszkaniach, których właściciele lubią styl vintage, cenią ponadczasową klasykę oraz ciepły charakter drewna. A płytki w jodełkę? Pozwolą uzyskać taki efekt wszędzie tam, gdzie naturalny materiał zwykle się nie sprawdza.
Sposobów układania jodełki jest kilka, a najpopularniejsze z nich to francuski chevron oraz klasyczny herringbone. Czym się różnią? Pierwszy wzór układa się z płytek ściętych na krótszych końcach pod kątem 45°, przez co w miejscu łączenia powstaje równa linia. Z kolei herringbone to dobrze znana tradycyjna jodełka, którą układa się z elementów w kształcie prostokąta, w taki sposób, by krótszy bok jednego nachodził na dłuższy bok drugiego. Najważniejsze, by sięgnąć po odpowiednie płytki. Jodełka powstanie bez problemów, jeśli postawisz na ceramikę dedykowaną do układania tego typu wzorów.
Płytki w jodełkę – jak wybrać odpowiednie?
Sięgając po płytki drewnopodobne, zwracaj uwagę na kolekcje, które jak najlepiej odwzorowują naturalny materiał. Cztery cechy, o których warto pamiętać to:
- format zbliżony do drewnianych klepek,
- naturalna kolorystyka odzwierciedlająca wybrany gatunek drewna,
- odpowiednia tekstura przypominająca drewno,
- niepowtarzalny wzór każdej płytki.
Wszystko to sprawia, że podłoga wyłożona nowoczesną ceramiką będzie do złudzenia przypominała tradycyjny drewniany parkiet – jednak w bardziej funkcjonalnej formie. Wybierając płytki jodełka, zwróć uwagę na kolekcje marki Cerrad: Tramonto, Notta oraz Giornata. To trwały klinkier, który ułożysz zarówno na ścianie, jak i na podłodze, wewnątrz domu i na zewnątrz, np. na balkonie. W każdej z tych serii znajdziesz płytki o wymiarach 11×60 cm w najróżniejszych odcieniach drewna: od jasnych i rozbielonych, przez przytulnie miodowe, aż po industrialne szarości i egzotyczne ciemne tonacje.
Najważniejszą informacją dla wszystkich osób, które zwracają uwagę na detale, jest fakt, że każda płytka posiada swoją niepowtarzalną grafikę. Oznacza to, że odwzorowuje słoje i strukturę drewna w jak najbardziej naturalnym, czyli zróżnicowanym wydaniu. Sprawia to, że płytki ułożone w efektowną jodełkę bardzo dobrze odzwierciedlają drewniane klepki używane do układania posadzek. Autentyczny efekt podkreśla dodatkowo matowe wykończenie. Taka podłoga w jodełkę prezentuje się równie okazale i szlachetnie jak klasyczny parkiet.
Podłoga w jodełkę czy jodełka na ścianie? Trwała baza aranżacji
Podłoga w jodełkę to jeden z najpopularniejszych sposobów na wprowadzenie takiego wzoru do swojego domu. W salonie, sypialni, a nawet kuchni czy w łazience – taka posadzka tworzy interesujące tło, które jednoznacznie kojarzy się z elegancją i ponadczasową prostotą.
Ułożenie takiego wzoru z płytek znacząco poszerza funkcjonalność domowej przestrzeni. Od teraz nie trzeba już obawiać się, że podłoga będzie się rysować i wycierać czy niszczyć pod wpływem wody – klinkier jest bardzo odporny, a w przypadku płytek Cerrad wyróżnia się też wysokimi klasami ścieralności PEI 3 oraz PEI 4. Płytki to też wygoda! W końcu nie wymagają specjalnej pielęgnacji, jak to bywa w przypadku parkietów.
Sięgając po jodełkę, nie trzeba jednak ograniczać się wyłącznie do podłogi. Płytki stwarzają wiele możliwości aranżacji, w tym przeniesienia eleganckiego desenia na ściany! To świetna opcja do wyłożenia kuchennego backsplashu, wyróżnienia łazienkowej strefy kąpieli lub – czysto dekoracyjnie – do podkreślenia salonowego kącika relaksu czy stworzenie stylowego zagłówka łóżka w sypialni. Taka jodełka może być jednokolorowa lub złożona z różnych odcieni drewna, możliwości jest naprawdę mnóstwo.
Z czym połączyć płytki à la jodełka? Dodatki i dekoracje
Drewnopodobna jodełka prezentuje się pięknie we wnętrzach klasycznych i stylizowanych, jak glamour, art déco czy moden classic. Tam mogą towarzyszyć jej modne sztukaterie, marmury i meble z historią. Wśród materiałów warto uwzględnić tkaniny, takie jak aksamit czy welur, a spośród kolorów wybierać barwy neutralne lub wyróżniające się stylową elegancją: ciemne zielenie, granaty, a nawet bordo. Taki wystrój bez wątpienia wspaniale uzupełnią metaliczne dodatki – lampy, ramy luster, armatura i drobne dekoracje w odcieniach złota czy miedzi.
Uniwersalna jodełka ma też drugie, bardziej nowoczesne oblicze i idealnie sprawdzi się w przypadku prostszych aranżacji, w których rządzi vintage, scandi czy przytulny minimalizm. Tutaj liczy się umiar, natura, korzystanie z przedmiotów, które już posiadamy lub sięganie po rzeczy z drugiej ręki. Urządzając wnętrze w takim klimacie, możesz postawić na neutralną biel lub najmodniejsze kolory tego sezonu, czyli szałwiową zieleń, rozbielone błękity, a także subtelne odcienie brązów i beżów. Wśród wyposażenia nie może zabraknąć elementów naturalnego drewna i roślin oraz tekstyliów wykonanych z organicznych materiałów.
Drewniana powierzchnia i uniwersalny charakter sprawiają, że z łatwością dopasujesz wybrane płytki typu jodełka do wystroju swojego mieszkania, dobierając nich różne materiały, ulubioną kolorystykę, meble i dodatki. To element, który przywoła do każdego wnętrza odrobinę historycznego uroku i naturalnej energii, bez której trudno dziś wyobrazić sobie przytulną przestrzeń.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Cerrad.