Jak w 5 krokach urządzić mieszkanie na wynajem? Szybki poradnik
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Geberit.
Zmieniający się styl życia młodych ludzi, którzy coraz częściej stawiają na mobilność, zamiast przywiązywać się do miejsca, sprawił, że rynek budowy mieszkań na wynajem wciąż rośnie. Zakup takiego mieszkania to inwestycja z ogromnym potencjałem i doskonała lokata kapitału. Jeśli decyzja została już podjęta, warto zastanowić się, jak urządzić takie mieszkanie, by służyło przez długie lata.
Krok 1. Poznaj potrzeby potencjalnych najemców
Agencja ThinkCo razem z pracownią architektury wnętrz Decoroom przygotowała specjalny poradnik, w którym znaleźć można najistotniejsze dane dotyczące struktury rynku, najemców, a także wyposażenia mieszkań na wynajem. Przemysław Chimczak-Bratkowski z ThinkCo podkreśla, że na przestrzeni lat styl życia, a co za tym idzie także potrzeby mieszkaniowe Polaków uległy zmianie, co przełożyło się na rozwój rynku najmu instytucjonalnego.
Ekspert dodaje, że najemcy zwracają uwagę nie tylko na lokalizację i poziom skomunikowania, ale też jakość i funkcjonalność mieszkania – dlatego też przy projektowaniu warto korzystać z doświadczenia sprawdzonych producentów, takich jak Geberit. Zaznacza również, że razem z rozwojem rynku i budową całkowicie nowych mieszkań z takim przeznaczeniem, podnosi się także standard wyposażenia. Jak wynika z danych zgromadzonych w „Przewodniku po PRS”, niemal połowa najemców stawia na mieszkania w pełni urządzone, a około 40% decyduje się na urządzone częściowo.
Krok 2. Sięgnij po uniwersalne kolory
Wynajmowana przestrzeń powinna być uniwersalna, zwłaszcza jeśli chodzi o kolorystykę ścian. Najlepiej sprawdzą się neutralne biele, szarości i beże, które rozjaśnią i optycznie powiększą pomieszczenia. Ważne są również właściwości użytych farb – dobrym wyborem będą produkty zmywalne, by z powłok w łatwy sposób można było usuwać ewentualnie zabrudzenia.
Malując, warto też zachować konsekwencję kolorystyczną w całym mieszkaniu, bazując na jednym lub dwóch wybranych kolorach. Uniwersalne tło pozwoli z łatwością dopasować pozostałe elementy wykończeniowe, np. podłogi oraz podstawowe wyposażenie. Trzeba też pamiętać o odpowiednim rozplanowaniu oświetlenia, tak, by skutecznie podkreślić wszystkie strefy w mieszkaniu.
Krok 3. Postaw na ponadczasowe rozwiązania
Na szczęście standardy się zmieniają i coraz rzadziej wynajmowaną przestrzeń wypełniają przypadkowe, stare meble. Urządzając takie mieszkanie, warto przede wszystkim postawić na ponadczasowe wzornictwo i trwałe materiały – według „Poradnika PRS” elementy stałe, takie jak ściany, drzwi czy podłogi, powinny być utrzymane w ponadczasowym, neutralnym stylu. Ważna jest także jakość – im lepsza, tym dłużej mieszkanie będzie wyglądało jak nowe, a Ty jako właściciel unikniesz częstych remontów i napraw.
Krok 4. Zadbaj o funkcjonalność kuchni
Kuchnia jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w każdym mieszkaniu. Warto też pamiętać, że to właśnie kuchnia (razem z łazienką) decydują o tym, jaki standard będzie miał Twój lokal. Na co zwrócić uwagę podczas urządzania? Tak, jak w pozostałych częściach mieszkania, również kuchenne rozwiązania powinny być ponadczasowe, neutralne i wykonane z dobrej jakości materiałów, które pozostaną odporne na wieloletnie użytkowanie.
Wybierając szafki kuchenne, postaw na neutralny kolor i powierzchnie łatwe do utrzymania w czystości, a więc pozbawione ozdobników. Ze względu na wodoodporność i wytrzymałość na podłodze dobrze sprawdzą się panele winylowe. Wybierając sprzęty AGD, sięgaj po sprawdzone marki, które gwarantują długie i bezawaryjne użytkowanie.
Krok 5. Skup się na urządzeniu łazienki
Krok ostatni, ale równie ważny jak pozostałe – urządzenie komfortowej łazienki. Atrakcyjna łazienka to sposób na szybszy wynajem, dlatego tej części mieszkania warto poświęcić więcej uwagi. Magdalena Tarnowska, Dyrektor Działu Projektowego Decoroom, podkreśla, że podczas projektowania łazienek w inwestycjach PRS liczy się funkcjonalność oraz jakość wykorzystanych materiałów.
Dodaje również, że szczególne znaczenie ma również czystość, co bezpośrednio przekłada się na wybór wyposażenia. Najlepiej sprawdzają się stelaże podtynkowe, podwieszane miski podtynkowe i miski bezkołnierzowe.
Ważne są również aspekty związane z ekologią i akcesoria, które pozwalają ograniczyć zużycie wody. Jak podpowiada specjalistka, może być to np. oszczędnościowy system spłukiwania z funkcją stop – takie produkty znajdziesz w ofercie Geberit, producenta najwyższej jakości rozwiązań sanitarnych, gwarantującego ciągłość produkcji i 25 lat dostępności części zamiennych.
Postaw na jakościowe płytki
Postaw na dobrej jakości płytki w neutralnej kolorystyce i zrezygnuj ze zbędnych dekorów – taka baza będzie uniwersalna i ponadczasowa. W niewielkich wnętrzach dobrze spiszą się płytki w większych formatach, co zminimalizuje ilość łączeń, a tym samym optycznie powiększy łazienkę.
Zaplanuj strefę kąpieli i umywalki
W łazienkach na wynajem zazwyczaj królują prysznice. Możesz zdecydować się na klasyczną kabinę z brodzikiem albo prysznic z odpływem liniowym – ściennym lub podłogowym. Odpływy liniowe Geberit CleanLine są proste w instalacji, a dzięki innowacyjnej konstrukcji eliminują problem z utrzymaniem czystości w tej strefie.
Zdarza się jednak, że z przyczyn technicznych nie można wkuć się w posadzkę – wtedy można wykorzystać brodzik, który wystaje nad podłogę minimalnie, np. odporny na uszkodzenia i zarysowania model Gebrit Sestra.
Jeśli urządzasz większy metraż, możesz zdecydować się na wannę – np. wykonaną z wysokiej jakości akrylu wannę do zabudowy Geberit Tawa, na którą producent zapewnia aż 10 lat gwarancji. By ograniczyć chlapanie wodą poza wannę lub poszerzyć funkcjonalność łazienki, możesz zamontować również parawan nawannowy, zapewniając przyszłym lokatorom komfortowe rozwiązanie 2w1.
Planując strefę umywalki, pamiętaj o jednolitej stylistyce. Ceramika powinna dobrze ze sobą współgrać. W nowoczesnych wnętrzach coraz częściej pojawiają się umywalki nablatowe, jak np. iCon Geberit, które nie tylko świetnie wyglądają, ale też zapewniają sporo miejsca do przechowywania – zamontowana pod nimi szafka pomieści niezbędne łazienkowe akcesoria.
Jeśli zdecydujesz się na zamówienie szafki u stolarza, pamiętaj, by blat wykonany był z materiału odpornego na działanie wilgoci, np. Płyty MDF. Łatwiejszym rozwiązaniem może okazać się jednak wybór gotowego rozwiązania – stawiając na umywalkę Geberit, możesz dobrać do niej dopasowaną szafkę z tej samej serii. W tej strefie powinno znaleźć się też lustro, w którego sąsiedztwie warto zaplanować 2 gniazdka elektryczne oraz dodatkowe oświetlenie.
Wybierz odpowiednią miskę WC
By ułatwić lokatorom utrzymywanie porządku, wybierz sedes podwieszany - dzięki temu swobodnie będzie można umyć otaczające toaletę zakamarki oraz podłogę. Gwarancję bezawaryjności zapewni dobrej jakości stelaż podtynkowy Geberit. Warto też zwrócić uwagę na samą miskę i sięgnąć po rozwiązanie typu rimless – brak kołnierza sprawia, że w trudnodostępnych miejscach nie gromadzą się zanieczyszczenia.
Utrzymaniu czystości sprzyjają też kryte mocowania, dostępne np. w kolekcji Koło Nova Pro Premium. Taki system sprawia, że zewnętrzną część można szybko przetrzeć. Sprzątanie ułatwi też wypinana deska, np. Geberit Acanto, którą można wyjąć i umyć pod bieżącą wodą.
Toaleta to także system spłukiwania, a przycisk powinien nie tylko dobrze wyglądać, ale też zapewniać maksymalną funkcjonalność. W przypadku przycisków Geberit Sigma są to: system spłukiwania z funkcją stop, ograniczający zużycie wody oraz możliwość zainstalowania neutralizatora zapachów.
Wytypuj najlepsze miejsce na pralkę
Jeśli metraż na to pozwala, pralkę zazwyczaj umieszcza się w łazience. Dobrą decyzją jest zabudowanie jej pod blatem lub szafką, uzyskując równocześnie dodatkowe miejsce do przechowywania lub odkładania przedmiotów. Jeśli wnętrze jest zbyt małe, pralkę można ustawić również w zabudowie w kuchni lub w korytarzu.
Urządzenie mieszkania na wynajem to spore wyzwanie – w końcu wnętrza trzeba dostosować do potrzeb osób, których nie znamy. Przestrzeń powinna być więc ponadczasowa, praktyczna, łatwa do utrzymania w czystości i przypominać nieco standard hotelowy.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Geberit.