Altana z palet – jak zrobić altanę ogrodową z palet? Instrukcja krok po kroku
Altana z palet to pomysł doskonały pod każdym względem. Taka konstrukcja jest tania, praktyczna, łatwa do wykonania, a przy tym jest niebanalną ozdobą ogrodu. Jak zrobić altankę z palet do ogrodu? Sprawdź, jak powstaje altana z palet krok po kroku!
Altana z palet – jakie ma zalety?
Altana ogrodowa z palet to bardzo praktyczna konstrukcja. Zapewni schronienie i odrobinę relaksu, gdy będzie świecić mocne słońce, albo wręcz przeciwnie: przy niepogodzie. Altana z palet może posłużyć również jako domek narzędziowy albo miejsce zabawy dla dzieci! Jakie zalety ma altanka z palet? To przede wszystkim:
- szerokie zastosowanie - zapewnia schronienie dla dorosłych i dzieci, a także dla zwierząt domowych. Sprawdzi się też jako miejsce przechowywania narzędzi czy mebli ogrodowych;
- nietuzinkowa ozdoba - nie ma dwóch takich samych konstrukcji z palet, a Twoje autorskie pomysły na ozdobienie takiej altanki także są niepowtarzalne. Niskim kosztem zyskujesz więc oryginalną ozdobę, która nie pozostanie niezauważona!
- niski koszt - palety z drugiej ręki są nieporównywalnie tańsze w stosunku do materiałów budowlanych. Są również łatwo dostępne, dzięki czemu od pomysłu do jego realizacji jest krótka i prosta droga;
- zero waste - rzeczy DIY cieszą się ogromnym powodzeniem z dwóch względów. Po pierwsze wszystko, co tworzone własnoręcznie, ma niepowtarzalny charakter i wyjątkową duszę. Po drugie dajesz drugie życie różnym materiałom, czym przyczyniasz się do ochrony środowiska!
- proste wykonanie - aby postawić altankę z palet, nie musisz być inżynierem budownictwa. Nie musisz też prosić fachowca o pomoc. Cała praca polega na przygotowaniu gruntu i poskręcaniu ze sobą palet na pożądaną wysokość i kształt. Potrzebujesz do tego podstawowych narzędzi i ubrań roboczych, projektu (który bez problemu wykonasz samodzielnie lub znajdziesz w sieci), a także odrobiny cierpliwości i czasu!
Altankę ogrodową z palet możesz urządzić w stylu, w jakim chcesz, sprawiając, że czas spędzony w niej będzie przyjemny!
Altana z palet – co będzie potrzebne do jej budowy?
Architektura ogrodowa ma tak samo duże znaczenie dla charakteru ogrodu, jak rośliny i oświetlenie. Można nawet powiedzieć, że jest najważniejszym elementem jego aranżacji. Ze względu na gabaryty, rzuca się bowiem w oczy jako pierwsza! Warto więc postawić na rozwiązanie eleganckie i praktyczne - jak altana z europalet. Czego potrzebujesz, aby powstała altana z palet drewnianych? Całkiem niewiele! To:
- palety - nieuszkodzone, wyczyszczone i oszlifowane
- papier ścierny, zmiotka
- impregnat do drewna
- farba do drewna
- wkręty i wkrętarka
- kątowniki
- cegły
- sznurek
Tyle wystarczy, by stworzyć prostą i lekką, ale przy tym trwałą konstrukcję!
To Ci się przyda: Budowa altany ogrodowej - przepisy, które musisz znać!
Altana z palet – gdzie ją umieścić w ogrodzie?
Aby ogród i taras cieszyły funkcjonalnością i estetyką, do ich aranżacji trzeba podejść rozsądnie i z pomysłem. Jakie miejsce na altankę z palet będzie najlepsze? Wybierz to, w którym postawiłbyś klasyczną altanę, a więc:
- na równym terenie
- osłonięte od wiatru
- z dobrym dojściem
Altany z palet doskonale komponują się z nowoczesną aranżacją ogrodu i elementami jego infrastruktury. Są jednak na tyle uniwersalną konstrukcją, że będą pasować praktycznie do każdego stylu ogrodu. Charakteru można dodać im także odpowiednią aranżacją.
Jak zrobić altanę ogrodową z palet? Krok po kroku
Projekt altany ogrodowej z palet to podstawa do tego, by prace poszły sprawnie. Budowa altany ogrodowej z palet nie jest skomplikowana, jednak warto mieć pod ręką projekt, by w czasie prac móc do niego wracać i się nim posiłkować.
Krok 1. Przygotuj podłoże
Podstawą jest przygotowanie podłoża w miejscu, w którym altana ma stanąć. Musi zostać dokładnie oczyszczone z kamieni, patyków i innych zanieczyszczeń, a także wypoziomowane. Deski możesz układać bezpośrednio na gruncie, ale możesz też odizolować je od podłoża przy użyciu np. płyty pilśniowej. Na podłożu warto rozsypać również kamienie ozdobne lub żwir, co także ustabilizuje konstrukcję.
Krok 2. Przygotuj palety
Palety użyte do budowy altany powinny być w jak najlepszym stanie. Odrzuć więc te popękane czy z dużymi ubytkami - te mniejsze można zaszpachlować. Wyczyść je dokładnie i wygładź papierem ściernym, by pozbyć się ewentualnych zadziorów czy drzazg.
Krok 3. Wykonaj podłogę altany
Budowę altanki z palet zacznij od podłogi. W tym celu po prostu ułóż tyle palet, ile potrzebujesz, a następnie połącz je ze sobą, skręcając je razem.
Krok 4. Postaw ściany
Do podłogi przytwierdzaj teraz ściany, najlepiej przy użyciu wkrętarki i kątowników. Konstrukcję wesprzyj drewnianymi belkami lub deskami, mocowanymi najlepiej na łączeniach palet.
Krok 5. Zamontuj dach altany
(Prawie) ostatnim krokiem jest przymocowanie dachu. Tutaj wybór materiału jest praktycznie dowolny. Paleta może być zbyt ciężka, jednak dobrze sprawdzają się drewniane deski, a także klasyczne dachówki czy poliwęglan.
Krok 6. Udekoruj altanę i ciesz się nią
Teraz już czas na urządzanie altanki i dekoracje, które sprawią, że przebywanie w niej będzie czystą przyjemnością!
Altana ogrodowa z palet – jak ją urządzić?
Meble do altany z palet także mogą być wykonane z palet - to raptem kilka godzin więcej pracy, a efekt będzie po prostu rewelacyjny. Możesz oczywiście kupić również gotowe meble lub pozyskać je z drugiej ręki - wybór należy do Ciebie i tak naprawdę każdy, który trafi w Twój gust, będzie dobry!
Zarówno wiatę z palet, jak i altankę służącą do celów relaksacyjnych, warto wyposażyć tak, by była w pełni funkcjonalna. Przyda się więc stół i krzesła (lub komplet wypoczynkowy), a także półki na ścianach.
Zobacz również: Jakie meble wybrać do altany ogrodowej? Przegląd nowoczesnych mebli do altanek
Altany z palet DIY – inspiracje i pomysły
Aby altana z palet DIY była w pełni funkcjonalna i aby przebywało się w niej z przyjemnością, warto zadbać także o detale takie jak oświetlenie czy dekoracje. Warto wyposażyć ją w oświetlenie wewnątrz oraz przed wejściem. Zawsze mile widziane są również rośliny, a także drewniane ozdoby. To, co wybierzesz, zależy przede wszystkim od Twojego gustu, ale miej również na uwadze to, by elementy dekoracyjne i oświetlenie ogrodowe pasowały do siebie stylistycznie.
Altana z palet euro to rozwiązanie pełne zalet pod każdym względem. Taka altana jest niedroga, łatwa do stworzenia, a także praktyczna i po prostu ładna. Do jej wykonania nie potrzeba też wiele narzędzi i materiałów, dlatego z powodzeniem stworzysz ją w ciągu jednego popołudnia.