Łóżko dla 2-latka – jakie wybrać? Poradnik dla rodziców
Łóżko dla 2-latka wybieramy zazwyczaj wtedy, gdy maluch zaczyna wyrastać z pierwszego łóżeczka dziecięcego ze szczebelkami. Jakie łóżko wybrać dla dwulatka, kiedy standardowy niemowlęcy model staje się za ciasny, a dziecko nadal jest za małe, by spać na „dorosłym” łóżku bez zabezpieczeń? Dziś przygotowaliśmy dla Ciebie kilka praktycznych podpowiedzi. Zaczynamy!
Łóżko dla 2-latka – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Wybierając łóżko dla 2-letniego malucha, zwróć uwagę na kilka szczegółów, które mogą zadecydować o tym, czy Twoje dziecko będzie spało bezpiecznie i wygodnie. Jakie cechy są istotne w przypadku łóżka dziecięcego dla 2-latka?
- Jakość. Wybierając łóżko dla malucha, postaw przede wszystkim na jakość. Istotna jest solidna, mocna konstrukcja oraz całkowicie gładka powierzchnia (koniecznie sprawdź, czy w łóżku, które planujesz kupić, nie ma np. wystających drzazg). Zwróć też uwagę na to, by mebel nie miał również ostrych kantów czy krawędzi.
- Materiał. Do pokoju dziecka warto wybrać łóżko wykonane z naturalnych materiałów, np. z drewna.
- Bezpieczeństwo. Meble do pokoju malucha powinny być przede wszystkim bezpieczne. Łóżko dla 2-latka z barierką będzie najlepszym wyborem. Dzieci bardzo wiercą się w nocy, a dzięki zabezpieczeniu będziesz mieć pewność, że maluch podczas snu nie spadnie na podłogę.
- Design. Wygląd łóżka również jest ważny, szczególnie jeśli jesteście na etapie nauki samodzielnego spania. Mebel, który wizualnie spodoba się maluchowi, będzie dla niego dużo bardziej atrakcyjny, a 2-latek znacznie chętniej będzie spędzał w nim czas – na początku bawiąc się, a później śpiąc.
Łóżko dla 2-latka – jakie powinno mieć wymiary?
Jaki rozmiar łóżka dla 2-latka wybrać? Wiele zależy od tego, jak długo mebel ma posłużyć dziecku. Jeśli chcesz kupić łóżko na lata, możesz wybrać model rozkładany, rosnący razem z maluchem, który łatwo dostosować do wzrostu dziecka. Jeśli nie chcesz kupować rozkładanego mebla, zdecyduj się na łóżko, w którym zmieści się materac o wymiarach minimum 160 x 70 cm. Taki mebel nie zajmie w pokoju dużo miejsca, a będzie wystarczający przez kilka dobrych lat.
Warto zwrócić również uwagę na to, by wybrać niskie łóżko dla 2-latka. 2-letni maluch jest jeszcze zdecydowanie za mały, by móc spać np. na łóżku piętrowym. Znacznie bezpieczniejsze będzie dla niego łóżko, w którym materac znajduje się blisko podłogi.
Sprawdź koniecznie: Pokój dwulatka i dwulatki – jak urządzić pokój dla dwuletniego chłopca i dziewczynki?
Jakie łóżko wybrać dla 2-latka? Najpopularniejsze rodzaje
Tradycyjne łóżko pojedyncze
Tradycyjne pojedyncze łóżko dla 2-latka to zawsze dobry wybór! Jeśli chcesz kupić łóżko, które będzie służyło dziecku jak najdłużej, wybierz model ze zdejmowaną barierką. Dzięki temu dwulatek będzie mógł spać na nim w pełni bezpiecznie, a gdy podrośnie, zdemontujecie barierkę i łóżko zamieni się w zwykły, „dorosły” jednoosobowy model. W pokoju malucha dobrze sprawdzi się model wzbogacony o wysuwane szuflady. W jednej z nich schowasz pościel dziecka, a druga może być przeznaczona na dziecięce skarby i zabawki.
Łóżko domek
Łóżko domek to prawdziwy hit, który podoba się zarówno maluchom, jak i rodzicom. Wykonane z drewna łóżko w kształcie domku świetnie prezentuje się w skandynawskich pokojach dziecięcych oraz tych urządzonych zgodnie z duchem Montessori. Ogromną zaletą łóżek domków jest to, że… można bardzo łatwo zamienić je w bazę lub namiot! Wystarczy, że na całą konstrukcję narzucisz duży koc. Świetna zabawa gwarantowana!
Dowiedz się więcej: Jak zrobić łóżko domek? Poradnik krok po kroku
Łóżko Harmony z tapicerowanym zagłówkiem 90 x 200 cm kaszmir/truflowy
1159 złŁóżko Harmony z tapicerowanym zagłówkiem 120 x 200 cm kaszmir/truflowy
1359 złŁóżko dziecięce Sissa 160x80 cm Księżniczka i Koń
789 złŁóżko dziecięce z pojemnikiem i materacem 90x160 cm Pandino beżowe w tkaninie boucle
1999 złŁóżko rosnące razem z dzieckiem
Rozkładane łóżko, które można dostosowywać do aktualnego wzrostu dziecka to świetne rozwiązanie do małych pokojów dziecięcych. Dwulatek nie potrzebuje bardzo dużo miejsca do spania, ale z pewnością potrzebuje sporo miejsca do zabawy na podłodze. Złożone łóżko będzie dla niego wystarczające i nie będzie zajmowało dużo przestrzeni. Kiedy dziecko podrośnie, a swój czas częściej będzie spędzało czas w fotelu lub przy biurku, będziecie mogli rozłożyć łóżko do odpowiedniej, komfortowej długości.
Dowiedz się więcej: Meble rosnące z dzieckiem – te 4 modele zostaną z Wami na dłużej
Łóżko dla 2-latka – jakie sprawdzi się dla chłopca?
Jakie łóżko wybrać dla 2-letniego chłopca? Dwulatek zwykle jest jeszcze za mały, by samodzielnie podejmować decyzje o tym, jakie meble chciałby mieć w swoim pokoju. Wybierając łóżko dla chłopca, możesz pójść dwoma ścieżkami. Wybrać uniwersalny model, który będzie idealną aranżacyjną bazą lub postawić na łóżko w kształcie pojazdu czy dinozaura. Ta druga opcja z pewnością wprawi dwulatka w zachwyt, ale istnieje większe ryzyko, że po jakimś czasie taki mebel przestanie być atrakcyjny.
Łóżko dla 2-latki – jakie wybrać dla dziewczynki?
A jakie łóżko wybrać dla 2-letniej dziewczynki? W pokoju małej księżniczki może sprawdzić się np. konstrukcja stworzona z giętego metalu w kolorze białym czy różowym. Jeśli Twoja córka nie jest fanką różu, jednorożców czy księżniczek, dobrym rozwiązaniem będzie zakup np. łóżka domku w kolorze jasnego drewna. Jeżeli chcesz sprawić, by pokój dziecka stał się bardziej przytulny, na belce wyznaczającej dach domku możesz zawiesić np. sznur cotton ballsów dających delikatne światło lub dekoracyjną girlandę np. z ulubionymi zwierzątkami małej dziewczynki.
Jakie łóżko dla 2-letniego dziecka będzie najlepsze? Przede wszystkim bezpieczne! Wybierając mebel, zadbaj o to, by zminimalizować ryzyko wypadnięcia malucha z łóżka. Warto jednak pamiętać o tym, że dwu- czy trzylatki wiercą się w nocy tak mocno, że wypadają nawet z łóżek zabezpieczeniami. Właśnie dlatego pomyśl o tym, by wybrać model łóżka, w którym materac znajduje się nisko nad ziemią. Życzymy powodzenia w poszukiwaniach idealnego modelu dla 2-letniego malucha!