Cersanit
Cersanit
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Mała, ale funkcjonalna. Jak wyposażyć niewielką łazienkę, by wygodnie z niej korzystać?


Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Cersanit.


Nie da się ukryć, że mała łazienka bywa wyzwaniem, zwłaszcza jeśli nie masz pomysłu i planu na to, jak ją wyposażyć. Jeśli szukasz praktycznych wskazówek, dzięki którym maksymalnie wykorzystasz potencjał niewielkiej przestrzeni – jesteś w odpowiednim miejscu! Mamy dla Ciebie krótki poradnik, z którego dowiesz się, jak wygodnie urządzić małą łazienkę. Przeczytaj koniecznie i przekonaj się, że nieduże wnętrze też może być funkcjonalne i piękne!

Małgorzata Zborowska - ekspert Homebook.pl

Małgorzata Zborowska - ekspert Homebook.pl

Utarło się, że mała łazienka powinna być jasna i minimalistyczna, by optycznie wydawała się nieco większa. Nie zawsze jednak musi tak być! Do małej łazienki można z powodzeniem wprowadzić kolor, urozmaicając podstawową bazę. Popularne ostatnio odcienie nude, pudrowe róże czy terakotowe brązy skutecznie ocieplą wnętrze, a błękity czy zielenie podkreślą nowoczesny wystrój. Miłośnicy klasyki mogą urozmaicić przestrzeń, wybierając armaturę w kontrastowym kolorze – złoto czy matowa czerń sprawią, że nawet minimalistyczne wnętrze zyska ciekawy charakter.

Odległości w małej łazience, czyli jak rozmieścić wyposażenie?

Kluczem do zachowania pełnej funkcjonalności w niewielkim wnętrzu jest zachowanie podstawowych odległości pomiędzy poszczególnymi elementami wyposażenia. Dotyczy to w szczególności umywalki, toalety oraz wanny lub prysznica. Jakie odległość należy zachować w małej łazience? Oto krótka ściąga, z którą warto się zapoznać, przygotowując projekt samodzielnie:

  • Wysokość umywalki powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb, standardowo przyjmuje się zakres 75-80 cm nad podłogą. Z kolei przed umywalką powinno być 65 × 100 cm wolnej przestrzeni.
  • W małej łazience dobrze sprawdzi się minimalistyczna toaleta podwieszana na stelażu, gdzie po zabudowaniu zyskasz dodatkową półkę. Podczas instalacji trzeba zachować minimum 15-20 cm odległości między boczną krawędzią miski WC a ścianą i zostawić przynajmniej 80 cm wolnej przestrzeni z przodu.
  • Minimalna przestrzeń przed wejściem do kabiny prysznicowej to prostokąt o wymiarach 80-100 × 90-100 cm. Tutaj trzeba też pamiętać o drzwiach i zadbać o to, by nie zderzały się z innymi sprzętami, drzwiami wejściowymi i drzwiczkami szafek czy pralki. Pomiędzy kabiną a innymi elementami wyposażenia trzeba zostawić 20 cm (sedes) lub 30 cm odstępu (umywalka).
  • Przed wanną powinniśmy mieć prostokąt wolnego miejsca o wymiarach zbliżonych do wymiarów samej wanny: 70-100 × 100-120cm. Jeśli łazienka jest bardzo mała, umywalka wisząca może nachodzić na wannę 5 cm, przy zachowaniu pełnej funkcjonalności.

Pamiętaj, że wolne obszary przed danym sanitariatem mogą na siebie nachodzić i się pokrywać. Dzięki temu ergonomię osiągniesz nawet w małej łazience, wystarczy odpowiednio rozplanować układ. Na tym etapie warto też zastanowić się, gdzie umieścić pralkę – być może okaże się, że można przesunąć którąś ze ścian działowych, by uzyskać dodatkowe miejsce. Dobrym rozwiązaniem jest też zabudowa pralki pod blatem z umywalką.

By optymalnie zagospodarować przestrzeń, warto sięgać po rozwiązania dopasowane do wymagań niewielkich wnętrz. W sprzedaży dostępne są nieduże wanny, małe modele umywalek i modułowe meble, które dopasujesz do swojego wnętrza. O takich rozwiązaniach opowiemy w dalszej części artykułu. Sprawdź sam, a ich funkcjonalność na pewno Cię zaskoczy!

Strefa umywalki w małej łazience – jaką umywalkę wybrać?

Wybierasz umywalkę do małej łazienki? Tutaj masz spore pole do popisu, bo szerokość najmniejszych modeli zaczyna się już od około 35-40 cm. Taka mini umywalka świetnie sprawdzi się w toalecie, gdzie posłuży głównie do mycia rąk. Kilka ciekawych modeli tego typu ma w swojej ofercie marka Cersanit – małe umywalki z kolekcji Moduo, Crea, Como czy Larga zamontujesz wszędzie tam, gdzie nie zmieści się klasyczna ceramika.

Z kolei w łazience, gdzie myjemy zęby, golimy się czy robimy makijaż, bardziej funkcjonalne będą modele o szerokości 50-60 cm – wciąż niewielkie, ale zapewniające większą swobodę użytkowania. Rodzaj umywalki dopasuj do swojej wizji.

  • Umywalka blatowa – pod blatem możesz umieścić pralkę, postawić kosz na pranie czy zagospodarować miejsce do przechowywania.
  • Umywalka meblowa – szafka podumywalkowa z szufladami sprawdzi się idealnie do chowania kosmetyków, akcesoriów czy środków czystości.
  • Umywalka nablatowa – bez względu na to, czy zamontujesz ją na blacie, czy na szafce, zyskasz dodatkową przestrzeń do przechowywania. Do tego wygląda obłędnie!
  • Umywalka ścienna – zajmuje minimalną ilość miejsca, wygląda bardzo lekko, a powieszona może zachodzić na wannę. Idealna na naprawdę mały metraż.

Mała łazienka z wanną czy z prysznicem? Częsty dylemat

Wanna czy prysznic? To pytanie, które często spędza sen z powiek projektantowi-amatorowi, zwłaszcza jeśli wśród domowników znajdują się zarówno miłośnicy gorących kąpieli, jak i szybkich pryszniców. Jeśli Twoja łazienka jest bardzo mała, taka decyzja podejmie się sama. Prysznic zajmuje znacznie mniej miejsca, a dzięki temu w niedużym pomieszczeniu bez problemu zmieszczą się pozostałe elementy wyposażenia.

Jednak w łazience nieco większej, już tej o wielkości 4m², możemy zmieścić wygodą wannę. Długość wanny trzeba dostosować do możliwości wnętrza, warto jednak postawić na model, który ma minimum 140 cm, by wygodnie cieszyć się strefą kąpieli. Tutaj najlepszym, a często także jedynym rozwiązaniem, są wanny przyścienne – nie jest to jednak ograniczenie, bo wciąż możesz wybierać spośród modeli do zabudowy, wolnostojących czy nawet asymetrycznych, których kształt może czasami poprawić ergonomię łazienkowej przestrzeni.

  • Wanna do zabudowy – wygląda bardzo minimalistycznie, możesz obudować ją w dowolny sposób lub wykorzystać specjalne panele. Taka wanna pozwala na montaż parawanu nawannowego, dzięki któremu zyskujesz i wannę, i prysznic, czyli rozwiązanie 2w1. Taki komplet dobierzesz, sięgając po serię Cersanit Larga. Parawany z tej kolekcji dostępne są w kolorze chrom oraz czary mat.
  • Wanny wolnostojące – wnętrzarski hit, który automatycznie sprawia, że łazienka wygląda bardzo nowocześnie i luksusowo. W małym wnętrzu sprawdzi się model przyścienny – jeśli szukasz takiej wanny, zwróć uwagę na kolekcję Crea od Cersanit. Znajdziesz tam wanny wolnostojące przyścienne w 3 wersjach: klasycznej i dwóch narożnych.

Toaleta do małej łazienki. Jaka miska WC sprawdzi się najlepiej?

Co wybrać do małej łazienki, toaletę stojącą czy podwieszaną? Nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi, tutaj liczą się przede wszystkim Twoje preferencje estetyczne. Miska wisząca, zamontowana na ukrytym w ścianie stelażu, sprawia, że widoczny jest większy fragment podłogi, a tym samym wnętrze optycznie wydaje się większe.

Ułatwia też utrzymanie tej przestrzeni w czystości, prezentuje się bardziej nowocześnie niż tradycyjny kompakt, a powstałą nad nią przestrzeń można wykorzystać jako dodatkową półkę. Jest jednak nieco trudniejsza, a co za tym idzie – droższa w montażu.

Szafki do małej łazienki – modułowe, pojemne, praktyczne

Dobrze rozplanowana przestrzeń do przechowywania to jeden z najważniejszych aspektów, które trzeba przemyśleć, urządzając małą łazienkę. Kosmetyki, różne akcesoria, małe sprzęty AGD, środki czystości, a czasami także ręczniki – w łazience przechowujemy naprawdę dużo rzeczy, a stojące na przysłowiowym „wierzchu” zagracają przestrzeń.

Każda mała łazienka jest inna, a więc potrzebuje indywidualnego traktowania – dlatego w tej przestrzeni najlepiej sprawdzą się meble modułowe. Z gotowych segmentów stworzysz idealny komplet, dopasowany do Twoich potrzeb, wymiarów i kształtu łazienki. Polecamy szczególnie meble modułowe z kolekcji Cersanit Moduo. Ich zalety? To między innymi:

  • możliwość samodzielnego tworzenia małych zestawów łazienkowych,
  • maksymalne wykorzystanie niewielkich przestrzeni,
  • uniwersalna kolorystyka, która pasuje do każdej łazienkowej stylizacji.

W kolekcji Moduo znajdziesz proste meble łazienkowe w klasycznych odcieniach bieli i szarości, uzupełnionych elementami w dekorze dębowym. Meble wykończone są w delikatnym połysku, co świetnie prezentuje się w niewielkiej przestrzeni, bo odbicie światła wizualnie ją powiększy. Linia Moduo to różne rozmiary blatów łazienkowych, szafek podblatowych, wiszących i praktycznych słupków. Znajdziesz tutaj również płytkie i głębokie szafki podumywalkowe i szafki lustrzane, które – ze względu na swoją wielofunkcyjność – świetnie sprawdzają się w małych wnętrzach.

Taka różnorodność elementów pozwala łatwo dopasować idealny zestaw, nawet do łazienki, która z pozoru wydaje się problematyczna. Jest to też świetna alternatywa dla osób, które poszukiwały mebli łazienkowych na wymiar – meble Moduo mogą skutecznie je zastąpić i prezentują się równie efektownie!

Jak urządzić małą łazienkę? Przede wszystkim – po swojemu! Rozpoczynając tę aranżacyjną przygodę, pamiętaj o regułach, które zadbają o łazienkową ergonomię i stawiaj na rozwiązania stworzone dla niedużych wnętrz. Twoja niewielka łazienka może być funkcjonalna, wygodna i piękna, potrzebuje tylko przemyślanego planu i odpowiedniego wyposażenia!


Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Cersanit.



Inne artykuły w tej kategorii

Sponsorowane Baterie łazienkowe – najpopularniejsze kolory i rodzaje wykończenia armatury na rok 2023

Baterie łazienkowe – najpopularniejsze kolory i rodzaje wykończenia armatury na rok 2023

Sponsorowane Aranżacja łazienki – poznaj 3 sprawdzone patenty na idealną organizację przestrzeni!

Aranżacja łazienki – poznaj 3 sprawdzone patenty na idealną organizację przestrzeni!

Sponsorowane Płytki na elewacje – dlaczego warto postawić na gres? Wskazówki i inspiracje

Płytki na elewacje – dlaczego warto postawić na gres? Wskazówki i inspiracje

Sponsorowane Łazienka średniej wielkości – jak ją urządzić? Zobacz 4 pomysły na aranżację średniej łazienki

Łazienka średniej wielkości – jak ją urządzić? Zobacz 4 pomysły na aranżację średniej łazienki

Sponsorowane Miska WC wisząca – oszczędność miejsca i higiena. Jak wybrać najlepszą?

Miska WC wisząca – oszczędność miejsca i higiena. Jak wybrać najlepszą?

Sponsorowane 7 zalet płytek gresowych, dzięki którym ten materiał sprawdzi się w całym domu

7 zalet płytek gresowych, dzięki którym ten materiał sprawdzi się w całym domu

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.