Jak urządzić pokój dla dwójki dzieci? Sprawdź najlepsze pomysły na aranżację
Jak urządzić pokój dla dwójki dzieci? To pytanie spędza sen z powiek niejednemu rodzicowi. Już zaaranżowanie sypialni dla jednego malucha bywa nie lada problemem, a co dopiero dla rodzeństwa… Zanim jednak wywiesisz białą flagę i ogłosisz kapitulację, przeczytaj artykuł. Zebraliśmy w nim sporo ciekawych wskazówek, które ułatwią Ci realizację tego zadania. Nie ma przecież takiego wyzwania, któremu nie mógłbyś sprostać. Mały i wąski pokój dla dwójki dzieci nie będzie wyjątkiem od tej reguły. Owocnej lektury!
Jak urządzić pokój dla dwójki dzieci? Najważniejsze zasady aranżacji
Pokój dziecka, które jest jedynakiem (lub jedynaczką) urządza się nieco inaczej niż sypialnię dla rodzeństwa. Na jakie aspekty musisz zwrócić szczególną uwagę? Poniżej przedstawiamy listę najważniejszych zasad aranżacji przestrzeni dla dwójki pociech.
Zaznacz indywidualność każdego z dzieci
Twoje latorośle nie muszą podzielać takich samych zainteresowań i gustów. Uszanuj to. Stwórz im przestrzeń, w której będą mogły wyrazić siebie. Pamiętaj też o jednej bardzo ważnej kwestii – różnicy wieku. Pokój dla dwójki przedszkolaków będzie wyglądał inaczej niż sypialnia dorastającego nastolatka i pierwszoklasisty. Z podobną sytuacją mamy do czynienia wtedy, kiedy urządzasz królestwo dla chłopca i dziewczynki.
Podziel pokój na strefy
Każde z dzieci powinno mieć swoją osobną przestrzeń do zabawy i nauki. Dlatego warto wyodrębnić w pokoju kilka stref. Nie chodzi o stawianie ścianek działowych, ale wizualny podział sypialni rodzeństwa. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w dalszej części artykułu.
Nie zapomnij o zakupie „podwójnych” mebli
Pojedyncza komoda czy szafa może nie wystarczyć. Pamiętaj, że dwoje dzieci w jednym pokoju oznacza dwa razy więcej rzeczy do przechowywania (ubrań, zabawek, książek, akcesoriów szkolnych itp.).
Baw się dodatkami
Gusta młodych ludzi zmieniają się niczym w kalejdoskopie. Jednego dnia kochają zwierzęta, a następnego zachwycają się kosmosem. Dlatego zrezygnuj z mocno „tematycznych” akcentów na ścianach. Postaw na neutralne kolory. Możesz natomiast śmiało poszaleć z dodatkami. To one nadają wnętrzu charakter. Poza tym w razie potrzeby z łatwością je wymienisz, nie wydając przy tym dużych pieniędzy.
Wiesz już, jak zaprojektować pokój dla rodzeństwa w różnym wieku, które często dzieli nie tylko metryka, ale również pasja? Co zrobić, by zagorzały fan piłki nożnej i miłośniczka bajek Disneya poczuli się dobrze w jednej sypialni? Nadal masz wątpliwości? Przedstawimy Ci wiele praktycznych rozwiązań, dzięki którym aranżacja sypialni dla rodzeństwa będzie znacznie łatwiejsza.
Jak umeblować pokój dla dwójki dzieci? Praktyczne rozwiązania
Urządzenie pokoju dla dwóch chłopców, dziewczynek albo brata i siostry to prawdziwe wyzwanie, nie tylko jeśli chodzi o zaprojektowanie przestrzeni, ale również dobór mebli. Jakie elementy wyposażenia będą najbardziej odpowiednie? Zastanówmy się, czego w takiej sypialni nie powinno zabraknąć.
Łóżko dla dwójki dzieci
Łóżka dziecięce to podstawa. Bez nich pokój najmłodszych domowników straciłby swoją najważniejszą funkcję. W co warto zainwestować? Duże zainteresowanie budzą obecnie łóżka, które „rosną” razem z maluchami. Możesz dostosować ich długość do wzrostu swojej latorośli, a tym samym zaoszczędzić sporo pieniędzy na późniejszej wymianie mebli. Mechanizm rozkładania jest bardzo prosty. Wystarczy klucz imbusowy i kilka ruchów ręką, by powiększyć powierzchnię do spania.
Popularnym rozwiązaniem są też piętrowe łóżka dla dwójki dzieci. Świetnie sprawdzają się w pokojach o niewielkim metrażu. Zajmują mniej miejsca niż łóżka pojedyncze. A jeśli ograniczona przestrzeń sypialni nie jest problemem, postaw na coś bardziej kreatywnego, na przykład meble w kształcie domków, samochodów, samolotów czy traktorów. Ich oryginalna forma pobudzi wyobraźnię maluchów.
Biurko dla dwójki dzieci
W sypialni najmłodszych domowników muszą stanąć również biurka, przy których dzieciaki mogłyby odrabiać prace domowe, rysować, malować lub lepić z plasteliny. Masz do wyboru mnóstwo różnych opcji, między innymi modele z mechanizmem regulowania wysokości oraz kąta nachylenia blatu, dzięki czemu bez trudu dopasujesz poszczególne parametry do potrzeb swoich pociech.
Zwróć uwagę na jeszcze jedną ciekawą propozycję – biurka z nadstawką lub kontenerkiem na książki, zeszyty, szkolne akcesoria, przybory potrzebne do rysowania lub inne ważne dla dzieci przedmioty. Koniec z ciągłym poszukiwaniem kredek, kartek czy podręczników. Będą zawsze pod ręką, a w pokoju zapanuje większy porządek.
Krzesła dla dzieci
A skoro o biurkach mowa, to należy wspomnieć jeszcze o krzesłach. W końcu maluchy muszą na czymś siedzieć podczas nauki lub zabawy, prawda? No właśnie. Wygodę zapewnią im fotele przeznaczone do pracy przed komputerem. Zostały wyprofilowane w taki sposób, by odciążyć kręgosłup i zminimalizować ryzyko wystąpienia bólu pleców. To ważne zwłaszcza w przypadku nastolatków, którzy spędzają w pozycji siedzącej bardzo dużo czasu.
Dowiedz się więcej: Jakie krzesło do biurka dla dziecka wybrać? Sprawdź ranking i porady
Meble do przechowywania dla dwójki dzieci
Nie zapomnij o komodach, szafach czy regałach, gdy będziesz kompletować wyposażenie sypialni swoich pociech. Nie musimy Ci chyba mówić dlaczego. Ty najlepiej wiesz, ile różnych rzeczy mogą zgromadzić młodzi ludzie – niezależnie od tego, czy mają sześć czy piętnaście lat. A przecież dla tych wszystkich ubrań i skarbów trzeba znaleźć odpowiednie miejsce.
Sprawdź też: Przechowywanie zabawek – poznaj sposoby na porządek w pokoju dziecka
Jak podzielić pokój dla dwójki dzieci? Wyznaczanie stref
Powiedzieliśmy wcześniej, że projekt pokoju dla dwójki dzieci powinien uwzględniać podział pomieszczenia na strefy? Jak wyznaczyć w królestwie rodzeństwa osobne przestrzenie dla każdej z pociech? Możesz wykorzystać w tym celu ich ulubione kolory i pomalować nimi ściany.
Dobrym „separatorem” będą też tematyczne dekoracje nawiązujące swoją tematyką do pasji Twoich pociech, na przykład fototapety, dywany czy obrazy. W roli ścianki działowej świetnie sprawdzą się również wyższe meble (komody, regały itp.).
Jak urządzić mały pokój dla dwójki dzieci? Triki na małą przestrzeń
Niewielkie pomieszczenie to często duży problem. Jak urządzić pokój o pow. 9 m² dla dwójki dzieci? Oto kilka sprawdzonych sposobów na optymalne wykorzystanie małej przestrzeni i zmianę proporcji ciasnej sypialni:
- postaw na magię koloru – jasne barwy optycznie powiększają wnętrze;
- sięgnij po wielofunkcyjne elementy wyposażenia – puf może pełnić funkcję siedziska i schowka na drobne zabawki, na przykład klocki;
- ogranicz liczbę mebli i dodatków – w tym przypadku mniej znaczy więcej (zbyt wiele mebli i akcesoriów jedynie zagraci przestrzeń);
- wykorzystaj lustra – powieś je na ścianach, by rozświetlić mały pokój dla dwójki dzieci i stworzyć w nim iluzję głębi;
- zainwestuj w meble na wymiar – dzięki temu optymalnie wykorzystasz każdy metr kwadratowy dostępnej przestrzeni.
Jak urządzić wąski pokój dla dwójki dzieci? Sprytne sposoby
Nie tylko mały pokój dla dwójki dzieci w bloku bywa problematyczny. Aranżacja wąskiej przestrzeni też może nastręczyć sporo trudności. Pokażemy Ci sposoby na to, by je przezwyciężyć. Pomaluj krótsze ściany na ciemny kolor (na przykład granat lub butelkową zieleń), dłuższe natomiast potraktuj białą farbą. Ten zabieg pozwoli Ci optycznie wyrównać proporcje pomieszczenia.
Wąski pokój dla dwójki dzieci poszerzysz za pomocą poziomych pasów. Wykorzystaj w tym celu horyzontalnie ułożone panele albo fototapety z tym motywem. Możesz też samodzielnie namalować stosowny wzór na dłuższych ścianach. Wybór należy do Ciebie.
Mały pokój dla dwójki dzieci – pomysły na aranżację
Chcesz zobaczyć, jak wcielić zaprezentowane wyżej rady w życie? Oto nasze pomysły na pokój dla dwójki dzieci. Stworzyliśmy z nich galerię inspiracji pokojów dla rodzeństwa.
Wiesz już, jak urządzić pokój dla dwojga dzieci? Świetnie. Możesz być z siebie dumny. Znajomość różnych trików i aranżacyjnych patentów to już połowa sukcesu. Teraz musisz już tylko wdrożyć poznane zasady w życie. Trzymamy kciuki i już teraz gratulujemy!