Jak oświetlić balkon i taras? 5 pomysłów, które Cię zainspirują
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Kanlux.
Wiele osób z nadejściem lata planuje lub zmienia oświetlenie swojego ogrodu lub tarasu. Przeważnie najważniejszy jest dla nas wygląd oświetlenia i efekt, jakie ono daje – to zrozumiałe, jednak nie powinniśmy zapominać o funkcjonalności. Mamy dla Ciebie kilka pomysłów, które mogą Cię zainspirować.
1. Lampiony w stylu retro
Są takie oprawy, które wyjątkowo pasują do romantycznych wieczorów na balkonie, tarasie czy w ogrodzie. Jeżeli chcesz wyczarować taki właśnie klimat, to pomyśl o lampionach. Tego typu lampy są w tym sezonie bardzo modne. Wyglądają niczym z filmów kostiumowych, a odkryte żarówki dają Ci możliwość uzyskania dodatkowej dekoracyjności.
Najpopularniejsze kolory to czarny matowy lub miedziany, które dodatkowo łatwo utrzymasz w czystości. Możesz wybierać spośród różnych rozmiarów słupków lub zdecydować się na kinkiety. Pamiętaj, że minimalna klasa szczelności to IP44, dzięki temu będziesz mieć pewność, że lampa jest bezpieczna w użytkowaniu i dostosowana do warunków panujących zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie czy tarasie.
Lampiony dostępne są też w wariancie z czujnikiem ruchu, który zapewni oświetlenie dokładnie wtedy, kiedy będzie ono potrzebne. Dzięki oryginalnemu wyglądowi ozdobią otoczenie nie tylko po zmroku, ale także w ciągu dnia.
2. Stylowe oprawy elewacyjne
Otwarta przestrzeń balkonu czy tarasu i mniejsza liczba przedmiotów w bezpośrednim sąsiedztwie pozwala dobierać oprawy z większym rozmachem niż w pomieszczeniach. Daje także większe pole do popisu przy wyborze modeli, kształtów, materiałów wykonania i kolorów. Bez względu na stylistykę otoczenia, zawsze sprawdzają się oprawy o prostych geometrycznych kształtach.
Nowoczesny minimalistyczny design to nie jedyny atut opraw elewacyjnych. Najważniejsza jest funkcjonalność i unikatowy efekt wizualny świecenia, który możesz uzyskać.
Jeżeli lubisz zabawę światłem, to możesz wybrać lampy, które pozwolą Ci kształtować światło według swoich upodobań. Na przykład oprawy, w których odchylając skrzydła w dolnej i górnej części, samodzielnie ustawisz kierunki i szerokości strumieni świetlnych. Świecą one jednocześnie w dwie strony, a Ty możesz je kształtować niezależnie od siebie, kierując na przykład wąską pionową świetlną linię ku górze, a na dole tworząc szeroki świetlny wachlarz do samego podłoża. Oprawy te świetnie sprawdzają się zamocowane na elewacji domu, ale także na tarasach, balkonach i ścianach altan ogrodowych.
3. Węże świetlne na taras
Nietypowe, oryginalne oświetlenie tarasu nie jest kłopotliwe, jeśli zdecydujesz się na eksperymenty wężem świetlnym (na przykład o długości 50 metrów) i pozwolisz dać upust fantazji. Możesz na przykład zawiesić je nad głowami gości, mocując w kilku miejscach i tym samym układając coś na wzór świetlnego baldachimu, albo owinąć nim barierki lub filary, co będzie również funkcjonalnym i bezpiecznym rozwiązaniem.
Węże świetlne są dostępne w różnych barwach i można dzielić je na segmenty, co ułatwia realizowanie najśmielszych pomysłów aranżacyjnych. Sprawdź, czy węże, które wybierasz, są odporne na warunki atmosferyczne i nadają się do zastosowań zewnętrznych.
4. Oświetlenie zewnętrzne strefowe sterowane telefonem
Jeżeli chcemy podzielić oświetlenie na strefy i sterować bezpośrednio kilkoma lampami jednym kliknięciem to wiąże się to z zaplanowaniem już na etapie projektu. Przy dużych tarasach może to być kłopotliwe, zwłaszcza jeżeli chcemy zmienić jego aranżację i wydzielić miejsce na przykład: pod grill, wspólne biesiadowanie z gośćmi i kącik gdzie odpoczniemy w samotności. Do wypicia wieczorem szklanki herbaty na tarasie nie potrzebujemy przecież świetlnej iluminacji rodem z panoramy Nowego Jorku.
Jak to zrobić? Jest na to rozwiązanie – wystarczy wymienić w lampach żarówki na rozwiązania SMART. W aplikacji podzielisz żarówki na grupy lub dodasz je osobno i będziesz mógł jednym kliknięciem włączyć wybraną strefę lub tylko jedną lampę przy Twoim ulubionym miejscu odpoczynku. Dodatkowo będziesz mógł bawić się kolorem i natężeniem światła, tworząc niepowtarzalny klimat na patio, tarasie czy na balkonie.
5. Świetlny akcent
Na balkonie lub tarasie nie zawsze mamy miejsce do zamocowania lampy na ścianie, a słupki ogrodowe to nie jest idealne wyjście. Do tego czasem ogranicza nas ilość miejsca – zwłaszcza na małych balkonach.
Z pomocą mogą nam przyjść „świetlne kostki”, które stabilnie utrzymają się na postawionym miejscu, a do tego będą nam służyć jako półka, na którą odłożymy książkę, telefon, czy szklankę z wodą. Pamiętajmy, że taka lampa powinna mieć odpowiednią odporność na wilgoć (większa niż IP44), a także na nacisk, abyśmy nie narazili się na przykre niespodzianki.
Balkon i taras dają nam wiele możliwości wypoczynku na zewnątrz, Są one zupełnie inne niż ogród, ale przy odrobinie dobrej woli i uruchomieniu wyobraźni mogą dostarczyć nam niezapomnianych wieczorów we dwoje lub ze znajomymi. Jednak najważniejsze jest, abyśmy sprawdzali, czy nasze oświetlenie spełnia normy bezpieczeństwa (IP), wtedy w naszych głowach pozostaną tylko miłe, świet(l)ne wspomnienia.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Kanlux.