Grudzień w ogrodzie – jakie prace ogrodowe wykonać w grudniu?
Grudzień w ogrodzie kojarzy się przede wszystkim z głębokim snem roślinności i czasem, w którym nie dzieje się nic. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że to tylko pozory! Jak zadbać o ogród w grudniu? Jakie prace ogrodowe wykonać w grudniu 2023? Jakie rośliny sadzić zimą? Poruszamy najważniejsze kwestie związane z ostatnim miesiącem roku w ogrodzie!
Grudzień w ogrodzie – jakie prace ogrodowe wykonać w grudniu?
Ogród w grudniu tylko pozornie jest martwy. Rośliny przechodzą w tryb hibernacji, jednak w żadnym wypadku nie oznacza to, że nie funkcjonują. Niektóre gatunki roślin są odporne na mrozy i nie trzeba ich w żaden sposób przygotowywać jesienią. Inne zaś niekoniecznie dobrze poradzą sobie ze śniegiem i ujemnymi temperaturami, dlatego – jeśli nie zrobiłeś tego jesienią – zabezpiecz je jeszcze w grudniu.
Teoretycznie kalendarz ogrodnika nie zakłada żadnych koniecznych prac w ogrodzie. Jednak dla miłośników zieleni i natury nie musi to być bezczynny czas. Znajdzie się dla nich zajęcie – jego rodzaj zależy od pogody!
Grudzień w ogrodzie – jakie prace wykonać przy drzewach i krzewach?
Jakie prace w ogrodzie w grudniu są potrzebne? W tym okresie zdecydowanie warto przyjrzeć się temu, w jakim stanie są okrycia roślin. Intensywne opady deszczu lub śniegu czy silne podmuchy wiatru mogły je przesunąć lub uszkodzić. Jeśli zaobserwujesz uszkodzenie okryć, popraw je!
W przypadku krzewów i drzew istotna jest jeszcze jedna kwestia. Może bowiem zdarzyć się tak, że uszkodzeniu ulegną gałęzie. W takim przypadku warto je usunąć, a uszkodzone miejsca dodatkowo osłonić.
Jeśli grudzień jest bardzo zimny, możesz rozważyć zastosowanie dodatkowego okrycia roślin w postaci np. warstwy słomy lub dodatkowej warstwy agrowłókniny.
Zobacz również: Listopad w ogrodzie – jakie prace ogrodowe wykonać w listopadzie?
Grudzień w ogrodzie – co z roślinami doniczkowymi?
Jeśli zapomniałeś schować do domu doniczki z roślinami, być może jeszcze nie jest za późno na uratowanie ich – zwłaszcza jeśli nie było jeszcze mrozów. Wieloletnie rośliny zewnętrzne, które masz posadzone w doniczkach, donicach lub skrzynkach, nie wymagają zabierania do ciepłego pomieszczenia.
Warto im jednak pomóc przetrwać zimę, przestawiając je w miejsce osłonięte od wiatru, np. przy ścianie (budynku bądź przy zabudowanym płocie). Doniczki warto odizolować od gruntu, wkładając pod nie gruby karton, folię lub styropian. Dodatkowo warto osłonić je przed mrozem i śniegiem, przykrywając je od góry oddychającym materiałem.
Grudzień w ogrodzie warzywnym – jak o niego zadbać?
W grudniu warto przyjrzeć się ogrodowi warzywnemu. O tej porze szanse na zbiory są nikłe, więc bardziej chodzi tu o kwestię przygotowania gruntu do następnego sezonu i kontrolowanie jego stanu. To istotne przede wszystkim wówczas, gdy jeszcze późną jesienią były wysiewane warzywa. Grządki zabezpiecz słomą, gałęziami, liśćmi lub agrowłókniną. Istotne jest to, by wybrać oddychające materiały.
Co można sadzić w grudniu? To pytanie może wydawać się dość dziwne, bo wysiew czegokolwiek zimą może wydawać się bezcelowy. Rzeczywistość jest jednak inna i w grudniu możesz śmiało sadzić te same rośliny, co w listopadzie, a więc między innymi koper ogrodowy, marchew, pietruszkę i pasternak.
Grudzień w ogrodzie – jak zadbać o trawnik?
Trawnik w grudniu nie wymaga szczególnej troski. Jeśli spadnie dużo śniegu, warto mieć na uwadze to, by nie chodzić po trawniku więcej, niż jest to konieczne. Udeptany śnieg będzie się topić, przemieniając się w lodową skorupę. Ta zaś zdecydowanie nie będzie sprzyjać kondycji trawnika, co może przynieść przykre skutki wiosną – będzie słabszy i przerzedzony.
Jakie jeszcze prace warto wykonać w grudniu w ogrodzie?
Jeśli w grudniu spadnie dużo śniegu, warto dbać o to, by regularnie odśnieżać ścieżki i chodniki. To kwestia nie tylko estetyki, ale również bezpiecznego poruszania się po ogrodzie.
Jeśli nie zrobiłeś tego wcześniej, to właśnie teraz okryj te meble ogrodowe, które przezimują na zewnątrz, lub zabierz do pomieszczenia te, które powinny być schowane.
Grudzień to również ostatni dzwonek na oczyszczenie i konserwację narzędzi ogrodowych.
Zadbaj również o wolnożyjące zwierzęta i ptaki, które w czasie śnieżnych miesięcy mają utrudnione zdobywanie pokarmu. Wystaw karmniki dla ptaków, a jeśli w okolicy żyją dzikie koty czy jeże, możesz w zacisznym miejscu postawić im budki z odpowiednim jedzeniem.
To Ci się przyda! Jak zabezpieczyć meble ogrodowe przed zimą?
Jak więc widać, prace ogrodowe w grudniu ograniczają się do minimum i są bardziej opcją niż obowiązkiem. Jeśli dobrze przygotujesz ogród późną jesienią przed nadejściem zimy, w zasadzie nie musisz nic w nim robić aż do wczesnej wiosny!