4 trendy na 2023 rok, dzięki którym Twój dom będzie jeszcze bardziej smart
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką GIRA - TEMA.
Przyzwyczajeni do konieczności stosowania instalacji elektrycznych, często nie zauważamy, jak wiele w dziedzinie osprzętu się zmienia – zaczynając od technologii, która jeszcze bardziej niż dotychczas ułatwia życie, a kończąc na designie umiejętnie wpisującym się w kategorię modnych wnętrz. By być na bieżąco, warto zapoznać się z nowościami od Gira zaprezentowanymi na Targach Light&Building 2022 we Frankfurcie. Co więc jest teraz trendy w świecie Smart Home?
1. Osprzęt wychodzi z cienia
Niby drobiazg, a potrafi wiele zmienić, bo przecież „diabeł tkwi w szczegółach”. Mowa o włącznikach, gniazdkach i ramkach, czyli niewielkich elementach aranżacji, które niekiedy przesądzają o harmonijnym efekcie stylistycznym. W 2023 roku te detale wychodzą z cienia na pierwszy plan i muszą być gwarancją spójności projektu mieszkania czy domu.
Trendy w dziedzinie osprzętu elektrycznego są ściśle związane z tymi, które dominują w całej branży wnętrzarskiej, a jako że 2023 rok to era natury i minimalizmu, to modne gniazdka, włączniki i ramki będą ich odzwierciedleniem, prezentując czystość form i eleganckie wykończenie. W nawiązaniu do tych tendencji powstały nowe warianty kolorystyczne Gira Esprit, których ramki (wykonane z naturalnego materiału, czyli aluminium) dostępne są w odcieniach znanych z Gira System 55.
Nowe ciekawe wykończenia to pięć ponadczasowych wariantów; błyszcząca biel, która idealnie wpisuje się w monochromatyczne, minimalistyczne wnętrza, matowa biel, czyli klasyk współczesnego budownictwa, a także trzy wersje w ciemniejszej odsłonie: matowy szary, antracyt oraz czarny mat. Ostatnie znakomicie wypadną w kontraście do jasnych powierzchni ścian lub będą umiejętnie wtapiać się w aranżacje zdominowane przez stonowane kolory ziemi lub głębokie, nasycone barwy.
2. Czujniki przyciskowe dopasowane do Twojego domu
2023 rok z pewnością podniesie liczbę zwolenników idei Smart Home – idei, która znacząco ułatwia życie, zwiększa poziom komfortu i wpływa na bezpieczeństwo domowników. Ważną częścią takiego perfekcyjnego mieszkaniowego „krwioobiegu” będą w pełni spersonalizowane Czujniki przyciskowe 4 System 55 Gira, które mogą być łączone ze wszystkimi seriami ramek Gira 55. To da nie tylko swobodę estetyczną i możliwość kreowania modnych koncepcji, ale też zapewni pełną personalizację posiadanych modułów automatyki domowej.
Z nowym Czujnikiem przyciskowym 4 System 55 Gira możesz sterować oświetleniem, żaluzjami oraz temperaturą, a także wywoływać sceny czy przypisywać odpowiednim polom określone funkcje. Wariant dostępny jest z dwoma, czterema lub sześcioma dowolnie programowalnymi polami nacisku, a każde z nich możesz wybrać w wariancie bez opisu, z czytelnym polem opisowym albo (dla jeszcze większej personalizacji) w opcji z indywidualnym grawerunkiem laserowym.
Czujniki przyciskowe 4 System 55 Gira to – oprócz funkcjonalności – zorientowanie na modne wzornictwo. Elementy dostępne są w aż 8 wariantach kolorystycznych. Poza klasyczną połyskującą bielą, białym i czarnym matem, a także kremowym, rozwiązania mogą wyróżniać się barwą lakierowanego aluminium, antracytem, matową szarością czy odcieniem naturalnej stali szlachetnej.
3. Radio jeszcze bardziej funkcjonalnie
Fani muzyki z pewnością będą zadowoleni, bo nowością Gira – zaprezentowaną na Targach Light&Building 2022 we Frankfurcie – była nie lada gratka dla melomanów; internetowe radio podtynkowe. Co potrafi ten wynalazek? Pozwoli na odsłuch ulubionych stacji radiowych gdziekolwiek jesteś lub zapewni streaming Bluetooth bezpośrednio ze smartfonu użytkownika, obudzi o wybranej godzinie, albo zamieni się w sterownik systemu audio marki Sonos.
Radio podtynkowe, zupełnie tak jak gniazdka czy włączniki, jest instalowane w ścianie. Dzięki temu domownicy nie muszą rozciągać przewodów i wciąż potykać się o kable, a także oszczędzają miejsce, które musiałyby zająć tradycyjne odbiorniki. To łatwe w obsłudze i wygodne rozwiązania sterowane poprzez czytelny panel dotykowy. Ich funkcjonalność sprawdzi się nawet w trybie wyłączonym, ponieważ ekran może zamienić się w zegarek albo będzie wyświetlać aktualną prognozę pogody.
Internetowe radio podtynkowe Gira jest spójne wzorniczo z dowolnymi ramkami Gira System 55, co daje dużą swobodę urządzania i pozwala na uzyskanie pełnej harmonii stylistycznej. Moduł wkomponowany w linię ramek pozostanie niemal niezauważalny, co tym bardziej idealnie wpisuje się w minimalistyczne trendy.
4. Spersonalizowany sposób dostępu
Personalizacja to bez wątpienia najgorętszy z trendów na 2023 rok, a w tej kategorii znaleźć można prawdziwe innowacje. Jedną z nich jest czytnik odcisku palca „Keyless” opracowany do serii domofonów Gira System 106. To patent na szybki i łatwy dostęp do pomieszczeń i budynków bez użycia klucza, a więc znakomite rozwiązanie nie tylko dla zapominalskich! Tego typu kontrola biometryczna uniemożliwia dodatkowo przedostanie się nieproszonych gości na teren posesji czy mieszkania, a co za tym idzie – podnosi poziom bezpieczeństwa, zarówno w odniesieniu do mieszkańców, jak i posiadanego mienia.
Rynek instalacji elektrycznych nie stoi w miejscu. Branża wciąż się rozwija, co udowadnia marka Gira, pozwalając na znacznie większą personalizację przestrzeni i tworzenie wnętrz całkowicie dopasowanych do osobistych potrzeb oraz obowiązujących nurtów. W 2023 roku takie podejście stanowi główny trend urządzania, bo przecież tylko w pełni spersonalizowane aranżacje zapewniają to, co w tych niespokojnych czasach najważniejsze – komfort i bezpieczeństwo.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką GIRA - TEMA.