Formalności w pracy architekta – jaką umowę podpisać, zanim stworzysz projekt?
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Fabryka Mebli GALA COLLEZIONE.
Architekt to jeden z najbardziej kreatywnych i prestiżowych zawodów, wokół którego panuje wiele mitów oraz wymagań – szczególnie w zakresie formalnym. Nie chodzi tu tylko o wiedzę dotyczącą kruczków prawa budowlanego czy konstruowania budynków, lecz interesy samej jednostki, czyli architekta. Mowa m.in. o umowie o zakazie konkurencji, prawach autorskich, licencjach czy prawach zależnych. Pomocny w zrozumieniu tej terminologii jest e-book „Umowy dla Architektów”, który marka Gala Collezione stworzyła we współpracy z Marzeną Pilarz-Herzyk, znaną w sieci jako MamaPrawniczka.pl.
Przewodnik po formalnościach
Biorąc pod uwagę złożoność prawa pracy, a także istotę zawodu architekta i wiele nieścisłości wynikających z nieprawidłowego zrozumienia towarzyszącej mu „papierologii”, Gala Collezione we współpracy z Marzeną Pilarz-Herzyk opracowała kompendium wiedzy zarówno dla początkujących, jak i tych zaprawionych w bojach. „Umowy dla Architektów” to e-book, który zapewnia dobry start, ponieważ w czytelny sposób wyjaśnia formalną stronę pracy architektów. Informacje w nim zawarte mają być kluczem do sprawnego poruszania się w zawodzie; gwarantują poczucie bezpieczeństwa oraz pozwalają na rozwój własnego biznesu.
Umowa, ale jaka?
Praca architekta to nie tylko umiejętne łączenie kolorów i dobieranie stylów. Zajęcie nie polega wyłącznie na odkrywaniu potencjału mieszkania i mistrzowskim ukrywaniu mankamentów pomieszczenia. Poza kreatywną otoczką istnieje całe spektrum świadczeń oraz usług, począwszy od doradztwa, a skończywszy na nadzorze czy reprezentowaniu klientów podczas ważnych spotkań inwestorskich. Dobrze więc te wszystkie działania zamknąć w formalnych ramach odpowiednich umów. W tym zakresie najlepiej skupić się na jednej z trzech możliwości: umowie o pracę, umowie o projekt architektoniczny oraz umowie z partnerem. Czym wyróżnia się każda z alternatyw?
Umowa o pracę w biurze projektowym
Podstawową formą zatrudnienia w zawodzie architekta jest umowa o pracę. Jej obowiązki reguluje kodeks pracy, który mówi np. o prawie do dodatkowego wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. Zawarty w nim zbiór ogólnych przepisów nie uwzględnia jednak specyfiki zadań na stanowisku. To dlatego dobrze dołączyć do umowy spisany zakres obowiązków obejmujący listę zadań pracownika – od podstawowych, jakim jest przygotowywanie rysunków technicznych, po bardziej złożone, w tym np. obsługę posprzedażową klienta.
W umowie o pracę w biurze projektowym istotne są także kwestia praw autorskich, możliwości wykorzystania własnych prac w portfolio czy umowa o zakazie konkurencji, która w pewnym zakresie ogranicza możliwość świadczenia usług dla innych podmiotów działających w branży. O tych wszystkich elementach każdy architekt zatrudniony na podstawie umowy o pracę musi pamiętać. Są one szczegółowo opisane w e-booku „Umowy dla Architektów”.
Umowa o projekt architektoniczny
Co gdy nie chcesz pracować na etacie? Inną formą regulacji stosunków między inwestorem a architektem jest umowa o projekt architektoniczny. W jej ramach powinny być określone: przedmiot umowy, wynagrodzenie, a także prawa i obowiązki każdej strony. Mowa między innymi o dostępie do dokumentacji technicznej czy kwestiach zapłaty za wykonane dzieło. Te składowe – bardzo istotne z punktu widzenia formalnego, praktycznego i finansowego – wyjaśnia Marzena Pilarz-Herzyk w publikacji „Umowy dla Architektów”.
Umowa z partnerem
Jedną z często zawieranych umów przez architektów jest także umowa z partnerem. Zdaniem ekspertki Marzeny Pilarz-Herzyk ta forma budzi najmniej wątpliwości, a jednocześnie pozostawia sporo możliwości. Warto w niej uściślić zapisy dotyczące poufności czy wynagrodzenia. To ochroni interesy każdej ze stron oraz zapewni poczucie bezpieczeństwa. Z e-booka dowiesz się, na co zwrócić uwagę przy systemie prowizyjnym, jakie terminy wypłat uwzględnić w umowie oraz dlaczego zapis o poufności nie jest taki straszny.
Z pasji do prawa i pięknych wnętrz
Kim jest sama autorka e-booka Gala Collezione „Umowy dla Architektów”? Marzena Pilarz-Herzyk z zawodu jest prawniczką specjalizującą się w prawie pracy, jednak wraz z pojawieniem się synów awansowała do innej ważnej roli: Mamy. Przyjście na świat Oliwera, Olafa i Oskara dało początek autorskiemu blogowi: MamaPrawniczka.pl. To przestrzeń, w której poruszane są m.in. zagadnienia dotyczące gałęzi prawa regulującej stosunki pracownika i pracodawcy. W 2022 roku Pani Marzena otrzymała Nagrodę̨ Specjalną #PowerInfluencer od magazynu Twój Styl na Gali #Hashtagiroku2022, a także była nominowana w plebiscycie Doskonałości Sieci 2022 #PoSwojemu.
Autorka e-booka „Umowy dla Architektów” kocha piękne wnętrza, o czym można się przekonać, zerkając na aranżacje jej domu. Prawniczka mieszka w przestronnej przestrzeni o bardzo przytulnym charakterze. Ten klimat budują wzory drewna na podłodze, eleganckie sztukaterie, kolory zgaszonych bieli, szarości i pasteli, a także wygodny narożnik Milan, marki Gala Collezione.
Wizualna lekkość mebla Milan – osiągnięta poprzez rezygnację z masywnych boków – nie przytłacza przestrzeni, a wrażenie to potęgują wysokie nóżki. Dzięki nim powierzchnia posadzki zostaje w pełni doświetlona, co tym samym optycznie powiększa pomieszczenie. Te zalety w połączeniu z szeroką kedrą oraz minimalistyczną bryłą składają się na efektowną całość, która prezentuje się znakomicie w nowoczesnym salonie Pani Marzeny. Potencjał modułowego narożnika Milan jest jednak znacznie większy! Wygodne siedzisko znajdzie też zastosowanie w realizacjach loftowych, glamour, organicznych czy utrzymanych w ryzach stylu hampton.
Prawne kruczki, umowy o zachowaniu poufności, zakaz konkurencji i lawina przepisów dotyczących praw autorskich – tak w skrócie wygląda formalna strona pracy architekta. „Papierologia” tego typu może przytłaczać, ale lepiej już na początku przebrnąć przez gąszcz terminów niż potem dać się „nabić w butelkę”. Ta ścieżka jest znacznie łatwiejsza z czytelnymi wskazówkami Marzeny Pilarz-Herzyk opisanymi w e-booku Gala Collezione „Umowy dla Architektów”. Dzięki niemu zawieranie umów w zakresie świadczenia usług i współpracy będzie dosłownie… czystą formalnością.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Fabryka Mebli GALA COLLEZIONE.