Jak dbać o meble ogrodowe? 6 praktycznych porad
Wiosna w pełni! To idealny czas na to, by kupić nowe meble ogrodowe, wyciągnąć zeszłoroczne z piwnicy lub zadbać o te, które zimowały na zewnątrz. Zajmij się tym już teraz i zorganizuj sobie przyjemne miejsce do relaksu na całą wiosnę i lato. Jak dbać o meble ogrodowe? Na co zwrócić uwagę i czego lepiej nie robić? Czy meble ogrodowe mogą stać na deszczu? Sprawdź 6 najważniejszych porad!
1. Jak przygotować meble ogrodowe do sezonu?
Jak chronić meble ogrodowe? Fotele, kanapy i stoliki ogrodowe czy tarasowe wymagają szczególnego traktowania. W sezonie (a czasami również poza sezonem) stoją na zewnątrz i są narażone na intensywne działanie szkodliwych czynników atmosferycznych.
Jeśli jesienią zadbałeś o to, by odpowiednio zabezpieczyć meble ogrodowe, być może wystarczy, że przed sezonem oczyścisz je z kurzu i drobnych zabrudzeń, ułożysz poduszki i będą gotowe do użytku. Możesz użyć praktycznej myjki ciśnieniowej lub umyć wszystkie elementy tradycyjnie – wystarczy ciepła woda z delikatnym detergentem i ściereczka.
Jeżeli meble całą zimę stały na zewnątrz bez osłony, mogą wymagać nie tylko solidnego wyczyszczenia, ale również odmalowania i konserwacji.
2. Jak dbać o drewniane meble ogrodowe?
Drewno to materiał, który bardzo często jest wykorzystywany do wytwarzania mebli ogrodowych. Meble z naturalnego drewna pięknie komponują się z krajobrazem letniego ogrodu, ale są dość wrażliwe na działanie czynników zewnętrznych, takich jak np. silne promieniowanie UV czy intensywne lub długotrwałe opady deszczu.
W przypadku mebli ogrodowych z drewna kluczowe jest odpowiednie zaimpregnowanie ich powierzchni, dzięki czemu meble nie zniszczą się szybko i będą służyły przez wiele sezonów.
Jak impregnować drewniane meble ogrodowe? Wiele zależy od gatunku drewna. W przypadku gatunków egzotycznych, które dużo lepiej znoszą np. kontakt z wodą, wystarczające będzie pokrycie drewna warstwą specjalnego oleju. Nasze rodzime gatunki, np. dąb, lepiej potraktować lakierem lub lakierobejcą, które znacznie skuteczniej ochronią drewno przed działaniem czynników zewnętrznych.
Przeczytaj też: Jakie drewno wybrać na meble ogrodowe? Sprawdź polecane gatunki drewna
3. Jak dbać o rattanowe meble ogrodowe?
A jak konserwować meble z rattanu? Rattanowe meble ogrodowe – te wykonane z naturalnego tworzywa, najlepiej zabezpieczyć olejem lub specjalnym bezbarwnym lakierem.
Warto jednak pamiętać o tym, że w przypadku mebli ogrodowych, znacznie częściej wykorzystywany jest technorattan, czyli syntetyczny odpowiednik rattanu. Technorattan prezentuje się równie efektownie, co naturalny materiał, ale jest znacznie łatwiejszy w pielęgnacji. Meble z technorattanu nie blakną na słońcu ani nie wymagają impregnacji czy malowania. Wystarczy regularnie wycierać je ściereczką zwilżoną wodą ze środkiem myjącym lub skorzystać z myjki ciśnieniowej.
Zobacz też: Jak dbać o meble ogrodowe z rattanu? Czyszczenie i pielęgnacja mebli rattanowych
Zestaw ogrodowy Luplo stalowa rama czarny/naturalny brąz
3909 złZestaw mebli ogrodowych Portobly ze stołem obiadowym i krzesłami ośmioosobowy szary
4999 złZestaw mebli ogrodowych Jeremias modułowy ze stolikiem szary
3799 złZestaw mebli ogrodowych Cllands z sofą, dwoma fotelami i podnoszonym stolikiem technorattan czteroosobowy brązowy
3089 zł4. Jak konserwować meble ogrodowe z metalu?
Jak chronić meble ogrodowe z metalu? Metalowe meble są dość odporne na działanie czynników atmosferycznych i niestraszne im mocne słońce czy opady. Zdarza się jednak, że dawno niemalowany metal zaczyna pokrywać rdza.
Jeśli zobaczysz, że na Twoich krzesłach ogrodowych czy stoliku pojawiają się nawet niewielkie ślady rdzy, od razu zacznij działać. Zeszlifuj dokładnie warstwę lakieru, oczyść meble i pokryj je nową – najlepiej taką, która ma właściwości zapobiegające powstawaniu korozji.
Zestaw ogrodowy pięcioosobowy Botteno aluminiowy szaro/czarny
5499 złZestaw ogrodowy wiklinowy Scorga stół 150x77 cm i 4 krzesła szary
3599 złZestaw mebli ogrodowych Jeremias modułowy ze stolikiem szary
3799 złZestaw mebli ogrodowych Erber modułowy ze stołem czarny
6409 zł5. Jak pielęgnować meble ogrodowe z wikliny?
Meble z wikliny wyglądają pięknie i bardzo klimatycznie, ale są również bardzo wrażliwe na działanie czynników atmosferycznych. Tego rodzaju meble lepiej wykorzystywać pod zadaszeniem lub każdorazowo chować je przed deszczem. Wiklina narażona na intensywne opady oraz mocne słońce zacznie odkształcać się i blaknąć.
Meble z tego materiału najlepiej czyścić na sucho, bez użycia wody. Dobrze sprawdzi się np. specjalna szczotka ryżowa, której sztywne włosie bez problemu doczyści wszystkie zabrudzenia. Warto jednak pamiętać o tym, by używać jej delikatnie i z wyczuciem. Zbyt mocne i intensywne szorowanie może porysować powierzchnię mebli.
Jeśli zabrudzenia są na tyle duże, że trudno będzie je usunąć na sucho, możesz wykorzystać roztwór wody z solą w proporcjach jedna łyżka soli na litr ciepłej wody. W tak przygotowanym roztworze zamocz ściereczkę, bardzo dokładnie odciśnij ją z nadmiaru wody i umyj całą powierzchnię mebli.
6. Jak zadbać o meble ogrodowe przed zimą?
A co po sezonie? Kiedy schować meble ogrodowe i odpowiednio je zabezpieczyć przed zimą? Kiedy dni zaczną robić się chłodne i deszczowe, dni krótsze, a Ty niechętnie będziesz już spędzać czas na dworze, przyjdzie czas na to, by przygotować meble do zimy.
Gdzie schować meble ogrodowe? Jeśli masz taką możliwość, po sezonie umyj je dokładnie, zostaw do wyschnięcia i przenieś do garażu lub do piwnicy.
Jeżeli nie masz miejsca na to, by schować meble przed zimą, możesz przygotować je do zimowania na zewnątrz. Czym przykryć meble ogrodowe? Najlepiej sprawdzą się specjalne nieprzemakalne pokrowce, które są dostosowane do wielkości oraz kształtu mebli ogrodowych – znajdziesz je w większości marketów budowlanych.
Dowiedz się więcej: Jak zabezpieczyć meble ogrodowe przed zimą?
Zakup mebli ogrodowych to zwykle dość spory wydatek. Właśnie dlatego warto zrobić wszystko, by odpowiednio przygotować je do sezonu, a później jesienią zadbać o to, by mogły bezpiecznie przezimować i zaczekać do kolejnej wiosny.