Za to kochamy japandi! Poznaj najmodniejszy styl 2023 roku
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Ceramika Paradyż.
Kiedy skandynawski minimalizm połączy się z japońską filozofią urządzania, powstanie hybryda doskonała – nurt, który pełen jest praktyczności, a jednocześnie zawiera wszystko, co niezbędne do stworzenia przytulnego azylu. W modnych wnętrzach 2023 roku tak określa się właśnie styl japandi. Co to jest za kierunek i dlaczego przez ostatnie miesiące nie ma on sobie równych?
Klika nurtów, jeden cel: harmonia
Gdyby zebrać najlepsze cechy modnych ostatnio nurtów, takich jak scandi, zen, minimalizm czy wabi-sabi, i połączyć je w jedno, powstanie idealna definicja opisująca styl japandi. Co to jest za mieszanka? To estetyczna fuzja zakorzeniona w idei życia zgodnego z naturą, kładąca mocny nacisk na funkcjonalność pomieszczeń. Surowy design z chłodnej Północy miesza się w niej z orientalnymi wpływami Kraju Kwitnącej Wiśni, dając estetyczną harmonię – i choć ten miks wydaje się czymś zupełnie świeżym i nowym, to jednak jego historia ma już kilkaset lat.
Styl japandi – charakterystyka modnego kierunku 2023 roku
Wnętrza w stylu japandi mają w sobie wiele z minimalizmu i powściągliwości kierunku skandynawskiego, jednak nie są surowe i chłodne w odbiorze. Dużo w nich naturalnych materiałów, których zadaniem jest wizualne ocieplenie wystroju. W aranżacjach przeważają oszczędne formy oraz spora ilość światła, co – jak przystało na scandi wpływy – jest punktem obowiązkowym.
Co jest najważniejsze, jeśli chodzi o styl japandi? Charakterystyka nurtu bazuje na spokojnych kolorach. Ta paleta jest wręcz uboga – ale z pewnością nie można jej określić jako nudną. Bazą wystroju są jasne tonacje, takie jak biele, beże, odcienie ziemi oraz szarości – od zgaszonych popieli, po szlachetne marengo czy greige, który łączy się z kremowym. Tę idyllę przełamują mocniejsze pigmenty zaczerpnięte z nurtu scandi. Mowa o antracycie, czerni, ochrze czy terakocie. Ich obecność przełamuje wrażenie monotonii, czyniąc wnętrze ciekawszym i przytulniejszym.
U podstaw japandi leżą porządek, przytulność oraz przemyślana organizacja, przez co kierunek jest uniwersalny – idealny zarówno w przypadku urządzania niewielkiego mieszkania w bloku, jak i przestronnego apartamentu. Te cechy w połączeniu z jasną paletą kolorów wpływają na optyczne powiększenie pomieszczenia.
Naturalne materiały w przewadze
Zarówno japoński, jak i skandynawski design wykorzystuje moc drewna, zwłaszcza tego naturalnego, celowo postarzanego lub subtelnie bielonego, co jeszcze lepiej rozświetla wystrój. Prawdziwe deski lub ich imitacje goszczą na posadzce, zdobią ściany i wyznaczają ramy mebli. To nie są jednak jedyne materiały charakteryzujące styl japandi. Salon, kuchnia czy łazienka pełne są także gładkich powierzchni kamienia.
Kamienne inspiracje do wnętrza japandi nie obejmują najpopularniejszego z cennych kruszców, czyli marmuru z drobnymi żyłkami. Ten zarezerwowany jest do bardziej śmiałych i eleganckich koncepcji glamour czy art déco. W japońsko-skandynawskim miksie kamienne powierzchnie muszą być skromne oraz subtelne, a taki efekt zapewniają neutralne płytki z kolekcji Paradyż Minirock, dostępne albo w ciepłych odcieniach beżu, albo w szarych opcjach grey i light grey.
Powierzchnia płytki Minirock ukazuje majestat kamienia, co jest doskonałym nawiązaniem do estetycznych wyznaczników, które muszą dominować w aranżacji japandi. Neutralne wybarwienie, podkreślone miejscowym żyłowaniem oraz matowym i półpolerowanym wykończeniem, można zestawić zarówno z ciemniejszymi akcentami kolorystycznymi, jak i drewnem. Dzięki temu całość nabierze ciekawego, bardziej nowoczesnego charakteru.
Jako że styl japandi łączy piękno z praktycznością, to tej drugiej cechy nie mogło zabraknąć na liście zalet serii Minirock. Parametry techniczne materiału, w tym antypoślizgowość w klasie R10 i wysoka odporność na wodę czy uszkodzenia mechaniczne, pozwalają na szerokie możliwości użycia. Płytki sprawdzą się w salonie, łazience, kuchni, a nawet na tarasie, gdzie będą stylowym przedłużeniem mieszkania.
Cement w aranżacji japandi
Betonowe faktury? Tak! Cement, chropowaty i uchodzący za surowy, wcale nie musi być domeną zimnych loftów i industrialnych aranżacji. Z biegiem lat ten materiał zyskał „udomowione” oblicze, co pozwala na stosowanie go także w bardziej przytulnych kierunkach. Takich jak chociażby styl japandi. Salon, łazienka i kuchnia ozdobione szarymi kaflami będą oryginalne oraz eleganckie, a przy tym bardzo funkcjonalne!
Beton w wersji light, czyli takiej, jaka jest wymagana we wnętrzach japandi, może mieć formę większych płytek Ennis, marki Paradyż. To uniwersalne wzory w odcieniach szarości i beżu, dostępne w klasycznych formatach 59,8x119,8 i 59,8x59,8 cm, które można dowolnie łączyć z innymi naturalnymi materiałami wykończeniowymi; drewnem, piaskowcem czy zwykłą farbą w kolorach ziemi. Wyróżniają je stylistyczna neutralność oraz praktyczność podyktowana parametrami technicznymi gresu.
Gresy Paradyż Ennis są wytrzymalsze niż zwykłe tynki, trudno je uszkodzić i łatwo utrzymać w czystości. Dzięki temu sprawdzają się na bardzo wymagających powierzchniach np. w przestrzeni nad blatem roboczym w kuchni czy w okolicach umywalki lub wanny w łazience.
Umiar japandi na wagę złota
Styl japandi zwraca szczególną uwagę na dekoracyjną prostotę. Nie lubi udziwnień, przeładowania, przepychu oraz nagromadzenia przedmiotów. Niczym mantrę powtarza: jakość a nie ilość. To dlatego na podłogach i ścianach realizacji japandi rządzi gres, a zamiast masywnych mebli dominują tu smukłe i wizualnie lekkie formy, gdzie bogato zdobione i przepastne sofy zastępują niskie futony czy miękkie poduchy do siedzenia.
Umiar dotyczy także bibelotów. Ich ozdobna rola spychana jest na drugi plan. Liczą się te detale, które są bardziej funkcjonalne niż dekoracyjne. Szczególne znacznie w tej dziedzinie ma oświetlenie. Stylowe lampy to bowiem znak szczególny realizacji japandi! Świetnie sprawdzą się plecione abażury z rattanu czy wikliny, wzorowane na azjatyckich lampionach klosze z papieru czy drewniane konstrukcje o organicznej linii. Takie oprawy gwarantują rozproszone wiązki światła, które wykreują iście przytulną atmosferę.
Mariaż japońsko-skandynawskiej estetyki to raj dla miłośników dobrego designu i funkcjonalności. Nietrudno go osiągnąć, bo wystarczy neutralna baza złożona z naturalnych gresowych płytek Paradyż zestawiona z prostymi w formie meblami oraz dekoracjami. Taka kompozycja z pewnością długo się nie znudzi. Świadczy o tym pierwsze miejsce na liście najgorętszych trendów wnętrzarskich na 2023 rok.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Ceramika Paradyż.