Drzwi, które będą pasować do nowoczesnego wnętrza – sprawdź najciekawsze modele
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką PORTA DRZWI.
Styl nowoczesny we wnętrzach jest syntetyczny i oszczędny. Pozostawia wiele swobody w doborze materiałów. Łatwo poddaje się metamorfozom i nie starzeje się na fali coraz to nowszych trendów – wręcz przeciwnie. Wchodzi z nimi w spółkę, oferując jeszcze atrakcyjniejsze zestawienia. To kierunek, który nie ma ściśle określonych zasad urządzania. Wyróżnić można jednak kilka elementów szczególnych, o których należy pamiętać podczas aranżacji. Dotyczy to m.in. wyboru drzwi.
Nowoczesna prostota
W stylu nowoczesnym wszystko sprowadza się do jednego: do upraszczania. Nie ma tu miejsca na zbędne dekoracje czy nieprzemyślane zestawienia barw. Fantazyjne skrzydła, bogato zdobione klamki i nieoczywiste odcienie nie wpiszą się w klimat. Lepiej postawić na prostotę i surowce, które pasują do wszystkiego.
Choć nowoczesność toleruje materiały wszelkiej maści – od syntetycznych, po organiczne, gładkie czy chropowate, to najlepiej sięgnąć po te naturalne. To m.in. drewno, stal czy szkło. Ostatnie szczególnie dobrze wpisuje się w purystyczną ideę nowoczesności – zwłaszcza jeśli z tego materiału wykonane są drzwi.
Szklane drzwi to przykład nowoczesnej prostoty. Ten znany od wieków materiał użyty w nowoczesnej realizacji zapewni podwójne korzyści, bo nie dość, że nie zachwieje prostotą aranżacji, to też – w zależności od wariantu wykończenia szkła – da wiele funkcjonalnych zalet. Całkowicie przeźroczyste szyby PORTA GLASS doświetlą ciemne pomieszczenia i wizualnie je odciążą. Świetnie sprawdzą się w małych mieszkaniach czy pokojach bez okna.
Zamiast przeźroczystej opcji PORTA GLASS dostępne są również modele z matową, grafitową szybą. Zapewnią nieco więcej prywatności, wpuszczą światło i optycznie powiększą wnętrze. Rozwiązania dostępne są też w loftowej odsłonie z malowanymi na czarno szprosami, co wprowadzi do aranżacji nutę fabrycznego sznytu. Dla podkreślenia klimatu warto uzupełnić całość o kilka industrialnych smaczków: żarówki wiszące na kablu, warsztatowe meble czy surowe wykończenia z betonu na ścianach.
Geometryczne formy
Królową nowoczesnej prostoty jest geometria. Jej wpływy widać na każdym centymetrze, co porządkuje przestrzeń, daje wrażenie schludności i nie przytłacza aranżacji. Taki wizualny odbiór zapewnią nie tylko szklane drzwi, lecz także drzwi pełne PORTA VECTOR PREMIUM. To rozwiązania o klasycznej formie, otoczone ościeżnicą w tym sam odcieniu, co doda wnętrzu nieco elegancji. Do wyboru są warianty gładkie, które sprawdzą w minimalistycznej realizacji, lub opcje z efektownymi frezowaniami, prezentującymi np. wzór jodełki. Popularny motyw przełamie monotonię aranżacji, która jest częstym problemem w surowym aranżu.
Zaletami pełnych drzwi PORTA są gwarancja całkowitej prywatności i większe wyciszenie. Modele sprawdzą się w pomieszczeniach, które nie wymagają dodatkowego nasłonecznienia oraz tam, gdzie celem jest większa intymność. Podobną funkcję spełnią warianty PORTA VERTE PREMIUM GRUPA E z delikatnymi wstawkami, które urozmaicają ich bryłę. Do wyboru są panel płaski, albo dwa warianty szyby: matowa i czarna.
Kolory stylu nowoczesnego
W nowoczesnym trendzie kolory i materiały mają znaczenie. Palmę pierwszeństwa dzierżą szkło, metal, drewno, beton, skóra, kamień naturalny oraz cegła, a barwnymi uzupełnieniami są odcienie z podstawowej palety barw. Należą do nich biel, beż, czerń oraz cała gama szarości – od antracytu, przez grafit i popiel. Ten tonalny minimalizm ma wiele zalet.
Nikola Spierewka - ekspert Homebook.pl
Kolorystyczna baza stylu nowoczesnego zawiera neutralne tonacje, co zapewnia dużą elastyczność działania. Dzięki temu aranżację można ożywić, ocieplić, dodać kolorytu czy dynamizmu. Narzędziem w tej grze mogą stać się odcienie drzwi, które albo dyskretnie wtopią się w wystrój, albo wyróżnią się na tle ściany, przez co zbudują oryginalną wnętrzarską kompozycję.
Najczęściej wybieraną ścieżką w kontekście kolorystyki skrzydeł jest zupełna harmonia, w której to drzwi traktuje się jako dyskretny element. Skrzydła wówczas zazwyczaj są białe, lecz nie jest to jedyna możliwość. Alternatywą jest szary odcień modelu PORTA GRANDE, który wykończony jest trwałym lakierem UV Premium Plus. To rodzaj specjalnej ochrony, dzięki której skrzydła wyróżniają się maksymalną trwałością. Pokrycie gwarantuje stałość odcienia i jest odporne na zabrudzenia – nawet te najcięższego kalibru, jak kleksy tłuszczu, kawy czy wina.
Gdy drzwi mają odegrać pierwszoplanową rolę, dobrze jest postawić na mocny akcent kolorystyczny. Barwnymi możliwościami tej kategorii są m.in. matowe okleiny lakierowane szary platynowy matt i grafitowy matt od PORTA. To trwałe, a jednocześnie jedwabiste w dotyku powierzchnie o nasyconej tonacji. Wyróżnia je dodatkowo efekt fingerfree, który eliminuje widoczność śladów palców. Ten brak odcisków to nie tylko lepszy wygląd, ale i mniej sprzątania!
Intarsje jako stylowy detal
Kolor drzwi to jedno z narzędzi, za pomocą którego można szlifować charakter aranżacji. W ostatnich latach ten arsenał ubogaciły intarsje, czyli zlicowane z powierzchnią skrzydła wstawki z innego materiału. Mogą być wykonane z metalu barwionego na czarno, ale do wyboru są też inne opcje. W ofercie PORTA DESIRE i PORTA LINE dostępne są np. warianty złote i srebrne.
Intarsje w skrzydłach PORTA są ciekawym urozmaiceniem o nowoczesnym charakterze. Wyróżnia je prostota wzoru, bazująca na prostopadle przecinających się lub biegnących równolegle liniach, co stanowi odzwierciadlenie naczelnej zasady nurtu odwołującej się do reguł geometrii. To jednak nie tylko dekoracja, lecz także sposób na poprawienie proporcji aranżacji. Pionowe kreski na drzwiach PORTA mogą optycznie podwyższyć pokój, z kolei poziome wizualnie go poszerzą.
Klamki – detale, które mają znaczenie
Intarsje, szklane wstawki czy frezowania to elementy, które urozmaicają skrzydła, ale to nie wszystko, jeśli chodzi o ostateczny charakter drzwi. Znaczenie mają detale, a więc klamki.
Jakie klamki pasują do nowoczesnego wnętrza? Podstawowa reguła tego trendu brzmi: im prościej, tym lepiej! Brak ozdobników będzie atutem i idealnie wpisze się w ramy kierunku. Model należy dopasować też do wielkości drzwi. Jeśli skrzydła są sporych gabarytów, stylistycznym odniesieniem będą masywniejsze klamki. Gdy stawiasz na subtelniejsze wersje ze szklanymi wstawkami, lepiej wybrać bardziej finezyjne produkty o smukłej linii.
Jaki kolor klamki wybrać? Wyznacznikami powinny być intarsje lub szprosy (jeśli wybierasz model z takimi elementami), a także okucia oraz zawiasy. Takie same odcienie tych elementów zapewnią wizualną spójność i otworzą drogę dla dodatków. Gdy skrzydła są gładkie, a zawiasy ukryte, dowolność jest większa. Klamka może pozostać wówczas w kontraście do powierzchni skrzydeł, czego przykładem jest zestawienie jasnych drzwi i czarnych klamek.
Nowoczesny styl to wytrawna mieszanka. Urzeczywistnia się paletą neutralnych kolorów, zastosowaniem geometrycznych brył mebli i wyborem drzwi, które nie będą tylko dzielić przestrzeń, lecz także ciekawie ją uzupełnią, stając się nieoczywistą dekoracją całości. Bo właśnie w nowoczesnym wystroju najlepsze jest to, że podstawowe elementy wyposażenia stają się estetycznym atutem aranżacji.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką PORTA DRZWI.