Hol / Przedpokój
Mały hol / przedpokój – aranżacje, inspiracje i pomysły na modny wystrój 2023
Mały przedpokój – inspiracje, które mogą Ci się spodobać
Aranżacja małego przedpokoju to trudne zadanie – i wie o tym każdy, kto choć raz musiał stawić czoła temu wyzwaniu. Niewielki hol może być jednak jednocześnie praktyczny i estetyczny, a do tego zaaranżowany w różnych stylach. Tutaj czekają na Ciebie najpiękniejsze i najciekawsze inspiracje na małe korytarze w kilku aranżacjach. Może właśnie tutaj znajdziesz tę, którą urzeczywistnisz w swoim domu?
Mały przedpokój – najważniejsze zasady aranżacji
Aranżacja małego przedpokoju, tak samo, jak pozostałych niewielkich pomieszczeń, to spore wyzwanie. Rządzi się jednak takimi samymi prawami – i wystarczy pamiętać o kilku najważniejszych zasadach urządzania niewielkiej przestrzeni, by cieszyła funkcjonalnością i estetyką.
– Jasne kolory – to podstawa urządzania każdego niewielkiego pomieszczenia. Jasne kolory, najlepiej neutralne, optycznie powiększają i odświeżają przestrzeń, dodając jej przy okazji lekkości. Ciemne kolory mogą przytłoczyć mały przedpokój, dlatego lepiej z nich zrezygnuj.
– Proste bryły – bogate zdobienia czy freski, podobnie jak ciemne kolory, mogą optycznie przytłoczyć wnętrze, zwłaszcza to niewielkie. Przy urządzaniu małego przedpokoju pamiętaj więc o tym, by wybierać meble i dodatki o prostych kształtach i o subtelnych zdobieniach, a w bardzo małych pomieszczeniach – najlepiej w ogóle bez nich.
– Spokojne wzory – naturalnie małe pomieszczenie nie musi być jednolite kolorystycznie i bez wzorów. Warto jednak wybierać spokojne wzory, które nie będą dominowały przestrzeni.
– Niezbędne minimum – mały korytarz to nieodpowiednie miejsce na przechowywanie wielu rzeczy: zarówno mebli, jak i dodatków. Ograniczone miejsce do zagospodarowania trzeba mądrze wykorzystać. Najlepiej więc będzie, jeśli wstawisz do niego niewielkie meble o prostej bryle, ale za to pojemne. Im mniej kurtek, torebek czy akcesoriów „ na widoku”, tym lepiej. W przeciwnym wypadku wrażenie chaosu i bałaganu będzie dominować przestrzeń.
– Ładne materiały – wybór materiałów, które prezentują się elegancko, to wybór dobry w każdym przypadku. Tanie materiały, które w dodatku na takie właśnie wyglądają już na pierwszy rzut oka, nie obronią się w żadnej sytuacji i zamiast zdobić pomieszczenie, wprowadzą do niego kicz i tandetę. Im mniejsze pomieszczenie i im mniej w nim mebli i dodatków, tym materiały mają większe znaczenie, bo bardziej przyciągają uwagę.
Mały przedpokój – pomysły na aranżację różnych pomieszczeń
Mały korytarz to zmora przede wszystkim mieszkań w blokach. Przeważnie takie pomieszczenia mają zaledwie kilka metrów kwadratowych co sprawia, że z trudem swobodnie mogą poruszać się w nim nawet tylko dwie osoby. Jak poradzić sobie z aranżacją takich miejsc?
Mały przedpokój otwarty na salon
Niewielki korytarz, który nie jest oddzielony od salonu lub innej części domu, to często spotykana sytuacja w niewielkich mieszkaniach, zwłaszcza w kawalerkach. Taki „przedpokój” łączy się bezpośrednio z innymi pomieszczeniami. Jego aranżacja jest więc dość sporym wyzwaniem, ze względu na to, że właściwie nie ma miejsca na to, by umeblować taki hol.
W takim przypadku warto zaakcentować miejsce, w którym można zdjąć odzież wierzchnią i obuwie. Najprostsze rozwiązanie to wieszak na ścianie lub boku szafy (jeśli jest na nią miejsce), a także szafka z butami lub ławeczka ze skrzynią na buty.
Mały i wąski przedpokój w bloku
Mały i wąski przedpokój to podwójne wyzwanie: bo przestrzeni do aranżacji jest bardzo mało. W takim przypadku rozsądnym rozwiązaniem jest ustawienie niewielkich, ale pojemnych szafek na buty. Sprytnym rozwiązaniem jest również wybór szaf o głębokości mniejszej niż standardowa, bo 40 cm. W takim przypadku szafa powinna mieć jednak wysuwany wieszak na kurtki.
Mały przedpokój z wieloma drzwiami
Kolejnym rodzajem korytarza, który jest problematyczny pod względem aranżacji, jest mały hol z wieloma drzwiami. Nawet jeśli jego powierzchnia nie jest mała, to wiele drzwi utrudnia zagospodarowanie ścian. To najtrudniejszy rodzaj przedpokoju do urządzenia – teoretycznie jest w nim sporo miejsca, ale w praktyce trudno je wykorzystać w sensowny sposób, bo nie ma gdzie ustawić mebli.
W takim przypadku możesz poświęcić jedne z drzwi i nadać im praktyczną funkcję, zawieszając na nich wieszak, lustro, półeczki lub haczyki.
Sprawdź więcej: Jak urządzić mały przedpokój? Sprytne sposoby na trudne wnętrze
Mały wąski przedpokój – inspiracje w modnych stylach
Urządzając mały korytarz, nie musisz wybierać pomiędzy estetyką i funkcjonalnością. Bez problemu połączysz jedno i drugie! Praktyczny i przyjemny dla oka przedpokój o niewielkiej powierzchni możesz bez problemu urządzić w różnych stylach.
Mały wąski przedpokój w stylu skandynawskim
Styl skandynawski to praktyczne i uniwersalne rozwiązanie dla każdej powierzchni, także tej niewielkiej. Mały, wąski przedpokój w skandynawskiej aranżacji prezentuje się lekko, świeżo i przestronnie. Najważniejszą rolę odgrywają tutaj jasne kolory, łagodne wzory, a także prostota i minimalizm. Nie zapominaj również o oświetleniu: jasnym, ale przy tym ciepłym.
Sprawdź też: Jak urządzić przedpokój w stylu skandynawskim?
Mały wąski przedpokój w stylu glamour
Styl glamour w małych wnętrzach? Dlaczego nie! Niewielki korytarz, który zaprosi do dalszej części domu eleganckimi materiałami i błyskiem, to doskonała wizytówka każdego mieszkania i domu. Jasne kolory, dużo światła i przyjemne dla oka oraz w dotyku materiały – jesteśmy zdecydowanie za przedpokojem glamour!
Sprawdź więcej: Przedpokój glamour – jak urządzić przedpokój w stylu glamour?
Mały wąski przedpokój w stylu vintage
Styl retro wielu osobom może kojarzyć się z ciężkimi, bo masywnymi meblami – a to przecież wykluczałoby się z urządzeniem małego przedpokoju. Jednak styl vintage to przede wszystkim jasne kolory, drewno i eleganckie elementy dekoracyjne, jak lustra, wieszaki czy lampy. Z powodzeniem możesz więc zaaranżować mały i wąski przedpokój w stylu vinatge, dobierając meble i dodatki do wymogów niewielkiej przestrzeni.
Sprawdź też: Jak urządzić przedpokój w stylu retro? Zobacz sprawdzone porady
Mały korytarz – inspiracje i pomysły na wykończenie ścian
Co na ściany do małego przedpokoju sprawdzi się najlepiej? W przypadku małego przedpokoju warto trzymać się zasady „im mniej, tym lepiej” – podobnie jak w przypadku innych niewielkich pomieszczeń. Wygospodaruj przestrzeń na wieszaki, półeczki czy szafki ścienne, a także lustro. W małym przedpokoju nie ma miejsca na dodatkowe „zapychacze”. Nie bez znaczenia jest również sposób wykończenia ścian. Najlepiej, jeśli pozostaną gładkie i w jasnych kolorach.
Najczęściej maluje się je jasną, zmywalną farbą, ale sporą popularnością cieszą się również zmywalne tapety. Jaka tapeta do małego przedpokoju będzie dobrym wyborem? Stawiaj na te w jasnych, neutralnych kolorach i najlepiej gładkie, a jeśli we wzory – to subtelne.
Mały wiatrołap – inspiracje na meble do przechowywania
Nawet niewielki wiatrołap trzeba umeblować – bo gdzie w przeciwnym wypadku przechowywać odzież wierzchnią, dodatki i obuwie? Meble do małego przedpokoju muszą być przede wszystkim praktyczne, a więc pojemne: wówczas nie musi ich być wiele!
– Szafa w małym przedpokoju – szafa na kurtki i dodatki to najpraktyczniejszy mebel w przedpokoju, który pozwala mieć wszystko pod ręką, a przy tym zapewnia porządek. Do bardzo małego i wąskiego przedpokoju możesz wybrać szafę o mniejszej głębokości niż standardowa (a więc np. 40 cm, zamiast 50) i z wysuwanymi wieszakami na kurtki.
– Siedzisko do małego przedpokoju – mała powierzchnia przedpokoju nie wyklucza ustawienia w nim siedziska, jednak pod warunkiem, że będzie ono dopasowane stylistycznie, a przy tym będzie praktyczne.
– Półka do małego przedpokoju – w przypadku wąskiego przedpokoju lub takiego, który ma wiele drzwi, półka przytwierdzona do ściany lub do drzwi to jedno z najlepszych rozwiązań zapewniających miejsce do przechowywania rzeczy, a przy tym oszczędzających miejsce w holu.
– Szafka na buty do małego przedpokoju – równie praktycznym rozwiązaniem jest szafka na buty. Lepiej, by była wysoka i wąska, niż niska i szeroka – lepiej będzie prezentować się w małym pomieszczeniu. Dodatkowo przechowasz w niej wygodnie nie tylko buty, ale także mnóstwo akcesoriów i dodatków.
Mały przedpokój – FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania
Stoisz przed wyzwaniem aranżacji małego przedpokoju? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania!
Jak urządzić mały przedpokój w domu jednorodzinnym?
Niewielki korytarz w domu jednorodzinnym powinien pełnić dwie funkcje: reprezentacyjną i zachęcającą do wejścia dalej, a także praktyczną. W małym przedpokoju w domu jednorodzinnym postaw na minimalizm, a więc praktyczne meble i wieszaki. Tyle wystarczy!
Dowiedz się więcej: Jak urządzić mały przedpokój w domu jednorodzinnym? Sprawdź pomysły na aranżację
Jak urządzić mały i wąski przedpokój?
Mały i wąski przedpokój wymaga sprytnych rozwiązań. Istotnym elementem aranżacji jest lustro, które, odbijając światło, rozświetli korytarz. Przydadzą się także półki i wieszaki ścienne. Zapewnią one sporo miejsca do wygodnego przechowywania odzieży i akcesoriów, a dzięki temu, że znajdują się na ścianie, optycznie odciążają wąski przedpokój.
Jak urządzić mały przedpokój w bloku?
Urządzenie małego holu w mieszkaniu w bloku to spore wyzwanie. Podstawą jest wybór jasnych kolorów i subtelnych wzorów (lub całkowita rezygnacja z nich), a także: jasne oświetlenie i pojemna szafa oraz szafka na buty o prostej bryle.
Zobacz również: Jak urządzić przedpokój w bloku?
Jak odnowić mały przedpokój?
Chcesz odświeżyć przedpokój, ale niekoniecznie remontując go? Jest na to kilka sposobów. Odmaluj ściany, meble oklej specjalną okleiną meblową, a lampy wymień na te o subtelnym kształcie i dające jasne światło. Tylko tyle – i aż tyle!
Jak pomalować mały przedpokój?
Jaki kolor wybrać do małego przedpokoju? W małych pomieszczeniach niezmiennie króluje biel, ale dużą popularnością cieszą się także inne jasne i neutralne barwy. Świetnie sprawdzają się również pastelowe kolory.
Jak umeblować mały przedpokój?
Absolutnym must have w każdym przedpokoju jest wieszak na kurtki i szafa lub co najmniej szafka na buty.
Jak zabudować mały przedpokój?
Dobrym pomysłem na zabudowanie małego przedpokoju jest ustawienie wyłącznie na jednej ścianie zestawu mebli: szafy, szafki na buty i wieszaka na kurtki, opcjonalnie również półeczki ściennej.
Jak urządzić bardzo mały przedpokój?
W przypadku ekstremalnie małego przedpokoju, do którego nie sposób wstawić pojemne meble, wysoka i wąska szafka na buty będzie najlepszym rozwiązaniem. Schowasz do niej nie tylko obuwie, ale również torebki, czapki, szaliki czy rękawiczki oraz składane parasole.
Jak optycznie powiększyć mały przedpokój?
W tym przypadku zasada jest taka sama, jak przy urządzaniu innych małych wnętrz. To jasne kolory, oświetlenie, lustro i subtelne wzory bądź całkowicie gładkie powierzchnie, a także proste bryły mebli.