Kuchnia
Kuchnia z oknem – aranżacje, inspiracje i pomysły na modny wystrój 2023
Kuchnia z oknem – inspiracje i projekty na Homebook.pl
Planujesz aranżację kuchni z oknem? Dobrze trafiłeś! W zakładce z inspiracjami na Homebook.pl znajdziesz zarówno mnóstwo profesjonalnych projektów kuchni z oknem, jak i zdjęć gotowych wnętrz, które przesłali nasi użytkownicy. W jednym miejscu zgromadziliśmy setki pomysłów na to, jak urządzić kuchnię z oknem. Jesteśmy przekonani, że znajdziesz wśród nich inspirację dla siebie.
Zobacz również: Jak zaaranżować okno w kuchni na jesień?
Kuchnia z oknem narożnym – jak ją urządzić? Najważniejsze zasady
Jak umeblować kuchnię z oknem narożnym? Narożne okno wpuszcza do wnętrza mnóstwo światła i sprawia, że aranżacja staje się ciekawsza i bardziej słoneczna. Taki układ może jednak sprawiać wrażenie trudnego w zagospodarowaniu. Nic bardziej mylnego. Urządzając nowoczesną kuchnię z oknem, wystarczy trzymać się kilku prostych zasad.
– Maksymalnie wykorzystaj przestrzeń z pełnymi ścianami. Duże okno narożne w kuchni sprawia, że tracisz miejsce na montaż szafek wiszących. Właśnie dlatego powinieneś maksymalnie wykorzystać ściany kuchenne i tam, gdzie nie ma okna, postawić zabudowę meblową pod sam sufit, która pomieści mnóstwo żywności i kuchennych akcesoriów.
– Stosuj zasadę trójkąta. Urządzając swoją kuchnię z narożnym oknem, nie zapominaj o zasadzie trójkąta roboczego (najważniejsze strefy, czyli mycia, przygotowywania i zapasów powinny znajdować się w układzie przypominającym trójkąt). Tylko wtedy kuchnia będzie w pełni ergonomiczna i funkcjonalna.
– Korzystaj z nowoczesnych systemów. Jeśli nie możesz wykorzystać szafek wiszących, zadbaj o to, by jak najlepiej wykorzystać te dolne. Pomocne będą nowoczesne systemy gospodarujące przestrzeń, np. przeznaczone do narożnych szafek.
Kuchnia z oknem na wprost drzwi – pomysły na aranżację
Wąska kuchnia z oknem na wprost drzwi bywa aranżacyjnym wyzwaniem, ale dla chcącego nic trudnego! Mamy dla Ciebie kilka pomysłów na aranżację takiego wnętrza.
– Jeden rząd mebli z blatem pod oknem. Jeśli okno znajduje się na krótszej ścianie, możesz zagospodarować tę przestrzeń na blat, który będzie blatem roboczym oraz miejscem, przy którym zjesz śniadanie, spoglądając na wschód słońca. Dłuższą ścianę możesz wtedy zabudować szafkami dolnymi i wiszącymi.
– Kuchnia w kształcie litery L. W takim samym układzie, jak wspomniany powyżej, pod okno możesz przeciągnąć również zabudowę z dolnych szafek do przechowywania. Zyskasz blat roboczy oraz dodatkowe miejsce na akcesoria kuchenne, ale jedzenie, ze względu na brak miejsca na nogi, nie będzie już tak komfortowe.
– Kuchnia ze stolikiem pod oknem. Przestrzeń pod oknem jest również świetnym miejscem do postawienia stolika z krzesłami. Dzięki temu problem z dopasowywaniem mebli do ściany pod oknem przestanie istnieć, a zabudowę kuchenną będziesz mógł zorganizować na pozostałych ścianach.
Mała kuchnia z oknem na środku – aranżacje, które warto znać
Planujesz aranżację małej kuchni z oknem na środku? Zanim zdecydujesz się na jeden projekt, poznaj kilka pomysłów na aranżację, które mogą Cię zainspirować.
Kuchnia z oknem między szafkami
Bardzo często wykorzystywanym sposobem na zagospodarowanie takiej przestrzeni jest wykonanie standardowej zabudowy kuchennej z miejscem na okno. Taka aranżacja pozwoli Ci maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń i stworzyć pojemną oraz praktyczną zabudowę. Bardzo często pod takim oknem znajduje się np. zlew kuchenny. Spoglądanie na ogród lub po prostu w dal podczas zmywania naczyń może być bardzo relaksujące.
Kuchnia z blatem zamiast parapetu
Niezwykle funkcjonalnym rozwiązaniem w kuchni jest podciągnięcie blatu tak, by nie było konieczne montowanie dodatkowego parapetu. Dzięki temu zyskujesz blat roboczy, a cała aranżacja staje się bardziej spójna.
Mała kuchnia z oknem na środku
Jeśli urządzasz małą kuchnię z zajmującym sporo przestrzeni oknem na środku, powinieneś maksymalnie zadbać o ergonomię wnętrza. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzą się meble wykonywane na wymiar, dzięki którym idealnie dopasujesz zabudowę meblową do przestrzeni, jaką masz do dyspozycji. Doświadczony stolarz doradzi Ci również podczas projektowania mebli i podpowie rozwiązania, które pozwolą jak najlepiej zagospodarować przestrzeń. Dobrym rozwiązaniem mogą być np. szuflady cargo albo dodatkowe szuflady ukryte w cokołach.
Kuchnia z oknem – FAQ, czyli często zadawane pytania
Co zrobić pod oknem w kuchni?
W kuchniach pod zlewem bardzo często montowany jest zlew. Trzeba jednak zawsze pamiętać o tym, że w takim układzie na oknie będą pojawiały się zachlapania. Wystarczy jednak od czasu przetrzeć je ręcznikiem do szyb i miękką ściereczką. Pod oknem można zamontować również blat przeciągnięty pod samo okno, zamiast parapetu. Taka zabudowa pozwala powiększyć przestrzeń roboczą. Okno to również świetne miejsce do zaaranżowania miejsca do jedzenia posiłków. Może to być przedłużony blat i postawione pod nim wygodne krzesła lub klasyczny kuchenny stół, jeśli masz wystarczająco dużo miejsca.
Co zrobić pod niskim oknem w kuchni?
Niskie okno w kuchni to świetne miejsce do zaaranżowania wygodnego siedziska. Takie siedzisko może pełnić funkcję ławki, do której dostawisz kuchenny stół lub być po prostu miejscem, na którym będzie można przysiąść, pijąc poranną kawę. Takie siedzisko sprawdzi się również świetnie podczas oczekiwania na gotujący się obiad. Wystarczy usiąść, wziąć książkę w rękę, przeczytać kilka stron i odrobinę się zrelaksować.
Jak oświetlić blat pod oknem?
Blat pod oknem możesz oświetlić dodatkowo przy pomocy lamp ściennych, tzw. kinkietów. Takie lampy możesz zawiesić po dwóch stronach okna lub nad nim. Jeśli zdecydujesz się na drugą opcję, dobrym rozwiązaniem mogą okazać się lampy na dłuższych wysięgnikach. Do oświetlenia blatu pod oknem dobrze sprawdzą się również lampy wiszące na długich kablach – możesz wykorzystać np. 3 symetrycznie rozmieszczona takie same lampy.
Dowiedz się więcej: Oświetlenie blatu kuchennego – poznaj 5 skutecznych rozwiązań
Jak urządzić kuchnię z dwom oknami?
W kuchni z dwoma oknami przestrzeń aranżacyjna jest często dość mocno ograniczona. W takich wnętrzach najistotniejsze jest, by zabudowa meblowa, którą wykorzystasz, była jak najbardziej funkcjonalna, ergonomiczna i pojemna. Jeśli masz taką możliwość, a rozmiar okien na to pozwala, zamiast wiszących szafek możesz wykorzystać również otwarte półki, na których również zmieści się sporo kuchennych akcesoriów.
Sprawdź też: Kuchnia z dwoma oknami – jak funkcjonalnie urządzić kuchnię z dwoma oknami?