Sypialnia

Sypialnia - styl Vintage 2023

Sypialnia vintage – inspiracje, które warto zobaczyć

Sypialnia w stylu vintage to Twoje marzenie? Potrzebne Ci inspiracje, by je zrealizować? W takim razie jesteś we właściwym miejscu. Przedstawione wyżej zdjęcia są niewyczerpanym źródłem weny! Czerp z niego pełnymi garściami. Poznaj najczęściej stosowane rozwiązania i najmodniejsze aranżacje sypialni w stylu vintage.

aranżacja sypialni vintage

Sypialnia vintage – czym się charakteryzuje?

Wiesz, czym charakteryzuje się styl vintage w sypialni? Masz już pomysł na to, co zrobić, by wprowadzić ducha dawnych czasów do swojej alkowy? Nie? Oto kilka podpowiedzi, które mogą Ci się przydać.

Coś nowego, coś starego

Sypialnia w starodawnym stylu powinna mieć w sobie ducha epoki, ale nie może przypominać wnętrza muzeum. Dlatego jej wystrój powinien łączyć zarówno elementy nadgryzione zębem czasu, jak i te zupełnie nowe (w proporcji 80/20). Obok klasyków designu umieść nowoczesne dodatki. Taki miks pozwoli Ci stworzyć oryginalną przestrzeń z charakterem.

Kontrolowany zawrót głowy

Styl vintage nie boi się intensywnych kolorów ani wyrazistych wzorów. Geometryczne desenie królują na ścianach i tkaninach. Wtórują im mocne barwy, między innymi oliwkowa zieleń, musztardowa żółć, ognista czerwień czy błękit. Musisz jednak uważać, by nie przesadzić z ilością odcieni i motywów w sypialni. W przeciwnym razie aranżacja stanie się chaotyczna. Pamiętaj też, że w przeładowanym wnętrzu źle się wypoczywa.

Pochwała dla kreatywności

Tworząc wystrój sypialni w stylu vintage, możesz dać upust swojej wyobraźni i pokazać, że nic nie jest takim, jakim się wydaje. Daj starym, sfatygowanym przedmiotom drugie życie i nową funkcję. Co powiesz na radio w roli stolika nocnego albo lampę wykonaną ze szklanej butelki? Czas uwolnić kreatywność i wyjść poza utarte schematy.

Dowiedz się więcej: Urządzanie sypialni w stylu vintage – jakie meble, jakie dodatki?

Sypialnia vintage a sypialnia retro – czym się różnią?

Sypialnia w starym stylu – co pierwsze przychodzi Ci do głowy, gdy słyszysz to określenie? Retro? A może vintage? Przywołane pojęcia często są traktowane jako synonimy. Tymczasem uznawanie ich za wyrazy bliskoznaczne jest dużym błędem. Między wspomnianymi sposobami aranżacji wnętrz występuje bowiem wiele znaczących różnic.

Sypialnia w stylu vintage łączy przeszłość z teraźniejszością. Jej wystrój tworzą przede wszystkim meble i dodatki z duszą. Chodzi tu o przedmioty z dawnych czasów, które noszą na sobie ślady użytkowania. Może to być na przykład kufer odziedziczony po babci, zegar z kukułką znaleziony na pchlim targu albo zapomniany stolik nocny sprzed kilkudziesięciu lat zalegający w piwnicy. Co ważne, wszystkie rzeczy wprowadzone do aranżacji jako świadectwo przeszłości muszą rzeczywiście pochodzić z minionej epoki. Nie mogą jedynie udawać „staroci”.

Natomiast sypialnia w stylu retro to przestrzeń inspirowana przeszłością. Nie ma w niej żadnych antyków. Meble użyte do zaaranżowania wnętrza sprawiają wrażenie starych, ale zostały wyprodukowane w czasach współczesnych. Jak uzyskać wspomniany efekt? Wystarczy kupić w sklepie dowolny stolik nocny lub inny element wyposażenia, pomalować go farbą kredową, a następnie przetrzeć całość za pomocą papieru ściernego o różnym stopniu gradacji.

sypialnia w stylu vintage

Jakie meble sprawdzą się w sypialni vintage?

Wiesz już, jakie meble w stylu vintage zagoszczą w Twojej sypialni? Masz jakiś pomysł? Nie? W takim razie przyda Ci się mała porcja inspiracji. Obecnie na popularności zyskują wnętrza z okresu PRL-u. Sprawdź, jak za pomocą łóżka, toaletki i szafy cofnąć się w czasie.

Łóżko w sypialni w stylu vintage

Łóżko vintage z czasów PRL-u to tapczan chowany w szafie, komodzie lub innej podobnej konstrukcji. Tego typu rozwiązanie świetnie sprawdza się w małych mieszkaniach i kawalerkach, gdzie jedno pomieszczenie pełni zazwyczaj kilka różnych funkcji – salonu, sypialni, bawialni etc.

Toaletka w sypialni w stylu vintage

Jak wygląda toaletka z czasów PRL-u? Ma system szafek i szuflad, a niekiedy wyposażona jest również w składane lustro. Zwykle pokrywa ją fornir, czyli naturalny, cienki plaster drewna zabezpieczający konstrukcję przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Wspomniana okleina występuje w kilku wariantach, które różnią się usłojeniem oraz wybarwieniem. Warto zauważyć, że kolor mebla może zmieniać się wraz z upływem czasu (jaśnieć lub żółknąć).

Szafa do sypialni w stylu vintage

Szafa vintage z czasów PRL-u to ciężki mebel wykonany z drewna i lakierowany na wysoki połysk. Występuje w wersji jedno- dwu- lub trzydrzwiowej. Jego masywna konstrukcja może nieco przytłoczyć wnętrze. Co zrobić, by tego uniknąć? Zapewnij szafie towarzystwo o nieco lżejszej formie. Postaw na stoliki-patyczaki. Zainwestuj też w fotel typu lisek i nie zapominaj o dodaniu do aranżacji nowoczesnych akcentów (zasada łączenia starego z nowym).

Zobacz też: Szafa vintage i inne dodatki retro – zainspiruj się wnętrzami Agaty

Sypialnie vintage – inspiracje na modny wystrój

Meble wybrane? W takim razie czas na aranżację przestrzeni. Sprawdź, jak może wyglądać sypialnia vintage. Oto kilka sprawdzonych propozycji.

Biała sypialnia w stylu vintage

Czy aranżacja sypialni w starym stylu może być… biała? Oczywiście, że tak. Ten kolor świetnie wpisuje się w estetykę vintage. W dodatku ma w sobie nutkę nowoczesności. Dlatego nie wahaj się i wypełnij przestrzeń swojej alkowy jasnymi barwami. Pamiętaj, że stare stoliki nocne, szafy czy komody zawsze możesz odświeżyć i przemalować.

Jeśli nie chcesz, by wystrój białej sypialni był zbyt monotonny, uzupełnij aranżację barwnymi akcentami w postaci poduszek, pledów, zasłon czy dywaników. Dobrym pomysłem jest też inwestycja w kolorowe gałki i uchwyty do mebli. Z bielą świetnie współgra butelkowa zieleń, musztardowa żółć, czerwień, granat i błękit.

Mała sypialnia w stylu vintage

Sypialnia vintage w bloku zwykle nie grzeszy metrażem. Dlatego tworząc aranżację tego typu wnętrza, warto zastosować różnego rodzaju triki powiększające. Co możesz zrobić, by pomieszczenie zyskało kilka dodatkowych metrów kwadratowych? Pomaluj ściany na biało, polakieruj meble na wysoki połysk i zainwestuj w kilka luster. Zadbaj też o odpowiednie oświetlenie. W małej sypialni przyda się żyrandol, lampki nocne i parę punktowych źródeł światła, na przykład nad lustrem.

Sypialnia w stylu vintage na poddaszu

Sypialnie vintage na poddaszu mogą być eleganckie i funkcjonalne zarazem. Wystarczy odpowiednio zorganizować przestrzeń. W strefie pod skosami możesz ustawić łóżko lub szafę. Postaw na nowoczesne modele o lekkiej formie. Ducha poprzednich epok możesz wprowadzić do wnętrza za pomocą stolików-patyczaków czy foteli typu zajączek. Pamiętaj, by nie przytłoczyć pomieszczenia dużą ilością sprzętów. Czasem mniej znaczy więcej.

Sprawdź również: Jak urządzić pokój w stylu vintage? Sprawdź nasze porady

Sypialnie retro – pomysły na aranżację

O stylu vintage wiesz już prawie wszystko. Czas poznać bliżej nurt retro. Sprawdź, jak urządzić sypialnię inspirowaną przeszłością.

Biała sypialnia w stylu retro

Marzy Ci się biała sypialnia retro? Nie może w niej zabraknąć jasnych barw. A co z wyposażeniem? Możesz zainwestować w nowe meble z sieciówki i przerobić je na własną rękę. Postarzyć szafki, stoliki czy komody. Efekt przecierki sprawdzi się idealnie. Ta metamorfoza będzie Cię kosztować trochę wysiłku, ale uwierz, że warto się postarać. Uczucie satysfakcji na widok rezultatów własnej pracy jest bezcenne.

Nie masz zbyt wiele czasu na tego typu zabiegi? Zainwestuj w gotowe, celowo pobielane i sfatygowane modele. Im więcej odprysków i niedoskonałości zobaczysz na ich powierzchni, tym lepiej. Dzięki nim meble stają się oryginalne i nabierają bardziej domowego charakteru.

Sypialnia w stylu retro w bloku

Mała sypialnia retro to przede wszystkim meble tworzone na zamówienie. W niewielkich przestrzeniach dobrze sprawdzi się wyposażenie wielofunkcyjne. Postaw na zagłówek łóżka z ukrytymi schowkami i toaletkę, która może jednocześnie odgrywać rolę biurka. Zainwestuj też w szafę z przesuwnymi drzwiami (nie zajmują tyle miejsca co tradycyjny otwierany wariant).

Co zrobić, by nowoczesne meble zyskały sznyt retro? Możesz je oczywiście postarzyć przy użyciu odpowiednich farb i technik malarskich. Ale to tylko jedno z dostępnych rozwiązań. Dużą popularnością cieszy się również ozdabianie szafek czy komód za pomocą wzorów geometrycznych, które królowały w designie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego wieku

Sypialnia retro z nowoczesnymi meblami

Jak już wiesz, meble do sypialni w stylu retro wcale nie muszą pochodzić z mienionej epoki. Ba, nawet nie powinny. Dlatego śmiało możesz zainwestować w modele nowoczesne i dopełnić aranżację dodatkami luźno nawiązującymi do przeszłości. Połączenie ze sobą różnych elementów na zasadzie kontrastu stworzy niezwykle ciekawy i oryginalny efekt. Nie bój się eksperymentować. Zestawiaj ze sobą rozmaite kolory, wzory i formy.

Wyobraź sobie nowoczesne szklane meble o fantazyjnych kształtach w towarzystwie wzorzystych, wielobarwnych tkanin. Taki duet wydaje Ci się zbyt ekscentryczny? Niepotrzebnie. Pamiętaj, że *aranżacja sypialni retro to Twoja wariacja na temat dawnych czasów. Nie musisz więc działać według odgórnie przyjętych schematów. Pozwól sobie na odrobinę szaleństwa i puść wodze fantazji. Stwórz wnętrze szyte na miarę własnych wyobrażeń o przeszłości.

sypialnia retro aranżacja

Jakie oświetlenie wybrać do sypialni w stylu retro?

Oświetlenie sypialni retro to przede wszystkim lampy wyposażone w klosze z barwionego szkła. Możesz zawiesić na suficie kilka modeli w różnych kolorach, na przykład żółtym, czerwonym, różowym, niebieskim czy zielonym. Dzięki temu stworzysz fantazyjną i oryginalną kompozycję. W alkowie inspirowanej przeszłością dobrze sprawdzą się również lampki nocne z kwiatowymi motywami, a także kinkiety w formie świeczników.

Jakie dodatki sprawdzą się w sypialniach retro?

Interesują Cię dekoracje do sypialni w stylu retro? Postaw na tekstylia. Wykorzystaj kolorowe poduszki i zasłonki, a także wzorzysty dywan. Nie zapomnij o narzucie. Przydadzą się również rośliny doniczkowe i kwiaty w wazonach z bawionego szkła. Na ścianach powieś grafiki inspirowane popularnymi motywami z lat 50., 60., lub 70. Dobierając poszczególne ozdoby, zwróć uwagę na wielkość dostępnej przestrzeni. Nie przesadź z ilością dodatków. Duża liczba akcesoriów może łatwo przytłoczyć wnętrze.

Zobacz też: Meble PRL znowu modne! 17 ikon polskiego designu, które musisz znać

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.