Biokominek – jak działa i czym się różni od tradycyjnego kominka?
Kto nie chciałby zimową porą usiąść wygodnie w cieple kominka i zrelaksować się z kubkiem herbaty? Tradycyjny kominek nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem – czasem nie ma możliwości podłączenia go do komina, a czasem problemem są zanieczyszczenia emitowane przez spalające się drewno. W takiej sytuacji świetnym pomysłem będzie biokominek! Jak działa? Co będzie lepsze – biokominek czy kominek tradycyjny? Czy biokominek potrzebuje komina? Podpowiadamy!
Jak działa biokominek?
Co to jest biokominek? To najprościej mówiąc… kominek bez komina. Można zamontować go w każdym mieszkaniu i w każdym domu, a sam montaż jest prosty i bezproblemowy oraz nie wymaga specjalistycznej wiedzy czy umiejętności. Jak to możliwe?
Płomień w biokominku pochodzi ze spalania specjalnego, ekologicznego biopaliwa, które w przeciwieństwie do drewna nie wydziela toksycznych substancji. Jedynymi produktami spalania jest para wodna i dwutlenek węgla. Aby uruchomić urządzenie, wystarczy ostrożnie wlać paliwo do biokominka i podpalić za pomocą długiej zapałki. Nie trzeba zmagać się z czasochłonnym czyszczeniem czy męczącym rozpalaniem ognia przy pomocy drewna. Budowa biokominka jest prosta – zazwyczaj składa się on z paleniska wykonanego ze stali nierdzewnej oraz obudowy z odpornego na wysokie temperatury tworzywa.
Czy biokominek potrzebuje wentylacji?
Jakiego systemu wentylacyjnego wymaga biokominek? Wentylacja oczywiście jest konieczna, ze względu na to, że biokominek podczas spalania paliwa wytwarza dwutlenek węgla. W zupełności wystarczy jednak tradycyjny, grawitacyjny system wentylacji, stosowany w większości domów. Jeśli palisz w biokominku intensywnie i długo, warto również od czasu do czasu porządnie przewietrzyć mieszkanie – ale przecież to powinniśmy robić zawsze, nawet nie mając kominka.
Czy biokominek grzeje?
Mitem jest przekonanie, że biokominek pełni wyłącznie funkcje dekoracyjne, a nie daje ciepła. Mamy dobre wiadomości – biokominek grzeje! Co prawda nie w takim stopniu, jak kominek tradycyjny, ale wystarczająco, by ogrzać się przy nim w mroźny zimowy wieczór. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie należy traktować go jako jedyne źródło ciepła w mieszkaniu (tradycyjny kominek uzupełniony o płaszcz wodny może już pełnić taką funkcję). Ciepło, jakie oddaje, jest jednak wystarczające do ogrzania pomieszczenia o powierzchni 20–30 m². Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Czy biokominek daje ciepło? Zalety i wady biokominków.
Czy biokominek jest bezpieczny?
Na rynku są dostępne dwa typy rozwiązań – biokominki manualne i automatyczne. Zasada działania różni się sposobem sterowania natężeniem płomienia. W manualnych modelach regulacja wysokości i intensywności płomieni przeprowadzana jest ręcznie, przy pomocy uchwytu do regulacji. Tego rodzaju palnik nie posiada również wskaźnika poziomu paliwa, przez co nie można sprawdzić, jak długo kominek będzie jeszcze działał. Palniki automatyczne mogą być natomiast sterowane w 100% zdalnie, np. przy pomocy dołączonego pilota.
Oba rodzaje kominków są bezpieczne, jednak modele manualne wymagają większego skupienia i uwagi przy obsłudze. Trzeba uważać, by przypadkowo nie rozlać paliwa lub nie dolać go do niewygaszonego płomienia. Najbezpieczniejszym i najpewniejszym rozwiązaniem są kominki automatyczne – tam ryzyko jakiegokolwiek wypadku jest zredukowane niemal do zera.
Biokominek czy kominek – jakie rozwiązanie wybrać?
Nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi na to pytanie. Zarówno kominek tradycyjny, jak i biokominek mają swoje zalety i wady. Jedno jest pewne – biokominek jest świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą cieszyć się ciepłem ognia, ale nie mogą pozwolić sobie na montaż tradycyjnego, podpiętego do komina paleniska.
Alternatywą dla tradycyjnego kominka może być również popularny kominek elektryczny. Trzeba jednak pamiętać, że to rozwiązanie, które tylko imituje płomienie, wyświetlając łudząco przypominający rzeczywistość obraz. Biokominek jest idealnym kompromisem – paląc go, będziesz miał do czynienia z prawdziwym, dającym ciepło płomieniem, a jednocześnie będzie on bezpieczniejszy i łatwiejszy w montażu niż tradycyjna instalacja z drewnianym paleniskiem.