MODNY TREND: Origami we wnętrzach
Narodziła się w około 700 roku w Chinach, jednak już niecały wiek później w swoje ręce wzięli ją Japończycy. Piękna, subtelna i szlachetna błyskawicznie urosła do rangi sztuki. Mowa oczywiście o technice origami. To fantastyczne rzemiosło polegające na dekoracyjnym składaniu papieru, do dziś pozostaje jednym z najważniejszych symboli Kraju Wschodzącego Słońca.
Trudno określić co najbardziej urzeka w sztuce origami. Najpewniej to, że skomplikowane, papierowe dzieła tworzone są bez grama kleju czy ingerencji nożyczek. Mamy tutaj czystą, geometryczną formę - niezwykłe piękno wydobyte ze zwykłej białej kartki. Nic zatem dziwnego, że sztuka origami zaczęła inspirować słynnych designerów. Projektanci chwycili za rozmaite materiały i zaczęli tworzyć rzeźby, dekoracje, tkaniny, a nawet meble, inspirowane dalekowschodnim kunsztem. Dziś origami we wnętrzach to trend, obok którego nie można przejść obojętnie.
Meble niczym rzeźby
Sprzęty inspirowane techniką origami przypominają dzieła rzeźbiarzy współczesnych. Wielbiciele kreatywnej geometrii pokochają je za ostre załamania, mnogość kantów i niezwykłą trójwymiarowość struktury. Co może wydać się zaskakujące, meble tworzone są nie tylko z akrylu czy poliuretanu, ale także metalu, aluminium czy drewna. Wiele z nich, jak na sztukę origami przystało, nie ma w sobie ani jednej śrubki czy klina! Designerzy niesieni falą wyobraźni tworzą zarówno krzesła, jak i fotele, stoły, ławki czy sofy. Nieco futurystyczna estetyka tego rodzaju mebli, najlepiej poczuje się w nowoczesnych, minimalistycznych przestrzeniach.
Dodatki na dalekowschodnią nutę
Zgeometryzowane meble to dla Ciebie zbyt śmiała propozycja, a jednak wciąż marzy Ci się powiew Dalekiego Wschodu? Postaw na niebanalne dodatki! Ceramiczne figurki zwierząt, zastawa stołowa z porcelany czy okazały zegar ścienny mogą również przypominać przestrzenne łamigłówki. W przypadku akcesoriów designerzy całkowicie puszczają wodze fantazji!
Żurawie ponad głową
W 1797 roku w Japonii stworzono pierwszy oficjalny podręcznik origami. W książce zilustrowano aż 49 sposobów na wykonanie słynnego żurawia, który jest japońskim symbolem życia i szczęścia. Współcześnie papierowe dzieło zachęciło projektantów do stworzenia lamp sufitowych o podobnym kształcie. Inne modele inspirowane dalekowschodnią sztuką najczęściej przypominają kwiaty lotosu, dalii, irysów czy zgeometryzowane dzwony. Lampy wykonane są zazwyczaj z papieru, ceramiki oraz wysokojakościowej blachy malowanej proszkowo. Świetnie prezentują się zarówno w kuchni, jak i nad jadalnianym stołem.
Łazienka z japońskim akcentem
Magia geometrii w wielkim stylu wkrada się również w łazienkowe przestrzenie. Producenci armatury coraz chętnie "łamią" kształty wanien, umywalek czy brodzików. Niektóre z ceramicznych modeli bywają nawet wiernym odwzorowaniem form doskonale znanych ze świata origami. I mimo, że są to wzorce czerpane z pradawnego, japońskiego okresu Heian, dzięki nim wnętrza prezentują się szalenie awangardowo. Origami urzeka zatem nie tylko swoją unikalną estetyką, ale i ponadczasowością.
Coś w ten deseń
Origami na ścianach? Dlaczego nie! A na tkaninach? Jeszcze ciekawiej! Słynna sztuka japońska inspiruje również do tworzenia niezwykłych paneli ściennych w formie 3D, a także do projektowania tapet i pościeli ozdobionych charakterystycznymi geometrycznymi deseniami. W wersji dla dorosłych, koncepty są zazwyczaj utrzymane w klasycznej czarno-białej tonacji, natomiast warianty dedykowane dzieciom, zachwycają tęczową feerią barw.
Natchnienia do tworzenia nietuzinkowych projektów można szukać wszędzie – również w pozornie zamkniętym świecie sztuki dawnej. Współcześni designerzy wiedzą o tym doskonale i wciąż starają się dodawać do niego czegoś więcej. Bo kto powiedział, że magia origami kończy się na białej kartce papieru?