Jakie wybrać lampy do kuchni w stylu skandynawskim?
Współcześni naukowcy wielokrotnie udowodniali, że długotrwały brak światła słonecznego może być powodem znacznego pogorszenia nastroju, a nawet tzw. depresji zimowej. Niewiele osób jednak wie, że już w XIX wieku podobną teorię głosił szwedzki malarz i architekt wnętrz, Carl Larsson. Według artysty, przygnębiającą aurę Północy należało rozjaśniać, wprowadzając do domowych wnętrz przyjazną paletę barw, naturalne materiały i ogrom światła. Oprócz tego, Larsson, który był reprezentantem ruchu Arts and Crafts, aktywnie promował rodzime wzornictwo i na przekór ciemnym, bogato zdobionym meblom secesyjnym, projektował jasne sprzęty o prostych liniach.
W latach 1915-1925 zaczęły powstawać pierwsze firmy lansujące styl skandynawski. Aranżacje Szwedów, Duńczyków i Norwegów wypełniła biel, przytulność drewna i ciepło miękkich tkanin. Z okien na dobre zniknęły firanki, aby za dnia, pomieszczenia mógł wypełniać ogrom światła dziennego. Wieczorami, Skandynawowie rozjaśniali wnętrza blaskiem designerskich lamp, które po dziś dzień są jednym ze znaków rozpoznawczych północnego wzornictwa. Lampy w stylu scandi goszczą nie tylko w salonach i sypialniach, ale także w jasnych i przestronnych wnętrzach kuchennych. I to o tych ostatnich opowiemy w poniższym artykule.
Jakie lampy do kuchni scandi – rustykalne czy surowe?
Lampy w stylu skandynawskim w pełni odpowiadają założeniom trendu scandi, czyli są proste i lekkie w formie. Do kuchni najlepiej zaprosić te wiszące, które skutecznie rozjaśnią przestrzeń nad blatem roboczym lub oświetlą kącik jadalniany. Wybierając wymarzony model, należy pamiętać, że styl skandynawski dzieli się dwa podstawowe nurty aranżacyjne. Pierwszy to ten bardziej sielski i przytulny, łączący drewno z ludowymi akcentami oraz prostymi meblami ozdobionymi przecierką. Drugi jest zdecydowanie bardziej minimalistyczny, pełen chłodnego, surowego wzornictwa. Rustykalna odsłona scandi polubi lampy z elementami drewna i porcelany, z kolei nowoczesna, warianty metalowe i lakierowane lub wykonane z tworzyw sztucznych.
A może zaskakująca lampa w kolorze?
Kuchnia w stylu scandi wcale nie musi być biało-czarna lub tonąca w szarościach. Coraz częściej we wnętrzach skandynawskich można obserwować wpływy duńskie, czyli doprawione kolorem. Do takiej aranżacji warto dobrać lampę metalową, pokrytą błyszczącym, kolorowym lakierem. Taki pastelowy dodatek wprowadzi do wnętrza wiosenną atmosferę i radosne, nieco cukierkowe nuty. Najmodniejsze kolory lamp, którymi możesz uraczyć skandynawską kuchnię, to mięta, błękit, żółć i kobiecy, pudrowy róż. Wraz z barwną lampą do kuchennej aranżacji mogą zajrzeć inne kolorowe dodatki - subtelna ceramika, kwieciste ściereczki czy wazon pełen świeżych kwiatów.
Dlaczego miedź i złoto pasują do kuchni scandi?
Miedź i stare złoto to bezapelacyjny hit ostatnich sezonów. Połyskujące metale na dobre skradły serca skandynawskich designerów i od miesięcy okupują podstawy stolików pomocniczych, ramy zwierciadeł oraz klosze lamp kuchennych! Te ostatnie dodają wnętrzom przytulności i nieco wysmakowanego splendoru. Nie jest to oczywiście pałacowy glamour, jednak dyskretne, błyszczące elementy sprawiają, że w skandynawskich aranżacjach gości przyjemna nuta szlachetności. Miedziane i złociste lampy najczęściej mają łagodny półkolisty kształt i wyjątkowo efektownie prezentują się zawieszone w szeregu. Ciekawym pomysłem jest także zakupienie lampy o kilku różnokolorowych kloszach, które znajdują się na różnych wysokościach.
Klosz niczym diament
Geometria zawsze była bliska estetyce scandi, jednak ostatnimi czasy jeszcze wyraźniej daje o sobie znać. Designerzy lansują modę na nieco futurystyczne wiszące lampy, o ażurowych kloszach. Konstrukcja osłon przypomina niebanalną, drucianą wyplatankę, która kształtem nawiązuje zazwyczaj do szlachetnej formy brylantu. W towarzystwie tego rodzaju lamp najlepiej sprawdzają się mleczne żarówki o umiarkowanej mocy - dzięki temu we wnętrzu gości jasne, ale nie rażące światło. Ażurowe oprawy najczęściej wykonane są z lakierowanego metalu lub wspomnianej wcześniej miedzi.
Poznaj scandi z nutą marine
Design skandynawski jest bardzo spójny, jednak nie oznacza to, że nie lubi czerpać z rozmaitych nurtów wnętrzarskich. Świetnym przykładem na obecność intrygujących akcentów w przestrzeniach skandynawskich, są lampy marynistyczne. Modele w stylu marine coraz chętniej zaglądają do jadalni i kuchni scandi, wprowadzając do nich klimat rodem z amerykańskiego Hamptons. Lampy najczęściej wykonane są mosiądzu lub chromowanego metalu. Nierzadko zdobią je oryginalne rysy i przetarcia. Charakterystycznymi elementami lamp marynistycznych są stożkowa, szklana nakłada na żarówkę lub metalowa siatka okalająca podstawę klosza. Jeśli tęsknisz do stylu skandynawskiego w wakacyjnym wydaniu, taka lampa będzie idealną propozycją do Twojej kuchni!
Dlaczego scandi lubi industrial?
Skandynawowie uważnie śledzą trendy w świecie aranżacji wnętrz. Nic zatem dziwnego, że oświetlenie w stylu skandynawskim garściami czerpie z modnego designu industrialnego. Lampy utrzymane w estetyce loftowej uwielbiają występować w parach. Ich klosze najczęściej wykonane są z ciemnego mosiądzu lub patynowanej miedzi, przez co ich kolor mieni się odcieniem turkusu. Takie surowe elementy to nie lada gratka dla osób, który lubią klimat oryginalnych pofabrycznych przestrzeni w przytulnym wydaniu. Ciepłe scandi perfekcyjnie równoważy się z chłodem stylu industrialnego, dzięki czemu powstałe aranżacje zachwycają harmonią ubraną w bezpretensjonalny, nieoczywisty design.
Lampa bez klosza, czyli projekt minimal
Przyglądając się stylowym flirtom na linii industrial-scandi, warto zwrócić uwagę na lampy składające się jedynie z oprawek, do których wystarczy dobrać dekoracyjne żarówki. W pierwszej chwili plątanina „nagich” kabli, może nie wydawać się najszczęśliwszym wyborem do skandynawskiego wnętrza, aby jednak zmienić zdanie, wystarczy spojrzeć na poniższe aranżacje. Obojętnie, czy będzie to kilka żarówek zawieszonych w szeregu, czy dwie szklane kule wyeksponowane na kolorowych kablach - styl skandynawski pokocha ich towarzystwo w okamgnieniu!
„Brak światła, podobnie jak przeprowadzki czy rozwody, był jednym z głównych przyczyn wzrostu przypadków depresji” - napisał Paulo Coelho w jednej ze swoich najpopularniejszych książek, „Weronika postanawia umrzeć”. Jak się okazuje, nie jest to do końca fikcja literacka! Udowodnili to naukowcy, mówił o tym jeden z najbardziej wpływowych skandynawskich designerów. Kuchnia w stylu scandi nie może zatem obyć się bez jasnego, przyjaznego blasku lamp. Dzięki niemu wnętrze staje się piękniejsze, a domownicy mają o niebo lepszy nastrój!