Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Czyszczenie srebra: jak prawidłowo czyścić srebro?

Srebrna zastawa, zwłaszcza ta odziedziczona po dziadkach, to drogocenna pamiątka, będąca uosobieniem smaku i elegancji. Postawiony na stole serwis kawowy ze srebra przemieni popołudniowe pogaduszki w stylowe i wytworne tête-à-tête. Błyszczące imbryki, ażurowe tace i patery, połyskujące sztućce z misternym zdobieniem to elementy wyposażenia z tzw. duszą, będące jednocześnie luksusową dekoracją wnętrza oraz ukłonem w stronę historii i tradycji. Otrzymany w spadku czy kupiony w sklepie z antykami posrebrzany komplet to świadectwo doskonałego kunsztu i przedwojennego wzornictwa. Srebro najczęściej wymaga jednak mniejszego lub większego odświeżenia, ponieważ czas odcisnął piętno na nieskazitelnej niegdyś powierzchni sztućców, zastawy czy biżuterii. Jak wyczyścić srebro, aby wskrzesić jego dawny, błyszczący wygląd?

Ciemny nalot, szpecące plamy i zadrapania, matowa powłoka to nieuchronne procesy, które zachodzą na powierzchni przedmiotów wykonanych ze srebra. Metal ulega korozji, reagując na wilgoć i temperaturę w powietrzu. Ponadto niektóre związki chemiczne zawarte w środkach czyszczących przyspieszają ścieranie i starzenie się srebra, w wyniku czego jego powłoka po pewnym czasie robi się mętna i zabrudzona. Dotyczy to zarówno zastawy stołowej i sztućców, jak i srebrnej biżuterii – łańcuszków, pierścionków czy kolczyków. Srebro wymaga zatem regularnej pielęgnacji i czyszczenia, które mają na celu przywrócić jego atrakcyjny wygląd i blask. Jakie są metody czyszczenia srebra?

czym wyczyścić srebro

Jak wyczyścić srebro – pielęgnacja srebrnej zastawy i sztućców

Nowy serwis kawowy, sztućce czy biżuteria, które są w nienagannym stanie, wprawdzie nie wymagają dogłębnego czyszczenia, niemniej warto już od samego początku o nie dbać, aby nie dopuścić do mocnych zanieczyszczeń na powłoce srebra. Regularna pielęgnacja stanowi rodzaj profilaktyki, która znacznie wydłuży nieskazitelny wygląd przedmiotów oraz uniemożliwi powstawanie brzydkiego nalotu.

Srebrne elementy wyposażenia kuchni – zastawa oraz sztućce – po każdym użyciu wymagają odpowiedniego czyszczenia. Srebro myjemy pod bieżącą, ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Warto zadbać, aby w detergencie nie było ani szkodliwych fosforanów ani kwasu czy olejku cytrynowego, które uszkadzają powierzchnię srebra, barwiąc ją na inny kolor. Unikajmy mycia w gumowych rękawiczkach, które korodują ze srebrem. Sztućce oraz naczynia wycieramy do sucha delikatną ściereczką z bawełny. Chrońmy srebro przed ostrymi przedmiotami, które mogą trwale okaleczyć i zadrapać powierzchnię naczyń czy sztućców. Z tego też powodu przedmioty ze srebra myjemy zawsze osobno i przechowujemy z dala od szorstkich i naostrzonych elementów (noży, widelców czy szpikulców).

Utrzymanie srebra w czystości obejmuje również jego prawidłowe przechowywanie. Nie bez powodu sztućce sprzedawane są w większych pudełkach wyścielonych delikatną tkaniną, gdzie każdy element umieszczony jest w osobnej przegródce. Dzięki temu sztućce nie ocierają się o siebie, a więc nie niszczy się ich powierzchnia. Otulenie ich miękkim materiałem jest kluczowe ze względu na kurz oraz dostęp zanieczyszczonego powietrza, które przyspiesza korozję srebra.

Możemy również samodzielne stworzyć pokrowiec na sztućce czy zastawę ze srebra. Każdy element należy zatem zawinąć w miękką ściereczkę (najlepiej taką do czyszczenia srebra) oraz umieścić w torebce strunowej. W każdej torebce warto umieścić saszetki pochłaniające wilgoć (z żelem krzemionkowym, występującym też pod nazwą silica gel), które będą pochłaniać parę z powietrza i tym samym zabezpieczać srebro przed korozją.


Uwaga! Elementów ze srebra nie wolno myć w zmywarce!


Jak czyścić srebro – dbanie o srebrną biżuterię

Srebrna biżuteria również wymaga od nas odpowiednich środków ostrożności. Przestrzeganie zasad pielęgnacji akcesoriów ze srebra znacznie wydłuży ładny wygląd biżuterii, która będzie nam służyć przez długie lata.

Wyroby jubilerskie ze srebra absolutnie nie powinny mieć kontaktu z solą ze względu na zawartość chlorku, który jest dla tego metalu wręcz zabójczy. Srebrną biżuterię należy ściągnąć (zwłaszcza bransoletki i pierścionki), gdy jesteśmy w trakcie przygotowania potraw w kuchni lub spożywamy rękoma słone przekąski. Akcesoria ze srebra zdejmujemy także przed sprzątaniem lub kąpielą w basenie.

Powłokę srebrnej biżuterii uszkadzają również niektóre związki chemiczne – np. tlenek cynku, będący składnikiem niektórych produktów do makijażu (np. popularnych ostatnimi czasy pudrów i podkładów mineralnych). Unikajmy nakładania makijażu w biżuterii, a po skończonym make-upie dokładnie umyjmy dłonie. Stosujmy się do zasady zakładania biżuterii tuż przed wyjściem z domu.

Nie zakładajmy srebrnych pierścionków na nawilżone i mokre od kremu czy olejku dłonie. Wilgoć sprzyja matowieniu i odbarwianiu srebrnej powłoki biżuterii. Skórę przed założeniem kolczyków warto zatem osypać pudrem absorbującym sebum – unikniemy ciemnych przebarwień w miejscu kontaktu srebrnej biżuterii ze skórą.

Regularne czyszczenie i pielęgnacja biżuterii ze srebra wygląda podobnie jak wyżej opisane wskazówki dotyczące zestawy. Kolczyki, łańcuszki, bransoletki myjemy delikatnie wodą z mydłem, następnie przechowujemy w szczelnie zamkniętym pudełku.


Wyżej opisane porady odnośnie do pielęgnacji srebra znacznie poprawiają jego wygląd oraz zapobiegają niszczeniu się powłoki. Czasami jednak srebrna biżuteria po babci lub wiekowa zastawa odziedziczona w spadku wymagają znacznie poważniejszych zabiegów renowacyjnych, przywracającym błyszczącą i lustrzaną powłokę srebra. Jak zatem wygląda czyszczenie srebra?

jak czyścić srebro

Czym wyczyścić srebro?

Sposobów na czyszczenie przedmiotów ze srebra jest stosunkowo wiele. Możemy zdecydować się na sklepowe preparaty specjalnie do tego dedykowane lub spróbować odświeżyć srebro domowymi sposobami.

  • Płyny do czyszczenia srebra

Są to wysoce skuteczne preparaty, dzięki zmatowiała i poplamiona powierzchnia zyska nowe, świeże oblicze. Płyny czyszczą, odkażają, ale i nabłyszczają srebro. Większość środków nie wymaga żmudnego szorowania, ponieważ preparat czyści srebro samoczynnie poprzez zanurzenie w roztworze.

  • Czyszczenie srebra pastą do zębów

Choć jest jednym z popularniejszych środków do usuwania zabrudzeń i polerowania powierzchni ze srebra, to z jej użyciem należy zachować szczególną ostrożność. Do czyszczenia srebra bezwzględnie nie nadają się silne pasty wybielające i te usuwające kamień nazębny, które w swoim składzie mają substancje mogące uszkodzić srebrną powłokę. Pastą do zębów możemy czyścić wyłącznie przedmioty ze srebra matowego lub satynowego. Niewielką ilość delikatnej pasty do zębów aplikujemy na powierzchnię, a następnie za pomocą ściereczki staramy się wyczyścić zabrudzenia.

  • Czyszczenie srebra sodą

Wszechstronne wykorzystanie sody oczyszczonej dotyczy również czyszczenia srebra, choć ze względu na jej inwazyjność należy zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza w przypadku drogocennych przedmiotów ze srebra. Zbyt intensywny roztwór z sodą oraz mocne pocieranie powierzchni może skutkować zdarciem srebrnej powierzchni wraz z matową powłoką. Aby bezpiecznie wyczyścić srebro, należy przygotować roztwór gorącej wody i sody (łyżeczka sody na szklankę wody) oraz zalać przedmioty ze srebra. Tak moczące się srebro pozostawiamy na kilka minut. Powinniśmy zauważyć tworzące się bąbelki na powierzchni srebra usuwające brzydki nalot. Wyciągamy przedmioty z wody i odstawiamy do wyschnięcia. Delikatnie wycieramy ściereczką.

  • Czyszczenie srebra octem

Ocet to kolejny uniwersalny środek do czyszczenia i odkażania przeróżnych powierzchni, w tym srebra. Wystarczy zanurzyć na pół godziny przedmioty ze srebra w roztworze octu z wodą (pół szklanki octu na szklankę wody), wysuszyć, a następnie delikatnie wytrzeć ściereczką.

  • Czyszczenie srebra folią aluminiową

Do czyszczenia srebra używa się także spożywczej folii aluminiowej, która również przyczynia się do oczyszczania powierzchni srebra z matowej i ciemnej powłoki. W tym celu należy wyścielić garnek lub zlew folią aluminiową i przygotować roztwór (jedna szklanka ciepłej wody, pół szklanki octu i łyżeczka sody oczyszczonej). Umieszczamy na folii srebrne przedmioty i zalewamy wywarem. Trzymamy srebro przed około minutę, następnie wyciągamy i polerujemy ściereczką do sucha.

Jeśli wyżej opisane przedmioty nie przyniosły oczekiwanych efektów, należy powtórzyć namaczanie, wydłużając jednocześnie jego czas. Bądźmy jednak ostrożni w stosowaniu żrących substancji, które mogą trwale zniszczyć powierzchnię srebra. To samo tyczy się intensywnego pocierania i szorowania, które może zedrzeć – oprócz matowej powłoki – warstwę srebra.

Błyszcząca i szlachetna powierzchnia srebra to bez wątpienia jego największy atut. Mieniąca się i odbijająca światło powłoka posrebrzanych przedmiotów – zastawy czy biżuterii – kusi wszystkich, którym przejadło się już wszechobecne złoto. Eleganckie, luksusowe i ponadczasowe srebro będzie służyć nam przez lata, jeśli tylko będziemy o nie odpowiednio dbać. Ząb czasu w postaci zmatowionego i ciemnego nalotu na srebrze w większości przypadków jest całkowicie odwracalny, co powinno nas zachęcać do inwestowania w ten szlachetny kruszec.


Inne artykuły w tej kategorii

Sponsorowane Jak bez wysiłku wyczyścić kostkę brukową pod domem? Kilka porad

Jak bez wysiłku wyczyścić kostkę brukową pod domem? Kilka porad

Sponsorowane Jeden odkurzacz, wiele funkcji – jak szybko posprzątać dom przed świętami?

Jeden odkurzacz, wiele funkcji – jak szybko posprzątać dom przed świętami?

Sponsorowane 5 zalet odkurzacza bezprzewodowego. Sprawdź, dlaczego warto mieć go w swoim domu!

5 zalet odkurzacza bezprzewodowego. Sprawdź, dlaczego warto mieć go w swoim domu!

Wilgoć w domu – jak się jej skutecznie pozbyć?

Wilgoć w domu – jak się jej skutecznie pozbyć?

Czym umyć płytki na wysoki połysk?

Czym umyć płytki na wysoki połysk?

Wiosenne porządki w ogrodzie – krok po kroku

Wiosenne porządki w ogrodzie – krok po kroku

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.