Beż w mieszkaniu – klasyka czy nuda? Z czym zestawić kolor beżowy i jak go urozmaicić?
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką DRE.
Chłodne odcienie pojawiają się w naszych domach od wielu lat – to przede wszystkim klasyczne szarości oraz śnieżna biel. W ostatnich sezonach coraz częściej zwracamy jednak uwagę na cieplejsze tony i neutralne kolory inspirowane barwami natury. Jednym z nich jest często niedoceniany beż, nazywany przez niektórych nową szarością. Subtelne tony wprowadzają do wnętrz ciepło, poczucie spokoju i ukojenia, tak potrzebne we współczesnych, zabieganych czasach. Są również uniwersalne i stanowią wspaniałą bazę dla wszelkich aranżacji – zarówno tych tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Dlaczego więc kolor beżowy bywa uznawany za zbyt nudny? Z czym warto go zestawić i jak urozmaicić? Podpowiadamy razem z marką DRE!
Kolor beżowy, czyli jaki? Poznaj wszystkie odcienie natury
Beż to delikatny brąz z domieszką koloru kremowego. To jeden z palety kolorów ziemi, chętnie wybierany przez osoby ceniący ponadczasową elegancję i stawiające na uniwersalne rozwiązania. Na fali popularności stylu naturalnego, eko oraz designu biofilnego, kolor beżowy staje się dziś jednym z chętniej wybieranych odcieni, wprowadzając do wnętrz aurę spokoju i przywodząc na myśl ciepłe, drzewne tony, piach i szumiące na wietrze rośliny łąkowe. To wprost idealne tło dla aranżacji zacisznej sypialni czy rodzinnego salonu, ale nie tylko – klasyczne beże są niezwykle wszechstronne i pasują zarówno do dekoracji domowych wnętrz, jak i przestrzeni publicznych. Co więcej, można je łączyć niemal z każdym kolorem czy materiałem, co sprawia, że stanowią wymarzony kolor bazowy.
Jak wprowadzić beż do wnętrza?
Jeśli decydujemy się na beżowe ściany, duże znaczenie ma wybór odpowiedniego odcienia beżu, który zadecyduje o tym, czy przestrzeń stanie się jasna i otwarta, czy optycznie się pomniejszy. Warto sięgać po jasny beż, a także rozbielone tony brązów. Ciekawie prezentuje się również beże z domieszką szarości, a nawet delikatnego różu. Takie kolory mają w sobie wiele klasy i – w przeciwieństwie do bieli czy szarego – skutecznie ocieplą każde pomieszczenie. Zrezygnujmy natomiast z beżów o żółtym zabarwieniu, które często sprawiają, że wnętrze staje się przytłaczające, a same ściany mogą wyglądać na brudne.
Tonację i nasycenie beżów warto też dopasować do poziomu doświetlenia pomieszczenia, a także konkretnych ścian. Jeden kolor może prezentować się zupełnie inaczej na powierzchni, którą przez większość dnia dosłownie zalewa blask słońca, a inaczej w zacienionym kącie korytarza. Kierujmy się prostą, ale ważną zasadą – jasne beże sprawdzą się wszędzie i w każdej ilości, natomiast te ciemniejsze zarezerwujmy dla otwartych i pełnych naturalnego światła pomieszczeń. Beż jest na tyle neutralny, że może z powodzeniem zagościć na wszystkich ścianach, tworząc subtelny total look.
Jeśli wszechobecny beż to nie nasza bajka i w przypadku ścian wolimy postawić na biel czy intensywny kolor, to nic straconego! Beżowy sprawdza się równie dobrze w postaci wyposażenia czy dodatków. Dużą popularnością cieszą się beżowe meble wypoczynkowe, a także tekstylia w neutralnych odcieniach. Beż może również zagościć na zabudowie kuchennej, gdzie połączony z drewnem wykreuje sielski i przytulny klimat. Ciekawym pomysłem może również okazać się wybór beżowych drzwi wewnętrznych, np. DRE UNI w kolorze latte. Takie drzwi wyróżnią się na tle ściany, a przy tym będą świetnie współgrać z pozostałymi elementami wyposażenia. Co ciekawe – ten model dostępny jest również w wersji z bulajem, który może stać się dekoracyjnym elementem oryginalnie urządzonych przestrzeni.
Jakie materiały pasują do koloru beżowego?
Styl wnętrza to nie tylko kolorystyka, ale również elementy użytkowe. Z kolorem beżowym doskonale komponuje się większość materiałów inspirowanych naturą – zestawiony z odrobiną kamienia, litego drewna, czy lnu błyskawicznie nabiera relaksującego wymiaru. W tej układance niezwykle istotne jest drewno, które subtelnie podkreśla organiczny charakter przestrzeni, a przy tym prezentuje się bardzo elegancko. Drewno i drewniane dekory mogą wkroczyć do wnętrza w postaci podłóg i wykończeń, a także dodatków. Dobrym pomysłem będzie wykorzystanie drzwi wewnętrznych w dekorze jasnego drewna, takich jak DRE RIM. Przeszklenia inspirowane trendami lat 70’ i 80’ skutecznie doświetlą pomieszczenie i staną się ciekawym akcentem dekoracyjnym, doskonale wpisując się we współczesne wnętrza w stylu vintage i nie tylko.
Jeśli poszukujemy stonowanych drzwi pokojowych, które wtopią się w aranżację i subtelnie podkreślą beżową kolorystykę wnętrza, postawmy na model DRE AURI. Te drzwi ramowe prezentują się bardzo nowocześnie, a przy tym zapewniają szeroki wybór oklein, dzięki którym z pewnością znajdziemy odcień idealnie dopasowany do podłogi – a to z kolei zapewni nam harmonijne wykończenie całości. Drewno i beż to wymarzony duet, który stworzy we wnętrzu naturalną, a równocześnie uniwersalną bazę dla mebli i dodatków. Z beżem bardzo dobrze komponują się również elementy metalowe – w postaci lamp, wykończeń meblowych, a także detali, takich jak klamki czy uchwyty. Matowa czerń, złoto czy miedź dodadzą przestrzeni nowoczesnego charakteru, natomiast śnieżna biel czy chrom podkreślą minimalistyczny wizerunek wnętrza.
Beż w mieszkaniu – jak go urozmaicić?
Kolor beżowy jest nudny, płaski, zbyt spokojny, sprawia, że wnętrze jest mdłe i nijakie. Słyszeliście kiedyś podobne opinie? Niestety beż bywa niedoceniany, a przecież kryje w sobie ogromny potencjał i zazwyczaj ma niewiele wspólnego z nudą – wystarczy użyć go w odpowiedni sposób i zestawić z kolorami i materiałami, które nadadzą mu wyrazu i określonego charakteru. Beż komponuje się świetnie z większością kolorów, jeśli więc lubimy sezonowo wymieniać dodatki i eksperymentować z aranżacją wnętrz – sprawdzi się tutaj idealnie. Wygląda wspaniale w towarzystwie pastelowych odcieni błękitu, mięty czy pudrowego różu, jest również otwarty na modne akcenty w kolorach butelkowej zieleni, granatu czy musztardy.
Centrum beżowego salonu może stać się sofa, narożnik lub wygodny fotel w kontrastującym kolorze. Neutralne meble możemy ożywić z pomocą kolorowych poduszek czy niedbale narzuconego pledu – ze względu na neutralne tło, nie musimy bać się wzorów. Mile widziana jest geometria, desenie etniczne czy arabeski, a także strukturalne przeszycia i wykończenia w postaci frędzli i pomponów. Na stoliku może stanąć efektowny wazon z barwionego szkła, a na półce – modna donica w kształcie głowy, obowiązkowo wypełniona soczyście zieloną roślinką. Żywe rośliny będą dobrym uzupełnieniem beżowej aranżacji, wprowadzając do wnętrza powiew świeżości i naturalny klimat. Takie zestawienie idealnie wpisze się w biofilne trendy 2020. Z kolei beżowe elementy wprowadzone do intensywnie kolorowych wnętrz zrównoważa aranżację i dodadzą jej elegancji.
Nie ulega wątpliwości, że beż to prawdziwy wnętrzarski klasyk – świetnie komponuje się z innymi kolorami, pasuje do wielu materiałów i sprawdza się w każdym stylu aranżacyjnym. Czy jest nudny? Zdecydowanie nie! Uzupełniony o odpowiednie dodatki nabiera wyrazu i sprawia, że domowa przestrzeń staje się ciepła, przytulna i efektowna.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką DRE.